Home Ofis Nedir? Home Ofis İşler ve Meslekler

Home Ofis Nedir? Home Ofis İşler ve Meslekler

Adını son yıllarda çok sık duyduğumuz home ofis ne demek? Biliyor musunuz? Home ofis nedir? Ne demektir? Home ofis işler ve meslekler nelerdir? Bu yazımızda ele alacağımız konu başlıklarından olacak.

Ayrıca home ofis çalışmak ne demek? Home ofis işler nelerdir? Kimler home office çalışır? Home ofis çalışma örnekleri, home office yapılabilecek işler ile meslekler nelerdir? Bu tarz sorulara cevap arayacağız.

Home office hakkında merak ettiklerinizi bu sayfamızda bulabileceksiniz.

Öncelikle bir konuyu açıklığa kavuşturarak başlamakta fayda var, Home ofis çalışma ve freelance çalışma şekli birbiri ile karıştırılabiliyor. Fakat home ofis çalışmak başka freelance çalışmak başkadır.

Tamam, belki freelancer olarak çalışanların büyük bir kısmı home ofisde çalışır. Fakat her home ofis çalışan freelancer yani serbest çalışan anlamına gelmez.

Home office çalışanlar, çalıştığı şirket bünyesinde yapmakla yükümlü olduğu işleri evlerinde düzenledikleri bir ofiste yapabilir. Sigortalı, maaşlı çalışan kişilerden oluşabilir.

Fakat freelance çalışanlar için sigorta ve maaş gibi kavramlar yoktur. Serbest çalıştıkları için hiç bir kuruma bağlı değillerdir. Kendi bünyelerinde çalışırlar.

Home Ofis Ne Demek?

Freelance işler için de evden çalışılsa da freelance işler proje bazlı işlerden oluşur. Yapılan iş dönemseldir. Home ofis çalışma şekli ise tam zamanlı çalışılan bir çalışma modeli de olabilir.

Home ofis çalışmayla freelance çalışmanın aralarındaki farkları yazımızın devamında bulabileceksiniz. Olayı daha net kavrayacağınıza inanıyoruz.

Öncelikle home office nedir? Home ofis ne demektir? Home office yapılabilecek işler nelerdir? Bunları bir değerlendirelim. Home ofis ile freelance çalışan (serbest çalışan) arasındaki farklar kendiliğinden ortaya çıkacaktır.

Nedir Bu Home Ofis Dedikleri Şey?

home ofis işler

home ofis işler

Her zamanki gibi teorik açıklamalarla başlayalım diyeceğiz ancak home ofis nedir home ofice çalışmak ne demek diye sorduğumuzda cevabını sorunun kendisi veriyor.

Home ofis, adından da anlaşılacağı gibi evini ofis olarak kullananların yaptığı çalışma şekline denir. Yani yaptığı işleri evden, evinin bir bölümünü ofise dönüştürüp burada çalışan kişiler home ofis çalışanlardır.

İlginizi Çekebilir  Evde Karton Bardak Paketleme İşi İle Para Kazanma

Evlerinde dönüştürdükleri ofise de home ofis denir.

Home ofifice çalışma yöntemi, yırtdışında oldukça popüler olmuş bir çalışma şeklidir. Ülkemizdeki home ofis kavramı tam anlamıyla oturmamıştır.

Home ofis denilince insanın aklına “Freelance” dediğimiz, yukarıda da belirttiğimiz serbest olarak çalışan kişiler gelir. Oysa ki bir ofis ortamında yapılan hemen hemen bütün işler home ofisten de yapılabilir.

Home Ofis İşler Nelerdir?

Home ofis işler, genellikle bilgisayar ve internet tabanlı yapılan işlerden oluşur. Bilgisayarda veya internette yapılması gereken işlerin bazıları iş yerine gitmeden, evden de yapılabilmektedir. Bu tür işleri yapan kişiler home ofis çalışmayı tercih eder.

Bu bağlamda home ofis işlere birkaç örnek verecek olursak;

 • Webmasterlık: Şirketin internet sitesi ve web tasarım işlerini yapmak için illa ki iş yerine gitmek gerekmez. Web tasarım işleri bilgisayar ve internet üzerinden yapıldığı için evden de yapılabilir. Webmasterlar da genelde home ofis çalışanlar grubuna girer.
 • Call Center (Çağrı Merkezi) Elemanları: Home office işlerden birisi de call center yani çağrı merkezi elemanlarının yaptığı iştir. Bildiğiniz gibi call center elemanlarının yaptığı iş, gelen çağrıları cevaplamak, telefondaki müşteriye yardımcı olmaktır. Call center elemanları bu tarz işleri evlerinden de gayet tabii yapabilirler. Şirkete ait telefon numaralarını kendilerine yönlendirerek gelen çağrıları cevaplayabilir. Bu işi home ofisten yapabilirler.
 • Mimarlık: Tam zamanlı şirket bünyesinde kendisine ait bir ofisi olsa bile mimarların büyük bir kısmının kendi evlerinde de bir ofisi yani home ofisi vardır. İş yerinde yarım kalan işlerini evde devam ettirirler. Mimarlık mesleğini de home ofis işler arasına rahatlıkla alabiliriz.
 • Tercümanlık: Tercümanlık işi de evde yapılan işler arasında yer alır. Tam zamanlı, tercüme bürosuna bağlı olarak çalışan tercümanlar çeviri işlerini evde home ofis ortamında yapabilirler. Çevrilecek metin kendilerine internet ortamından aktarılır. Tercümanlar da home ofislerinde metni çevirerek yine aynı yöntemle, internet üzerinden ilgili kişiye gönderirler. Evden çıkmadan, home ofisten işlerini kolaylıkla yapabilirler.
 • Editörlük/Yazarlık: Editörlük ve yazarlık derken yine web tabanlı işlerden bahsediyoruz. Web siteleri için içerik üretenler veya sitenin editörlüğünü yapanlar için geçerlidir. Editörlük ve Yazarlık derken buna benzer işleri kast ediyoruz. Editör veya içerik üreticisi bir başka deyişle makale yazarlığı yaparak home ofis ortamında evinizin konforunda çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.
 • SEO Uzmanlığı: Home ofis işler arasında yine web tabanlı işlerden olan SEO Uzmanlığını da sayabiliriz. SEO hizmeti veren bir şirket altında çalışarak evde home office ortamında çalışabilirsiniz.
 • Bakıcılık: Tam anlamıyla home ofis işler arasında yer almasa da evde çalışılarak yapıldığı için bakıcılık işini de home office iş örnekleri arasında sayabiliriz.
İlginizi Çekebilir  Evde Nikah Şekeri Paketleme İşi İle Para Kazanma

Freelancerlar Evden Home Ofis Olarak Çalışır

home ofis ne demek

home ofis ne demek

Freelance olarak çalışan kişilerin tamamına yakını genellikle evden çalışır. Bu yüzden freelancer yapılan işleri de home office işler arasında gösterebiliriz.

Diğer Home Office Meslekler ve İşler

 • Youtuberlık
 • Blog yazarlığı
 • Sanal asistanlık
 • Uzaktan teknik destek elemanı
 • Danışmanlık
 • E-kitap yazarlığı
 • Online kurs eğitmenliği
 • Sosyal medya yöneticiliği
 • Moda tasarımcısı
 • Drop shopping
 • Affiliate Marketing (Satış ortaklığı)
 • Uygulama geliştiricisi
 • Yazılım uzmanlığı

En yaygın olan ve en çok yapılan home ofis işler bu şekildedir. Böylelikle home ofis meslekler ve işler nelerdir? Kimler home office çalışır? Home ofiste hangi işler yapılır? Bu tarz soruların da cevabını almış olduk.

Home Ofis Çalışma Mı? Ofis Ortamında Çalışmak Mı?

Home ofis çalışmak birçok kişinin hayali olsa da kimisi kalabalık ortamlarda çalışmayı tercih edebilir. İnsanlarla kaynaşmak ister. Arkadaş çevresi edinmeyi, grup halinde çalışmayı daha çok benimser.

Fakat yalnızlıktan hoşlananlar için home office çalışmak bulunmaz bir fırsattır. Hatta hayali kurulan meslekler arasında yer alır.

Şimdi sizin düşüncelerinizi almak isteriz. Siz hangi tür çalışma ortamına daha yakınsınız. Home ofis çalışma ortamı tam size göre bir çalışma şekli mi? Yoksa ben insanlarla kaynaşmaktan hoşlanıyorum. Dolayısı ile ofiste, kalabalık ortamda çalışmak isterim diyenlerden misiniz?

Düşüncelerinizi bizimle paylaşmayı ihmal etmeyin.

home ofis meslekler

home ofis meslekler

Umuyoruz ki home ofis konusunu ele aldığımız bu sayfamızdaki yazımızda home ofis ne demek? Nedir? Ne değildir? Tam anlamıyla kavradınız. Home ofis işler ve meslekler ile ilgili bilgileri de aldınız.


Not: Bu internet sitesinde yayımlanan görseller,  Etsy, Pinterest, Google Görseller gibi paylaşıma açık platformlardan alınmıştır. Resimlerin telif haklarının size ait olduğunu düşünüyorsanız bize “İletişim” sayfasından ulaşabilirsiniz. Telif hakkı içeren görseller ivedilikle sitemizden kaldırılacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Bir Yorum Yaz