Dropshipping için en uygun 6 platform hangisidir?

Dropshipping için en uygun 6 platform hangisidir?

Dropshipping için en uygun 6 platform, en çok tercih edilen ve müşteri portföyü geniş olan sitelerden oluşmaktadır. Bu platformlarda birkaç saat içerisinde hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Dropshipping her ne kadar her platform için uygun olsa da, en uygun platformlar daha rahat satış yapmanızı ve bir takım engellere takılmanızı önleyecektir. Bu sebeple satış yapmadan önce bu rehberimizdeki uyarıları dikkate almanızda fayda var.

Dropshipping, stok olmaksızın yapılan satışlar olarak adlandırılır. Bu sistemde firmalar, ürün stokları tutmadan, internet sitesi üzerinden alınan siparişleri, ilgili tedarikçi firmalara yönlendirir, sonrasında ise tedarikçi firmaların depoları üzerinden siparişler müşteriye iletilir. Bu şekilde firma ürün stoğu tutma zorunluluğundan kurtulurken, tedarikçiler de ürünlerini kolay bir şekilde satabilmektedir.

Günümüzde internet ve bilişim teknolojilerinin de gelişmesiyle, alışveriş de artık bu platformlara taşınmıştır. Bu sistemin işlemesinde ilk önce, tüketici kişi, e-ticaret sitesine girerek pek çok çeşitte ürün görerek, bunları satın almaktadır. Burada firma, siparişi aldığında hemen tedarikçi firmaya yönlendirmektedir. İşlem, XML entegrasyonu kullanılarak yapılmaktadır. Bu entegrasyonda tedarikçi, satılan ürünler hakkında fotoğraf, ürün açıklaması ve fiyat gibi bilgilerin yer aldığı dosyayı, stok bilgisi tutmadan, satış yapacak firmaya göndermektedir. Bundan sonra firma dosyayı kendi internet sitesine ekleyerek, tedarikçi firmadan ürünleri almaktadır. Dropshipping, bu nedenle pek çok avantajı beraberinde getirmektedir.

Dropshipping Avantajları Nelerdir?

Dropshipping avantajları nelerdir sorusu, bu alanda faaliyet göstermek isteyen fakat bir takım endişeleri bulunan kişiler tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Bu sistem, stok tutmadan satış yapmaya olanak tanıyarak; firmalara depo zorunluluğunu kaldırmaktadır. Bu, firmaların depo ve stok yönetimi konularında tasarrufa gitmelerini ve zaman kaybı yaşamalarını önlemektedir. Böylece bu konularda iş yükü gözle görülür oranda azaltılarak, farklı alanlara kaydırılabilmektedir. Depo yönetiminin yer almaması, fazla çalışana da gereği ortadan kaldırmaktadır. Bu sayede ek tasarruflar da söz konusu olmaktadır.

Dropshippingde firmalar, tek bir tedarikçi şirkete bağlı olmadan çalışmaktadır. Bu konuda birden fazla tedarikçi ile anlaşan firma, farklı tedarikçilerden farklı ürünleri almaktadır. Bu şekilde kendi siteleri üzerinde her konudan ürün kategorisi ve akla gelebilecek her ürün yer alabilmektedir. Bu sayede dünya çapında hitap edilen kişi sayısı da artmaktadır. Zira tüketiciler, tek bir site üzerinden tüm alışverişlerini gerçekleştirebilmektedir.

Bu sistem, depo yönetiminin, ürün paketlemenin olmaması nedeniyle interneti olan bir ofiste kolayca yönetilebilmektedir. Burada tedarikçiler ile iletişim kurularak, siparişler verilebilmektedir. Bu sayede ek alana olan ihtiyaç da ortadan kalkarak, alan tasarrufu sağlanmaktadır. Yapılan bu işlemlerde ürün paketleme ve kargolanma işleri, tedarikçi tarafından yapılmaktadır. Bu sayede kargo firmalarıyla anlaşma yapılması zorunluluğu da kalkmaktadır. Bu sayede hem maddi hem zaman anlamında tasarrufa gidilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Pasif Gelir Nedir? 2020'nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Bu nedenle Dropshipping imkânı sağlayan platformlar, kullanıcılar ve firmalar tarafından sıklıkla merak edilen konular arasında yer almaktadır.

Dropshipping Yapılabilecek Platformlar Nelerdir?

Günümüzde Dropshipping yapılabilecek en uygun 6 platform arasında Amazon, e-Bay, Aliexpress gibi köklü platformlar yer alıyor. Bu sitelerden yararlanarak, ürünlerinizi Dropshipping seçeneği ile sunmanız mümkündür. Konu hakkında bu firma ve sitelerin politikalarını ve kurallarını da satıcı olarak incelemeniz tavsiye edilmektedir. Bundan sonra sizin için en iyi platformu tercih ederek, kurallara uygun bir şekilde satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Amazon

Amazon, Dropshipping için en uygun 6 platform arasında yer almaktadır. Amazon, iki şekilde çalışmaktadır. Bunlardan bir tanesi, Amazon’un kendisinin sunmakta olduğu ürünlerdir. Bu ürünler, Amazon tarafından, kendi etiketleriyle tüketicilere yollanmaktadır. İkinci sistem ise dünya çapında tüm kullanıcıların satışını gerçekleştirdiği ürünlerdir. Bu, kargo sistemi açısından da verimlidir.

Amazon, kendi ürünlerinde, kendi kargo sistemini uygulamaktadır. Ancak Amazon kullanarak satış yapan kullanıcılar, istediği kargo şirketiyle anlaşma özgürlüğüne sahiptir. Bu konuda üye olurken kredi kartı bilgileri, iletişim numarası, firma bilgileri, irtibat yapılacak kişinin bilgileri ve banka hesapları istenmektedir. Yine satıcılardan, aylık olarak belirli bir ücret de alınmaktadır. Buna ek olarak yapılan satışlardan da belirli bir satış komisyonu alınmaktadır.

Aliexpress

Bir e-ticaret sitesi olan Aliexpress, Çin kaynaklı çalışmaktadır. Tıpkı Amazon gibi bu platform da dünya çapında tüm kullanıcıları kabul etmektedir. Aliexpress, kullanıcılardan üyelik ücreti almamaktadır. Buna karşılık eğer ürünlerin üst sıralarda görüntülenmesi isteniyorsa, aylık olarak dolar bazında ödeme yapılması şartı yer almaktadır. Satış yapabilmek için, mağaza olunması gerekmemektedir. Kişisel hesaplar da, 50 ürün satabilme hakkına sahip olmaktadır. Kargo ücretleri, bu konuda alıcılar tarafından ödenmektedir. Bu özellikleri nedeniyle Aliexpress, en çok tercih edilen Dropshipping seçenekleri arasında yer almaktadır. Satışı gerçekleşen tüm ürünlerden Aliexpress belirli bir komisyon almaktadır.

Trendyol

Bu platform, Türkiye kaynaklı olarak iş yapmaktadır. Trendyol da Amazon gibi kendi ürünlerini satmaktadır. Bunun haricinde dışarıdan kullanıcı da kabul etmektedir. Bu kullanıcılara, satış yapabilme fırsatı verilmektedir. Satıcılardan şirket ticaret unvanı, şirket türü, vergi kimlik numarası, ticari sicil numarası, satış yapılacak kategori bilgileri, irtibat numarası gibi veriler istenmektedir. Bu konuda ülkemizde yaşayan kişilerden vergi alınmamaktadır. Bunun için vergi muafiyeti alabilmek için, ilgili mercilerden evrak almak yeterli olmaktadır. Ardından stok tutmadan, rahat bir şekilde satış, Trendyol aracılığı ile gerçekleşmektedir. Trendyol, her satış için belirli oranlarda komisyon talep etmektedir.

İlginizi Çekebilir  Baklavacı Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekir?
Dropshipping için en uygun 6 platform

Gittigidiyor

Gittigidiyor, Türkiye merkezli olan bir diğer kuruluştur. Pek çok kullanıcı, Dropshipping için bu platformu kullanmaktadır. Bu sisteme üye olduktan sonra, mağaza ismi ve tanıtım yazısı ile satışa hemen başlamak yeterli olmaktadır. Bu nedenle kullanışlı ve rahat platformlardan bir tanesini oluşturmaktadır. Her satıcıya 10.000 ürün listeleme hakkı verilmekte olup, mağaza ücreti, aidat istenmemektedir. Her yapılan satışlarda, Gittigidiyor belirli oranlarda komisyon almaktadır. Eğer Dropshipping yapmak istiyorsanız, Gittigidiyor ülkemizde pek çok kullanıcı tarafından tercih edilmektedir.

Instagram

Sosyal medya hesapları, çok farklı işler için kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi de satış yapmaktır. Bugün pek çok kullanıcı, Instagram üzerinden satış yaparak para kazanmaktadır. Dropshipping imkânı Instagram’da mevcut olup, mağaza oluşturmak da çok kolaydır. Instagram, Dropshipping yaparken herhangi bir komisyon istememektedir. Bu şekilde sağlanan kâr daha yüksek olduğu için, en uygun seçeneklerden bir tanesi olmaktadır.

Tedarik imkânı kolay ve sürekli erişimi olan bir ürün Dropshipping yapılması tavsiye edilmektedir. Instagram’ı dünya çapında milyarlarca insan kullanıldığı için, ürünlerin daha fazla kişiye ulaşması da daha kolay olmaktadır. Bu konuda sponsorlu içerik reklamı yaparak, ürünleri daha da fazla kişiye sunma imkânı yer almaktadır.

Instagram üzerinde satış yapmak için güncel hashtag kullanarak da daha fazla kişiye ulaşma fırsatı yer almaktadır. Bu gibi kolaylıkları nedeniyle Instagram, Dropshipping konusunda en çok tercih edilenler listesindedir.

E-Bay

E-bay, Dropshipping için uygun olan platformlar arasında yer almaktadır. Dünya çapından pek çok insan, bu platformu yoğun şekilde kullanmaktadır. Güvenli bir seçenek olması, onu en çok tercih edilen seçenekler arasında yapmaktadır. Bu nedenle pek çok tüketici, e-bay üzerinden alışveriş yapmaktadır.

E-bay üzerinden Dropshipping yapmak için, asistan ya da ekibe gereksinim duyulmamaktadır. Bu nedenle maddi yönden tasarruf da yapılabilmektedir. Her şeyi satıcının kontrol edebileceği için, istenilen her yerden, kolay şekilde yönetim sağlanabilmektedir. E-Bay, ödeme işlemleri ve finansal konuları da kolaylaştırmaktadır.

Platformun satıcıları korumak için aktif politikalar izlenmesi, onu daha da çekici bir hale getirmektedir. Bu konuda, alıcılara da güven verilmektedir. Böylece E-bay üzerinde yeni bir Dropshipping firması olsanız da, E-bay tarafından sağlanan güven nedeniyle tüketici bulmanız zor bir durum olmayacaktır. Zira yanlış bir durumda satıcının korunduğu gibi, alıcı da korunmaktadır. İnternet Sitesi Açarak Para Kazanma Yöntemleri yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın