Market Açmak Karlı Mı? Maliyeti ve Kazancı
market açmak

Market Açmak Karlı Mı? Maliyeti ve Kazancı

Kendi işini kurmak isteyen ziyaretçilerimize yönelik sayfalarımıza bu defa market açma işi ile devam ediyoruz. Market açmak isteyen ziyaretçilerimiz için işin artılarını ve eksilerini ele almaya çalışacağız.

Artık kendi işimi yapmak istiyorum ve market açmak istiyorum diyenlere yol göstermeye çalışacağız. En çok merak edilen sorulara cevap aramaya çalışacağız.

Market açmak için gerekli belgeler ve malzemeler nelerdir? Market açmanın maliyeti ne kadar? Kaç para sermaye ile market açılır? Market açmak ne kadar kazandırır? Bütün bu sorulara tek tek cevap vermeye çalışacağız.

Market Açmak Karlı Mı?

Market Açma Fikri: Maliyeti ve Kazancı

Günümüzde para kazandırdığı düşünülen sektörlerin en başında gıda sektörü gelmektedir. Gıda sektörü, sürekliliği olan ve gerçekten de çok güzel paralar kazandırabilen bir sektördür.

Aynı zamanda mağazacılık olarak da başka bir kola ayrılabildiği için zincir mağaza olarak da gıda sektöründe satış yapılabilmektedir.

Yeni bir işe atılacak kişilerin en çok merak ettiği bir başka sektör ise market işletmeciliği gelmektedir. Bu işe atılmak isteyenler, market açarak ne kadar para kazanılır? Market açmak kaç paraya mal olur? market açmak için ne kadar para lazım? Bunlara benzer sorulara cevap arar.

Market açarak para kazanmak gerçekten de herkesin yapmak istediği işlerden biridir. Eğer gerçekten işinize sahip çıkarsanız, market açarak kısa sürede çok fazla paralar kazanmanız mümkün olacaktır.

Peki market açmak karlı mı? Ne kadar kazandırır? Gereken belgeler, malzemeler ve market açmak için başka gerekli? Cevapları yazımızın devamında…

Market Açma Maliyeti

Günümüzde orta derecede iş yapabilen bir market açabilmek için bile minimum 200 bin lira ile 250 bin lira arasında bir sermaye gerekebilir. Dükkan içerisindeki dekorlar, ürün rafları ve tadilat için sadece 100.000 TL gibi bir meblağ harcamak zorunda kalabilirsiniz.

Market işletmeciliği yaparak gerçekten para kazanabileceğiniz bir işletme kurmak istiyorsanız minimum sermayeniz 200 – 300 bin TL arasında olmalıdır. Ben evimi kıt kanaat geçineyim yeter fazla bir beklentim yok diyorsanız, 50.000 ile 100.000 TL gibi bir sermaye ile de market açabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Gerekli Malzemeler ve Belgeler

 • Kasa için gerekli malzemeler (Bilgisayar, barkod okuyucu ve stok takibi için programlar ve yazılımlar, masa, sandalye gibi başlıca ihtiyaçlar)
 • Dükkanın alanına göre raflar ve uygun şekilde düzenlenmesi
 • Evlere servis hizmeti verecekseniz Doblo tarzı bir araba. Küçük siparişler için motosiklet ve/veya bisiklet
 • Buzdolabı, klima, dondurucu gibi iklimlendirme malzemeleri
 • Lavabo ve tuvalet
 • Vergi levhası
 • Belediyeden işyeri açma ruhsatı
 • Bağlı bulunduğunuz il veya ilçe Ticaret Odası’na kayıt
 • Dükkan size ait ise dükkanın tapusu, değilse kira sözleşmesi
 • SSK ve Bağ-Kur kayıt belgesi
 • İtfaiyeden onay belgesi
 • Emniyet müdürlüğüne kimlik beyanı
 • Sabıka kaydı
 • 2 adet fotoğraf
 • Nüfus cüzdanı ve ikametgah belgesi ile belediyeye işyeri açma ruhsatı için verilmek üzere dilekçe
 • Elektrik ve su abonelik belgeleri

Not: Bu bilgiler her bölgeye göre farklılık gösterebilir. En doğru bilgiyi bağlı olduğunuz belediyeden alabilirsiniz.

Market Açmak Para Kazandırır Mı?

market açmanın maliyeti ve kazancı
market açmanın maliyeti ve kazancı

Marketlerin kazancını kabaca hesaplayacak olursak, yüzde 20 kar marjıyla satış yapan ve aylık 150.000 TL satış yapabilen bir market aylık ortalama 30.000 TL kar edebilir.

İlginizi Çekebilir  Google Kişi Kartları Nedir?

Tabi bu kardan ciddi giderler de olacaktır. Eğer personel çalıştırılıyorsa personel giderleri, marketin aylık sabit giderleri 15 bin TL’ye kadar çıkabilir.

Şayet personel çalıştırmıyorsa marketin gideri üç aşağı beş yukarı 10 bin lira civarında olacaktır. Buna bağlı olarak diyebiliriz ki günde 5.000 TL ciro yapan bir market ayda 20 bin TL kar edebilir.

Market Açarak Ne Kadar Kazanılır?

İsterseniz bu soruya işin içinde olan kişilerden dinleyelim. Youtube‘da rastladığımız bir videoyu sizlerle paylaşmak isteriz. Market açmak karlı mı? Maliyeti, geliri, giderlerini, avantajları ve dezavantajlarını market işletenlerden öğrenelim…

Günlük Ciro

300.000 TL gibi sermaye ile kurulmuş bir market, sigara satışı da yapıyorsa günlük minimum 5 – 6 bin arası ciro yapabilir. Bu veriler ışığında kar marjı ortalaması yüzde 20 olarak hesapladığımızda 5 bin liralık bir satış, ortalama 1.000 TL kar getirebilecektir.

Market açtıktan sonra yapacağınız cirolar elbette epey yüksek olacak ve buna bağlı olarak kar veya zarar edeceksiniz. Kara geçmek için dikkat edilecek en önemli kural, gelir gider dengesini iyi ayarlamak olacaktır.

Marketlerin Kar Marjı

Marketlerin kar marjları değişkendir. Lüks bir semtteki bir market ile ara sokakta bulunan bir market arasındaki fark, gözle görülür şekilde değişiklik gösterir. Fakat giderlerin de bir o kadar farklı olacağını unutmamak gerekir.

Yine de ortalama bir hesap yapalım ve önemli noktalara değinelim. Öncelikle market  ne kadar kazandırır diye soruyorsanız, market işletmeciliğinde kar marjı yüzde 15’in altına düşmemelidir.

Bu haliyle bile para kazanabilmek için iyi cirolar yapmak gerekmektedir. Eğer gerçekten iyi cirolar yaparsanız güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Bir market sigara satışı yapıyorsa ortalama yüzde 20 yapmıyorsa yüzde 25 veya yüzde 30 ortalama kar marjına sahip olur. Ancak sigara satışının yapılması işletme cirosunu yüzde 50 oranında artırabilir. Çünkü sigara almak için gelen birileri marketten farklı şeylerde almak isteyebilir ve bu sayede para harcayabilir.

Büyük Sermayeli Market Açmak

Market açarken sermayeyi biraz daha fazla tutmak isteyebilirsiniz. Örneğin 1 milyon TL gibi bir sermaye ile çok işlek bir yerde büyük bir market açabilirsiniz. Böylece ciddi miktarlarda ciro yapabilir, buna bağlı olarak güzel paralar kazanabilirsiniz.

1 milyon TL sermaye ile açılmış bir marketin en az 30 bin TL ciro yapması beklenir ve bu cirodan günlük kar beklentisi de 6 bin lira dolaylarında olacaktır. Ayda 180 bin TL kar elde edebilen bir market, çok büyük giderlere de sahip olabileceğinden dolayı 180 bin TL kardan yaklaşık 80 bin TL dolaylarında bir gidere sahip olabilir ve ayda net 100.000 TL kar elde edebilirler.

Küçük Sermayeli Market Açmak

Sermayeyi biraz daha az tutup daha küçük bir market açmak ve daha mütevazi düşünceyle hareket edecekseniz 40.000 ile 50.000 TL gibi rakamlar da sizin için yeterli olabilecektir. Bu sermaye ile açtığınız bir marketin günlük en az 1.000 TL ciro yapması beklenir.

Bu ciro ile ayda 7-8 bin arası kar elde edilir ve giderler çıkıldıktan sonra işletme sahibine aylık ortalama 4-5 bin TL net kar kalacaktır. Bu da günümüz şartlarında fena olmayan bir kazanç sayılır.

Farklı iş fikirleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Market Açmak Karlı Mı? Maliyeti ve Kazancı

Ekomini market açmak için ne gerekli?

Hizmetlerine 2012 yılında başlayan Ekomini, yatırım yapmak isteyen pek çok kişinin seçenekleri arasında bulunur. Franchising ile bayiliği alınabildiği için, Ekomini market açmak için ne gerekli? Sorusu, market açmak isteyen pek çok kişi tarafından merak edilir.

Ekonomini market açmak, normal market bayiliklerine göre pek çok avantaj bulundurur. Bunlardan bazıları şöyledir.

 1. Ekomini açmak için gereken sermaye oldukça düşüktür.
 2. Ekomini, Franchising bayilerine açılışlarında destek sağlar.
 3. Ekomini kendi kapsamında kaliteye dikkat ettiği için kalite problemi yoktur.
 4. Tedarik sistemi oldukça hızlı olup, ihtiyaçlar hızlıca karşılanır.
 5. Ekomini, müşteri hizmetlerine büyük önem gösterir.
İlginizi Çekebilir  Emlakçı Açmak İçin Gerekenler

Peki, Ekomini market için ne gerekli? Bu konuda firma, kişilerden şu özellikleri talep eder.

 1. İyi iletişim yeteneğine sahip olmak.
 2. Girişimci olmak.
 3. Marketçilik gibi tecrübelerinin olması.
 4. Minimum oranda sermayesinin olması.
 5. Kişinin dinamik bir karaktere sahip olması.
 6. Bilgisayar yeteneklerinin, temel seviyede olması.
 7. Kendini geliştirmeye açık olması.

Ekomini market için ne gerekli? Yukarıda verdiğimiz maddeler, firmanın her girişimcinin sahip olmasını istediği karakter yapısıdır. Ekomini market açmak için ne gerekli? Bunun için ilk olarak Ekomini sayfasına giderek, ilgili formu doldurup, göndermeniz gerekir. Ekomini bakkal açmak için ne gerekli? Bu hususta dikkat etmeniz gereken hususlardan biri de marketinizin 30-100 metrekare ölçüsü bulundurmasıdır.

Market Açmak İstiyorum

Bir market açmanın yolları, pek çok girişimci ve market açmak istiyorum diyen kişiler tarafından incelenmektedir. Bu işletmelerde kısa zamanda büyük kârlar elde edildiği için, oldukça kazançlı yatırım seçenekleri içindedir. Peki, market açarken bilmeniz gerekenler nedir?

Market Açmada Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

İlk olarak bazı hususları göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunlardan biri, çalışacağınız saattir. Marketinizin büyüklüğü nasıl olursa olsun, eleman çalıştırsanız dahi çok uzun saatler işinizi başında olmanız gerekir.

Ayrıca ürünlerin tedarik edilmesi, sayılması ve yerleştirilmesi gibi durumlar da oldukça zordur. Bu nedenle bir girişimci olarak, bunlara hazırlıklı olmanız şarttır.

Market Açmak İstiyorum Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bakkal açmak istiyorum üzerine dikkat etmeniz gereken en önemli husus, nereye açtığınızdır. Rastgele market açmak, ürünleriniz kaliteli dahi olsa fazla müşteri bulmayacağı için kâr getirmeyecektir. Aynı zamanda açtığınız yerde bulunan marketler de önemlidir.

Eğer bir yerde market varsa, buradan alacağınız kazanç da düşecek ve rekabet ortamı yaşanacaktır. Ancak seçtiğiniz yerde yoksa buradan alacağınız kazanç oldukça yüksek olacaktır.

Market Açmak İstiyorum Devlet Desteği

Market açmak istiyorum diyorsanız, KOSGEB bünyesinde devletten hibe şeklinde destek almanız mümkündür. Bunun ilk olarak KOSGEB tarafından hangi imkânların sağlandığını ve koşulların neler olduğunu öğrenmeli, ardından gerekli tüm belgeleri ve iş planlarınızı hazırlayarak, başvurmanız gerekir.

Rüyada market açmak

Rüya yorumları, pek çok insan tarafından merak edilen bir husustur. Peki, rüyada market açmak manası nedir?

Her insan rüyalarında farklı etmenler görebilir. Eğer rüyanızda market açmışsanız, bu hayra tabiri yapılan durumlar arasındadır. Rüyada market açan kişinin hayatı boyunca saadetli ve huzurlu olacağına yorumlanır. Kişi yaşamında refah bir yaşantıya kavuşacak ve varlık sahibi olacaktır.

Rüyada market açtığını gören kişiler kişiler, karakter yapısı olarak neşeli ve eğlenceli olup, hareketli bir yaşantı bulundurur. Bununla doğru orantılı olarak, bu rüyanın bir anlamı da her mevsimde farklı bir bölgeye ve ülkeye ziyaretlerde bulunacağıdır.

Rüyada market açmak

Rüyada bakkal açmak, aynı zamanda aşk hayatında da herhangi bir problemin olmayacağına işaret eder. Kazandığı varlığın hak edildiğine, saadet bulunacağına ve ünlü olunacağına yorumlanır.

Rüyada market açmak ile ilgili herhangi bir marketten alışveriş yaptığınızı görmüşseniz, iş hayatınızda elde ettiğiniz gelirin bollaşacağına, yaşamı süresince bu hususta bir sorun veya sıkıntı yaşanmayacağına işarettir.

Eğer rüyada market arabası görmüşseniz, kişinin gelecek hayatının aydınlık olduğuna, bulunduğu işte yükselerek, büyük mevkilere geleceğine yorumlanmaktadır. Gördüğünüz rüyada marketin rafları doluysa, ilgili kişinin sağlık sorunu olmayacağına, yaptığı işte büyük kazanç ve kâr alacağına, refah bir hayat yaşanacağını gösterir.

Ancak gördüğünüz marketin rafları boşsa, bu olumsuz yönde yorumlanmakta ve rızkın azalacağını göstermektedir.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

This Post Has 2 Comments

 1. Gerek yok

  Şu kadar uğraştığına değmez şu makale için. Kaç para kazanacaksın sanki adsense’den. Yapaylık da belli oluyor maalesef. Yeteneklisin ama çok boş yerlere harcıyorsun

  1. kağan

   Sizde eleştiri yapmakta baya marifetlisiniz anlaşılan. İyi güzel de olmuş, birde ne iş yapacağımızı söyleseydiniz daha da güzel olurdu.
   Yapıcı eleştiriniz için çok teşekkür ederim. Çok naziksiniz.

Bir cevap yazın