İnternet Cafe Açmak Para Kazandırır Mı?
internet cafe açmak karlı mı

İnternet Cafe Açmak Para Kazandırır Mı?

Bu sayfamızda kendi işini kurmak isteyenlere yönelik hazırladığımız yeni iş fikirleri bölümüne internet cafe açmak isteyenler için internet cafe işletmeciliği hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. İnternet cafe açma şartları neler? İnternet cafe açmanın maliyeti ne kadar? Gerekli belgeler ve yerine getirilmesi gerekenler nelerdir?

2020 şartlarına göre internet cafeler hala para kazandıran işletmeler arasında mı? İnternet cafe nasıl açılır? Bu sayfamızda cevabını aramaya çalışacağımız başlıca sorular bu şekilde olacak. Ayrıca internet cafe yönetmeliği hakkında da bilgiler alacağız.

İnternet cafe açma hakkında en çok merak edilen konulara açıklık getirmeye çalışacağız. Yazımızın sonunda internet cafe işleten bazı işletmecilerin kendi ağzından internet kafeler ne kadar para kazanıyor? Bu sorunun cevabını işin içinde olanlardan alacağız.

Önce en çok merak edilen sorulardan birisi olan internet cafe açmak karlı mı? İşimiz para kazanma ile ilgili olduğu için doğal olarak en çok merak ettiğimiz konu internet cafe işinde para var mı? İnternet cafe açmak hala karlı bir sektör mü?

İnternet Cafe Açmak Karlı Mı?

2000’li yılların başından sonuna kadar internet cafe açma fikri en karlı işlerden birisiydi. 2000’li yıllarda internet cafe açanlar çok güzel paralar kazanmışlardı. 2020 yılına geldiğimizde ise bambaşka bir tablo ile karşılaşıyoruz.

İnternet, artık herkesin cebinde! Cep telefonlarına varıncaya kadar girdi. Hal böyle olunca artık internet cafe işine girmek için iki kere düşünmek gerekiyor.
Yaptığımız araştırmalar sonucunda internet kafeler hala para kazandırıyor mu sorusuna cevabımız, evet! internet kafeler hala para kazandırıyor! Fakat işin içinde ince bir detay var.

Asıl parayı internet değil, internet cafe oyunları ve ek hizmetler kazandırıyor. Yanına Play Station da konulduğu takdirde internet cafe işletmek hala para kazandırıyor diyebiliriz.

Ayrıca bilgisayar donanımları satarak, yedek parça, ikinci el bilgisayar satışı, faks, fotokopi, çıktı, bilgisayar tamiri, internet sitesi kurma gibi ek hizmetler vererek ve yiyecek içecek satışı yaparak da güzel paralar kazanılabilir.

İnternet kafeler 2020 yılında da para kazandıran işler arasında yer alıyor. Bu sorunun cevabını aldık. Peki internet cafe açmak için gerekenler neler? İnternet cafe açmanın maliyeti ne kadar? Asıl önemli noktalar bunlar. O zaman yavaş yavaş bu konulara da değinelim. Biraz vites yükseltelim…

Bir internet cafe açmak için diğer iş yerlerine kıyasla daha fazla prosedür gerekiyor. Aslında ülkemizde bir iş yeri açmak için bir sürü prosedür gerekiyor fakat internet cafe gibi yerler için fazladan uğraşmak gerekebiliyor. Buna göre de açılış işlemlerini oldukça zorlaştırıyor.

Açılış için yerine getirilmesi gereken kurallar neler ve istenilen evraklarla ilgili bir liste yapacağız. Fakat önce açılış öncesi dikkat edilecek hususlar üzerinde duralım.

İnternet Cafe Açarken Dikkat Edilecek Noktalar

internet kafe açmak için gerekenler
internet kafe açmak için gerekenler

İnternet cafe açmadan önce iyice pazar araştırması yapmak gerekir. Bölgenin potansiyeli nasıl? Civarda rekabet edeceğiniz internet cafe sayısı, rakiplerinizle aranızdaki mesafe bile başarı oranınızı etkileyebilir.

Bunun yanında lokasyon seçimi de son derece önemlidir. Müşteri portföyünüzü hemen hemen tamamına yakınını okul çağındaki çocuklar oluşturacak. Buna göre açacağınız internet cafenin civarında en az 2-3 tane okul, kurs gibi öğrencilerin bol olduğu yerler olmalı.

Fakat okuldan en az 200 metre uzak olmalıdır -ki bu yasal kuraldır. Okullara 200 metreden yakın bir yer için ruhsat almak imkansıza yakındır.

Başarı şansınızı arttıracak en önemli kural hiç kuşkusuz kullanacağınız malzemelerin kalitesi olacaktır. Bilgisayarlar hızlı olmalı, oyunlar kolaylıkla oynanabilmelidir. Kulaklık, klavye, mouse gibi belli başlı malzemelerin biraz fazla ödeyerek kaliteli olanlarını almaya çalışın.

İlginizi Çekebilir  İnternetten Para Kazanma Uygulama, İnstagram ve Youtube

Zaten internet cafeye gelen çocuklar ne ister? İstedikleri sadece en güzel ortamda oyun oynamaktır. Başka bir şey aramazlar. Bu imkanı sağlayabilirseniz, rakipleriniz ne kadar çok olursa olsun başarı şansınız artacaktır. Bir çocuk internet cafe için ne şart arayabilir ki?

En azından rakip internet kafelerden kaliteli hizmet verin yeter. Başlangıçta 2-3 aylık sürede tanıtım için fiyatı da 50 kuruş gibi cüzi miktarda düşük tutarsınız. Başarılı olmama şansınızı minumum seviyeye indirmiş olursunuz. Ayrıca bilgisayarlarla ilgili fikir sahibi olmanız size avantaj sağlayacaktır.

Bakış Açınızı Genişletin

İnternet cafe açarak bu işten uzun vadeli para kazanmak için bilgisayar donanımları ve yazılımları ile ilgili bilgiler edinmelisiniz. Bilgisayarlar için kullanılan teknik tanımların anlamlarını öğrenmek, işinizin bir parçası olmalı. Zaten işinizin parçası da budur.

Sürekli araştırma yaparak kendinizi geliştirmelisiniz. İşin tamirat kısmına da ağırlık vermek gerekir. Bilgisayar tamiri yapabilecek düzeye gelmek çok önemlidir. Çünkü bilgisayar tamiri yaparak kazanacağınız para ile en önemli giderlerinizden bir kaçını ödeyebilirsiniz.

İntenet cafe açıp para kazanmak için tek bir alana sıkışıp kalmayın. Sadece bilgisayarlar çalışsın bana para kazandırsın demeyin. Kendiniz de çalışın. Çok daha fazla kazanma fırsatınız olabilir.

Konunuz ile alakalı işlere yoğunlaşın. İnternet sitesi kurmayı öğrenin. İnternet sitesi (websitesi kurarak) para kazanın. Bilgisayar tamirini öğrenin.

İkinci el bilgisayar satışı da size iyi para kazandırır. Bilgisayarlar için yedek parça, bilgisayar donanımları satışı yapın. (yazıcı, kartuş, webcam, klayve, mouse vs) Araştırma için bol bol vaktiniz olacak. İşiniz internet ile olduğundan artık her konuya internet üzerinden erişebilirsiniz. Erişmelisiniz de!

İnternet Cafe Nasıl Açılır?

internet cafe açmanın maliyeti
internet cafe açmanın maliyeti

Bu kadar teorik bilgi yeter, internet cafe nasıl açılır sorusunun cevabını alalım artık. İşin pratiğinde neler oluyor bunları öğrenelim. İnternet cafe açmak için ciddi miktarda sermaye gerektiğini biliyor olmalısınız.

Yazımızın devamında üç aşağı beş yukarı bir internet cafe açmanın maliyeti ne kadardır bunun hesabını da yapacağız. Önce belli başlı şartları yerine getirmek gerekir. İnternet cafe açmak için neler gerekir bunları inceleyelim. Maliyetini sonra hesaplayacağız.

İlk önce yaşadığınız bölgede internet cafe açmanıza engel teşkil edecek bir durum var mı yok mu bunu öğrenin. Belediyelere ve bölgenizdeki karakollara danışarak öğrenebilirsiniz.

Belediyelerden onay almanız durumunda ruhsat için gereken evrak listesini isteyin. Zira belediyeden ruhsat almadan internet cafe açamazsınız.

İnternet Cafe Ruhsatı Almak İçin İstenilen Evraklar;

 • Ruhsat Başvuru Dilekçesi
 • Kimlik Belgesi ve Fotokopisi
 • Adli Sicil Kaydı
 • İkametgah Belgesi
 • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
 • Dükkanı kiralıyorsanız kira kontratı, satın aldıysanız dükkanın tapusu
 • Belediyeden ruhsat almakla iş bitmiyor tabii ki. Başka kurumlardan istenilen evrakların da tamamlanması gerekir. Vergi dairesinden vergi numarası çıkarmanız gerekecek. Vergi levhası almak gerek. Resmi gelir giderleri göstermek için şahıs şirketi kurmak gerekir.
 • Yazar kasa veya fatura kesme işlemini yapmanız için gereken araç ve gereçleri almalısınız. Maliye açılışı için noter defter tasdiki yaptırmak gerekir.
 • Bu işlemler için bir muhasebeci şart. Çevrenizde bulunan bir muhasebeci ile çalışmanız gerekecek. Bunun da ekstradan bir gideri olduğunu bilmelisiniz.
 • İl sağlık müdürlüğünden de onay almanız gerekecek. Onay almak için dükkanda en az iki tane tuvalet bulunmak zorunda. Tuvaletlerin temiz olması gerekir. Sadece açılış incelemelerinde değil bu kurala her zaman dikkat etmelisiniz. Çünkü sık sık denetlemeye tabii tutulabilirsiniz.

Tuvalette bulundurmanız gereken  sabun, çöp kovası, tuvalet kağıdı, kağıt havlu gibi temizlik malzemelerinin eksiksiz olmasına çok dikkat etmek gerekir.

Yiyecek içecek satışı yapacaksanız mutfağınızın ayrı bölümde olması gerekir. Davlumbaz bulundurmalısınız. Yiyecekleri hazırlarken bone kullanımını aksatmamanız gerekir. Olası bir denetimde affetmedikleri şeylerin başında hijyen koşullarının kötü olması geliyor.

İlginizi Çekebilir  Farklı İş Fikirleri

Belediye, vergi dairesi, muhasebe, noter ve il sağlık müdürlüklerinden gerekli izinleri aldıktan sonra internet cafe açma aşamalarında önemli bir yol katettiniz demektir. Diğer evrakların temini nispeten daha kolaydır.

Başka Ticaret ve sanayi odaları veya esnaf ve sanatkarlar derneğine kayıt olmak gerekir. İtfaiyeden yangın tertibatı için başvuru yapmanız gerekecek.

Cafeyi çok katlı binalarda 2. kat veya üstü bir yerde açacak olursanız dükkanınızda yangın çıkış kapısı bulunmak zorunda. Dükkanın büyüklüğüne göre yangın tüpleri de bulundurmak zorunludur. 12 KG’lık 2-3 adet yangın tüpü yeterli olacaktır.

İnternet cafe açmak için gereken belli başlı başlıca prosedürler bu şekildedir. Fakat siz her zaman daha fazlası için hazırlıklı olun. Malum, ülkemizde kurallar sık sık değiştiğinden ve fazladan bir sürü gerekli gereksiz (!) evrak istediklerinden her an yeni sürprizlerle karşılaşabilirsiniz.

İnternet Cafe Açmanın Maliyeti

Yukarıda bir kaç kez dediğimiz gibi internet cafe açmak için ciddi anlamda sermaye gerekebilir. Cafenin bulunduğu yer, büyüklüğü, bilgisayar sayısı, kullanacağınız malzemelerin kalitesi derken internet cafe açmanın maliyeti artış gösterebilir.
Ayrıca hiç hesapta olmayan işler için en az bir 10.000 TL hazırda bekletmekte fayda var. Çünkü hiç hesap etmediğiniz bir çok gideriniz olacaktır.

Bir internet cafe açmak için ne kadar sermaye gerekir? Orta ölçekli bir internet cafe açmanın maliyeti ne kadardır? Kaba taslak bunun hesabını da yapalım, malzemeleri mümkün olduğunca kaliteli olanlarını almaya çalışın. İnanın ucuz malzemeler size daha pahalıya mal olacaktır!

20 bilgisayarlı bir cafe açacağımızı varsayalım…

Bir bilgisayar için toplam 5000 TL harcadığımızı düşünelim (klavye, mouse, kulaklık dahil)
20*5000: 100.000 TL  – Elli bin TL bilgisayarlar için ödeme yapmanız gerekecek.(artan döviz karşısında maalesef sadece tahmini bir rakam verebiliyoruz , piyasada araştırma yapmadan alım gerçekleştirmeyin.)

Orta kaliteli bilgisayar masası ve koltukları için ikisine toplamda yuvarlak hesapla 250 TL ödediğimizi varsayalım, makul olan rakam en az 250 TL’dir.

20*250: 2500 TL yapıyor. 20 Tane bilgisayar masası ve rahat koltuklar için 2500 TL kabul edilebilir bir rakamdır.

İnternet bağlantısı, modem, kablo vs gibi giderler için de 2.000 TL ayıralım,

Güvenlik kamerası sistemi ve kurulumu için 2500 TL ödeyeceğimizi düşünelim. Bir internet kafede güvenlik kamerası bulundurmanın şart olduğunu da belirtmek isteriz.

Açılış işlemleri için ruhsat, evrak, noter tasdik, muhasebe vb gibi giderler için 5000 TL gibi bir bütçe ayıralım,

20 Bilgisayarlı bir internet cafe maliyeti ne kadar yaptı?

50.000 + 2500 + 2000 + 2500 + 5000 : 62.000 (Altmış İki Bin Türk Lirası) sermaye gerekir diyebiliriz.

Üç aşağı beş yukarı internet cafe açmanın maliyetini bu şekilde hesaplayabiliriz.

Not: Bu rakamlar tamamen tahminidir. Bu notu da düşmek isteriz.

İnternet Cafe Açarak Ne Kadar Para Kazanılır?

Buraya kadar internet cafe açmak isteyenler için detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Geldik emeklerimizin meyvelerini ne kadarını alacağız? Yani internet cafe açarak ne kadar para kazanılır? Herkesin merak ettiği sorulardan birisi de bu olsa gerek, değil mi?
Yazımızın giriş bölümünde internet cafe açıp aylık ne kadar kazanılır? sorusunun cevabını yetkili ağızlardan yani bizzat internet cafe işletenlerden alacağımızı söylemiştik.

Youtube‘da çok güzel bir video bulduk.

Para Nerede isimli Youtube Kanalı’nda internet kafeler kaç para kazanıyor isimli videoyu sizlerle paylaşmak istiyoruz. Zira videoda internet cafe işletmecileri ile bire bir görüşülmüş, işin incelikleri ve internet kafelerin kazancı dahil bir çok konuda bilgiler verilmiş.

Ve internet kafelerin aylık 30.000 (Otuz Bin) Türk Lirası ile 35.000 (Otuz Beş Bin) Türk Lirası arasında net kar bıraktığı belirtiliyor. Dolayısı ile internet kafeler para kazandırıyor mu sorusuna şimdi daha gür şekilde “EVET” cevabını verebiliyoruz.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

This Post Has 2 Comments

 1. Özer

  2500 liraya bilgisayar mı? ahahahha oyuncu bilgisayarı bir de 😀

  1. kağan

   Özer Bey
   Eleştiryel yorumunuz için teşekkür ederim. Artan ve devamlı değişen kurlar karşısında verdiğimiz rakamlar maalesef bazen çok tutarsız oluyor.
   Uyarınız üzerine güncelleme yaptık.
   İyi Günler Dileriz.

Bir cevap yazın