Berber Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Neler?
berber açmak için gerekenler

Berber Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar Neler?

Kendi işini yapmak isteyen kişilerin yapmak istediği mesleklerden biri de berber açma fikridir. Üstelik berber açmak için maliyeti bakımından öyle aman aman bir sermayeye ihtiyaç yoktur. Ancak herkes berber dükkanı açamaz. Berber açmak için gerekli belgeler ve evraklar tamam olması gerekmektedir.

Yazımızın devamında berber dükkanı açabilmek için gerekli belgeler ve evraklar nelerdir? Berber dükkanı açmanın maliyeti ve kazancı ile ilgili bilgiler alacağız. Berber açmak isteyenlerin bilmesi gereken önemli noktalara değineceğiz.

Berber Açmak İçin Gerekli Belgeler

Bütün dükkan açma işlerinde olduğu gibi berber açmak için de bir takım belgeler ve iş ile ilgili özel evraklar istenir. Berberlik için istenen en önemli belge, berberlik yapabilir belgesidir. Yani mesleki yeterlilik belgesidir. İŞKUR Meslek Edindirme Kursları veya Halk Eğitim Merkezleri’nin açmış olduğu kurslar sonunda berber kalfası ve usta belgesine sahip olmak gerekir.

Berber dükkanı açmanın en önemli detayı berberlik yapabilir belgesine sahip olmaktır diyebiliriz. Diğer evraklar her türlü dükkan açılışında ihtiyaç duyulan evraklar ve belgelerden oluşur.

Berber dükkanı açmak için ihtiyaç duyulan diğer evrakları inceleyecek olursak;

  • Berberlik mesleğini icra edebilir belgesi (Ustalık belgesi)
  • Nüfus cüzdanı
  • İkametgah belgesi
  • 4 adet fotoğraf
  • Dükkan kiralık ise kira sözleşmesi, kendi mülkü ise tapu senedi fotokopisi
  • Yapı kullanım izin belgesi
  • Vergi levhası
  • Bağlı bulunulan il/ilçe Esnaf ve Sanatkarlar Odası kaydı
  • SSK ve/veya BAĞ-KUR kayıt belgesi
  • İtfaiyeden yangınlara karşı alınan önlemler belgesi

Berber Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Berberlik, son zamanlarda kazancı konusunda en çok tartışılan mesleklerden biri haline geldi. Aslına bakarsanız bir berberle başka bir berberin kazancı arasında gerçekten de çok büyük farklar bulunuyor.

İlginizi Çekebilir  Hangisi Daha İyi: İş Mi Yoksa İşletme Mi?

Örneğin; orta halli bir berber ayda 6 bin ile 7 bin TL arası kar elde edebilirken, daha üst seviyedeki berberler 20 bin -30 bin TL aralığında kazanabiliyor.  Yani aslına bakarsanız ne kadar çok para kazanacağınız ayırmış olduğunuz paraya, bölgenin ekonomik durumuna ve nüfusu ile reklam çalışmalarına bağlı olarak değişebiliyor.

Berber Dükkanı Açmanın Maliyeti

Berber dükkanı açmak için olmazsa olmaz belgenin ustalık belgesi olduğunu giriş bölümünde söylemiştik. Dolayısı ile berber açmak için her şeyden önce bir sertifika gerekiyor. Yani ustalık belgesi.

Berberlik bir ustalık gerektiren iş olduğu için kafanıza göre istediğiniz gibi berber açamıyorsunuz. Öncelikle bir berber dükkanında çalışmış olmanız, çıraklık ve kalfalık gibi süreçlerden geçmiş olmanız gerekiyor.

Buna bağlı olarak belli bir süre sonra usta olduktan sonra gerçekten güzel paralar kazanmaya başlayabiliyorsunuz. Berber açmak için en az 5 yıl boyunca bir berberde çalışmış olmanız gerekebilir.

Berber açmak ne kadar kazandırır sorusuna bağlı olan sermaye de çok önemli. Bir berber açabilmek için en az 20 bin TL sermaye yeterli oluyor. Ancak bu sermaye ile açtığınız bir dükkandan fazla para beklememek gerekiyor.

Çünkü 20.000 TL ile açılan berber dükkanı ile genelde mahalle arasında düşük bütçeli bir berber açmış oluyorsunuz. Ancak müşterileriniz sizden memnun ise emin olun sürekli olarak size gelecektir.

Berberler Ne Kadar Ciro Yapar, Kar Eder?

Bir berber dükkanı, saç kesimi için 25 TL, saç ve sakal kesimi için 35 TL gibi ücretler alır. Buna bağlı olarak dükkana kaç kişinin geldiği de berber dükkanının yapacağı işi ve elde edeceği karı belirler.

Her bir saç kesimi ortalama 30 dakika sürer. Eğer tek başınıza çalışıyorsanız günde en fazla 15 kişi gelip tıraş olabilir ve buna bağlı olarak günde en fazla 375 TL ciro yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Az Sermaye İle Yapılabilecek Karlı İş Fikirleri

Bir berber dükkanı 375 TL ciro ile ayda ortalama 7 bin TL kar elde edebilir. Ancak tek başınıza çalışıyor olmanız durumunda en iyi iş yaptığınız aylarda bu parayı kazanabiliyorsunuz. Yanınıza birkaç çalışan alırsanız, yapacağınız ciro ve elbette elde edeceğiniz kar miktarı da artacaktır.

Yanınızda çalıştırdığınız her bir berber için en az yüzde 50 komisyon alırsınız. Akşam kasa toplanır ve her berber en az 300-400 arası para toplamış olur. Sizde buna bağlı olarak diğer berberlerin topladığı paralardan yüzde 50 ya da 40 gibi bir komisyon alırsınız. Ya da tüm bunlardan farklı olarak maaş usulü ile de eleman çalıştırabilirsiniz.

Üst Seviye Berber Dükkanları

Bu dükkanlar gerçekten çok üst seviyede işe yaparlar. Genelde her bir saç kesimi için 500 TL’ye denk gelebilecek ücretler talep edilir ancak buna göre de bir iş üretilir.

Üst kesime hitap eden berber dükkanları olduğu için yalnızca iyi semtlerde açılıp iş yapabilirler. Bu tür berberler genelde günlük 2.000 TL’yi bulabilen cirolar yapabilirler ve tüm giderler düştükten sonra günde ortalama 1000 TL kar elde edebilirler.

Berber açmak için kısa bir ustalık sertifikası için eğitim alıp 20-30 bin lira arası bir sermaye yeterli olabilir. Siz de yeni bir iş kurmak istiyorsanız berber dükkanı açma fikri size göre bir iş olabilir.

berber dükkanı açmak
berber dükkanı açmak

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın