Paintball Sahası Açmak Para Kazandırır Mı?
paintball sahası açma

Paintball Sahası Açmak Para Kazandırır Mı?

Yeni iş kurmak isteyenler için yeni iş fikirleri bölümüne paintball sahası açma fikrini değerlendirerek devam ediyoruz. Bu yazımızda paintball sahası açmak isteyenler için paintball sahası açmanın maliyeti ve kazancı hakkında bilgiler almaya çalışacağız.

Ayrıca paintball açmak için gerekli belgeler ve evraklar nelerdir? Paintball sahası nasıl açılır? Paintball malzemeleri ve saha kurulumu için ne kadar sermaye gerekir? Paintball açmanın maliyeti ne kadardır?

Gelir gider dengesi yaptığımızda paintball sahası açarak ne kadar kazanılır? Paintball sahası açarak para kazanılır mı? Bu gibi konularla ilgili fikirler yürütmeye çalışacağız. Kendi işini kurmak ve paintball açmak isteyenlere için bilgiler vermeye çalışacağız.

Paintball Açmak Parlak Bir Fikir Mi?

Paintball, özellikle son zamanlarda popüler outdoor aktiviteler arasında yer almaya devam ediyor. Paintball turnuvaları, kurumsal şirketlerin çalışanlarına hafta sonu etkinliklerinde yer verdiği aktivitelerden birisi olma özelliğine kavuştu. Gençler arasında artık halı saha maçlarının yerini paintball alıyor.

Aynı zamanda öğrenciler, iş arkadaşları gibi arkadaş gruplarının eğlenceli vakit geçirdikleri bir aktivite haline geldi. Güncel iş fikirleri ailesi olarak biz de son dönemlerin yükselişte olan işlerinden paintball işletmeciliğinin detaylarını ele alalım dedik.

Bir önceki sayfamızda internet cafe açmak hala kazandırıyor mu? diye sormuştuk. 2000’li yılların başından itibaren en çok kazandıran işler arasında yer alan internet cafe işletmeciliği üzerinde durmuştuk. O sayfamızı da incelemenizi tavsiye edebiliriz.

İnternet cafeler daha çok 2000’li yıllarda popülerdi. Gün geçtikçe yükselişte olan iş modelleri değişkenlik gösteriyor. Paintball sahası açmak ise son yıllarda yükselişte olan işlerden birisi olma özelliğini taşıyor. Daha uzun süre boyunca popülerliğini koruyacak gibi görünüyor.

paintball açmak için gerekli belgeler
paintball açmak için gerekli belgeler

Paintball Sahası Nasıl Açılır?

Paintball sahaları yeni yeni gelişen bir sektör olduğundan girişimciler için cazip bir iş kolu olabilir. Sektörde rekabet oldukça az görünüyor. Dolayısı ile paintball sahası açarak güzel paralar kazanılabilir. Fakat riskli bir alan olduğunu belirtmek isteriz.

Paintball sahası kurmak ve bu işten para kazanmak için ilk önce iyi bir pazar araştırması yapmak gerekir. Çevrede faaliyette olan bir paintball sahası var mı? İşleri nasıl? Rekabet düzeyi hangi seviyede? Bulunduğunuz bölgede müşteri potansiyeli ne durumda?

Bunun gibi ön araştırmaları çok iyi yapmak gerekir. Yaşadığınız bölgede paintball oynayacak potansiyel müşteri portföyü düşükse bu size olumsuz yansır.

Bölgenizde üniversite öğrencilerinin yoğunluğu fazlaysa, iş merkezleri varsa, gençlerin fazla bulunduğu bir gölgede yaşıyorsanız iş yapma olasılığınız yüksek demektir.

Bütün olanaklar uygunsa siz de paintball sahası açarak para kazanmaya başlayabilirsiniz. İyi de paintball sahası nasıl açılır? dediğinizi duyar gibiyiz. Biraz da paintball saha kurulumundan bahsedelim…

Paintball açmak için ne gibi evrak ve belgeler gerekir? Kısa kısa bu konular üzerinde duralım. Paintball sahası açma gibi düşüncesi olanlara bir nebze olsun yardımcı olmaya çalışalım.

İlginizi Çekebilir  Türkiye’de en çok kazandıran kariyer planları

Paintball Sahası Açmak İçin Gerekli Belgeler

Türkiye şartlarında sadece paintball sahası açarken değil, her sektörde yeni bir iş kurarken mali yönden gelir gider göstereceğiniz için öncelikle bir şirket kurmak şarttır. Şirket kurulumu için ve diğer bilgiler için bir mali müşavir ile anlaşarak izlemeniz gereken yollar hakkında detayları mali müşavirden alabilirsiniz.

Biz yine de paintball sahası açmak için gerekli belgeler nelerdir? Kısaca liste halinde değinelim. Atladığımız bir şey olabilir. Bu yüzden anlaştığınız mali müşavir veya muhasebeciniz sizi yönlendirecektir.

Paintball açmak için gerekli belge ve evraklar şu şekildedir;

  • İşyeri Açma Başvuru Dilekçesi (Belediyeye)
  • Vergi Dairesinden Vergi Levhası
  • Avcılık ve Atıcılık Federasyonundan Paintball Hakemi Sertifikası
  • Adli Sicil Kaydı (Sabıka Kaydı)
  • Nüfus Kayıt Örneği
  • İkametgah Belgesi
  • 4 Adet Vesikalık Fotoğraf
  • Kira Kontratı İşyeri Size Ait İse Tapusu

Belki de en çok merak edilen paintball sahası açmanın maliyeti ne kadardır? ve paintball açmak kazançlı mı? Paintball sahası açma fikri para kazandırır mı? Bunlara benzer sorulardır. Birazda maliyeti ve kazancı üzerinde konuşalım.

Paintball Sahası Açmanın Maliyeti ve Kazancı Nasıldır?

Paintball sahası, normal ticaret yapan sıradan bir dükkan gibi değildir. Yani hazır kurulu sisteme dahil olmadan, sıfırdan inşa edilen bir iş modelidir. Bunu göz önünde bulunduracak olursak aklınıza gelmeyen fazladan masraflarla karşılaşma olasılığı yüksektir.

En çok masraf saha kurulumu aşamasında oluşur. Sahayı en az 2 dönüm bir arazi üzerine kurmak gerekir. Kira fiyatlarını düşündüğümüzde şehir merkezinin birkaç kilometre dışında uygun bir arazi kiralamak kira masrafını düşürür. Şehir içlerine girdikçe kira fiyatları yükselir.

Saha için gerekli dekoratifler, paintball silahı, kamuflaj, boya topları, oyuncu tulumu, kask, eldiven, yelek, dizlik gibi belli başlı paintball malzemeleri için hatırı sayılır miktarda gideriniz mutlaka olacaktır. Malzemeleri parça parça değil de toptan almak daha az maliyet oluşturacaktır.

sahibinden.com, letgo, gittigidiyor gibi 2. el alışveriş sitelerinde paintball sahası işletmeciliği yapmış ve bir süre sonra bırakmış kişilerin 2. el paintball malzemeleri sattıklarını görebilirsiniz.

Buralardaki 20 kişilik full paintball malzemelerini toplam 20.000 – 30.000 TL gibi rakamlara alabilirsiniz. Pazarlık yaparak daha az maliyetle almaya çalışın.

Malzemelerin dışında bir de bina inşa etmeniz gerekecek. Zaten paintball sahası açarken en fazla gider bina için olacaktır. Bina derken gelen müşterilerin kullanacağı alanlar demek istiyoruz. Soyunma odaları, malzeme koymak için depo, müşterilerin oyun sonrası dinleneceği, çay, kahve içebileceği bir alandan bahsediyoruz.

Ayrıca bir erkek ve bir bayan tuvaletleri de olmazsa olmaz. Müşterilerin kıyafet ve değerli eşyalarını koyabileceği emniyetli soyunma dolapları ve güvenlik kasaları da ihtiyacınız olacak demirbaşlar arasındadır.

Sahanın etrafını çevirmek gerekecek. Işıklandırma için de ayrı bir maliyet gerekir. Saha ve binanın aydınlatma giderlerini de hesaba katmayı unutmayın.

İlginizi Çekebilir  Google Nasıl Para Kazanıyor? Ne Kadar Kazanıyor?

Sahanın suyu mutlaka olmalı ve sık sık kesilmemelidir. İleride su sorunu yaşamak istemiyorsanız orta büyüklükte bir su tankı bulundurmak yararınıza olacaktır.

Bu saydıklarımız dışında da mutlaka fazladan giderleriniz olacaktır. Bu konuda hazırlıklı olmalısınız. Fakat daha önce paintball sahası olarak kullanılmış bir arazi bulabilirseniz çok şanslısınız. Böylelikle paintball sahası açma maliyeti yarı yarıya inmiş demektir.

Yukarıda saydıklarımızı göz önünde bulunduracak olursak ve sıfırdan kurulum yapacağımızı düşünürsek paintball sahası açmak için aşağı yukarı 250.000 – 300.00 Türk Lirası civarında bir sermaye gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Belki de daha fazla tutacaktır. Bu rakamlardan aşağı olacağını zannetmiyoruz.

Paintball Sahasından Ne Kadar Kazanılır?

Paintball sahası açmak maliyeti bakımından oldukça yüksek gibi görünüyor. Fakat artık ufak çaplı bir dükkan bile açsanız ciddi anlamda sermaye gerekebiliyor.

Paintball sahası kurup yatırdığınız parayı kısa sürede amorti etme şansı var. Tabii yeterli müşteri portföyüne sahip olursanız. Ayrıca girişimcilik yönünüzü kullanarak, paintball oynatmanın dışında çeşitli yan gelir yöntemlerine de yönelmek gerekir.
Bu işin en büyük artılarından birisi de bu yan gelirlerdir.

Örneğin, saha kenarına 3-5 masa atarak gelen müşterilere mangal hizmeti verebilirsiniz. Kendi mangal malzemelerini getirenlere masa kiralayabilir, getirmeyenlere mangal malzemeleri satabilirsiniz. İçecek servislerinden ekstradan gelir elde edebilirsiniz.

Ayrıca paintball boyaları oyuna başlarken müşteriye genelde 50 adet verilir. Fazladan boya kapsülleri satarak da iyi paralar kazanılabilir. Bu tarz yan gelirler tamamen sizin girişimcilik yeteneğinizi bağlıdır. Müşteriler ayağınıza kadar gelmiştir. Artık bir şeyler satmak size kalır.

Son olarak üç aşağı beş yukarı paintball sahası açarak ne kadar para kazanılır? bu konu hakkında da fikir yürütelim. Ve paintball sahası açmak başlıklı bu yazımızı sonlandıralım.

Paintball sahasından ne kadar para kazanacağımızı yine klasik Türk insanı usulü ile hesaplamaya çalışacağız. Bu örnekler tamamen fikir amaçlıdır. Kesin bilgi değildir. Bu bilgilendirmeyi yapalım.

Günümüz şartlarında paintball seansı için (bu genelde 1,5 saat olur) 1 kişiden 30.00 TL ücret isteniyor. Bu sadece paintball oyunu için alınan rakam. Paintball, en az 6-8 kişi ile oynandığını göz önünde bulunduracak olursak bir seansta 200.00 TL gibi rakamlar kazanmak mümkün.

Şu şekilde yapalım, her gelen müşteriden yan gelirlerle birlikte 50.00 TL kazandığımızı varsayalım. Günlük 50 kişiye hizmet vereceğimizi düşünelim.

Bu rakama ulaşmak ilk başlarda zor olabilir. Fakat İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir gibi nüfus yoğunluğunun ve paintball oynayacak müşteri potansiyelinin olduğu illerde günlük 50 kişi rahatlıkla bulunabilir.

50 kişi üzerinden hesapladığımızda günlük 2.500 TL, aylık 75.000 TL ciro yapacağımız anlamına gelir. 50.00 TL gider olsa bize kalan 25.000 TL! Tam bir Türk insanı hesaplaması oldu ama artık gerisini size bırakıyoruz. 🙂

paintball sahası açmak
paintball sahası açmak

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın