Kişisel Gelişim Türleri


Kişisel Gelişim Türleri için beş temel kategoriye birkaç farklı kişisel gelişim programı vardır. Bireysel Gelişim (IDE), Mesleki Gelişim (CD), Aile Gelişimi (FD) ve Sosyal Gelişim (SD).Program türleri, bunlara dahil olan kişilere özel odaklanır. Kişisel gelişim programlarının bu kategorilerinden bazıları ayrıca şunları içerir: Kendi Kendine Yardım (SH), Koçluk, Motivasyon ve Eğitim.

Bireysel Gelişim (IDE) – Bu tür bir program, her bireyin kendi kendine yardım ve mesleki gelişim yoluyla yeteneklerini, güçlü yanlarını, zayıf yönlerini ve yeteneklerini ve yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olmayı amaçlamaktadır. Bu program sayesinde insanlar yeni fikirler edinebilir, güçlü yönlerini geliştirebilir, zayıf yönlerini azaltabilir, yeni beceriler öğrenebilir, daha fazla güven kazanabilir ve kendilerini ve durumlarını daha iyi anlayabilirler. Çoğu zaman kısa atölyeler, grup etkinlikleri, eğitim ve sosyal etkinlikler, danışmanlık ve bazen özel eğitim içerir. Bu programlar beş yoldan biriyle bulunabilir: ofiste, evde, toplum merkezlerinde, çevrimiçi ortamda ve sınıflarda.

Mesleki Gelişim (CD): Mesleki gelişim, doğası gereği çok spesifik veya genel olabilir. Örneğin, birçok mesleki gelişim programı, kariyer danışmanlığı, mentorluk ve diğer destek programları aracılığıyla bir bireyin istihdam, kariyer gelişimi ve kişisel başarı becerilerini geliştirmeye odaklanır. CD programları genellikle yapılandırılmış bir müfredatı ve mesleki gelişime odaklanan bireysel veya grup aktivitelerini içerir. Bu programlar, bir kariyer danışmanından bir kariyer yerleştirme ajansına kadar kariyer planlama ve istihdamın tüm alanlarında bulunur. Bazı durumlarda, Kişisel Gelişim Türleri ile CD programları ayrıca liderlik gelişimi, işle ilgili konular veya yaşam becerileri üzerine dersler içerebilir.

Aile Gelişimi (FD): Aile gelişimi programları genellikle eğitim programları, mentorluk, destek grupları vardır. Bunların dışında diğer etkileşim biçimleri aracılığıyla aile iletişimini, aile sorumluluğunu ve aile değerlerini geliştirmeye odaklanır. Aile gelişimi için CD programlarının bazı örnekleri arasında ebeveynlik ve çocuk bakımı, evlilik ve aile danışmanlığı ve evlat edinme ve koruyucu aile bakımı yer alır. Bu programların çoğu, kriz yaşayan ailelere ve evlilik ve aileyle ilgili diğer sorunlara yardım etme ihtiyacı nedeniyle “son sığınak” olarak adlandırılmıştır. Ayrıca dini hizmetleri içeren aile geliştirme CD programları da vardır. Dinleri ve diğer ruhsal şifa türleri ile çalışmak isteyenler için.

İlginizi Çekebilir  Kişisel Gelişim Ne Anlama Geliyor?

Diğer Kişisel Gelişim Türleri

Sosyal Gelişim (SD): Kariyer gelişimi ve kariyer danışmanlığı gibi tek bir alana odaklanan gruplar, inzivalar ve atölyeler de vardır. Bu tür programlar, kadınların geri çekilmesi, etnik azınlık sığınağı, eşcinsellerin geri çekilmesi, Afrika kökenli Amerikalıların geri çekilir. Engelliler için geri çekilme veya benzer başka bir program gibi belirli gruplar için tasarlanmıştır. Eğitimsel ve sosyal aktivitelerin yanı sıra grup terapisi, danışmanlık ve kişisel ve mesleki konularda derinlemesine tartışmaları içerebilirler. ve kendini geliştirmeye odaklanan gruplar halinde grup çalışması.

Sosyal Gelişim (SD): SD kursları, liderlik gelişimi, liderlik becerileri, karar verme becerileri, sosyal beceriler veya kendini yansıtma yoluyla mesleki gelişim hakkında eğitim veren kursları da içerebilir. Bu kurslar ayrıca bir kişinin liderlik niteliklerini ve işle ilgili becerileri geliştirmesine yardımcı olabilir. Bu tür programlar, yalnız çalışma konusunda iyi olmayan, ancak çalışma ortamında daha etkili ve verimli olmak isteyen öğrenciler ile sosyal konular hakkındaki bilgilerini genişletmek isteyenler için tasarlanmıştır.

Motivasyon ve koçluk: Motivasyon ve koçluk programları, insanlara yeni beceriler öğrenilir. Ancak bu arada becerilerini geliştirmeleri ve performanslarını iyileştirmeleri için destekleyici bir ortam alma fırsatı sunar. Bu programlar insanları, farkındalıklarını artırır. Kişisel Gelişim Türleri ile iletişim yeteneklerini geliştirmek, bir kişi olarak büyümek ve daha iyi bir sosyal yaşama götürecek sosyal beceriler geliştirmeyi öğrenir. Bunun için bilgilerini kullanmaya teşvik ediyor. ve kariyer.

Yerel üniversitenizde bulunabilecek birçok program türü vardır. Bu programlar çeşitli yerel kolejlerde, topluluk kolejlerinde, ticaret okullarında ve kolejlerde bulunabilir. Kariyerinizi veya kişisel yaşamınızı iyileştirmeye yardımcı olacak mükemmel bir yöntem arıyorsanız, eğitiminiz için yerel bir üniversiteye gitmeyi düşünebilirsiniz. Bu programlar çeşitli formatlarda mevcuttur ve kariyerinizi, kişisel gelişiminizi ve hatta kişisel ilişkilerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır. Bölgenizde sunulan program türlerinden birine katılarak, deneyimlerden yararlanabileceğinizi ve başarılı bir kariyere götürecek değerli becerileri öğrenebileceğinizi göreceksiniz.

İlginizi Çekebilir  Psişik Nedir?

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın