İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir

İş sağlığı ve güvenliği, özellikle işyerinde iş güvenliği, güvenliği, güvenliği görmek refahı ile ilgilenen disiplinler arası bir alandır. Tehlikeli işlerde istihdam edilen işçilerin, kişisel koruyucu ekipman, tehlike tanımlama ve kişisel koruyucu işlevler gibi güvenlik programlarına erişimleri kanunen zorunludur. Güvenlik programları hükümetler ve iş sağlığı ile güvenliği kuruluşları tarafından uygulanmaktadır. Bu programların etkili olabilmesi için düzenli olarak güncellenmesi ve izlenmesi gerekir.

İş sağlığı ve güvenliği ihtiyacı, sağlık hizmetlerinde yaşanan ilerlemeler ile daha da belirgin hale geldi. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık hizmeti sağlayıcıları artık yaralı veya hasta olan hastalara rutin olarak ilk yardım sağlıyor. İlk yardım kursiyerlerini içeren iş sağlığı ile güvenliği programları da daha yaygın bir şekilde kullanılmaktadır ve çeşitli ortamlarda mevcuttur.

Bu tür eğitim sağlık hizmeti sağlayıcıları için çok önemlidir, çünkü çalışanları kendilerini korumak için uygun adımları atabilmeleri için potansiyel tehlikeleri konusunda daha bilinçli hale getirir. Sağlık hizmeti sağlayıcısı, temel ilk yardım ve talimat sağlayarak, bir hastanın derhal tedavi alabilmesini sağlayabilir.

Bununla birlikte, iş sağlığı ile güvenliği işverenler için önemliyken, işçiler için de aynı derecede önemlidir. İşle ilgili yaralanmalar, hastalıklar ve hastalıklara yönelik çözümlere yönelik artan ihtiyaçla birlikte, işverenler onları sağlıklı tutmada iş sağlığının oynadığı rolü dikkate almalıdır.

İşverenlerin işçileri güvenli ve sağlıksız bir ortamda çalıştırmalarını sağlamanın en etkili yolu iş sağlığı programlarıdır. İşçilere, çevrelerinde bulunabilecek tehlikeleri belirlemek için kişisel koruyucu ekipman (KKD) hakkında bilgi verilmelidir.

İş sağlığı ile güvenliği programları da periyodik olarak uygulanmalıdır. Bu programlar, işverenlerin ve işçilerin işyerinde sağlık ve güvenliği iyileştirmenin yollarını tartışmasına ve planlamasına olanak tanır.

İş sağlığı ve güvenliği genellikle en iyi Mesleki Güvenlik ve Sağlık İdaresi (OSHA) gibi kuruluşlar aracılığıyla uygulanır. Kuruluş, çalışanları, işverenleri ve halkı koruyan ulusal güvenlik standartlarını oluşturmaktan sorumludur.

İlginizi Çekebilir  Prezentabl Ne Demek? Prezentabl Çalışan Nasıl Olmalı?

OSHA, iş sağlığı ile güvenliği programları geliştirmek ve uygulamak için işverenler ve diğer ilgili taraflarla birlikte çalışır. OSHA’nın işverenlerin uymasını gerektirdiği kurallar işçi sağlığının iyileştirilmesine ve işte meydana gelen kaza sayısının azaltılmasına yardımcı olabilir. Ek olarak, OSHA ayrıca çalışanların yaralanma ve hastalık belirtilerini ve semptomlarını tanımalarına yardımcı olmak için bilgi ve kaynaklar sağlar ve bu da zararlı maddelere maruz kalma risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir?

Sağlık ve güvenlik planları dahil olmak üzere OSHA’nın geliştirdiği birkaç tür güvenlik programı vardır. Sağlık ve güvenlik planları, işverenlerin işyerlerini işçiler için güvenli tutmak için uygulaması gereken politika ve prosedürleri tanımlar. Bu, çalışanların güvenlik ekipmanlarını ne zaman, nerede ve nasıl kullanmaları gerektiğine dair net politikalar ve prosedürler oluşturmayı, iş yerlerinde yeterli aydınlatma ve havalandırmayı sürdürmeyi, acil müdahale ekipmanlarını kullanmayı ve tüm çalışanların sigorta.

OSHA’nın sağlık ve güvenlik programları aynı zamanda çalışanlara işte meydana gelebilecek yaralanma ve hastalıklardan nasıl kaçınılacağı konusunda bilgi sağlar. Bir şirketin planı, uygun ayakkabı ve temizlik malzemeleri giymek, keskin nesnelerle temastan kaçınmaktır. Ayrıca, banyo yaparken veya duş alırken ve yıkarken sabun veya el dezenfektanı kullanmak ve eldiven, gözlük ve gaz maskesi gibi koruyucu ekipman kullanmak gibi şeyleri kapsayabilir. . {belirli kimyasallarla temas etmeleri gerekiyorsa. Bu önlemler, çalışanların kendilerine zarar verebilecek potansiyel olarak zararlı maddelerle temas etme riskini azaltacaktır.

İş sağlığı ve güvenliği programlarına ek olarak, işverenlerin işçilerin işyerlerinde sağlıklı kalmalarına yardımcı olur. Bunun için kullanabilecekleri çeşitli güvenlik eğitimi ve programları da vardır. Bu programlar, çalışma alanınızı nasıl güvenli bir şekilde temizleyeceğiniz veya sterilize edeceğiniz, hangi kişisel koruyucu ekipmanı giyeceğiniz ve bu aletlerin doğru şekilde nasıl kullanılacağı hakkında talimatlar sağlar. İşverenler ayrıca yangın alarmlarının nasıl kullanılacağı, hangi sinyallerin aranması gerektiği ve acil durumlar için ellerinde hangi ekipmanın bulunması gerektiği konusunda bilgi sağlamalıdır. Bu bilgiler, tesisin korunmasının yanı sıra çalışanlarınızın güvenliği için de gereklidir.

İlginizi Çekebilir  Pek çok insanın bilmediği yüksek maaşlı işler nelerdir?

İşverenler, sağlık ve güvenlik programlarına ek olarak, çalışanları için bir dizi güvenlik eğitim ve öğretim programı uygulayabilir. Bu programlar, temel ilk yardım ve kardiyopulmoner resüsitasyon teknikleri, acil durumlarla nasıl başa çıkılacağı ve farklı kaza türlerine ve acil durumlara nasıl müdahale edileceği konusunda eğitim sunar. Bu bilgiler, işçilerin işteyken yaralanmalarını önleyebilir.

Bir şirkette iş güvenliği ve sağlığı bir öncelik olmalıdır. İşçiler her gün işe gelmekten korkmamalı ve işlerinin güvenli olduğunu bilmelidir. İşverenler, deneyimli bir iş güvenliği uzmanıyla çalışarak çalışanlarının işyerlerinde kendilerini daha güvende hissetmelerine yardımcı olurken, işlerini olabildiğince güvenli bir şekilde sürdürmelerine olanak sağlayabilir.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın