Arıcılık Nasıl Yapılır
Arıcılık Nasıl Yapılır

Arıcılık Nasıl Yapılır

Arıcılık, çoğunlukla bal içeren sokmalarla donatılmış, arı kutuları denen insan yapımı kovanlarda arı kolonilerinin bakımıdır. Bu arıların çoğu, Apis, Afrika’ya özgüdür, ancak Melipona gibi diğer bal yapan yerli arılar da yetiştirilmektedir. Bal arıları, kovanlarında ve kutularının duvarlarında depoladıkları bitki ve çiçeklerden nektar toplayarak bir yıl veya daha fazla yaşarlar. 

Eğer sizde arıcılık hakkında bilgi edinmek veya arıcılık yapmak istiyorsanız tam yerindesiniz. Hoşgeldiniz.

Bu yazımızda Arıcılık. Arıcılık Nasıl Yapılır? Arıcılık Malzemeleri Nelerdir? Arıcılıktan Kaç Para Kazanılır? konularını işleyip sizlere bu konular hakkında bilgi vereceğiz.

Buyrun!

İşçi arı, kolonide tozlayıcı olarak kalır. Arılar çiçekten çiçeğe uçarlar, gittikçe yiyecek toplarlar ve topladıkları yiyecekleri biriktirmek için kovanlarına geri dönerler – ve koloninin amacı budur.

Bazı arıcılar, arıcılık sırasında ciltlerini ve giysilerini korumak için Langstroth adı verilen bir arıcılık kıyafeti kullanmayı tercih ederler. 

Bu arıcılık giysisinin elastik manşetleri ve pantolonları olan uzun, gevşek bir ceketi vardır. 

Ayrıca, konfor sağlayan ve arıcıların arıları olabildiğince az hissetmelerini sağlayan, lateks kauçuktan yapılmış Langstroth eldivenleri de mevcuttur. 

Langstroth botları, Langstroth’u giyerken ayakların korunmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, çoğu arıcı, koruma için gövdeyi örten bir gömlek ve pantolondan, bir örtü (genellikle bir sinyal fener olarak kullanılır) ve bir baş örtüsünden oluşan “takım elbise” adı verilen bir kıyafet giyer.

Bir arıcı olarak işe başlarken ihtiyaç duyulan temel araçlar bir çift metal eldiven, duvaklı bir şapka, bir arıcılık kıyafeti (Langstroth olarak da adlandırılır) ve bir arı kovanıdır. Bir arıcının ayrıca kovanını çalıştırmak için hava beslemesine ihtiyacı vardır. 

Arıcılık

Bu genellikle havayı elektrikli süpürgeye benzer şekilde filtreleyen bir aspiratör satın alarak elde edilebilir. Bal arılarını barındırmak için kullanılan bir bina veya yapı olan arı kovanı, hava kaynağı olarak da kullanılabilir. 

İhtiyaç duyulabilecek diğer arıcılık ekipmanı, özellikle arıcılığa yeni başlayanlar veya arıcılıkta deneyimsiz olanlar için arıcılık araçlarını içerir.

Arıcı Kimdir?

Arıcı kimdir sorusunun cevabı; Türkiye Meslek Standartları Kurumu’nun anlatımına göre, arıcı, yalnız başına ve belirlenen zaman içerisinde, içinde arıların olduğu kovanları hazırlayabilen, kraliçe yani ana arı, oğul arı ve arı ve arıcılık ürünlerini üretme, sahip olduğu arılarının kolonisinin beslenmesi, bakımı, bal polen gibi arı ürünlerini alabilen, arıcılıkta kullanılan ekipmanların bakımı ve onarımını yapmaya kabiliyeti ve bu bilgi ve donanıma sahip kişi.

Arıcılık Nasıl Yapılır

Arıcılık, çok fazla arazi satın almadan gelirlerini artırmak isteyenler için giderek daha popüler bir hobidir. Arılar tutmak için çok fazla mülk veya araç almazlar ve yine de dünya çapında inanılmaz derecede iyi satan paha biçilmez bir ticari ürün üretirler ve arıcılığı pek çok kişi için mükemmel bir gerçek dünya olanağı haline getirir. Ancak ne yazık ki, birçok insan arılar için olduğundan daha fazla para harcıyor ve bu da başarısız arıcılarla sonuçlanıyor. 

İlginizi Çekebilir  Evde Mandal Paketleme İşi Nasıl Yapılır? Mandal Paketleyerek Para Kazanma

Bu, nedene “ihanet” ile sonuçlanır, çünkü arıcılar bazen, iyi bal arıları istiyorlarsa, malzemeye mutlaka çok para harcamak zorunda oldukları izlenimine kapılırlar. Ancak gerçek şu ki, karlı bir arıcılık işi elde etmek için bir bohça harcamak gerekli değildir.

Nasıl Başlanır?

Arıcılığa başlamanın ilk adımı, ilk arı kovanınızı satın almaktır. Bulabileceğiniz en büyük, en pahalı arı kovanına ihtiyacınız olduğunu düşünseniz de, aslında istediğiniz arı kovanı türü için doğru türden kovana sahip olmak daha önemlidir. 

Örneğin, bazı arı kovanları, yalnızca içinde en fazla birkaç arı bulundurmak isteyen küçük aileler için en iyi sonucu verecektir. 

Öte yandan, büyük bir arı kolonisine sahipseniz, muhtemelen birkaç kovanı olan bir “süper arıya” ihtiyacınız olacak – ve bu süper arılar, tek bir arıcılık kovanından biraz daha pahalıya mal olacak.

Başlarken ne tür tozlaşma yöntemlerini kullanacağınızı bilmek de yararlıdır. Pek çok arıcı “pürüzsüz gaga” yöntemlerini kullanırken, pürüzsüz gaga tozlaşmanın en etkili yolu olmayabilir. 

Pürüzsüz gaga, çerçevelere o kadar derinlemesine ulaşmadığı için havadan çok fazla polen almaz. 

Öte yandan, en çok hobi arıcıları tarafından kullanılan “kanatlı” arılar, tozlaşmada daha iyi bir iş çıkarırlar çünkü tüm karelere daha fazla sürede ulaşırlar. 

Bu tür arılar aynı zamanda “kırmızı-kokulu” arı kolonileriyle başa çıkmak için de iyidir.

Arı kovanlarınızı saygın bir arıcılık tedarik şirketinden satın almak da iyi bir fikirdir. Bu şekilde, kaliteli bir arıcılık kovanı aldığınızdan emin olabilirsiniz. 

Arı kovanlarınızı bilinmeyen bir kaynaktan satın alırsanız, düşük kaliteli bir arıcılık kovanı elde edebilirsiniz, bu da büyük olasılıkla zayıf bal üretimine neden olacaktır.

Çoğu insan, bir koloninin yaşam döngüsünün farklı aşamalarını nasıl belirleyeceğini bilmiyor. Ne yazık ki, çoğu arıcı da bunu nasıl yapacaklarını bilmiyor – ve sonuç, yaşam döngüsünün tüm bölümlerinde kolonilerine nasıl uygun şekilde bakacaklarını bilmemeleridir. 

Bazı insanlar yanlışlıkla bir koloninin genç olması durumunda özel bir bakıma veya ilgiye ihtiyacı olmadığını düşünür. Ancak bu doğru değildir – örneğin henüz yumurta üretmemiş bir arı kolonisinin en katı koşullar altında tutulması gerekir.

Çoğu arıcı, maddi olarak fayda sağlamak için arıcılığa başlamaya çalışır. Unutma eğiliminde oldukları şeylerden biri, arı beslemenin onlara para da kazandırabileceğidir. 

Ancak bir arıcı, arıcılıktan para kazanmaya başlamadan önce, arılarını ne kadar yetiştirebileceğini belirlemelidir. Temel bir kural, bir arıcı her yıl ne kadar çok arı büyürse, arıcılıktan o kadar çok kâr elde edebilir. 

İlginizi Çekebilir  E-Ticaret Sitesi İçin Dikkat Etmesi Gerekenler

Bazı arıcılar geçimini yalnızca arıcılık yoluyla elde etmektedir; diğerleri daha fazla kazanabilir, ancak yine de yılda% 5’ten az.

Bilgi Edinin

Arıcılığa başlamak için arılar hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Arılara nasıl bakılacağını öğrendikten sonra, kendi arılarınızı yetiştirmek ve hatta onları satmak kolaydır. Ancak bunu yapmadan önce araştırmanızı yapmanız gerekir. Arılar hakkında bilmeniz gereken pek çok şey vardır, böylece onlara uygun şekilde bakabilirsiniz. 

Öğrenmeniz gereken en önemli şeylerden bazıları, arıları verimli bir şekilde nasıl tutacağınız, ne tür bir ekipman kullanmanız gerektiği, arıları nasıl doğru şekilde yetiştireceğiniz, onları nasıl yetiştireceğiniz ve en iyi balı nasıl elde edeceğinizdir. .

Tüm bu ayrıntıları öğrenmek, bir arıcıyı diğer bahçıvanlardan farklı kılan şeydir. Bilmeniz gerekenlerin yanı sıra, arıcılıkla ilgili tüm resmi de anlamanız gerekir. 

Bu, farklı arı türlerini, ne tür bir ortamda geliştiklerini, onları nasıl doğru şekilde yetiştireceklerini ve ürettikleri balı nasıl elde edeceklerini bilmeyi içerir. Bu nedenle, düzenli bir gelir sağlayacak bir hobi arıyorsanız, arıcılığa girmeyi deneyin.

Arıcılık Malzemeleri Nelerdir?

Arı

Arılar için kovan

Petek

Arıcı elbisesi

Arıcı maskesi

Arıcı eldiveni

Arıcı petek körüğü

Proteinli arı keki

Balmumu

Arıcılık, arı kovanı

Arı Kovanı Nedir?

Bir arı kovanı (arı kovanı), aynı türden bal arısı türlerinin yaşadığı ve bal arısı adı verilen yavrularını büyüttüğü bir muhafazadır. Arı kovanı kelimesinin kendisi, herhangi bir arı türünün yuva alanını tanımlamak için yaygın olarak kullanılmasına rağmen, profesyonel ve bilimsel literatür kovanı kovandan ayırır. 

Son yıllarda, bal arıları, soğuk havaya ve dış organizmalar tarafından artan tozlaşmaya uyum sağlamak için dışarıya taşınmıştır. Bu, doğal tozlayıcılara daha fazla maruz kalmaya izin verir; ancak, arı kovanı terimi hala arka bahçelerdeki iç arı kolonileri için geçerlidir.

Arı kovanı terimi, tek bir arıyı veya arılar grubunu barındırmak için yapılan bir çit türü için de geçerli olabilir. Bu durumda, arı kovanı, büyük koloniler için bir arı kovanının bitişiğine yerleştirilebilir.

Arıların barınmasına ek olarak, arı kovanlarının bazen bal ve balmumunu bir koloniden diğerine aktarmak için veya sadece ambalajlamak için kullanılan ekipmanı içerdiği bulunmuştur. Ekipman, çerçeveler, kavanozlar veya özel arı içici cihazlar içerebilir.

Bal arıcılığı, aşırı kalabalık veya yırtıcı hayvanların neden olduğu hasar nedeniyle koloninin ürettiği balın rengindeki farklılıklar veya kümelenme gibi arı kovanı sorunlarının kendi payına sahip değildir. Bu sorunlar genellikle koloniye fazladan arılar eklenerek çözülür. 

Alternatif olarak, uzman arıcılar kovanlara saldıran arıları felç etmek için özel arı sakızları kullanabilir. Bu yöntemin birçok arıcı için oldukça etkili olduğu kanıtlanmıştır.

Kaynaklar: https://www.tarimorman.gov.tr/Konular/Hayvancilik/Aricilik

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın