Ofisboy Nedir? Ne İş Yapar?
ofis elemanı nedir ofisboy ne demek

Ofisboy Nedir? Ne İş Yapar?

İnternetteki hemen hemen bütün iş arama sitelerinde ofisboy diğer adı ile ofis elemanı iş ilanları sık sık karşımıza çıkıyor. Peki ofisboy nedir? Bir diğer adıyla ofis elemanı ne demek? Ne iş yapar? Görevleri ve sorumlulukları nelerdir?

Ofis boy maaşları ne kadardır? Ofisboy ne demek? Tam olarak ne iş yapar bu ofisboylar? İş ilanları nasıl bulunur? Bu sayfamızda cevap arayacağımız başlıca sorular bunlar olacak.

Kısacası ofisboy yani ofis elemanı işinin görev tanımını yapacağız.

Bir başka meslek incelemelerine ofisboyluk mesleğini ele alarak devam edeceğiz.

İş ilanları sitelerinde sık sık karşılaştığımız ofisboyluk nedir? Ofis elemanlığı ne demektir? Bu sayfamızda detaylı şekilde incelemeye çalışacağız.

Bir başka iş kolunu daha tanıyacağız. Yeni iş fikirleri almaya devam edeceğiz.

Ofisboy Nedir? Diğer Adıyla Ofis Elemanı Ne Demek?

Aslına bakılırsa işin tanımı adında kendini gösteriyor. Ofis işlerinde yapılması gereken belli başlı görevleri yapan kişilere ofisboy yani ofis elemanı denir.

Ofisboylar, firmalar için hayati öneme sahiptir. İş yerlerinin tabiri caizse eli ayağı konumundadırlar. Basit gibi görünen çok önemli görevler yaparlar.

İş yerindeki işlerin yürümesinde önemli paya sahiptir.

Ofis elemanları, bir iş yerinde joker görevi görür.

Ofisboyların birçok konuda bilgi sahibi olması istenir. Departmanlar arası iletişimi sağlar. İşlerin hızlı şekilde yürümesi için çalışır.

Gelen misafirleri karşılamak, ağırlamak ve uğurlamak sorumlulukları arasındadır.

Aynı şekilde gelen kişilerle ilgilenmek, içecek ikramları, ofisin temizlik işleri ofis elamanlarının yapması gereken görevlerin başında yer alır.

Ayrıca dışarıdaki işlere de ofisboylar koşturmak zorundadır. Banka işleri, dışarıya gidecek veya dışarıdan gelecek evraklar için ofis elamanları görevlendirilir.

Bu yüzden ofis elemanı ilanı veren firmalar, genellikle en az B sınıfı ehliyeti olan kişileri seçmeye çalışır. Ofisboy olarak çalışmak isteyenlere bu dip notu da düşelim.

Kariyer basamaklarının ilk basamağını oluşturur. Bu yüzden genelde 18-25 yaş arası genç erkekler için ideal bir iş modelidir.

Kendini geliştiren ofis elemanları, kariyer basamaklarını hızla çıkabilir.

Bir ofis elemanı iş ilanı görerek işe başlayan üst düzey yöneticilerin sayısı bir hayli fazladır.

Ofisboy ne anlama geliyor?

“Ofisboy ne demek?” terime aşina olmayanlar tarafından sıklıkla sorulan ve ne anlama geldiğinden emin olmayan bir sorudur. Çoğu zaman, bir Office Boy kartvizitinin reklamında veya telefon rehberinde bu hizmetlere baktığımızda bir resim göreceğiz. İşi sizin yerinize yapması için işe aldığınız kişinin adını yazdırmanıza izin vermesi nedeniyle son yıllarda oldukça popüler hale geldi.

Bu biraz zor gibi görünebilir, ancak birisi bir kartvizitte Ofisboy kelimesini görürse veya telefon rehberine bakarsa bunun ne anlama geldiğini tahmin edebilir. Bunun nedeni, kelimenin genellikle partilerde veya bir tür kurumsal ortamda kullanılan en seksi kart türlerinden bazılarıyla ilişkilendirilmiş olmasıdır.

Bir ofis binasının adıyla da ilişkilendirilebilir. Bu terimin birçok insan arasında popüler olmasının nedeni, bu tür işyerlerinde erkeklerden daha fazla kadın çalışıyor olmasıdır. Bu apaçık görünse de, her zaman bir kadının geçmişte bu tür bir hizmeti kullandığı anlamına gelmez.

Ofis çocukları genellikle büyük şirketlerin çalışanlarıdır. Bu işletmeler, binadaki idari işlerini yerine getirebilecek çalışanlara ihtiyaç duyan mağazalar, bankalar ve diğer iş türlerini içerir. Yıllar geçtikçe işletme sayısı azaldıkça bu tür işletmelerin sayısı artmıştır. Bunun nedeni, her zamankinden daha fazla şirketin açılmasıdır.

Bu tür şirketlerin, özellikle üst düzeylerde olmak üzere, kuruluştaki birçok farklı iş türü için onlara ihtiyaç duyacaklarından dolayı, erkekleri işe alma olasılığı daha yüksektir.

Kadınların daha düşük seviyelerde işe alınma olasılığı çok yüksek olsa da, bir ofiste her kademede kadın çalışan bulunması hala mümkündür. Kadınlar bu tür işlerde yönetici ve yönetici pozisyonları almaya başladılar. Bunun nedeni, bir erkeğin bu işlere bir kadından daha fazla girmesidir.

Erkek çalışanların işe alınma ve iş görevlerini doğru yapma olasılıkları daha yüksek olduğundan, genellikle daha fazla para öderler. Bunun nedeni, bu işte daha iyi performans gösterecek olmalarıdır.

Bir erkeğe aynı tür iş için bir kadından daha fazla para ödediğinizde, yalnızca daha iyi performans gösteren bir erkek elde etme olasılığınız değil, aynı zamanda paranızın karşılığını da daha fazla alacaksınız.

Bunun nedeni, bir adam belirli görevleri nasıl yerine getireceğini bilmediğinde, işten daha az üretkenlikle ayrılma olasılığının çok daha yüksek olmasıdır.

Ofisboy nedir? Ofis memurları profesyoneldir ve genellikle bir yöneticinin bir işletmeyi iyi yürütmek için neleri bilmesi gerektiğini anlar. Şirketin iş ihtiyaçlarını karşılamasını kolaylaştıracak temel hizmetleri sağlamak için orada olacaklar.

Bir yöneticinin, çalışanlarının günlük yaşamında istediklerini onlara vermek için ne aradıklarını anlaması önemlidir. Bu çalışanlar patronları tarafından saygı görmek ve takdir edilmek ister.

Kendi saatlerini ve kendilerine iyi bir zaman ayırmak istiyorlar. İş yerinde kendi alanlarını kullanabilmek istiyorlar.

Bu işletmelerde bulunan birçok erkek, bu tür hizmetleri sağlayan bir hizmet bulmayı çok faydalı bulmuştur. Pek çok erkek, kendilerine sunulan başka seçenekleri olduğunu bilmiyor.

İlginizi Çekebilir  İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir

Geçmişte, tecrübesi olmadıkça bir adamı işe almayan bazı şirketler vardı, ancak zamanlar değişti ve daha fazla işverenin erkek çalışanları işe alması giderek daha yaygın hale geliyor. Bu hizmetler, şirketin ekibinde bulunmaktan mutlu olacağı bir adam bulmada yardımcı olabilir.

Ofis Elemanı Ne İş Yapar? Ofisboy Görevleri Nelerdir?

Ofisboy nedir? Ofis elemanı (ofisboy), Sadece kendi iş yerindeki iletişimi sağlamakla sorumlu değildir. Ayrıca çalıştığı iş yeri ile ilişkili olan diğer firmalarla olan iletişimi de sağlar.

Ofis araç ve gereçlerini çok iyi kullanmasını bilmelidir.

Faks, fotokopi, yazıcı, bilgisayar gibi belli başlı ofis araçlarını kullanmasını bilmeli, bu araçları kullanarak verilen görevleri yerine getirebilmelidir.

İş yerine gelen kargolardan ve gidecek kargoların gönderilmesinden de ofis elemanı sorumludur. Gelen kargoyu ilgili yöneticiye veya departmana iletir.

Yoğun iş temposuna ayak uydurmalı, görünümüne özen göstermelidir.

Yazılı ve sözlü olarak insan ilişkileri iyi olmalıdır. Doğrudan insanlarla muhatap olacağından konuşmalarına dikkat etmelidir.

Ofis elemanı diğer adı ile ofisboy nedir? Ne demektir? Ofisboy ne iş yapar? gibi sorularının cevabı bu şekilde verilir.

Dikkat ettiniz mi bilmiyoruz, sanki orta düzey bir yöneticinin sahip olması gereken özellikleri saydık. Bu da bu işin ne kadar önemli olduğunun göstergesi olsa gerek…

Peki bu kadar vasıf aranılan ofis elemanları ne kadar maaş alır? Bu konuyu da detaylı şekilde araştırdık. Açıkçası karşılaştığımız sonuçlar biraz şaşırtıcı geldi.

Ofisboy Maaşları, Ofis Elemanı Ne Kadar Maaş Alır?

Ofisboy Nedir? Bu kadar çok iş yapan ve kalifiyeli bir eleman, ne kadar maaş almalıdır? Asıl sorulması gereken soru bu olmalıydı.

Devlet kurumlarında çalışan ofis elemanları şanslı sayılır.

Bütün devlet kurumları ofis elemanı maaşı için tatmin edici bir ücret verir.

Fakat özel sektörde çalışan ofisboy maaşları için aynı şey söylemek zordur. Özel sektörde çalışan ofisboy maaşları tamamen iş yeri sahibinin inisiyatifine bırakılmıştır.

2020 yılı rakamları baz alındığında ofis elemanlığı maaşları, 3.000 TL ile 3.500 TL aralığında gidip geldiğini görüyoruz. 4.000 TL maaş alan bir ofisboy şanslı demektir.

Fakat birçok iş yeri bu rakamın çok altında maaş verir.

Genel itibari ile ofisboy (ofis elemanı) maaşı ile yaptıkları işi karşılaştırdığımızda emeklerinin tam karşılığını aldıkları pek söylenemez. Büyük, kurumsal firmalarda çalışanlar hariç tabii…

Ofis Elemanı İş İlanları Nasıl Bulunur?

ofisboy nedir ne iş yapar
ofisboy nedir ne iş yapar

Şimdi de ofis elemanı iş ilanları nasıl bulunur bu konuya da inceleyelim.

Yavaş yavaş ofisboy nedir? Ofis elemanı ne demektir? Ne iş yaparlar? Görevleri ve sorumluluklarına değindiğimiz bu sayfamıza son verelim.

Giriş bölümünde iş ilanları sitelerinde ofisboy iş ilanlarına sık sık rastladığımızı söylemiştik. Dolayısı ile bakacağımız ilk yer, internetteki iş ilanları siteleri olacak.

Google’da “ofisboy iş ilanları”, “ofis elemanı iş ilanı” gibi aramalar yaparak ofis elemanı arayan firmaların ilanlarını rahatlıkla bulabilirsiniz.

Aramanın başına veya sonuna bulunduğunuz ilin adını yazarsanız, bulunduğunuz bölgede ilan veren iş yerlerine rastlayabilirsiniz.

Ofis Elemanı (Ofisboy) İş İlanlarının Yer Aldığı Belli Başlı İlan Siteleri:

kariyer.net
yenibiris.com
tr.indeed.com
eleman.net
secretcv.com

Ofisboy (Ofis elemanı) iş ilanları başlıca bu sitelerde bulabileceğiniz gibi daha birçok yerlerde de ofis elemanı arayan firmaların ilanlarına ulaşmanız mümkün.

İnternette ofisboy arayan firmalar bir hayli fazla görünüyor.

Son Söz: Alternatif İşler Değerlendirilebilir!

Umarız bu sayfamızda ofisboy, ofis elemanı işi ile ilgili aradıklarınızı buldunuz. Merak edilen başlıca konuları bu sayfamızda açıklamaya çalıştık.

Son olarak güncel iş fikirleri ailesi olarak ofisboyluk işini yapmayı düşünenler için fikrimizi de paylaşmak istiyoruz. Fakat bu fikir sadece bizim kendi görüşümüz.

Her işte olduğu gibi ofisboyluk işi de göreceli bir kavramdır.

Biz, ofis elemanlarının yaptığı iş ile aldığı maaş arasında dengesizlik olduğunu tespit ettik. Eğer imkanınız var ise alternatif işlere yönelmenizi tavsiye edebiliriz. Dediğimiz gibi bu sadece bizim düşüncemiz.

Ofisboy için alternatif olarak ilk sırada bellboy, vale, garsonluk gibi işleri önerebiliriz. Üstelik bu işlerin ekstra kazançları oldukça yüksek!

Daha önce bellboy nedir? Vale ne iş yapar? Garson görevleri nelerdir? gibi sayfalarla bu meslekleri yakından tanımıştık.

O yazılarımızı da incelemenizi tavsiye ederiz. Zira bellboyların kazancının aylık 7.500,00 (YEDİ BİN BEŞ YÜZ) Türk Lirasına çıkabildiğini, valelerin maaşlarının 5.000 TL altına kolay kolay düşmediklerini gözlemlemiştik. Bir göz atın deriz…

ofis elemanı ne demek
ofis elemanı ne demek

Ofis Boy Nedemek?

Bir organizasyonun insan kaynakları departmanı olarak, ofis personeli bir organizasyondaki en önemli departmanlardan biri olabilir. Ofiste çalışan bir kişinin organizasyon için bu kadar değerli olmasının birçok nedeni vardır. Ofiste, ofis personeli üyesi gerektiren birçok pozisyon vardır. Bunlar bu konumlardan sadece birkaçı:

Personel Muhasebeciler: Bir hesap yöneticisi olan ve kuruluşun mali kayıtlarını yönetmekten sorumlu olan muhasebeci. Bu kişi, herhangi bir işteki kilit kişilerden biridir ve kuruluştaki ana çalışanlardan biridir.

Bütçe Analistleri – Bütçe analisti, yönetime karar vermede yardımcı olacak personelden biridir. Bir bütçenin doğru olması için, harcamaları izlemek ve kuruluşun ne kadar para harcadığını kontrol etmek için kullanılması gerekir. Bir bütçe analizcisi, bütçeleme sürecinin etkili olmasını sağlamaya yardımcı olacaktır.

Borç Hesapları: Ödenecek Hesaplar, müşterilerden ve müşterilerden ödeme toplayan personeldir. Parayı işletmeden alacaklar ve bir sonraki ödemelerini aldıklarında işletmeye geri ödeyecekler. Bu parayı toplamaktan bir muhasebeci sorumlu olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Pek çok insanın bilmediği yüksek maaşlı işler nelerdir?

Kredi Görevlileri – Bunlar, işletmelere borç para vermekten ve alacak hesaplarını işlemekten sorumlu olan diğer personeldir. Bu alacak hesapları kredi kartlarından veya kredilerden alınan parayı içerebilir. Parayı alacaklar ve paranın günün sonunda ödendiğinden emin olmaları gerekecek.

Metin Yazarları: Kağıt veya diğer öğelerle temas edebilecek yazıcılar ve diğer öğelerle çalışan başka personel de vardır. Ofisin aldığı tüm belgeleri yazacaklar. Metin yazarı, ofiste bulunabilecek en iyi personel türlerinden biridir. Belgelerin uygun şekilde dosyalanmasını ve uygun şekilde biçimlendirilmesini sağlamaktan sorumludur.

Müşteri Hizmetleri Temsilcileri – Bunlar, bir şirkette bulunabilen diğer personel üyeleridir. Müşteri hizmetleri temsilcisi olarak çalışırlar. Müşterilerle birlikte çalışırlar ve bilgileri nereden alabilecekleri konusunda onlara önerilerde bulunabilirler.

Ofis personeli içinde mevcut olan işlerin listesi sonsuz olabilir. Bulunabilecek birçok farklı pozisyon türü vardır ve bir kuruluş için çalışan birçok farklı türde insan vardır. Bu tür pozisyonların tümü, başarılı bir organizasyonu desteklemek için kullanılabilir.

Bir şirket güçlü bir kadroya sahip olduğunda, şirket daha güçlü hale gelebilir ve işletme sahibi bu işte daha başarılı olabilir. İş büyüdüğünde işe alınacak yeni çalışanlar olacak. Bu, işletmeye sadık insanları çekecek ve işletmenin başarılı olmasına yardımcı olabilecektir.

Personel üyeleri için işe alınan kişilerin sahip olabileceği başka tür işler de vardır ve bu, bir işletmenin başarısına yardımcı olacaktır. Çok sayıda çalışan olduğunda, şirket hızla büyümeyi göze alabilir.

Bir şirketin yeni bir çalışanı işe alması daha kolaydır, çünkü çalışan küçük bir miktar parayla başlayabilir ve merdiveni yükseltmeye veya şirkette daha yüksek bir pozisyona çıkmaya hazır olana kadar kişiyle birlikte çalışabilir. İnsanları bir işletmeye çekmenin ve başarılı olmak için gerekenlere sahip olduğundan emin olmanın harika bir yoludur.

Çok sayıda çalışan olduğunda, işletmenin büyümesine ayak uydurmak daha kolay olacaktır. Çalışanlar, muhasebe ve pazarlama dahil olmak üzere işletmenin tüm yönlerinde yardımcı olabilir. Şirket büyüdükçe, bir çalışanın şirketin tüm farklı departmanlarını yönetmesi zor olacaktır.

Bir şirket için çalışan bu kadar çok çalışan olduğunda, şirketin ihtiyaçlarına uyan birini bulmak için mevcut farklı işlere bakmak faydalı olabilir. Bir şirketin bir şirkette tutabileceği birçok farklı pozisyon türü vardır.

Çok çalışmak, işin ihtiyaçlarını karşılamak için her çalışan işe alınmalıdır. Şirketin büyüklüğüne bağlı olarak ihtiyaç duyulan farklı pozisyon türleri vardır.

Ofisboy Nasıl Tanıtılır: Neden Hazırlanmalısınız?

Bir ofis çalışanı olarak bir işi öğrendiklerinde çoğu insanın kendisine sorduğu ilk sorulardan biri, “Profesyonel bir ofis çalışanı olmak mümkün mü?” Gerçek şu ki, bu mümkündür ve herkes bunu yapma fırsatına sahip olabilir. Bu fırsatı ciddi olarak düşünmeden önce başka hiçbir şeye zaman veya para harcamadığınızdan emin olun.

Profesyonel bir ofis çalışanı olmanın temel kriteri iyi bir fiziğe sahip olmaktır. Bu pozisyon çok fazla fiziksel aktivite ve fiziksel dayanıklılık gerektirdiğinden bu gerekli olacaktır. Vücudunuzda çok fazla hacim varsa, gitmekte fayda var. Başarılı olmak için atletik olmanız gerekecek.

Sahip olmanız gereken bir diğer önemli nitelik, iyi iletişim becerileridir. Görevlerinizi tamamlamak için patronla iletişim kurabilmeniz gerekecek, bu nedenle harika iletişim becerileriniz varsa bu gerçekten bir zorunluluktur.

İyi bir fiziğe sahip olmanın yanı sıra, sıkı çalışmaya da istekli olmalısın. Bu, bu iş kolundaki herkes için en önemli anahtardır çünkü o, diğer herkesle ilgilenen ve herkesin devam etmesini sağlayan kişidir. Çok çalışmaya istekli değilseniz, o zaman bir memur olarak iş aramanın bir anlamı yoktur.

İyi iletişim becerilerine sahip olmanın yanı sıra, çok iyi bir zaman anlayışına sahip olmanız da gerekir. Ofis çalışanları günlerinin çoğunu çalışarak ve uyanık kalarak geçirirler. Tam patronunuzun size ihtiyacı olduğu anda yatıp uyanabilmelisiniz.

Görüşmeye gittiğinizde, yöneticinin sorması gereken tüm soruları cevaplayabildiğinizden emin olun. Bir röportajdaki performansınızın her şey olduğunu unutmayın. Hazır ve hazır olduğunuzdan emin olun.

Son olarak, iyi organize olmuş bir kişi olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Bu iş kolunda yeni olan insanların çoğu her şey hakkında kafası karışır. Görevlerini devralmazlar ve işten yorulurlar. Ofis çalışanına terfi etmek istiyorsanız, tam olarak ne yapılması gerektiğini bildiğinizden ve yaptığınızdan emin olun.

Yani, zamanınızı veya paranızı boşa harcamayın. Hemen başvurun ve ne olacağını görün.

Başvurduğunuzda, özgeçmişinizi ve iş başvurunuzu yanlış nedenlerle değil tek bir nedenle sağlamalısınız. Diğer bir deyişle, işe başvurduğunuzdan emin olun çünkü yetenekli, akıllı ve çok çalışmaya istekli birisiniz.

Görüşmeye gittiğinizde temiz, şık bir takım elbise ve ayakkabılar giydiğinizden emin olun. Bu sizin için ilk ve en önemli adımdır.

Görüşmeye gittiğinizde, patronla aradıkları her şey hakkında konuşmaya hazır olun. Reddedileceği için hiçbir ayrıntıyı atlamayın.

Büro memuru olarak iş bulmak için yalan söyleme. Bu kesinlikle seni de reddedecek.

Bunları yapmaya devam ettiğiniz sürece, kesinlikle katipliğe terfi edeceksiniz. Ne kadar çok koyarsanız, o kadar çok yükselirsiniz.

Görüşmeye gitmeden önce işinizi yaptığınızdan emin olun. Bu şekilde mülakata kolayca hazırlanabilirsiniz. Görüşmeden sonra özgeçmişinizi ve iş başvurunuzu hazır bulundurduğunuzdan da emin olmalısınız.

Reddedilme ihtimaline karşı kimliğinizi de aldığınızdan emin olmalısınız. İşi almadan önce birkaç kez geri gelmen gerekebilir.

Önemli olan, sizi işe aldıklarından emin olmanız gerektiğidir. ofis çalışanına terfi etmenin en iyi yolu budur

İlgili Aramalar: ofisboy nedir, ne iş yapar, ofis elemanı ne demek, ne kadar maaş alır, görevleri nelerdir, iş ilanları nasıl bulunur,

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın