Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?
Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

Uluslararası İşçi Günü, 1 Mayıs olarak da anılır ve birçok ülkede yaygın olarak İşçi Bayramı olarak da bilinir ve işçilerin ve işçi sınıflarının yıllık kutlamasıdır. Bu gün dünya çapında kutlanmaktadır. Geleneksel İşçi Bayramı renkleri, işçi haklarının geleneksel sembolü olan yeşil, kırmızı ve beyazdır. İşçi Bayramı, daha iyi ücretlere ve çalışma koşullarına duyulan ihtiyaç ve sosyal refah ve daha iyi çalışma koşulları için mücadele vurgulanan, İşçi Hareketi merkezli bir tatildir.

1 Mayıs İşçi Bayramı
Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

İşçi Bayramı, ilk kez Başkan Theodore Roosevelt tarafından 1887 Mayıs’ında, işçilerin daha iyi ücret alma çabaları nedeniyle Alexander Hamilton tarafından yaratılan Ulusal İşçi Bayramı tatiline denk gelmenin bir yolu olarak ilan edildi. O yılın ilerleyen saatlerinde, daha fazla işçi ajitasyonuna yanıt olarak Başkan Theodore Roosevelt ülke çapında bir İşçi Bayramı tatili ilan etti.

O zamandan beri İşçi Bayramı, dünya işçi hareketinin desteği ve katılımıyla uluslararası bir İşçi Bayramı haline geldi. İşçi Bayramı, dünyanın dört bir yanındaki ülkelerde oldukça önemli bir ulusal Tatil olarak kabul edilmektedir. Aynı zamanda, Amerika Birleşik Devletleri’nde farklı eyaletlerin farklı şekilde kutladığı federal bir tatil olarak kabul edilmektedir.

İşçi Bayramı genellikle işçi hareketiyle ilişkilendirilir; Amerikalı işçiler daha iyi ücretler ve çalışma koşulları talep etmek için işyerinden ayrılma eylemine katılırlar. Uluslararası Sendikacılar, Amerika Birleşik Devletleri ve dünyanın dört bir yanındaki İşçi Bayramı kutlamalarına da katılmaktadır.

ABD’de İşçi Bayramı geleneksel olarak Mayıs ortasının ilk hafta sonunda düşer. Dünyanın dört bir yanındaki bazı ülkeler İşçi Bayramı’nı özel bir resmi tatil olarak kabul ederken, diğerleri onu özel bir yıllık etkinlik olarak kutlar. Dünyanın pek çok yerinde İşçi Bayramı, resmi tatil olarak kabul edilmez, bunun yerine bir iş günüdür.

İşçi Bayramı’nın tarihi belirsizdir, ancak Thomas Henry Ford’un işçilerinin onuruna düzenlediği İşçi Bayramı Partisi’nde kökleri olabilir. Ford yönetimi, çalışanlar arasında işgücü bilincini artırmanın bir yolu olarak İşçi Bayramı tatilini tanıttı.

Orijinal İşçi Bayramı kutlaması, ırkları nedeniyle uzun yıllar işgücünün geri kalanından dışlanan siyah Amerikalılar da dahil olmak üzere tüm emekçilerin veya işçilerin onuruna ilan edildi. 20. yüzyılın başından bu yana Amerika Birleşik Devletleri’nde ülke çapında bir tatil için bir miktar baskı olsa da, ülkenin birçok bölgesi hala yaz aylarında federal bir tatil olmadan yılın ilk gününü kutlamayı seçti.

Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

Amerika Birleşik Devletleri’nde Mayıs ayının ilk Pazartesi günü kutlanan İşçi Bayramı tatili, dini önemi olmayan tek ulusal bayramdır. Ancak dünyanın pek çok yerinde İşçi Bayramı tatilinin adı, Fransa’daki Aziz Valentine’nin şehitliği ile ilişkilendirilen İncil’deki bir cümleye dayanmaktadır.

İlginizi Çekebilir  İnternetten Ne Satılır Ve Nasıl Satılır?

Bu, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki İşçi Bayramı festivalinin adının kökeni olabilir. Rhode Island’dakiler gibi bazı Amerikan toplulukları, İşçi Bayramı’nı dini bir tören haline getirirken, San Francisco, Chicago, Washington ve Atlanta gibi diğer şehirler tatili herhangi bir dini çağrışım olmadan kutlarlar.

Dünyanın dört bir yanındaki işçiler, günü emekle ilgili çeşitli etkinlikler, geçit törenleri ve sporlarla anıyorlar. Amerika Birleşik Devletleri’nde birçok insan, Amerikan işçilerinin dünya ekonomisine katkılarını kutlamak için İşçi Bayramı’nı bir gün olarak kutluyor. Bu İşçi Bayramı’nda, dünyanın dört bir yanındaki işçiler yürüyüş, koşu, bahçe işleri, el işi projeleri ve fiziksel uygunluk egzersizlerini içeren etkinliklere katılmaya teşvik ediliyor.

Bununla birlikte, dünyanın bazı bölgelerinde, İşçi Bayramı kutlaması daha çok el sanatları ve spor, barbekü ve şarkı üzerine özel derslerin olduğu bir aile etkinliğidir. ABD Çalışma Bakanlığı Çalışma Programları Dairesi, seçmenleri için İşçi Bayramı’nın nasıl işaretleneceği konusunda broşürler ve ek bilgiler verir.

Kanada’da Kanada Hükümeti de İşçi Bayramı’nı ulusal bayram olarak kutlar. Kanada’da tatilin adı teknik olarak “Labour Canada” olarak adlandırıldığı için daha anlaşılır. “İşçi Bayramı” teriminin olumsuz çağrışımlara sahip olabileceği Amerika Birleşik Devletleri’nden farklı olarak, Kanada’da bu terim, ülke genelinde gözlemlenen bir resmi tatil anlamına gelir. Kanada Hükümeti, İşçi Bayramı teriminin dünyanın birçok ülkesinde zaten var olduğunu kabul etmektedir.

İngiltere’deki göletin karşısında, İngilizler İşçi Bayramı’nı resmi tatil olarak kutlarlar. İngiltere’de gün, yerli sanayilere çok önem vermesi nedeniyle ABD’dekinden farklıdır. İngiltere ekonomisi yerel gıda endüstrisinden oldukça etkilenmiştir ve İngilizler bu tatili büyük bir neşe ve şenlikle kutlama eğilimindedir.

Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

1 Mayıs İşçi Bayramı

Uluslararası İşçi Günü bazen 1 Mayıs veya Uluslararası İşçi Günü olarak adlandırılır ve insanlığın yararına uzun saatler ve çaba harcayan emekin ve diğer emekçilerin yıllık kutlamasıdır. Bu günde her ülke işçiin grev hakkını kutluyor. Genellikle sokak kutlamaları, geçit törenleri, grevler ve diğer birçok etkinlikle anılır. Diğer gruplar tarafından örgütlenirler.

Hafta boyunca ülkeler İşçi Bayramı’nı kapsamlı resmi tatiller ve İşçi Bayramı kutlamalarına denk gelecek özel etkinliklerle kutlar. Pek çok ülke, tüm ülke, İşçi Bayramı’nı ve onun yerindeki sanayi işçileri için günün önemini anmak için düzenlenen çeşitli faaliyetlerde bulunmaktadır. Birleşik Krallık, Avustralya, Yeni Zelanda, Kanada, Fransa ve Amerika Birleşik resimdeki resmi tatillerdir. Birleşik Krallık’taki resmi tatiller işçilerin hak ettiğini tanır.

İlginizi Çekebilir  Makale Yazarak Para Kazanmak

Amerika Birleşik Sergisinde İşçi Bayramı kutlamaları normalde Mayıs ayının ilk Pazar günüdür. İşçi Bayramı olarak gelin birleştirilir. Amerika Birleşik sergilerinde milli bayram olarak görülüyor ve farklı eyalet ve şehirlerden birçok insan bu gün katılmayı tercih ediyor. Hafta boyunca çok uzun günleri olduğu için birçok insan İşçi Bayramı’na katılır. İşçi Bayramı’nda kutlanan resmi tatiller, geçit törenleri, danslar, konserler, spor etkinlikleri, geçit törenleri ve diğer aile programları içerir. Amerika Birleşik Sergisinde bir aile tatili planlamak için en iyi zaman Mayıs ortasından ortasına kadardır.

Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğu gibi bazı bölgelerinde, İşçi Bayramı kutlamaları ilkbaharda yapılır. Bunun nedeni, baharın turizm için en sıcak mevsim olmasıdır. İşçi Bayramı ile yaz arasında kıyaslandığında, ikincisi çok uzun bir tatil süresine sahiptir. İşçi Bayramı kutlamaları, yazın ortalarına, yazın ortasına denk gelir. Teksas gibi bazı eyaletlerde, ayın ikinci Pazartesi günü düşeceği kabul edilir.

Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

1 Mayıs’ta, sendikalarını iyileştirmek için canlarını veren sendikacıların ölülerinin yasını tutan Uluslararası İşçi Günü var. İşçi Bayramı festivali sırasında, çeşitli eyaletlerden bir işçi sendikaları geçit töreni var. Bu İşçi Bayramı, halk tarafından kutlanması gereken önemli bir olay olarak görülüyor. Uluslararası İşçi Günü ile ilgili ilginç bir gerçek, aslında ABD hükümeti tarafından tanınmamasıdır.

İşçi Bayramı’nın Mayıs ayının ilk Pazartesi günü kutlanmasının nedeni vardır. Bunun nedenlerinden biri, Amerika Birleşik resimlerinde İşçi Bayramı’nın ortası ve Amerika Birleşik sıradaki öğrenci yaşadığı bir yanıt olarak tesis edilmiş bir ulusal bayram edebilirsiniz. Mayıs ayının ilk Pazartesi günü geleneksel olarak Birleşik resimlerde İşçi Bayramı olarak ilan edilir. İşçi Bayramı kutlamaları, Amerika Birleşik Resim ve Birleşik Krallık’ta oldukça gözlenmektedir.

Pek çok Avrupa ülkesi Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlarken, İşçi Bayramı kutlaması Amerika Birleşik Resimde Mayıs ayının ilk günü büyük ölçüde kutlanır. Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada gibi dünyanın bazı bölgelerinde Mayıs ayının ilk günü resmi tatil olarak da bilinir. İşçi Bayramı kutlamalarının, Amerika işçi sınıfına daha iyi bir ücret ve daha iyi çalışma koşulları için acısını hissettirmek için oluşturulduğuna inanılıyor.

Dünyanın yerinde İşçi Bayramı kutlamaları Pazar günü kutlanır. Dünyanın pek yerinde, özellikle Amerika Birleşik resimlerinde, İşçi Bayramı kutlamaları Mayıs ayının üçüncü günü çok anılıyor.

İşçi Bayramı kutlaması, Amerika Birleşik resimlerinde Baharın başlangıcıdır. İşçi Bayramı festivali, Chicago, Cleveland, Washington DC, New York, Los Angeles, San Francisco, Las Vegas ve Phoenix gibi birçok Amerikan bayrağı görülüyor. Dünyanın pek yerinde, özellikle Asya’da, İşçi Bayramı’nın herhangi bir günü değil, sadece İşçi Bayramı sonu kutlanmaktadır.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın