Dünyadaki En Az Stresli İşler Hangileri Olduğu Araştırdık!

Dünyadaki En Az Stresli İşler Hangileri Olduğu Araştırdık!

Günümüz dünyasında sayısız meslek ve iş kolu bulunmaktadır. Bilindiği gibi her bir mesleğin kendine has zorlukları ve stresi bulunmaktadır. Ancak bazı işler vardır ki stresinden kaynaklı o işi yapılamaz kılmaktadır. Bu yüzden birçok kişinin aklına ‘’Dünyadaki en az stresli işler hangileri?‘’ sorusu gelmektedir. Günümüz Dünyasında bazı işler oldukça az stresli ve oldukça rahattırlar. Bu metnimizde en az stresli işleri sizler için derleyeceğiz. Günümüz Dünyasında en az stresli işler şu şekildedir:

Akademisyen  / Öğretmen

Günümüzün en az stresli meslekleri arasında akademisyenlik ve öğretmenlik bulunmaktadır. Aslında iki meslek de aynı olduklarını söyleyebiliriz. Ancak eğitim koşulları ve eğitim yaşıtları farklıdır. Bundan kaynaklı olarak ayrılmaktadırlar. Akademisyenlik ve öğretmenlik stresi oldukça az olan işler arasında görülmektedir. Eğitmenlerin ne yapacağı, hangi konuları işleyeceği ve neler öğreteceği müfredat ile belirlenmektedir. Keza geniş izin olanakları ve iş olanakları ile oldukça stressiz meslekler arasında görüldüğünü söyleyebiliriz. Dünyadaki en az stresli işler arasına Akademisyenlik ve Öğretmenlik de girmektedir.

Eczacı

Eczacılık günümüz dünyasının en saygın meslekleri arasında görülmektedir. Keza aynı şekilde Eczacılık oldukça stresi az olan meslekler arasında yer almaktadır. Eczacılar temel olarak ilaç ihtiyacı olan bireye veya çocuğu doğru ilacı vermek ile sorumlu olan kişilerdir. Bazı durumlarda hastayı yönlendirebilme yetkinliğine de sahip olduklarını söyleyebiliriz. Eczacı, hastaya vermesi gereken ilacı reçete sayesinde anlayabilmektedir. Yani herhangi bir risk unsuru veya stresi bulunmamaktadır. Bundan kaynaklı olarak ‘’Dünyadaki en az stresli işler hangileri?‘’ diye soran kişilere verilecek cevaplardan birisi de Eczacılıktır.

 

Kütüphane Görevlisi

Kütüphane Görevlisi, günümüzün en stressiz mesleklerinden birisidir. Kütüphane görevlisinin yapacağı işler ve sorumlulukları oldukça nettir. Bu yüzden herhangi bir risk unsuru taşımazlar, her detay ve her plan oldukça nettir. Genellikle masa başında geçen bir iş koşuluna sahiptirler. Resmi kütüphaneler, Üniversite kütüphaneleri ve Özel kütüphanelerde rahatlıkla görev yapabilmektedirler. İş koşulları noktasında memur sıfatında olmalarından kaynaklı 8 ile 5 arası bir çalışma saatleri bulunmaktadır. Hafta sonu tatilleri ve resmi tatilleri bulunmaktadır. Kütüphane görevlisi de ‘’Dünyadaki en az stresli işler hangileri?’’ diye soran kişilere verilecek cevaplardan birisidir.

İlginizi Çekebilir  Altın Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
Dünyadaki en az stresli işler hangileri
Dünyadaki en az stresli işler hangileri

Optometrist

Optometrist, Türkiye’de oldukça saygın görülen meslekler arasında yer almasının yanı sıra stresi minimum olan meslekler arasında yer almaktadır. Bu mesleği icra eden kişilerin sorumlulukları ve yapmaları gereken görevler gayet nettir. Temel olarak mesleği şu şekilde açıklanabilir; göz rahatsızlığı bulunan bireyin göz derecesini ölçmektir. Göz derecesini ölçmesinin ardından hastaya gerekli olan gözlükler veya lensler temin edilmektedir. Optpmetristler bireysel olarak muayene ederek göz derecesini belirlememektedirler. Ellerinde bulunan çeşitli araç ve gereçler ile göz derecesi belirlenmektedir. Bu detaylardan kaynaklı olarak oldukça avantajlı meslekler arasında yer almaktadır. Günümüzde ‘’Dünyadaki en az stresli işler hangileri?‘’ diye soran kişilere verilecek cevaplardan birisi de Optometrist olmaktadır.

 

Kuyumcu

Türkiye’de en çok para kazandıran mesleklerden birisi olan Kuyumculuk, aynı zamanda en az strese sahip olan mesleklerden birisidir. Genel olarak altın alıp, satan kuyumcuların yapmaları gereken işlemler oldukça bellidir. Bu meslekte herhangi bir muamma söz konusu olmamasından kaynaklı sorunsuz ve stresizdir. Altın alımlarında da çeşitli araç ve gereçlerin olmasından kaynaklı olarak minimum strese sahip olduğunu söyleyebiliriz. Keza 2016 yılında yapılan bir araştırma da Kuyumculuk en az stresli meslekler arasında ilk 5’te yer almıştır.

 

Medikal

Medikal, sağlık sektörü üzerinde hizmet veren mesleklerden birisidir. Günümüzde çeşitli ihtiyaçlara sahip olan bireylerin gerekli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Saygın bir meslek de olan Medikal, Türkiye’nin her yerinde aktif olarak hizmet verebilecek bir potansiyele sahiptir. Ayrıca bu mesleğin stressiz olmasından kaynaklı birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Medikal mesleğini biraz daha detaylandırmak gerekirse; çeşitli sağlık sorunlarından kaynaklı olarak hastaya çeşitli araç, gereç ve ek destekleyici ürünlerin satışını yapmaktadır. Örnek olarak; kolunu kaybeden birisine protez sağlamak veya kolu incinen birisine bandaj temin etmek.  ‘’Dünyadaki en az stresli işler hangileri?‘’ diye soruyorsanız; Medikal sektörü tam size göre bir meslek olabilir.

İlginizi Çekebilir  Part Time İş veya Kısmi Süreli İş İlanı Konuları

Sonogrof Uzmanı

Sonograf Uzmanı günümüzde en az strese sahip olan mesleklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Sağlık alanında olan bir meslek olmasından kaynaklı toplumda oldukça saygı duyulmaktadır. Sonogrof uzmanı temel olarak tıbbi teşhis noktasında hizmet sağlayan bir meslektir. Çalışma koşulları, maaş olanakları ve toplumdaki itibarından kaynaklı olarak stressiz meslekler arasında yer almaktadır. Keza bu mesleğe her geçen gün büyüyen bir talepte bulunmaktadır.  Sonograf Uzmanı yüksek maaşlı işler arasında ve dünyadaki en az stresli işler hangileri listesinde kendine yer edinmektedir

Bir cevap yazın