Günübirlik Ev Kiralama İşi Yapacaklar, Dikkat!
günübirlik ev kiralama işi yapmak

Günübirlik Ev Kiralama İşi Yapacaklar, Dikkat!

Bu sayfamızıın konusu günübirlik ev kiralama işi yapacaklar için oldukça önem arz etmektedir. Günlük ev kiralama işi yapmak isteyen ev sahiplerinin bilmesi gereken önemli hususlara değineceğiz.

Evi günlük kiraya vermek isteyenlerin yerine getirmesi gereken yasal zorunluluklar. Günlük ev kiralama şartları ve gereksinimlerini ele alacağız. Evini günlük kiraya vereceklerin bilmesi gereken önemli noktalara bu sayfamızda değineceğiz.

Ülkemizde aylık ev kiraları ortalama 750 TL’den başlayıp 2,000 TL’ye kadar çıkıyor. Kiralık evi olanlar için bu güzel sayılabilecek bir ek gelir fırsatıdır. Fakat aylık kira geliri olarak aldığınız rakamı 1 haftada alabileceğinizi söylesek?

Evet, halihazırda aldığınız kira gelirinin 4 katı ek gelir elde edebilirsiniz?

Nasıl mı? Evinizi günlük kiraya vererek.

Eşyalı dairenizi günübirlik kullananlara günlük olarak kiraya vererek daha çok para kazanabilirsiniz.

Bu sayfamızda günlük ev kiralama işi ile para kazanma konusunu işleyeceğiz. Kiralık evi olan ev sahiplerinin daha çok kazanabilecekleri günübirlik ev kiralama yöntemiyle para kazanma fırsatını tanıtmaya çalışacağız.

Özellikle tatil bölgelerinde evi olanlar için yüksek kazanç getiren günübirlik ev kiralama modeli giderek yaygınlaşıyor. Hatta tam zamanlı çalışılan bir işte aldığınız maaşın 2-3 katı gelir elde edilebiliyor.

Ancak günübirlik daire veya ev kiralayarak para kazanma işi dışarıdan göründüğü gibi kolay değildir. İşin içine girildiği zaman bir sürü yasal sorumlulukları var. Yerine getirmeniz gereken birçok şartları var.

Günlük Ev Kiralama Şartları:

Ev Sahibi İçin Yasal Şartlar

Hatırlayacağınız üzere 2017 yılbaşı gecesi gerçekleşen İstanbul’daki Reina saldırısını gerçekleştiren teröristlerin günlük ev kiraladıkları, birkaç gün günübirlik kiraladıkları evde kaldıkları ortaya çıkmıştı.

Bu tarihten sonra devletimiz günlük kiralık evlerle ilgili önemli değişiklikler yaptı.

Günlük ev kiraya veren ev sahiplerine bazı yasal zorunluluklar getirdi. Bu tarihten itibaren günlük evler sıkı denetim altına alındı.

İlginizi Çekebilir  Jobsora ile hemen şimdi bir iş bulun!

Hatta sık sık evlere baskın yapılır hale geldi. Olay öncesi durum bambaşkaydı. Önüne gelen herkes kolaylıkla günlük ev kiralayabiliyor, evi olanlar evlerini günlük olarak kiraya vererek inanılmaz paralar kazanıyordu.

Günlük ev kiralayarak para kazanmak isteyen ev sahipleri artık bazı şartları yerine getirmek zorunda.

günlük ev kiralama şartları
günlük ev kiralama şartları

Günlük kiralık ev mevzuatında yapılan değişiklerle birlikte;

  • Günlük kiralık evler artık pansiyon statüsünde yer alıyor.

Elde edilen gelirin resmi kurumlara beyan edilme zorunluluğu getirildi.

Günlük kiraya verilen evden alınan gelirin ilgili birimlere bildirilmesi ve bu gelir üzerinden vergi ödenmesi gerekiyor.

  • Bağlı bulunulan bölgedeki kolluk kuvvetlerinden izin alınması zorunlu oldu.

Ayrıca kiralanan evde kalan HERKESİN kimlik bilgilerini internet üzerinden anlık olarak merkezi kimlik bildirim sistemine girilmesi gerekiyor.

Kimlik bildirimi gönderilmeyen kişilerin tespiti halinde ev sahiplerine çok ciddi oranlarda ceza kesilebiliyor. Hatta kimlik bilgileri gönderilmeyen kişi çeşitli suçlardan aranıyorsa tespiti halinde ev sahibi hakkında “suçluya yardım ve yataklık” suçlaması ile kamu davası açılabiliyor.

Dava sonuncunda işin sonu ev sahibi için hapis cezasına kadar varabiliyor!

Gördüğünüz gibi günlük ev kiralama işi yapmak isteyen ev sahipleri bu işi tamamen yasalaştırmak zorunda. Kaçak yapılan işler çok ciddi sonuçlar doğurabiliyor.

Bu düzenleme aslında çok yerinde oldu. Zira bu işten haksız kazanç sağlayanların sayısı oldukça fazlaydı.

Aynı zamanda günübirlik evler konaklama hizmeti dışında yasa dışı faaliyetler için kullanılmaktaydı. Aynı apartmanda oturan aileler için bu çok ciddi sorunlar teşkil ediyordu.

İnternetten Ev Kiralama Sistemi: AirBnB

Günlük ev kiralama işi ile para kazanmak isteyen ev sahipleri için bir başka yöntem de AirBnB sistemi üzerinden evini günlük kiraya verme yöntemidir.

Daha önce AirBnB kelimesini duymayanların AirBnB nedir? sorusunu sorduğunu duyar gibiyiz, AirBnB, Yurt dışında oldukça popüler günlük ev kiralama sisteminin adıdır.

İlginizi Çekebilir  Evde Mandal Paketleme İşi Nasıl Yapılır? Mandal Paketleyerek Para Kazanma

AirBnB’nin adı ülkemizde yeni yeni duyulmaya başlasa da İstanbul, İzmir, Antalya, Bodrum gibi turistik bölgelerde Airbnb kullananların sayısı gitgide artmaktadır.

AirBnb’nin ne demek olduğunu kısaca özetleyecek olursak AirBnB, günlük ev kiralama işinin internetten işleyişidir diyebiliriz.

Günlük ev kiralamak isteyen gezginler ile o bölgede bulunan ve AirBnb’de ev sahipliği yapan ve evini günlük kiraya veren ev sahiplerini buluşturan platformdur.

Daha detaylı bilgileri AirBnB’nin Türkiye resmi sitesi https://www.airbnb.com.tr/ üzerinden alabilirsiniz.

[button color=”orange” size=”medium” link=”https://www.airbnb.com.tr/r/muhammeta152″ icon=”” target=”true”]AirBnB Türkiye Sitesine Gitmek İçin TIKLAYIN[/button]

AirBnB’den evimi kiraya vermek istiyorum diyen ev sahiplerinin de yerine getirmesi gereken belli başlı kurallar vardır. Yukarıda saydığımız günlük ev kiralama mevzuatı, AirBnB için de geçerlidir.

İster açıktan evinizi günlük kiraya verin, ister AirBnB üzerinden ev sahipliği yapın, bu şartları yerine getirmekle yükümlüsünüz.

Airbnb’nin Türkiye sayfasında yasal zorunluluklarla ilgili bir kaç makale bulunsa da siz bölgenizde bulunan ilgili yerlerle görüşmenizde fayda var.

günübirlik ev kiralama
günübirlik ev kiralama

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın