Birikimimi Hangi Yatırım Yöntemiyle Değerlendirmeliyim?

Birikimimi Hangi Yatırım Yöntemiyle Değerlendirmeliyim?

Birikimimi Hangi Yatırım Yöntemiyle Değerlendirmeliyim? Yatırım yapmak için bir uzman olmasak da bir bilgi birikimine ve deneyime ihtiyaç duyarız. Aksi takdirde para kazanmaya çalışırken kaybederiz. Parayı, yatırım yaptığımızdan dolayı değil, bilgisiz ve deneyimsiz bir şekilde yatırım yaptığımızdan dolayı kaybederiz. Günümüz şartlarında birçok yatırım seçeneği bulunmaktadır.

Kendinize uygun olan bir yatırım seçeneğiyle ciddi miktarlarda kazançlar elde edebilirsiniz. Aşağıdaki yatırım seçeneklerini inceleyerek kendimize uygun olan yöntemleri belirleyebilirsiniz.

  1. Altın Hesabı- Birikimimi Hangi Yatırım Yöntemiyle Değerlendirmeliyim?

Yatırımcıların altın birikimlerini bankalarda mevduat ürününe çevirmesini sağlayan bir hesap türüdür.  Altın hesapları genellikle vadesiz olarak açılsa da bazı bankalar vadesiz altın hesabı seçeneği de sunmaktadır.

Günümüzde fiziki olarak altın saklama riskini göz önünde bulundurduğumuzda oldukça uygun bir yöntemdir. Bu hesabı ister elinizde fiziki altın olsun ister para olsun açabilirsiniz.

Elinizde bulunan altını bankaya götürüp uzmana incelettirdikten sonra değeri belirlenip hesabınıza aktarabilirsiniz. Altınınız 18 ayar veya başka değerlerde olsa da uzman 24 ayar saf altın üzerinden hesaplayıp altınınızın değerini belirlemektedir.

Banka tarafından alınmış olan altınlarınız ise hurda altın olarak geri dönüştürülmektedir. Altın fiyatlarındaki dalgalanmalar baz alınarak birikiminiz değerlenmekte ve buna göre kâr etmektesiniz.

  1. Mevduat Hesapları

Birikimimi Hangi Yatırım Yöntemiyle Değerlendirmeliyim? Belirli bir vade süresinde paranızın bankada kalması sözüne karşılık banka sizin paranızla yatırım yapıp ve bunun karşılığında size belli bir oranda faiz getirisi sağladığı hesap türüdür.

Bu yöntemde kazancınız bankanızın size sunduğu faiz oranına ve hesabınızdaki paranıza göre değişiklik gösterir. Mevduat hesabında kazanç elde etmenin en büyük avantajı risksiz olmasıdır. Risk almak istemiyorsanız en ideal yatırım aracı diyebiliriz.

  1. Faizsiz Katılım Hesabı

Kâr – zarar ortaklığı içinde gelişen ve faizsiz bir hesap türüdür. Yatırdığınız para ticaret, sanayi ve hizmet sektörünün finansmanında kullanılır. Daha sonra kâr – zarar ortaklığı çerçevesinde gelirler paylaşılır.

İlginizi Çekebilir  Kapıcı Nedir? Ne İş Yapar? Kapıcı Maaşı Nasıl Hesaplanır?

Kârlı yatırımda faiz yapmak istemeyenler için uygun bir üründür. Bir nevi şahıslar bankaların finans sağladığı projelerin kârına veya zararına ortaklık yapmaktadır.

Proje sonunda kâr veya zarar edilir. Önceden belirlenmiş ve taahhüt edilen bir getiri bulunmamaktadır. Türk lirası veya döviz cinsinden hesap açılışı yapılabilmektedir. Bazı bankalarda vade bozulmadan para çekme imkânına da sahip olabilirsiniz.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın