Barmen Nasıl Olunur? Barmen Maaşı Ne Kadar?

Barmen Nasıl Olunur? Barmen Maaşı Ne Kadar?

Barmenlerin kazançları, faaliyet gösterdikleri mekana göre değişiklik gösterse de; ortalama olarak benzerdir. Bu içeriğimizde barmen nasıl olunur? Sorusuna yanıt vermeden önce, Barmen nasıl olunur Sorusuna yanıt arayacağız.

Günümüzde birden fazla mesleğin bulunmasına karşın, getirileri de dönemin şartlarına ve kişilerin becerilerine göre değişmektedir. Barmenlik, genellikle eğlenceli bir meslek olarak kabul edildiği için, en çok talep görmekte olan işler arasındadır.

Bunun bir nedeni de, barmen maaşlarının yetenek bazlı olarak değerlendirilmesidir. Yani tecrübeli ve yetenekli bir barmenin alacağı maaş, oldukça yüksektir. Bu nedenle meslekte kendinizi her an geliştirmeniz ve yeni konuları öğrenmeye istekli olmanız gerekmektedir.

Barmen Nasıl Olunur?

Barmen nasıl olunur sorusunun birçok yanıtı ve dolayısıyla yolu bulunuyor. Bunlardan bir tanesi, Kız Meslek Lisesi ya da Ticaret Lisesi okuyarak, barmenlik eğitimi almış olmaktır. Bu okullarda, barmenlik üzerine eğitimler verilmektedir. Ancak bu bilgiler, temel olarak atılmaktadır.

Buradan sonra durmayarak, kendinizi geliştirmeye devam etmeniz gerekmektedir. Zira lisede barmenlik eğitimi almanız, her zaman, barmen olarak hemen iş bulacağınız anlamına gelmemektedir. Bunun nedenlerinden bir tanesi de, bu okulları okumayan kişilerin de barmen olabilmesidir.

Eğer bu liselerden mezun olmamışsanız ve barmen nasıl olunur? diye düşünüyorsanız; vakit kaybetmeden barmenlik kurslarına da katılma şansınızı kullanmalısınız. Bu kurslar, kişilere barmenlik hakkında tüm konuları öğretmektedir. Buradan alacağınız sertifika, barmen olarak iş bulmada size oldukça katkı sağlayacaktır.

Bu kursların vermekte olduğu bilgiler, yeteneklerinizi geliştirmek için her ne kadar eşsiz bilgiler sunacak olsa da, tek başına yine yeterli olmamaktadır. Barmen nasıl olunur? merak ediyorsanız; Barmenlik, kişinin kendisini sürekli geliştirmesi gereken bir meslektir. Eğer durağan olarak kalırsanız maaşınız az olacağı gibi, mesleğinizde de olma ihtimaliniz yer almaktadır. Barmenler, üç grupta ele alınmaktadır.

Bartender

Bartender, ortalama bir barmeni ifade etmektedir. Bu kişiler, basit kokteylleri hazırlamaktadır. Bu grupta yer alan barmenler, çalışmak için yükse uzmanlık ve tecrübeye gerek duymamaktadır. Buna karşılık maaş da daha düşüktür. Bu nedenle kendilerini geliştirerek, yeteneklerini arttırmaları tavsiye edilmektedir. Bu sayede, alacakları maaşlar da artacaktır.

Flair Bartender

Flair Bartender, üstün yeteneklere sahip olmalarıyla tanınmaktadır. Pek çok kişi, kokteyl hazırlarken oldukça kaliteli akrobasi hareketi gerçekleştiren barmenler görmektedir. Bu kişiler, Flair Bartender olarak değerlendirilmektedir. Bu kişiler genellikle otellerde ve gece kulüplerinde yer almaktadır. Maaşları da oldukça yüksektir.

Mixologist Barmen

Mixologist Barmen, sadece gelişmiş kokteylleri hazırlamakla yetinmemektedir. Bu kişiler alkol kültürü, alkollü içkiler ve şarap kültürü gibi konularda engin bilgilere sahip olmalıdır. Oteller, lüks barlar ve restoranlar bu tarz kişilere sık sık ihtiyaç duymaktadır. Daha yetenekli ve tecrübeli oldukları ve yerleri zor doldurulabildiği için, bu kişilerin aldıkları maaşlar daha da yüksek olmaktadır.

barmen nasıl olunur

Barmen Olmak İçin Gereksinimler Nelerdir?

Barmen olmak için gereken şartlar ve gereksinimler; mutlaka her barmenin uyması gereken detaylardır. Bu kurallar yazılı olmamakla beraber, en çok dikkat edilen meseleler arasında yer almaktadır. Bu şartları yerine getirmeniz, kazanacağınız maaşı da arttıracaktır. Ancak kurallara dikkat etmezseniz, işinizden olmanız en büyük ihtimal olacaktır. Peki barmen nasıl olunur, gerekli şartlar neler?

Yaş Şartı

Barmen olmak için, 18 yaşında olmanız aranmaktadır. Bunun temel sebebi içki servisleri de verecek olmanızdır. Yaş şartını yerine getirmiyorsanız, barmen olma şansınız hemen hemen bulunmamaktadır.

Yetenekli Olmak

Barmen, en çok yoğun olan meslekler arasındadır. Bunun nedeni çoğu zaman barmenlerin, birden fazla işi aynı anda yapma zorunluluğu bulundurmasıdır. Bu durumda pek çok şişeyi aynı anda taşımak, hızlı hareket etmek, yaptığını unutmamak, dikkatli olmak ve gelen siparişleri kaçırmamak en önemli konular arasındadır.

Enerjik Olmak

Barmenler, çalışma saatlerinin hemen hemen hepsinde ayakta iş yapmaktadır. Bunun haricinde bar kısmı ne kadar küçük de olsa, bu alanda sık sık koşarak iş yapmaktadır. Birden fazla şişeyi ya da kokteyli verirken de bunları taşıyabilmek için, enerji en gerekli konular arasındadır. Enerjik olmayan ve yorgun bir barmen, gelen siparişleri yavaş çıkartacağı için müşteri memnuniyeti de sağlanamayacaktır. Bu nedenle her an enerjik olmanız, gerekli şartlar içerisindedir.

Arkadaş canlısı olmak

Bildiğimiz üzere barmenler, konuşmayı seven ve dost canlısı kişilerdir. Bunun nedeni, bu mesleği icra edenlerin sempatik ve arkadaş canlısı olma şartlarının bulunmasıdır.

Sabırlı olmak ve Stres Yönetimi

Barlarda genellikle müşteriler tek tek gelmemektedir. Yoğun olduğu zamanlar barmenler, aynı anda oldukça fazla siparişle başa çıkmak zorunda kalabilmektedir. Ancak müşteriler, bu durumu sıklıkla umursamamakta ve hızlı bir servis talep etmektedir.

Bu nedenle sakinliğini koruyarak, sabırla tüm siparişleri çıkarmak, olmazsa olmaz gereksinimler arasında yer almaktadır. Bu konu, stres yönetimi ile de yakından alakalıdır. En yoğun anlarda stres yönetiminizi iyi şekilde yapmanız, siparişler ile daha güzel başa çıkabilmenizi sağlayacaktır. Bu yönetimi yapamazsanız, siparişleri yetiştirememeniz en büyük olasılıktır.

İlginizi Çekebilir  Manav Açmak Para Kazandırır Mı?

Barmen Maaşı Ne Kadar?

Barmenler, özel sektörde çalışmaktadır. Barmen maaşı ne kadar sorusuna, söz konusu işletmenin maaş politikası karar verir. Ancak bu konuda başvuran barmenin iş geçmişi ve yetenekleri, en büyük öneme sahip olmalıdır.

Eğer işletme sizin kaliteli bir barmen olduğunuza kanaat getirirse, teklif edeceği ücreti de artacaktır. Bununla da kalmayarak zaman içerisinde kendinizi göstermeniz, iş sahibinin sizi kaybetmemek istemesine yol açacaktır. Bunun nedeni, kaliteli barmenlerin oldukça nadir olmasıdır. Bu barmenler işletmelere büyük kazanç sağladığı gibi, işten ayrılmaları da kayıplara neden olmaktadır. Bu nedenle kendinizi gösterdikten sonra size verilen maaş da artacaktır.

Barmen Nasıl Olunur? Barmen Sorumlulukları Nelerdir?

Tüm barmenler, çalıştıkları iş yerlerinde pek çok sorumluluğa sahiptir. Bu sorumluluklar, bar menüsünü hazırlamaktan, garnitür hazırlamaya ve içki hazırlamaya kadar uzanmaktadır. Pek çok müşteri, içki talep etmeden önce içkiler hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak istemektedir.

Benzer olarak, barmen tavsiyesi almak da müşteriler arasında yaygın geleneklerden bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle yer alan tüm içki çeşitlerini ve bunların özelliklerini, nasıl içileceğini ayrıntılı bilmeniz gerekmektedir. Bu nedenle iyi bir hafızaya ve öğrenme yeteneğine sahip olmanız da en önemli konular arasındadır.

İçki ve kokteyl hazırlamak, barmenin temel görevleri arasındadır. Barmen nasıl olunur? sorusuna yanıt arıyorsanız;  Burada hızlı olmak, en önemli konular arasında bulunmaktadır. Zira barmenler en boş oldukları anda, aniden dolu olabilmektedir. Bu nedenle her an hazır olmanız tavsiye edilmektedir.

Buna ek olarak bar kısmının tüm temizliği de, barmenlere kalmış bir iştir. Bu temizlik, gün sonuna bırakılmadan, siparişler anında yapılmalıdır. Zira kirli malzemelere yeniden ihtiyaç duyulacaktır ve bunların hemen temizlenmesi de en önemli görevler arasındadır. Bu nedenle aynı anda birden fazla işi yapmaya alışmış olmak gerekmektedir. Tezgâhın temizliği ve düzeni de, önemli konular arasında yer almaktadır.

Barmen nasıl olunur? Barmenler sıklıkla kasayı kapatmak ve konuk ile müşterileri uğurlamak ile de görevli olmaktadır. Bu nedenle hesaplama yaparken dikkatli olmak ve müşterilerle her an ilgili olmak, daha fazla olumlu sonuç getirecektir.

Benzer olarak müşteri ve konukların tüm şikâyetlerini de barmenler dinlemekte ve ilgilenmektedir. Bu konuda müşteriler, bazı durumlarda kızgın olabilmektedir. Bu nedenle sabırlı, sakin olmak ve stres yönetimini iyi yapmak, bir barmenin en önemli görevleri arasındadır. Müşterilerin sizin hakkınızda olumlu görüşler iletmesi ve sizden memnun kalması, alacağınız maaşa etki edecek en önemli durumlar arasında kendini göstermektedir. 

Evde Kolayca Yapacağınız Alkollü Kokteyl Tarifleri

Çeşitli içkilerin ve meyve sularının, belirli oranlara karıştırılması ile hazırlanan içeceklere kokteyl denir. Herkesin damak tadına uyacak bir kokteyl tarifi mutlaka vardır.

Yapılan araştırmalar dünya üzerinde 11 bin farklı kokteyl tarifinin olduğunu söylemektedir. Bunun yanı sıra Uluslararası Barmenler Birliği 7 bin farklı kokteyl tariflerini listesine eklemiştir.

Kokteyl, Amerika’da ortaya çıkmış olsa da tüm dünyada en çok tüketilen alkollü içecekler arasında yer alıyor. Eğer siz de kokteyl içmekten hoşlanıyorsanız, bunun için illa dışarıya, bir mekana gitmenize gerek yok.

Evde yalnızca vişne votka kokteyl yapmaktan sıkılmadınız mı? İşte o zaman bu yazımız sizin için! Gerekli malzemeleri aldığınız zaman evde kolayca yapabileceğiniz kokteyl fikirleri ile karşınızdayız. Değişik malzemelerle, evde deneyebileceğiniz bu kokteyllere bayılacaksınız.

Alkollü Kokteyl Nasıl Yapılır?

Evde kokteyl yapmak isteyenlerin en çok merak ettikleri konu “alkollü kokteyl nasıl yapılır?” sorusudur. Kendi kokteylini hazırlamak isteyenler, bu uyarılarımız sizin için. Öncelikli olarak eğer farklı çeşit kokteyli denemek istiyorsanız bir shaker sahibi olmanızda fayda olacaktır. Çünkü pek çok kokteyli yapabilmek için çalkalama işlemi yapmanız gerekecek. Bunun haricinde bir bardak ve hazırlıkta kullanacağınız içeceklerin olması, yeterlidir.

Kokteylin tadı ve kokusunun güzel olması, içerisine konulan içki ve aromalardan gelmektedir. Bu noktada eğer güzel içimli bir içki hazırlamak istiyorsanız, oranlara mutlaka dikkat etmelisiniz. Kokteyl yapmak bir matematik işidir! 

Kokteyli hazırlarken öncelikli olarak kullanacağınız ana içkiyi belirleyin. Genel olarak votka, tekila ve rom gibi alkol oranı yüksek içkiler, kokteylin bazını yani ana içkisini oluşturur. Sonraki aşamada ise ikinci içkiyi belirlemeniz gerekecektir. Bunun için meyve suları, soslar ve aromalar en çok tercih edilenler arasında gelmektedir.

Güzel bir kokteylin olmazsa olmazları arasında ise yanında bardağı süsleyen ve içeceğe son dokunuşunu yapan garnitürdür. Yapacağınız kokteylin yanına, damak zevkinize göre bir garnitür iliştirmeyi unutmayın.

Barmen Olmak İsteyenlere Basit  Kokteyl Fikirleri

Özellikle zamanımızın büyük bölümünü evlerde geçirdiğimiz bu süreçte, evde kokteyl yapmak isteyenlerin sayısı arttı. Kendi damak zevkine göre içki hazırlamak isteyenler kolları sıvadı bile. Sizlere az ve evde bulabileceğiniz malzemelerle yapacağınız,  içenleri kendine hayran bırakan efsane kokteyl tarifleri veriyoruz.

 1. Martini Tarifi

Martini Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • Buz
 • 5 cl. cin (Gordon ya da diğer cinler kullanılabilir)
 • 5 cl. Dry Vermut
 • Yeşil zeytin
 • Limon kabuğu
İlginizi Çekebilir  Yandex Toloka İle Para Kazanma

Hazırlanışı: Buz, cin ve vermutu bir karıştırma kabına koyun. Uzun bir kaşık yardımıyla iyice karıştırın. Kokteyli buzdolabına koyarak soğutun. Kokteyl süzgüsü yardımıyla güzelce süzün. Martini kadehini buzluğa koyun. Soğumuş özel kadehe kokteyli koyun. Yeşil zeytinleri kürdana takın ve kadehin içerisine koyun. Kalın kesilmiş limon kabuğunu kokteyle sıkın ve limonu içerisine atın.

 1. Bellini Tarifi

Bellini Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 10 cl. Şampanya ( Tercihe göre köpüklü şarap da kullanılabilir)
 • 5 cl. Şeftali Püresi (Tercihe göre şeftali suyu da kullanılabilir)

Hazırlanışı: Şeftali püresi ve şampanyayı karıştırma kabından iyice karıştırın ve şampanya kadehinde servis edin.

 1. Mojito Tarifi

Mojito Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 5 cl. Rom
 • 4-5 dilim lime limon
 • 4-5 iri yaprak taze nane
 • 2 çay kaşığı esmer şeker
 • Soda

Hazırlanışı : Lime limon dilimlerini esmer şeker ile ezin. Birbirine yedirerek eritin. Nane yapraklarını avuç içinizde ovarak aromasının çıkmasını sağlayın. Malzemeleri bardağa koyun. Bardağı, yarısından biraz daha fazla olacak şekilde buz ile doldurun.  Üzerine rom ve göz kararı soda ilave edin. Son olarak üzerine tekrar kırık buz ilave ederek garnitürlerle servis edin.

 1. Sex On The Beach Tarifi

Sex On The Beach Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 1 shot bardağı votka
 • ½ shot bardağı şeftali likörü
 • ½ shot bardağı tekila
 • ½ shot bardağı nar şurubu
 • Portakal suyu
 • Buz

Hazırlanışı: Shakera buz küplerini doldurun. Üzerine sırayla votka, şeftali likörü, tekila, nar şurubu, ve portakal suyunu ilave edin. İyice çalkalayarak karıştırın. Hazırladığınız kokteyli, bardağa yukarıdan dökerek köpürmesini sağlayın. Portakal dilimleri ile servis edin. Genellikle Sex On The Beach, şemsiye ve farklı yaz meyveleri ile de süslenmektedir.

 1. Bloody Mary Tarifi (Domates Sulu Votka)

Bloody Mary Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • Buz
 • Birkaç damla Tabasco
 • Birkaç damla Worcestershire sos
 • Çok az limon suyu
 • Karabiber
 • 60 cl. votka
 • 10 cl. domates suyu
 • Kereviz tuzu (Yoksa normal tuz da kullanabilirsiniz)

Hazırlanışı: Uzun bir içki bardağına birkaç küp buz atın. Ardından Tabasco ve Worcestershire sosu ilave edin. Limon suyu, kereviz tuzu ve karabiberi de koyduktan sonra iyice karıştırın. Karışımın üzerine votka ve domates suyunu ilave edin. İçeceği bir kaşık yardımıyla homojen bir hal alana kadar karıştırın. Garnitür olarak kereviz sapı ile servis edebilirsiniz.

 1. Margarita Tarifi

Margarita Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 4 cl. Tekila Silver
 • 2 c. Cointreau (Triple sec ya da portakal likörü)
 • Lime dilimi

Hazırlanışı: Malzemelerin tamamını bir shakera alın. Soğuyana kadar iyice karıştırın. Margarita bardağına tuz ile gerdan çekin ve malzemeleri içine süzün. Eğer klasik Margarita bardağı kullanmak istemiyorsanız, on the rocks bardağında buzla serisi de oldukça popülerdir. Daha tatlı içimli bir Margarita için, malzemelere 2 cl. agave şurubu da ekleyebilirsiniz.

 1. Piña Colada Tarifi

Piña Colada Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 2 cl. Malibu
 • 2 cl. Bacardi
 • 4 cl. ananas suyu
 • 3 cl. süt
 • 1 bar kaşığı coco şurubu

Hazırlanışı: Sırasıyla Malibu, Bacardi, ananas suyu, süt ve coco şurubunu bir karıştırıcıya koyun. Homojen bir karışım elde edene kadar çalkalayarak karıştırın. Kadehe döktükten sonra ananas dilimi ile servis edebilirsiniz.

 1. Julep Tarifi

Julep Tarifi
Barmen Nasıl Olunur

Malzemeler:

 • 60-90 ml. arası Bourbon viski
 • 2 yemek kaşığı şeker şurubu
 • 8-10 adet nane yaprağı
 • Ezilmiş buz

Hazırlanışı: Julep kadehinin dibine nane yapraklarını koyun. Üzerine şeker şurubunu ilave edin. Ardından viskiyi ekleyin ve iyice karıştırın. Temiz bir mutfak tülbentinin içerisine buzları koyun ve vurarak parçalayın. Un ufak olan buzları bardağa ekleyin ve yavaşça karıştırın. En son olarak bardağın üstüne şeker dökün ve nane yaprağı ile süsleyerek servis edin.

 1. Jungle Jim Tarifi

Jungle Jim Tarifi
Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 3 cl. votka
 • 3 cl. muz likörü
 • 3 cl. krema
 • Buz

Hazırlanışı: Malzemeleri bir karıştırma kabına alın. İçerisine buz ilave ederek hızlıca çalkalayarak karıştırın. Ardından kokteyl bardağına dökerek servis edin.

 1. Tomato Cooler Tarifi

Barmen nasıl olunur

Malzemeler:

 • 6 cl. cin
 • 24 cl. domates suyu
 • 2 yemek kaşığı limon suyu
 • 4 küp buz

Hazırlanışı: Cin, domates suyu ve limon suyunu kokteyl bardağına döküp iyice karıştırın. İçerisine buzları ilave edin. Kokteyli limon ya da portakal dilimi ile süsleyerek servise hazır hale getirebilirsiniz.

 1. Top Banana Tarifi

Top Banana Tarifi
Top Banana Tarifi

Malzemeler:

 • 3 cl. votka
 • 3 cl. muz likörü
 • Yarım portakal suyu

Hazırlanışı: Votka, muz likörü ve portakal suyunu shakera koyun. Çalkalayarak iyice karıştırın. Buzla dolu kokteyl bardağına dökerek servis edin.

 1. Mockingbird Tarifi

Mockingbird Tarifi
Mockingbird Tarifi

Malzemeler:

 • 5 cl. tekila
 • 2 çay kaşığı nane likörü
 • 3 cl. limon suyu

Hazırlanışı: Tekila, nane likörü ve limon suyunu karıştırma kabına alın. Üzerine buz ilave ederek iyice çalkalayın. Kokteyl bardağına koyarak servis edin.

 1. Summer Sun Tarifi

Summer Sun Tarifi
Summer Sun Tarifi

Malzemeler:

 • 10 ml. limon suyu
 • 60 ml. votka
 • 30 ml. portakal suyu
 • Buz
 • 1 yemek kaşığı vişne suyu

Hazırlanışı: Karıştırıcının içerisine limon suyu,votka portakal suyu ve buzu ekleyin. Buzlar kırılana kadar shaker yardımı ile karıştırın. Karışımı kokteyl bardağına aldıktan sonra üzerine bir yemek kaşığı vişne suyu ilave edin. Kokteyli garnitürlerle süsleyerek servis edebilirsiniz.

 1. Victory Collins Tarifi

Victory Collins Tarifi
Victory Collins Tarifi

Malzemeler:

 • 40 ml. votka
 • 90 ml. taze sıkılmış üzüm suyu
 • 90 ml. limon suyu
 • 1 çay kaşığı pudra şekeri
 • Portakal dilimi

Hazırlanışı: Shaker içine malzemeleri ekleyin ve iyice karıştırın. Kokteyli collins tipi kokteyl bardağına koyun. Portakal dilimi ile süsleyerek servis edin.

Ofis Elemanı) Nedir? Ne İş Yapar? yazımızı okudunuz mu?

 

 

 

 

Bir cevap yazın