Adım Adım Borsada Yatırım Yapmak

Adım Adım Borsada Yatırım Yapmak

Borsalar en eski finans piyasası olup, günümüzde gelişen teknoloji ile çok daha iyi seçeneklerle yatırım yapma imkânı sunmaktadır. Geçmişe kıyasla günümüzde borsada yatırım yapmak çok daha güvenli ve daha yüksek kazançlar sağlamaktadır. İnternetin gelişimiyle birlikte yatırımcılar, yatırımlarını ve piyasa takibini internet üzerinden yapabilmektedir. Borsa da yaygın olarak hisse senetlerinin alınıp satıldığı bilinse de bunların yanında menkul kıymetler, emtialar, dövizler, borsa endeksleri ve türev araçlar borsa yatırım araçlarını oluşturmaktadır.

Borsaya Girmek

Borsalar kurumsal özelliklere sahip olduğundan borsada işlem yapabilmeniz için yerine getirmeniz gereken bazı yükümlükler vardır. Borsaya girebilmeniz için ilk olarak aracı bir kurum veya bankadan vadesiz yatırım hesabı açtırmanız gerekmektedir. Hesap açıldıktan sonra borsa başlangıç teminatı yatırılması gerekir.

İnternette Borsa İşlemleri

Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte borsa işlemleri çoğunlukla internet üzerinden gerçekleştirilmektedir. İnternet sayesinde çok daha etkili bir şekilde piyasa takibi yapıp, daha az riskli yatırım işlemleri  gerçekleştirebilirsiniz.

İnternetten borsa işlemlerine başlayabilmek için yatırım hesabı açtığınız kurumun web sitesi üzerinden size özel kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirsiniz.

Alım – Satım Emirleri Vermek

Borsada yatırım yapmak işleminden önce en çok merak edilen konu ne zaman alım – satım yapılması gerektiğidir. Oysaki bu durum her yatırımcıya göre farklılık göstermektedir.

Alım – satım zamanı için öncelikle borsa piyasasının işleyişini iyi bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. Bunun dışında piyasayı iyi bir şekilde takip etmeli ve fiyat grafiklerini doğru okuyup, yorumlayabilmelisiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise tepe ve dip noktalarından alım veya satım yapmaktır. Diğer yatırımcıların kararlarından etkilenmeyip, çoğunluğun fikrine uymadan emirler verebilmelisiniz.

İlginizi Çekebilir  2020 Daha Önce Yapılmamış İş Fikirleri

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Borsa bilginiz ve beklentiniz neticesinde bilinçli bir şekilde portföyünüzü oluşturmanız gerekiyor.

Çevreden aldığınız duyumlarla hareket edip tüm birikiminizi borsaya yatırırsanız tüm varlığınızı kaybedebilirsiniz. Demo hesapları ile deneyim sahibi olduktan sonra belirli bir tecrübe seviyesinde borsaya girebilirsiniz.

Borsanın en can alıcı noktası piyasa takibini etkili ve bilinçli bir şekilde yapabilmektir. Portföyünüzdeki yatırım araçlarını iyi tanıyıp, fiyatlarını nelerin etkilediğini iyi bilmelisiniz.

Borsada yatırım yapmak işleminden önce dikkat etmeniz gereken diğer bir husus ise kendi yatırım stratejiniz ile hareket etmenizdir. Çoğunluğa uyduğunuz takdirde kaybetme ihtimaliniz yükselecektir.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın