Lokmacı Açmak İçin Gerekenler Maliyeti ve Kazancı
lokmaci-acmak-maliyeti-ve-kazanci

Lokmacı Açmak İçin Gerekenler Maliyeti ve Kazancı

Yeni nesil girişimcilerin yönelmek istediği alanlardan bir tanesi de lokmacı dükkanı açma fikri olarak dikkat çekiyor. Fakat lokmacı açmak mantıklı bir yatırım mıdır? Para kazandırır mı? Lokmacı açma maliyeti ve kazancı karşılaştırıldığında karlı bir yatırım mıdır?

Bu yazımızın konusu lokmacı dükkanı açmak istiyorum diyenlere. İşin bilinmesi gereken önemli noktalarını sizin için araştırdık. Yazımızın sonuna geldiğinizde üç aşağı beş yukarı lokmacı ne kadara açılır ve lokmacılar ne kadar kazanıyor sorularının cevaplarını bulmuş olacaksınız.

Lokmacı Dükkanı Nerede Açılabilir?

Lokmacı dükkanları her yerde açılabilirler ancak para kazanmak için açılan en yaygın lokmacı dükkanları, genelde cadde üstü, insan popülasyonu olan yerlerde açılması gerekir. Mahalle arasında açılmış bir lokmacının bırakın para kazanmayı giderlerini karşılamaya yetecek kadar kar elde etmesi bile mümkün olmayabilir.

Bu nedenle batacak bir proje ile karşılaşmak istemiyorsanız, cadde üstünde bir bölgede kirası yüksek olmayan bir lokmacı dükkanı açabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

İşlek bir caddede lokmacı açmanın maliyeti sokak arasındaki bir dükkana kıyasla daha yüksek olacağını söylemeye gerek yok sanırım. Yer belirleme konusunda gelir gider hesaplamasını iyi yapmakta fayda var.

Lokmacı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Lokma, uzun süredir trend bir gıda ürünü olmayı sürdürmeye devam ediyor. Klasik Türk insanı aklı ile insanın aklına hemen lokmacılar ne kadar kazanıyor? Lokmacılar kaç para kazanıyor? gibi sorular geliyor. Değil mi? Şu kadar müşteri gelse, şu kadar satış yapsa falan hesaplamalara hemen başlıyoruz.

Aslına bakacak olursak lokmacılar bu işi ilk başlattıkları günden bu yana çok kar elde ettiler ve hala da kar elde etmeye devam ediyorlar. Kendi müşteri kitlesini yakalamış, kaliteli hizmet veren, lezzetli lokmaları ile markalaşma yolunda ciddi adımlar atmış lokmacı dükkanları iyi para kazanıyorlar.

İlginizi Çekebilir  Para Nasıl Kazanılır -Sermayesiz veya Düşük Sermayeli İş Fikirleri

Aynı sektördeki diğer işlere kıyasla lokmacı açmak için çok fazla sermaye gerektirmiyor oluşu ve kolay kurulumu nedeniyle girişimciler arasında çok fazla tercih edilen bir iş şeklidir. Peki lokmacı açmak ne kadar kazandırır veya bir lokmacı dükkanı açmak için gereken sermaye nedir? Lokmacı açmanın maliyeti, yazımızın devamında…

Lokmacı Açma Maliyeti

Sıradan, orta halli bir lokmacı açmak için aşağı yukarı 100 bin ile 150 bin TL arasında bir sermaye yeterli olabilmektedir. Açacağınız dükkanın konumuna göre gereken sermaye tutarı değişebilse de genel olarak gerekli sermaye bu civarlarda seyreder.

Ortalama bir lokmacı dükkanında pişirme ekipmanları, dekorasyon malzemeleri ve elbette masa ve sandalye gibi çok ciddi giderler bulunur. Zaten lokmacı açmanın maliyeti büyük kısmı bu tür malzemeler içindir. Bu gibi giderler karşılandığında kolayca lokmacı dükkanı açılmaya ve işletilmeye hazırdır.

lokmacı açmak maliyeti kazancı karlı mı
lokmacı açmak maliyeti kazancı karlı mı

Lokmacı Dükkanı Açmak Karlı Mı?

Lokmacılar ortalama yüzde 75 kar marjı ile satış yaparlar. Yani bir ürünün maliyeti 5 TL ise satış fiyatı 20 TL olur ve bu şekilde ürünlerini satarlar. 20 TL’lik bir siparişten 15 TL net kar elde ederler. Bunun yanında çay ve kahve gibi ürünleri de yüzde 90 civarında bir kar marjı ile satarlar ki bu sürüme vurunca oldukça karlı iş iştir.

Lokmacı dükkanlarının ayakta kalabilmesi için günlük en az 1.500 – 2.000 TL arasında ciro yapması gerekmektedir. Çünkü bir lokmacı dükkanında en az 4 çalışan bulunur ve 4 çalışanın sigorta ve diğer maaş giderleri toplam 12-15 bin TL’yi bulabilir.

Bu nedenle kar marjlarının yüzde 75 olması ve en az 1.500 TL ciro yapmış olmaları bu işte tutunabilmek ve para kazanabilmek için gereken en alt sınır olmaktadır. Lokmacı açmak istiyorum diyorsanız, günlük bin 500 liralık satış yapabilir misiniz?

İlginizi Çekebilir  İnternet Cafe Açmak Para Kazandırır Mı?
Lokmacı Açmadan Önce Gelir Gider Hesaplamasını İyi Yapın

Lokmacılar ne kadar kazanıyor diye merak ediyorsanız, yukarıda açıkladığımız üzere 1500 TL ciro yapan bir lokmacı dükkanı ayda ortalama 30 bin TL civarında bir rakam kar elde edebilir.

Personel, malzeme, elektrik, su, doğalgaz ve kira gibi sabit giderler 20.000 TL diğer giderler ise 3 – 4 bin aralığında tutulduğu takdirde lokmacı dükkanları ayda yaklaşık 6-7 bin TL kazanabilir. Ancak bir lokmacı dükkanı günlük ortalama 1,500 TL aylık toplam 45- 50 bin TL civarında ciro yapamazsa hiç kar elde edemeyebilir ve batabilir.

İyi iş yapan bir lokmacı dükkanının cirosu en az 4,000 TL olmalıdır. Eğer iyi iş yapmak ve gerçekten iyi para kazanmak istiyorsanız aylık 90 bin TL kar yapabilen bir dükkana sahip olmanız gerekir. Bu şekilde giderlerinizi çıkartabilir ve kar elde etmeye geçebilirsiniz.

Eğer 90 bin TL satış yapabiliyorsanız, bir lokmacı dükkanı açarak ayda 50-60 bin TL kazanabilmek içten bile değildir. Bu cirolara ulaşabilirseniz yukarıdaki rakamları çok kolay kazanırsınız.

Güncel iş fikirleri olarak lokmacı açmak istiyorum diyen ziyaretçilerimize faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Lokmacı açma maliyeti, gelir ve kar marjları gibi bilgilendirmeler yapmaya çalıştık. Fakat yine de hatırlatmakta yarar görüyoruz, verdiğimiz bilgiler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. İşe başlamadan daha kapsamlı araştırmalar yapmanızı tavsiye ederiz.

lokmacı açmak ne kadar kazandırır
lokmacı açmak ne kadar kazandırır

Benzer yazılarımızdan olan Simit Sarayı Bayilik Alma Şartları ve Çiğköfte Bayiliği Nasıl Alınır? Başlıklı yazılarımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Not: Bu sitede kullanılan görseller Google Görseller’den alınmıştır. Kullanılan görsellerin telif haklarının size ait olduğunu düşünüyorsanız bizimle iletişime geçiniz. İlgili görsel/görseller ivedilikle kaldırılacaktır.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın