Manav Açmak Para Kazandırır Mı?
manav açmak karlı mı

Manav Açmak Para Kazandırır Mı?

Bu yazımızda eskiden oldukça popüler olan, şimdilerde riskli olarak değerlendirilen manavlık ile ilgili bilgiler alacağız. Manav açmak karlı mı? Manavlar ne kadar para kazanır? Manav dükkanı açmak karlı bir iş fikri mi? Bu gibi sorulara cevap arayacağız. Yeni bir iş kurmak isteyenlere manav açma maliyeti ve kazancı hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Manav Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Hepimizin bildiği üzere çeşitli sebze ve meyve satışının yapıldığı işletmelere manav adı verilmektedir. Manavlar, iyi bölgelerde işletilmeye başladığında gerçekten de çok yüksek karlar elde edebilmektedir.

Klasik bir manav çok da yüksek olmayan bir sermaye ile kurulabilir ve çok fazla kar elde edebilir.

Sizlerde manav açmayı planlıyor ya da ne kadar kazanıldığı veya ne kadar sermaye ile kurulduğu konusunda bilgi almak istiyorsanız, manav açmak ne kadar kazandırır adlı içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Manav Dükkanı Açma Maliyeti

Klasik bir manav dükkanı açmak için başta 100 bin liralık bir sermaye yeterli olabilir. Eğer işletmeniz daha iyi bir bölgede açılacaksa, bu durumda daha yüksek sermayeler de gerekebilmektedir.  Ancak 100 bin TL ile 250 bin TL arasında değişen maliyet ile orta ölçekli bir manav dükkanı açmak mümkündür.

Manav Ne Kadar Ciro Yapar

manav açmak
manav açmak

Klasik bir manav dükkanın yapacağı ciro ortalama 2-3 bin TL arasında olmaktadır. Manavın kurulacağı bölgeye göre ve ödeyeceği kiraya kadar pek çok değişenin olduğunu var sayarsak, ortalama bir manav dükkanı bu ciroları yapabilir. Eğer biraz daha üst bir bölgede manav dükkan açarsanız veya daha hareketli bir bölgede bir dükkan açarsanız günlük cironuz 10 bin TL’ye kadar çıkabilir.

İlginizi Çekebilir  Seksör Ne Demek? Seksörlük Nasıl Bir İştir? Nasıl Yapılır? Maaşları Ne Kadar?

Manavların Kar Marjı

Ortalama bir manav dükkanın kar marjı genel itibari ile yüzde 35 ile yüzde 40 arasında değişmektedir. Yani kilosu 3 TL’ye alınan bir meyve ortalama 5 TL’den satılmaktadır. Bu nedenle manavların kar marjları epey yüksektir ve düşük cirolarla bile iyi karlar yapabilirler.

Buna karşılık daha üst kesime hitap eden manav dükkanlarının kar marjları yüzde 60-70’lere çıkabilir.

Manav Dükkanı Ne Kadar Kar Eder?

Manav açma ne kadar kazandırır diye sorduğumuzda cevap olarak ortalama bir manav dükkanının aylık karı yaklaşık olarak 10 bin TL ile 20 bin TL civarında değişmektedir. Ayda 90 bin TL ciro yapan bir manav 25-30 bin TL kar eder.

Bu kardan da ciddi anlamda bir gider oluşmaktadır ve oluşan giderlere göre ortalama 20 bin TL kar elde etmek mümkün olmaktadır. Daha üst bölgede açılan manavlar yaptıkları cirolar nedeniyle ayda ortalama 100 bin TL kar elde edebilirler. Tabi bu tamamen işletmeye bağlı bir durum olmaktadır.

Manav Dükkanı Açılmalı Mı?

Başarılı bir manav dükkanı açmak istiyorsanız en az 500 metre yakınınızda herhangi bir manav olmamalı, bulunduğunuz bölgede haftada iki günden fazla pazar kuruluyor olmamalıdır. Buna bağlı olarak manav dükkanları bu şekilde kar veya zarar elde edebilirler.

manav açmak para kazandırır mı
manav açmak para kazandırır mı

Görseller için kaynak: Google Görseller

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın