Girişimcilik Nedir? Sanal Grişimcilik Nedir?

Girişimcilik Nedir? Sanal Grişimcilik Nedir?

Girişimcilik nedir? Her türlü riski göze alarak gerekli sermaye ve diğer üretim faktörlerini bir şekilde bir araya getirerek hizmet ya da ürün çıkarabilen bu hizmet ve ürünü satacak Pazar alanı bulabilen kişilerin yaptığı işe girişimcilik denir.

Girişimci Ne Demek

Üretim için kullanılması gereken tüm elementleri bir araya getirerek ticari kazanç sağlayabilecek hizmet ve mamul üretimini başlatan, üretimden çıkan ürünün değerlendirileceği pazar alanları bulan kişilere girişimci denmektedir.

Ekonominin gelişmesi ve kalkınması için gerekli olan faktörlerden en önemli olanı girişimcilerdir. Bu girişimciler, üretim için lüzum arz eden kaynakları birleştirme konusunda yeteneklidirler. Aynı zamanda satışını gerçekleştirmek ve Pazar payını yaratmak konusunda da diğer insanlara göre çok daha üstün sezgilere sahiptirler. Her şeyden önce cesaretleri vardır ve kaybetme korkuları çok azdır. Risk faktörlerine karşı durup başaracaklarına inançları çok yüksektir.

Bunlar bir girişimcide olmazsa olmaz özelliklerdendir. Parası olup da kaybetme korkusu yüzünden çok karlı bir işe girmeyen sonradan pişman olan kişilere hayatımızın birkaç yerinde mutlaka rastlamışızdır. Girişimcilik nedir sorusunu örnek vererek açıklamamız gerekirse: Aynı lokantada çalışıp da daha sonradan karşılaşan iki aşçıdan biri son derece zengin olmuştur. Diğeri ise hala aynı mutfakta aynı maaşla çalışmaya devam etmektedir. Burada girişimci ruha ve cesarete sahip olan kazanmış diğeri ise yerinde saymıştır.

Sanal Girişimcilik Nedir?

Sanal girişimcilik için gereken sermaye miktarı fazla olmadığından genelde genç girişimcilerin yöneldiği bir alandır. Bu alanda hizmet ve ürün konusunda müşteri ile aradaki reel mesafenin önemi bulunmaz. Bu özelliğinden dolayı Pazar açısından oldukça büyük avantaj sağlar.

Stratejik girişimcilik açısından düşünüldüğünde ise az bir sermaye ve bilgi birikimi ile gerçekleştirildiği göz önüne alınırsa oldukça akıllı bir girişimcilik örneğidir. Sanal girişimciler, bilgi birikimi ve tecrübeleri sayesinde henüz bakir sayılabilecek bu sanal dünyada gerçekten de çok karlı işlere imza atabilirler. Ancak bu alandaki bilgi birikimi ve tecrübe girişimciler arasındaki en büyük rekabet konusudur. Bu iş alanında tecrübesini bilgi birikimiyle birleştirebilen kimseler pazarda en çok rağbet görenlerdir.

İlginizi Çekebilir  En Az 3000 Kazanmak İçin Hangi Çevrimiçi İşi Yapabilirim?

Stratejik Girişimcilik Nedir?

Stratejik girişimcilik nedir? Stratejik girişimcilik son dönemde ortaya çıkmış olan bir kavram olmasına rağmen işletmeler için oldukça önem arz etmektedir. Değişmekte olan çevresel faktörlere, devamlı surette gelişen teknolojiye yetişebilmek ve rakiplerinin arkasında kalmamak için girişimcilik hareketlerinin işletmenin stratejileriyle eşgüdümlü olarak çalışması gerekmektedir.

Stratejik girişimcilik nedir? Her ne kadar yeni bir iş terimi olsa da eskiden beri süregelen uygulamaları da içine almaktadır. İnovasyon, örgütsel büyüme, yönetişim, network, üst yönetim, küreselleşme ve örgütsel öğrenme alanlarının dengeli bir şekilde bir araya getirilmesi ile gerçekleştirilebilmektedir.

Stratejik girişimci kimliğinde olan kişiler, karmaşa ve belirsizlik içinde yeni iş fırsatları görebilen ve bunları en iyi şekilde değerlendirebilen bireyler olarak oldukça şanslıdırlar. Salgın hastalık tehdidinde medikal bir firma açan işletme sahibi stratejik bir girişimcidir. Bu girişimci iyi bir strateji ile salgın hastalık gibi büyük bir kriz ortamından rekabet açısından avantajlı duruma geçerek kendine büyük bir fırsat yaratır.

Kuş gribi salgını sırasında kırılmış yumurtaları pastörize ederek paketleyen ve satışa sunan girişimci de stratejik bir girişimcilik örneği göstermektedir. Stratejik girişimciler aynı zamanda öngörü sahibi olmalıdır. Zarar edeceğini bile bile herhangi bir sektöre giren kimseye stratejik girişimci denemez. Stratejik düşünmek her türlü riski göz önüne alarak buna göre plan yapmak anlamına gelmektedir. Plansız ve önlem almadan yapılan girişimcilik kör dalıştan başka bir şeye benzemez. O girişimcinin kar etme olasılığı çok düşüktür.

Stratejik Girişimcilerin Özellikleri

Stratejik girişimcilerin özellikleri arasında en büyük faktör öngörü yeteneğidir. Ancak bu öngörü yeteneği iyi stratejik planla desteklenmezse sonuç hiç de düşünüldüğü kadar iyi olmayabilir. Bu bağlamda stratejik girişimci için özel yetenekleri olan üstün insanlar olduğunu söylemek pek de gerçek dışı olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Para Kazanmanın En Kolay Yolu Stoksuz E-Ticaret

Stratejik girişimcilik nedir? Özellikleri nelerdir? Stratejik girişimci olan bireyler daima eğitim ve gelişime açık olmalarından kaynaklı olarak yeni iş olanaklarını diğer girişimcilere göre çok daha erken fark ederler. Yeni iş fikirleri konusundaki öngörüleri bir nebze de olsa bu özellikleriyle bağlantılıdır.

Rekabet üstünlüğünü ele geçirmek için gerekli çalışmaları ve gelişmeleri yakından takip ederler. Bu özellikleri ile de şirketin sektörde öne geçmesine ve kazancın daha da artmasına katkıda bulunurlar. Ayrıca değer yaratma açısından en yüksek potansiyele sahip olan olanakları belirlemek konusunda özel bir yeteneğe sahiptirler.

Stratejik girişimci sayısının artması ulusal ekonominin kalkınmasında oldukça büyük önem taşır. Bu açıdan bakıldığında strateji ve girişim kavramlarının özümsemiş, inovasyon konusunda yeterli, iş alanının gerektirdiği bilgi birikimine sahip olan girişimcilerin eğitimlerle desteklenerek sayılarının ve niteliklerinin artırılmasına çalışılmalıdır. Girişimcilik nedir konusunun içinden çıkan bu yeni kavram ile ülke ekonomisine katma değer kazandırılması oldukça yüksek potansiyele sahiptir.

https://www.guncelisfikirleri.com/kolay-yolu-stoksuz-e-ticaret/ yazımızı okudunuz mu?

Girişimcilik nedir kaça ayrılır?

Girişimci olunur mu doğulur mu?

Sosyal girişimcilerin amacı nedir?

Sanal girişimcilik ne demektir?

Bir cevap yazın