Radyo Kanalı Açmak İçin Gerekenler
radyo kanalı nasıl açılır

Radyo Kanalı Açmak İçin Gerekenler

90’lı yıllarda ve 2000’li yılların başlarında radyo kanalı açmak oldukça popülerdi. Küçük bölgelerde bile en az 5-6 tane radyo kanalı yayın yapıyordu. İnternetin hayatımıza girmesi ile birlikte radyo kanalları da bir bir ortadan kaybolmaya başladı.

Ayakta kalabilen radyo kanalları var. Ama bir çok radyo kanalı yayın hayatına son vermek zorunda kaldı. Türkiye’de 2020 itibari ile halen 1500’e yakın yerel ve ulusal radyo kanalları yayın yapmaktadır. 80 Milyonluk bir nüfus için bu rakam oldukça az sayılabilir.

İnternet radyoculuğuna olan ilgi radyo istasyonu ile yayın yapan radyo kanallarını tabiri caizse bitirme noktasına getirmiştir.

Müzik dinleme uygulamaları, internet üzerinden yayın yapan radyo kanalları ve müzik dinlenebilecek programlar sayesinde radyo kanallarına olan ilgi azalmıştır.

Dolayısı ile 2020 yılının şartlarına göre radyo kanalı açma fikri bizim önereceğimiz iş fikirleri arasında değildir. Fakat biz yine de radyo kanalı açmak isteyenler için bu yazımızda birkaç başlıkta radyo kanalı nasıl kurulur? Radyo açmak için gerekenler ve radyo kanalı açma maliyeti ile kazanı ile ilgili fikirler vermeye çalışacağız.

Radyo Kanalı Açma Maliyeti Ne Kadardır?

radyo kanalı açmak için gerekenler
radyo kanalı açmak için gerekenler

Türkiye’de değişen kanunlardan dolayı artık yeni radyo kurmak için lisans verilmemektedir. Bu yüzden daha önce lisans almış ve radyo frekansına sahip bir radyo istasyonu satın almak veya kiralamak tek seçenek olarak görünüyor.

İnternette satılık radyo istasyonları ilanlarına bir bakacak olursak, satılık radyo kanallarının fiyatları 60.000 TL ile 700.000 TL arasında değiştiğini görüyoruz. Günümüz şartlarında bir radyo kanalı için bu ücretleri verecek kimse var mı bilemiyoruz.

Üstelik 10 yılda bir RTÜK‘e ödenen lisans ücretini de eklememiz lazım. 2020 yılı itibari ile bu rakam 37.000 TL civarındadır. Diğer evrak işleri, devir teslim belgeleri, noter tasdik, belediyeden izin belgeleri vs derken radyo kanalı açmak pek parlak bir fikir gibi durmuyor.

İlginizi Çekebilir  İnternet Cafe Açmak Para Kazandırır Mı?

Kabaca orta ölçekli bir radyo kanalı kurma maliyeti 500.000 TL civarındadır diyebiliriz.

500.000 TL sermaye ile radyo kanalı kurma işine girmektense çok daha uygun fiyatlarla internet radyoculuğu yapılabilir. Hatta 400 kişiye kadar yayın yapan bir radyo yayınını ücretsiz kurabilirsiniz. Tabii ücretsiz kurulan bu radyo kanallarından fazla verim beklemek doğru olmaz. Daha çok deneyim kazanmak için internet üzerinden radyo kurabilirsiniz.

Radyo Kanalları Ne Kadar Kazandırır? Kazancı Nasıldır?

Tıpkı televizyon kanallarında olduğu gibi radyo kanalları da reklam üzerinden para kazanır. Tek gelir kaynağının reklamlar olduğunu düşünürsek öncelikle dinleyici kitlesi oluşturmak gerekir.

Ulusal radyolarda dinleyici sayısına ulaşmak daha kolaydır. Kaliteli yayın yaparsanız kısa sürede on binlerle ifade edilen dinleyici sayısına ulaşabilir. Böylece reklam alarak para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yerel yayın yapan radyo kanalları bu konuda kısıtlıdır. Belirli bölgeye yayın yaptıklarından dinleyici sayısından ziyade reklam veren bulmak zorlu olabilir.

Reklam ücretleri de giderlerinizi karşılar mı bilinmez. En az bir kaç kişi çalıştırmanız gerekecek. Çalışanların maaşları, SSK pirim ödemeleri, kira vs derken önemli derecede gideriniz olabilir.

Gelir gider dengesini iyi ayarlamak gerekir. Reklam verecek kişiler de olabildiğince pazarlık yapacaklarını da unutmamak gerekir. Radyo kanalları ne kadar kazandırır sorusuna tam cevap vermek oldukça zor.

Radyoculuk işi riskli bir alandır. Tecrübeli olmayan ve yeni bir iş kurmak isteyenler için biz radyo kanalı kurma işini önermiyoruz. En azından daha önce yaptığınız ve tecrübeli olduğunuz bir iş modeli ile şansınızı deneyebilirsiniz.

Radyo Kanalı Açmak İçin Neler Gerekir?

Buraya kadar radyo kanalı açma işi için yüzeysel konulara değindik. Her Türk insanı gibi bir işe girişmeden önce radyo kanalı açmak için ne kadar sermaye lazım ve radyo kanalı açarak ne kadar para kazanılır bunun üzerine konuştuk.

İlginizi Çekebilir  İnternetten Para Kazanma Uygulama, İnstagram ve Youtube

Fakat radyo frekansı kanalı açmak için bir çok prosedür olduğunu unutmamak gerekir. Derinlemesine araştırmak lazımdır. Hiç aklınıza gelmeyen evraklarla uğraşmak durumunda kalabilirsiniz. Bir radyo istasyonu satın alacak olursanız belki bu evrakların bazılarını yeniden almak zorunda değilsiniz.

Radyo açmak için gereken başlıca belge, evrak ve izinleri sıralayacak olursak;

  • FM Bandında bir frekans almak gerekir.
  • Radyo yayını yapmak için gerekli aletler (anten, verici, bilgisayar, mikrofon, müzik arşivi, stüdyo içi ekipmanlar, mikser,link vs)
  • Ses yalıtımı için belediyeden izin almak gerekir.
  • Verici anten için de belediyeden izinli olmak gerekir.
  • Vergi levhası
  • Hafta sonu çalıştırma izni
radyo açma maliyeti
radyo açma maliyeti

Son Söz:

Radyo Frekansı Alma ve Kanal Açma İşi İçin İyi Düşünün

Radyo kanalı açma işine girecek olursanız bu işi iyi araştırmanızı öneririz. Daha önce bu işi yapmış olmanız size avantaj sağlayacaktır. Yeni bir iş kurmak için radyo açmak günümüz şartlarında pek parlak fikir olmayabilir. İyice araştırmak gerekir.

Radyo kanalları yayını açmak için oldukça yüksek miktarda sermaye gerektiğini ve giderlerin çok olduğunu söylemiştik. Bu yüzden radyo kurmadan önce iyice düşünmelisiniz. Bizim fikrimizi soracak olursanız, bu kadar yüksek sermaye ile daha kazançlı iş kolları var.

Hem daha az sermayeli işler. Hem de daha az riskli iş modelleri

Farklı iş fikirlerini incelemek için tıklayınız.

İlgili Aramalar: Radyo kanalı açmak, radyo kurmak, yeni iş fikirleri, radyoculuk yapmak, radyo kanalları ne kadar kazandırır. radyo açmanın maliyeti, radyo açma, radyoculuk işi kazancı

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın