Otomat İşi Yapmak Ne Kadar Kazandırır? Bilinmesi Gerekenler

Otomat İşi Yapmak Ne Kadar Kazandırır? Bilinmesi Gerekenler

Şaşırtıcı gelse de otomat işi yapmak, özellikle günümüzde en güvenli yatırım olarak bakabiliriz. Şöyle ki, Cavid 19 salgını hızla yayılmasıyla ile hayatlarımız ve ekonomimiz ciddi hasar aldı. Yaşamlarımız ve yaşamlarımızı sürdürebilmek için kazanç kapılarımız ardı ardına kapanmakta! Bu durum yeni iş alanlarının arayışına sürükledi.

Otomat işi yapmak salgın geçtiğinde de başarılı bir yatırım olacaktır çünkü yaşam, alış veriş, tüketim anlayışlarımız değişmekte. İş merkezleri, AVM’ler, okullar, sinemalar, tiyatrolar, marketler, havaalanları, hastaneler, restoranlar, perakende dükkânlar, fabrikalar, rekreasyon merkezleri gibi birçok alan otomat işi yapmak için idealdir!

Seçeceğiniz herhangi bir noktada konumlandıracağınız otomat siz olmadan da 24 saat satış yapacaktır. Otomat işi yapmak sizin için harika bir iş kolu olacaktır.

otomat işi yapmak

Otomat makinası çok ciddi kazançlar sağlayan bir sektördür. Bu sektörün satışları, milyar liraları bulmakta. Günümüzde otomat makinalarında sadece yiyecek, içecek satılmıyor. Günümüz ihtiyaçlarına göre oldukça çeşitlendi. Masajdan, telefona şarjına, patlamış mısırdan, parfümlere, ayakkabıdan, oyun amaçlı oyuncaklara kadar birçok ürün ve hizmet otomat makinaları aracılığıyla sağlanmakta.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi Covid-19 salgını sebebiyle kazançlarımız ciddi risk altında. Eğer yaptığınız işle ilgili endişeniz varsa; otomat işi sizin için bir çıkış ve devamlılık adına bir fırsat olabilir. Halen devam etmekte olduğunuz işinizde çalışırken, otomat makinasına küçük ölçekli yaptırım yaparak ve makinayı yukarıda sıralanan merkezlere yerleştirebilirsiniz ve geceleri, hafta sonları bakımlarını da yapabilirsiniz. Bu denemek için ve devam etmek için bir ilk adım olarak düşünülebilir.

Otomat İşi Yapmak: Otomat İşine Nasıl Başlanır?

Otomat işi yapmak için öncelikle otomat makine piyasasını araştırmanızı öneririz. Otomat makinaları geniş bir yelpazede satılmaktadır. Bu sebeple çok yönlü bir araştırmayla sizi uygun olan otomat makinasını belirleyebilirsiniz.

Otomat makinası işine karar verdiğinizde izleyeceğiniz adımlardan biri de bu alanla ilgili dergileri takip etmek, okumaktır. Bu araştırma sizi daha kesin bilgilere götürecektir. Rekabetin olmadığı alanları da bir adım olarak önerebiliriz. Şöyle ki, rekabetin olmadığı ortamlarda otomat makinası sahipleriyle görüşmek sizi konu hakkındaki görüşünüzü netleştirecektir. Ve piyasa araştırmasını tamamlamış olursunuz.

Otomat İşinde Para Var mı?

Otomat işi yapmak için ölçeğinize uygun, hedeflerinizin ve amaçlarınızın yer aldığı bir iş planı oluşturmalısınız. Yatırımınızın toplam maliyetini, gerekli olan çalışma sermayesini, tahmini nakit akışını, pazardaki konumunuzu ve gelecekle ilgili büyüme stratejinizi ayrıntılarıyla planlamalısınız.

Otomat makinası almadan önce konumlandıracağınız yerin keşfini yapmalısınız. Satacağınız ürünleri, satın alacak olan müşteri potansiyelini gözlemlemelisiniz. Kendinizce belirleyeceğiniz zaman aralıklarında bu yerleri ziyaret ederek, insan akışını, yaya trafiğini, müşterilerin demografik özellikleriniz gözlemleyin. Gözlemlediğiniz alandaki diğer otomatların satışları ve ne sattıklarına da dikkat etmelisiniz.

Otomat işi yapmaya karar verip, makine sahibi olduğunuzda, makinayı koyacağınız yer sizden kira ve satışların belli yüzdesini isteyecektir bunu başlangıç maliyetine eklemelisiniz. Otomat makinalarınızı tek tek ziyaret etme süreniz, yetırım yaptığınız makinaya bağlı olarak günlük ya da aylık olarak değişir. Müşteri tabanınız arttıkça daha fazla satış otomatlarına yatırım yapabilir, girişiminizi istediğiniz ölçekte büyütebilirsiniz.

otomat işi yapmak

Otomat İşinde Başarılı Olmak İçin Nelere Dikkat Edilmeli

Otomat işi yapmak ve başarılı olmak için perakende dükkânların da olduğu gibi seçtiğiniz noktalardır. Doğru yeri bulduğunuzda, otomatınızdan uzun süre ve sizi tatmin eden geliri elde edebilirsiniz. Trafiğin ve insan akışının yoğun olduğu yerler avantajlıdır. Birden fazla otomat makinanız olursa, makinaları konumlandıracağınız alana dikkat etmelisiniz. Ototmat makinalarınız birbirinden uzaksa zamandan kaybeder ve ulaşım maliyetiniz yükselir. Buna karşılık otomat makinalarınız birbirine çok yakın olursa, her bir makinenin kâr potansiyelini riske atmış olursunuz.

İlginizi Çekebilir  Steward Ne Demek? Ne İş Yapar?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi otomat makinası işine girmeden önce, otomat makine piyasasını çok iyi araştırmalısınız. Üreticilerin verdiği garantiler bu anlamda çok önemlidir. Otomatlar, yüksek kalitede üretilmiyor ve kısa vade garantisi içeriyorsa, uzun vadede verimli olma şansı yoktur. Otomatın bakım süresi ve masrafları size fazladan maliyetler çıkaracaktır. Bu da yatırım kararlarınız için olumsuzluk içerecektir.

Otomatlar hakkında bir nevi ilk yardım, ilk müdahale yapacak bilginizin olması işinize yarayacaktır. Mekanik beceriniz, tedarikçi firma ile uzaktan yaşanan sorunu kolaylıkla gidermenizi sağlar. Tedarikçi firmanın teknik servis desteği veriyor olması çok önemlidir bundan emin olmalısınız.

Otomat İşine Girmeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Birkaç bin liralık bir yatırım ve kararlılığınızla gireceğiniz otomat işinden kazanç elde etmeniz son derece mümkün. Sadece bu işe girmeden önce iyi bir finansal ve lojistik planlama gerekmektedir. Her şeyden önce yatırımınız için gerekli miktarı değerlendirmelisiniz. Ne kadar yatırım yapacağınız, beklediğiniz gibi bir satış gerçekleştiremezseniz bir B planınız var mı, gibi sorularınızın cevabı hazır olmalı. Çünkü bir makinanın kendini amorti etmesi gerekmesi bir yılı bulmaktadır.

Yeni bir girişimci olarak, otomatları konumlandıracağınız yerleri gezmeli, gözlemlemeli, buradaki insan profilini analiz etmeli ve buna uygun otomatlar yerleştirmelisiniz. Tek bir otomatla işe başlanacaksa, bir AVM giriş katı çok uygundur. AVM’ye giriş çıkış yapan potansiyel müşterinin sosyo-ekonomik durumları satışlar için önemlidir. Alt gelir grubundaki insanların alışveriş yaptığı bir merkezde onlara hitap eden bir otomat olmalı. Tüm bu verdiğimiz bilgiler ışığında, palanlama ve pazarlama araştırmasıyla başarısız olmanız mümkün değildir. Kâr marjı ve masraf bağlamında da gerçekçi beklentiler içinde olunmalı, otomat işine görece olarak düşük yatırımla başlayabilirsiniz. Ancak düzenli olarak makinalara ürün yerleştirme, para toplama, makinaların bakımı gibi işleri dikkatli takip etmelisiniz. Bu da para ve emek gerektirir.

otomat işi yapmak

Otomat İşine Nasıl Girilir?

Otomat işine girmek için iyi bir Pazar araştırması yapmanız gerektiğinden bahsettik. Ürün seçimi, lokasyon, ekipman satın alımı ve bakımı gibi konular çok önemlidir.

Farklı Otomat Opsiyonlarının Değerlendirilmesi

Standart kahve, kola, çikolata otomatlarını her yerde görmekteyiz. Bu piyasa hem çok dolu hem de otomatları Coca Cola, Ülker gibi dev firmalar işletmekte. Onlarla baş edebilmek için sadece girişimci olmak yetmez. Ne tür otomat seçerseniz seçin, birkaç otomat ve spesifik bir lokasyonla işe başlamalısınız. Zamanla deneyim kazanır ve farklı konseptler, farklı lokasyonlar deneyebilirsiniz.

Otomat İşi Yapmak Yiyecek, İçecek Otamatı

Vending Machine Watch’ın 2017 raporuna göre otomatların çok büyük bir bölümünde yiyecek ve içecek satılmaktadır. Bunlar, çikolata, bisküvi, meyve suyu, kola ve sudur. Otomat içeriği olarak bu içeriğin başarısı kanıtlanmıştır.

Bazı girişimciler bir lokasyona farklı otomatlar yerleştirmeyi, farklı lokasyona aynı içerikli otomatlar yerleştirmektedir. Bu işe yeni giren bir girişimci daha spesifik bir ürünle başlamalı. Örneğin; sağlıklı yiyecek, içecek gibi taze meyve, taze sıkılmış meyve suları dikkate alınabilir. Satış miktarını maksimize etmek için otomatı spesifik bir lokasyona yerleştirin. Örneğin; spor salonu ise protoin tozu, kuru yemiş, taze sıkılmış meyve suyu, çikolata içeren bir otomat için ideal içeriktir.

Top Sakız ve Oyuncak Otomatı

Otomat işi yapmak için en ideallerinden biridir top sakız ve oyuncak otomatı. 50 krş. Atıldığında top sakız veren otomatlar çocukların ilgi alanındadır. Eğlenceli oyuncak otomatını da buna ilgiye ekleyebiliriz. Top sakız otomatı için düşük bir yatırımla başlanabilir. Ayrıca elektrik ve bakım masrafı da yoktur. Bu tür makinalarda 50 krş. Ya da 1 TL. karşılığında top sakız, minik oyuncak, yapıştırma, dövme gibi içerikler satılır.

Bu tür makinaların ikinci elini, uygun fiyata bulabilirsiniz. Bakım, elektrik gibi masrafları da olmadığından doğru yere yerleştirilen otomat düzenli gelir sağlar. Çocukların ilgi göstereceği ürünlerle zenginleştirilen otomat yeni iş alanına giriş yapmak isteyenler için iyi bir başlangıçtır. Bu otomatlar, mekanik aletlerdir. Elektriğe ihtiyaç duymadan çalışırlar yine de bakımını aksatmamak gerekir.

İlginizi Çekebilir  Az Sermayeyle Bayilik Veren Firmalar - 6 Firma

Spesifik Ürün Otomatı

Otomat işi yapmak genişleyen içeriğiyle dikkat çeken bir gelir koludur. Stadyum, havaalanı, AVM gibi kurumsal alanlarda şarj kablosu, kulaklık, makyaj ve kişisel bakım malzemeleri odaklı otomatlar bulunmakta. Örneğin; Kahve ve sıcak içecek otomatları üniversite ve iş yerlerinde ilgi görmektedir. Bu tür otomat işine gireceğin yerler, kahve ve sıcak içecek için gerekli tedariği sağlarlar. Toptan alımlar yaptığınızda, maliyetiniz de düşecektir. Perakende otomat işi yapmak; şarj kablosu, kulaklık, boyun yastığı, ıslak mendil, cilt kremi, güneş kremi, hijyenik ped, kondom gibi ürünlerle otomat işinizi zenginleştirebilirsiniz. Tren istasyonları, otogarlar, havalimanları, kampüsler, stadyumlar, bu tür içeriğe sahip otomatların iyi iş yaptığı yerlerdir. Paketlenmiş deterjan, kurutma mendili, diş macunu, diş fırçası, mini şampuan gibi ürünler de doğru lokasyon tercihi yapıldığında iyi iş yapabilir. Çamaşırhaneler, apartlar ve yurtlar bu tür ürünler için idealdir.

Otomat İşi Yapmak İçin Doğru Lokasyonu Bulma

Otomat işi yapmak için otomatı nereye yerleştirdiğiniz en önemli adımdır. Örneğin; market yakınlarında gözde içecekleri satmak başarısızlık getirir. Bu nedenle içeriğini belirlediğiniz otomatı, yerleştireceğiniz yer çok önemli. Okullar, hastaneler, AVM’ler, Havalimanları, ototgarlar, Çamaşırhaneler, apartlar, yurtlar, fabrikalar otomatlar için idealdir.

Bulunduğunuz şehrin ticaret odasına giderek bölgenizde bulunan şirketler hakkında bilgi edinmeli, potansiyel bölgeleri tespit etmelisiniz. Temel olarak en az yüz çalışanı bulunan iş yerleri, trafiğin yoğun olduğu caddeler, plazalar, iş merkezleri ve okullar otomat işi için çok uygundur.

Otomat İşi Yapmak İçin Komisyon Oranı ve Sözleşme

Otomatı koyacağınız yerin belli oranda komisyonu ya da aylık kirası olacaktır. Otomatın harcayacağı elektrik de size aittir. Genel kural olarak bir otomattan aylık kazancın %10 ile %25’ini mülk sahibine vermeniz söz konusu olabilir. Otomatı yerleştirdiğiniz yerle nasıl bir anlaşma yaparsanız yapın, mutlaka resmi olup, yazılı olmalıdır. Sözleşmede süre, iki tarafın uyacağı kurallar ve sahip olunan haklar, masrafların ve kazancın nasıl bölüşüleceği gibi konular net olmalıdır.

Otomat İşi Yapmak İçin Otomat Makinası Satın Almak

İnternet üzerinden otomat fiyatları ve modellerini araştırabilirsiniz. Yine de bulunduğunuz bölgedeki otomat fiyatlarını ve modellerini araştırmalı, kıyaslamalı. Üreticiler ve toptancılar, çok sayıda seçeneler sunarlar. En yeni teknoloji, dağıtım, kurulum, bakım, tamir, eğitim konusunda yardımcı olurlar. İkinci el pazarında ise farklı model ve marka bulunabilir. Letgo ve Sahibinden gibi internet satış portallarında da otomat işi yapan ve çeşitli nedenlerle otomat satan kişilerden uygun otomat bulunabilir.

Araştırmanızda karşınıza, farklı fiyatlarda ve farklı özelliklerde otomatlar çıkacaktır. Yiyecek/içecek otomatları, kredi kartı, temassız ödeme kabul eden otomatlar, sesle, dokunmayla erişim sağlanan otomatlar, uzaktan kontrol edilen ve ürün azalınca uyarı veren otomatlar, interaktif ekranlı otomatlar, ürün giydirmeli otomatlar, elektronik ve mekanik otomatlar.

Otomatı Doldurun

Otomat işi yapmak için; Makinayı satın alıp, belirlediğiniz yere yerleştirdikten sonra seçtiğiniz ürünlerle makinayı daima dolu tutmanız gerekmektedir. Gelir/gider tablonuzun durumuna göre belirleyeceğiniz içerikle birlikte lokasyonun önemini unutmayınız. Sürekli dolu tutmanız için toptan alış verişi tercih etmelisiniz.

Otomat İşi Yapmak İçin Finansman ve Yatırım

Otomat makinası işi diğer işlere göre maliyeti daha düşük bir iştir. Nakit alımlarla internet üreinden yapacağınız makine ile bankadan kredi çekerek de yapabilirsiniz. Bunun maliyetini hesaplamanız gerekir. Otomatın teknolojisine bağlı olarak, otomatın içindeki yazılım ve bu yazılım üzerinden ürün miktarıyla, kazanılan para hesaplanabilir. Standart otomatlarda bu özellik bulunmaz.

Lokasyon bazlı işlerde olduğu gibi otomat işi de kulaktan kulağa pazarlamayla ve ikili ilişkilere bağlıdır. Şirket sahipleri ile ikili ilişkiler geliştirmeli, otomat işiyle uğraşan kişilerin derneğine üye olunmalı. Her şeyden önemlisi, makinaların düzenli olarak kontrol edilmesi. Biten ürünleri tazelemeli. Her türlü girişimde olduğu gibi otomat işinde de sermayeden daha fazlasına, zamana ve emeğe ihtiyaç vardır. Para Kazanmanın En Kolay Yolu Stoksuz E-Ticaret yazımzıı okudunuz mu?

Bir cevap yazın