Part Time Ne Demek? Part Time İş Nedir? Maaşlar Nasıl Hesaplanır?
part time iş ne demek

Part Time Ne Demek? Part Time İş Nedir? Maaşlar Nasıl Hesaplanır?

Bu sayfamızda son zamanlarda sıklıkla duyduğumuz part time çalışma şekli ile ilgili detaylı bilgiler alacağız. Part time ne demek? Hangi işler part time iş olarak geçer? Çalışma süreleri ve maaşları nasıl hesaplanır? Part time işler nelerdir? Bütün bu soruların cevaplarını arayacağız.

Part time iş arayışında olanlar için part time yapılabilecek işler nelerdir? Bu konuda fikirler vermeye çalışacağız. En çok hangi sektörlerde part time iş fırsatları vardır? Part time yani yarı zamanlı olarak hangi işlerde çalışılabilir? Bütün bunları hep birlikte inceleyeceğiz.

Part Time Ne Demek? Part Time Çalışmak Ne Demektir?

Part time bir işte çalışmak özellikle öğrenciler arasında çok yaygındır. Maddi açıdan zor durumda olan öğrencilerin bir çoğu öğrencilik yıllarında part time işlerde çalışmışlardır. Ayrıca ev hanımları ve ek gelir ihtiyacı olan kişilerin imdadına part time işler yetişir.

Öncelikle sözlük anlamı ile part time nedir? Part time (yarı zamanlı) çalışma koşulları nasıldır? Ücretler nasıl hesaplanır? Teorik bilgilerle başlayalım. Teorik anlamda part time ne demek? Nedir bu part time? Ne değildir? Bunu kavrayalım.

Part time, adından da anlaşılacağı üzere yarı zamanlı, kısmi veya belirli süreli iş demektir. Zaten Türkçeye çevirdiğimizde anlamı yarı zamanlı iş demektir. Değişen koşullar nedeniyle iş ilanlarında daha çok part time terimi kullanılır. Part time nedir? Sorusuna kısaca tam zamanlı bir işin yarı zamanlı çalışma şeklidir diye cevap verebiliriz.

Örnek verecek olursak, bildiğiniz gibi 4857 Sayılı İş Kanunu çerçevesinde tam zamanlı olarak çalışan bir kişinin haftalık çalışma süresi 45 saattir. Yarı zamanlı yani part time çalışanlar için bu süre en fazla tam zamanlı çalışan işçinin 2/3’ü kadardır. Yani 30 saat olarak kabul edilir.

İlginizi Çekebilir  Güncel Para Kazanma Fikirleri Nelerdir?

Tam zamanlı çalışan bir işçi sabah 8:00 akşam 16:00 arası çalışmak zorunda olsa da part time işlerde çalışan kişiler için çalışma saatleri esneklik gösterebilir. Bunlar işveren ile çalışan personel arasında karşılıklı anlaşmaya göre belirlenir. Bu süre haftalık 30 saati aşamaz.

Şöyle bir örnek verelim, daha anlaşılır olsun. Part time işçi çalıştıracak bir işveren kişiyi haftanın 4 günü 4 saat, hafta sonu 7 saat çalıştırabilir. 1 gün izin vermesi zorunludur.

Ne yaptı?

4*4: 16 saat hafta içi + 2*7: 14 saat cumartesi pazar olmak üzere toplam 30 saat edecek şekilde çalışmasını isteyebilir. Ya da haftalık 30 saati aşmayacak şekilde çeşitli varyasyonda bulunabilir. Bu ayarlamalar işveren ile işçi arasında karşılıklı olarak belirlenir.

Part Time İşler Nelerdir?

Part time iş ne demek? Part time çalışmak ne anlama gelir? Bu konuyu kavradığımızı var sayarak şimdi part time işler nelerdir? Hangi sektörlerde part time iş fırsatları daha çoktur? Bu konular üzerinde duralım.

Yarı zamanlı iş arayışında olanların hangi sektörlere yönelmeleri gerektiği konusunda fikirler vermeye çalışalım.

Yurt dışında part-time çalışma şekli oldukça yaygındır. Birçok sektörde part time çalışma imkanı bulunur. Ülkemizde ise part time işler genellikle hizmet sektöründe iş yapanlar tarafından tercih edilen çalışma şeklidir.

Günün belirli saatlerinde aşırı yoğunluk yaşayan işletmeler, yoğunluğun olduğu bu zaman dilimlerinde fazladan bir personel almak yerine part time işçi çalıştırmayı tercih eder. Bu seçim işverene daha az maliyet oluşturur. Part time çalışanların en çok bulunduğu sektörlerin başında gıda sektörü gelmektedir.

part time nedir part time işler
part time nedir part time işler

Restoran, lokanta, okul kantini, pizzacı, fast food zincirleri gibi yemek hizmeti veren yerler öğle saatlerinde aşırı yoğun olur. Böyle işletmeler öğle arası molasına giren çalışanlar tarafından tabiri caizse adeta istilaya uğrar. İşletmeler de yaşanan bu aşırı yoğunluğun üstesinden gelmek için bu zamanlarda fazladan 1-2 part time işçi çalıştırma yolunu gider.

İlginizi Çekebilir  2021 Bekçi Alımları! Bekçi Alımı Ne Zaman Yapılacak?

Aynı yoğunluk akşam saatlerinde evlere paket servisi için yaşanır. Bu durumda servis yapacak part time servis elemanı diğer adı ile paketçi arayışına girer.

Part-time işlerin en çok yer aldığı bir başka sektör ise turizm otelcilik sektörüdür. Yaz aylarında yaşanan yoğunluğa göre hemen hemen her departmanda part time çalışan ihtiyacı duyulur.

Restoran departmanı için garson ve komi, mutfak bölümünde steward (bulaşıkçı), housekeeping departmanında kat görevlisi ihtiyacı oluşur. Oteller bu ihtiyaçları part time çalışan kişilerle giderme yoluna gider. Part time işler arasında ilk iki sırayı gıda sektörü ile turizm otelcilik sektörü çekmektedir.

Part time iş arayanların başvuracakları diğer sektörler ve part time yapılacak diğer işlere kısa kısa değinecek olursak;

 • Anketörlük
 • Stand hostesliği
 • Enstrüman öğreticisi
 • Yabancı dil öğretmeni
 • Havaalanı transferi yapan şoförler ve transfer rehberleri
 • Satış temsilcisi (Mağazalarda)
 • Danışmanlık
 • Çağrı merkezi müşteri temsilcisi
 • Depo görevlisi
 • Dans, spor dalları, yoga gibi kişiye özel kurs verenler
 • Garson
 • Barista
 • Barmen
 • Bulaşıkçılar
 • Animatörler
 • Kasiyer
 • AVM’lerde tanıtım elemanları
 • Karşılama hostesleri
 • Temizlik elemanları
 • Otobüs firmalarında çalışan host, hostes ve şoförler

Daha bir çok sektörde part time iş fırsatı bulunmakla birlikte part time işler yukarıda saydığımız sektörlerde ve mesleklerde görülür.

Part Time İş İlanları Nasıl Bulunur?

Yarı zamanlı yani part time çalışmak isteyenlerin iş bulmak için ilk bakacakları yer, çağımızın en büyük icatlarından olan internet alemi olacaktır. İnternette iş arama sitelerinde part time iş fırsatlarına rastlamak mümkündür.

Türkiye’nin önde gelen iş arama sitelerinde (kariyer.net, yenibiris.com, tr.indeed.com, eleman.net gibi) part time iş ilanlarını bulabilirsiniz. Aramayı bulunduğunuz bölgedeki part time işleri gösterecek şekilde filtreleyebilir, çevrenizde part time çalışacak eleman arayan firmalara ulaşabilirsiniz.

Ayrıca Google’da spesifik aramalar yapabilirsiniz.

part time ne demek
part time ne demek

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın