Network Marketing Nedir? Network Marketing Nasıl Yapılır?
Network Marketing Nedir? Network Marketing Nasıl Yapılır? Adlı yazımızda, ağ pazarlaması hakkında bilinmesi gereken detaylar yer alıyor.

Network Marketing Nedir? Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network marketing, Türkçeye ağ pazarlaması olarak çevrilmiştir. Kişilere ve kişinin çevresine dayalı oluşturulan ağlarla ya da takımlar kurarak satışların gerçekleştirilmesi yöntemi olarak özetlenebilir. Bu sistemde yer alan her kişi eşit fırsatlara sahiptir ancak çevresini işe dahil ederek ağın büyümesini sağlar.

Ağ pazarlaması büyüdükçe gelir oranı da artar. Network Marketing Nedir? Network Marketing Nasıl Yapılır? Adlı yazımızda, ağ pazarlaması hakkında bilinmesi gereken detaylar yer alıyor.

İnsanların, ürün satın alacakken bu ürünü daha önceden satın almış yakın çevresinden tavsiye istediği görülür. Network marketing tam olarak bu durumdan yararlanarak satış ağını geliştirmeyi amaçlayan pazarlama tekniğidir.

Sistemi kullanan ilk firma Carl Rehnborg’un sahibi olduğu Nutrille firmasıdır.

Nutrille firması, diğer pazarlama taktiklerini bir kenara bırakarak ürünlerini kullanan kişilerin çevresine tavsiyeleri ile yeni bir düzenle satış yapmayı amaçlamıştır.

Network marketing sisteminde satışı yapılan ürünleri tanıtan kişi yine tüketicidir. Bu durum, firmaların ve marka sahiplerinin reklam konusunda tasarruf sağlamasını kolaylaştırıyor.

Tüketicinin tanıtımı ile satış gerçekleştirilirse elde edilen kazancın bir kısmı tüketiciye veriliyor. İki taraf da bu durumdan kazançlı çıkmış oluyor. Peki network marketing nasıl çalışır ve network marketing nasıl yapılır?

Network Marketing (Ağ Pazarlama) Nasıl Çalışır?

Network marketing sisteminin temelinde ürün tavsiyesi vardır. Ürünü alan tüketiciler üründen memnun kalırlarsa ve firmanın network marketing uygulaması bulunuyorsa, çevresine bu ürünleri tanıttıktan sonra satarak gelir oluşturabilir.

İnsanlar çevresindeki diğer insanların düşünce ve önerilerine değer vermektedir. Ürünlerin çevredeki insanlar tarafından önerilmesi, diğer reklam ve tanıtım çalışmalarından daha iyi sonuçlar vermektedir. Ürünü bir başkasına satan kişi, o kişinin de ekibine dahil olmasını sağlayabilir ve ağ pazarlama yöntemi amacına ulaşmak için bir adım daha atar.

İlginizi Çekebilir  2021’de Yapılabilecek 21 Muhteşem Küçük İşletme Fikri

Network marketing, firma açısından pek çok tasarruf sağlamaktadır. 100 TL satış fiyatı belirtilen ürünün maliyeti 20 TL ise, üretici bu ürünü toptan firmaya ulaştırdığı takdirde fiyat 50 TL’ye çıkmaktadır.

Toptancı firmadan perakende satış mağazalarına ulaştığında ise fiyat 70 TL seviyesinde oluyor. Perakende satış mağazalarının kira, elektrik, su, işçi, stoklama ve reklam gibi giderlerini de eklediğimizde satış fiyatı 100 TL’ye dayanmaktadır.

Bu sistem sayesinde aracılar ve aracıların masrafları ortadan kalkmaktadır. Distribütörler ürünleri direkt olarak ağ pazarlama yer alan kişilere yönlendirdiği için maliyet düşmektedir.

Satışı yapılan her ürün için distribütör komisyon almaktadır. Ürünleri bir başkasına tavsiye ederek ve her kişinin ekibinize dahil olmasını sağlayarak kendi ekibinizi kurabilirsiniz. Çok kişinin ekibinizde yer alması satışların artmasına ve daha fazla komisyon oranı kazanmanızı sağlar.

Network Marketing Sisteminin Faydaları

Sisteme dahil olan her kişi aynı fırsatlardan ve satış politikasından faydalanır. Satış ve pazarlama alanında kendine güvenen her kişi bu sistemin bir parçası olabilir. Harcanan emek ile doğru orantılı olacak şekilde elde edilen gelir de artmaktadır.

Network marketing sistemi ülke genelinde ekonomik kalkınmaya da destek sağlayarak işsizlik oranının azalmasına katkı sağlamaktadır. Geniş kitleler, ürün pazarlamaya dahil olarak çevresine ulaşabilir ve gelir kazanabilir. Dünya genelinde 500 milyonu aşkın kişinin ağ pazarlama yöntemi ile çalıştığı ifade edilmektedir.

Sistem içerisinde yer alan kişiler, çalışma saatlerini ve tempolarını kendileri belirlemektedir. Ağ pazarlama sistemini yarı zamanlı ya da tam zamanlı şekilde yönetmek de kendi tercihleridir. Risk seviyesi azdır ve emek ile doğru orantılı şekilde gelir miktarı artmaktadır.

Bir firma ya da ürün için network marketing ekibi oluşturduğunuz takdirde, ürünlere indirimli şekilde sahip olabilirsiniz. Satış hacminizle bağlantılı olarak ay sonunda primler de alabilirsiniz. Primler, ekiplerin performanslarını yükseltmek için kullanılan teşvik yöntemidir.

İlginizi Çekebilir  Küçük Bir Catering İşletmesine Nasıl Başlanır

Network Marketing Nasıl Yapılır?

Network marketing nasıl yapılır sorusunun cevabı tavsiye ile açıklanır. Ürün hakkında deneyim sahibi olan ve memnuniyetini çevresindekiler ile paylaşan kişiler, potansiyel müşterinin oluşmasını sağlamaktadır. İhtiyaç duyulan ürünleri ise kendileri yönlendirerek bu durumdan komisyon almaktadır.

Network Marketing Sisteminden Ne Kadar Kazanılır?

Bu sistemdeki gelir miktarı emeğiniz ile doğru orantılıdır. Daha çok zaman ayırıp daha çok kişiye ulaşırsanız gelir miktarınız da artacaktır. Satış yeteneğiniz ve ikna kabiliyetiniz de bu iş için önemli bir unsur. Kendi ekibinizi oluşturduğunuzda yüksek satışlara ulaşabilirsiniz. Bu durumda performans primlerinin de sahibi olabilirsiniz.

Network Marketing Nedir? Network Marketing Nasıl Yapılır? Adlı yazımızda, ağ pazarlama yöntemini kullanarak satış yapmak ve gelir oluşturmak isteyen kişilerin bilmeleri gereken başlıkları aktarmaya çalıştık. Siz de bu sistemin bir parçası olmak istiyorsanız network marketing çalışma fırsatı sunan firma ya da markalar ile iletişime geçerek kayıt oluşturabilirsiniz. Şirket Açmadan Girişimcilik Fikirleri Nelerdir? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın