Robot Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Robot Mühendisi Nasıl Olunur? Maaşı Ne Kadar?

Robot mühendisi nasıl olunur, maaşı ne kadar? Sorularına yanıt vermeden önce iş tanımının yapılması gerekmektedir. Gerekli özellikler sağlanıyorsa; kişilerin bu işi yapmaları daha uygun olacaktır.

Robot mühendisi, yüzyıllardan beri süregelen mühendislik mesleğinin en üst seviyede icra edildiği alanlar arasında yer almaktadır. Tarih ve teknoloji ilerledikçe, pek çok yeni mühendislik alanları meydana gelmiştir. Bunlardan bir tanesi de, son dönemlerde ortaya çıkmış olan robot mühendisliği kavramıdır.

Robotik sektörü, 1990’lı yıllardan beri mevcut olan ve sürekli gelişen sektörlerden bir tanesidir. Bu nedenle bu sektörde kendini yetiştirmiş mühendislere her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun en önemli sebeplerinden biri, robotik sektörünün pek çok alanı içeriyor oluşudur.

Bunlardan bazıları;

 1. Otomotiv,
 2. Havacılık,
 3. Metal Endüstrisi,
 4. Nükleer,
 5. Madencilik,
 6. Tekstil,
 7. Bilgisayar Endüstrisi,
 8. Üretim,
 9. Tıp,
 10. Enerji ve Bilimsel araştırmalardır.

Bu nedenle robot mühendisliği, gelecek yıllarda önemi daha da artacak meslek grupları arasında yer almalıdır. Robot mühendisi olmak istiyorsanız, bunun için özel bir kariyer planına şimdiden başlamanız tavsiye edilmektedir. Böylece hedeflerinize ulaşmak, daha da kolay olacaktır.

Robot mühendisi nasıl olunur? Sorusunun cevabı en çok merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Eğer bu mesleğe adım atmak istiyorsanız, aşağıda belirtilen süreçleri izleyerek mesleğinde başarılı bir robot mühendisi olabilirsiniz. Peki, robot mühendisi nasıl olunur? Maaşı ne kadar?

Robot Mühendisi Nasıl Olunur?

Eğer üniversite tercihlerinde robot mühendisliği yazmak istiyorsanız, bunun için bir bölüm olmadığını bilmeniz gerekmektedir. Bunun için mühendislik bölümünde, mekanik ya da elektronik mühendisliği bölümünü kazanmış olmanız gerekir.

Bu aşamadan sonra eğitiminiz esnasında seçmeli derslerden robotik ve robot mühendisliği ile alakalı tüm dersleri seçmeniz gerekmektedir. Bu konuda üniversite tercihi yapmadan önce, hangi üniversitelerin seçmeli derslerinde robotik olduğunu araştırmanız gerekmektedir. Robotik konusunda olan derslerden bazıları hidrolik ve pnömatik, CADD ve CAM sistemleri, sayısal olarak kontrol edilen entegre sistemleri, sistemler, mantık ve mikro işlemciler konularının işlendiği derslerdir. Bu derslerden alacağınız başarılı sonuçlar, kendinizi robotik konusunda geliştirmenize ve daha başarılı bir robot mühendisi nasıl olunur? sorusunun cevabını almış olacaksınız.

Her üniversite, sayfasında ilgili yerlerde ders programının ayrıntılı listesini sunmaktadır. Bu listeden mekanik ve elektronik mühendisliğinin derslerine bakarak, size en uygun üniversiteyi seçmeniz gerekmektedir. Bölümü kazanıp, seçmeli dersleri de seçtikten sonra kendinizi hızlı bir şekilde geliştirmeniz gerekmektedir.

Zira robotik sektörü göreceli olarak her ne kadar yoğun olsa da, pek çok konuyu barındırmaktadır. Bunun için gerekli tüm kursları ve eğitimleri almak ve seminerlere katılmak, sizin için oldukça faydalı olacaktır. Robotik, bilişim sektörü ile de oldukça ilgilidir. Bu nedenle yazılım mühendisliği ve kodlama konusunda da dersler alınarak, C++ gibi programlama dillerini iyi bir şekilde öğrenmek gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Gemi Adamı Belgesi Nasıl Alınır?

Robot mühendisi nasıl olunur; Robotik mühendisliği için özellikle fen bilimleri alanında kendinizi geliştirmeniz de gerekmektedir. Matematik, fizik ve trigonometri gibi konular, sizin için en önemli dersler haline gelmelidir. Okulda tüm dersler bittikten sonra da bununla sınırlı kalınmamalıdır. Bu konuda robotik ile ilgili kulüplere katılmak, sizi bu sektör hakkında her gün yeni bilgiler öğrenmenizi sağlayacaktır. Kulüpteki diğer üyelerle konuşmak, izleyeceğiniz yol konusunda da size yardımcı olacaktır.

Robot Mühendisi Nasıl Olunur

Staj Yapın

Staj, mühendislik öğrencileri için en önemli konular arasında bulunmaktadır ve zorunlu bir eğitimdir. Ülkemizde, robotik sektörü hakkında pek çok firma vardır. Bu firmalar, belirli dönemlerinde stajyer öğrenci de almaktadır. Buraya başvuru yaparak, kendinizi sektör üzerinde daha kolay bir şekilde geliştirebilir, tecrübe edinebilir ve yeni pek çok şey öğrenebilirsiniz.

Robotik sektöründe olan firmalar tarafından kabul edilmek istiyorsanız, firmalara robot mühendisi olmak istediğinizi açık bir şekilde belirtmeniz gerekmektedir. Burada üniversitede bu sektörle ilgili dersler almakta olduğunuzu, programlama bilginizi ve robotik üzerine gördüğünüz eğitimleri anlatmanız, kabul edilme şansınızı daha da arttıracaktır. Zira hiçbir robotik firması, bu sektör hakkında hiçbir şey bilmeyen bir mühendisi bünyesine almak istemeyecektir.

Staj yaptığınız süre boyunca, firmadan bilgi ve tecrübe konusunda alabileceğiniz tüm bilgileri almak, en hayati konular arasındadır. Firmanın tecrübeli mühendislerinden ve şirketin sağladığı eğitimlerden yararlanmak, size o güne kadar teorik olarak öğrendiğiniz ancak uygulama fırsatı bulamadığınız pek çok konu hakkında pratik deneyimler sunacaktır.

Sorumluluklar ve Maaş

Robot mühendislerinin sorumlulukları, bulundukları bölge ve yere göre değişiklik göstermektedir. Buna karşılık bir robot mühendisi, bu gibi sorumluluk ve yetenekleri bulundurmalıdır. Robot mühendisi görevleri nelerdir, ne kadar maaş alırlar?

 • CADD yazılımını kullanarak, robotik sistemlere plan ve şema meydana getirmek.
 • Robotik sistemlerin işlevsellik ve verimliliğini belirlemekte olan yazılımlar ve işlemler geliştirmek.
 • Robot inşa edebilmek için gerekli makine ile imalat sistemlerini tasarlamak.
 • Robotik sistemlerin bireysel parçalarını kurmak ve test etmek. Benzer şekilde bu sistemi bir bütün olarak kurarak test etmek.
 • Hata ararken ve bulunan hataları düzeltirken, prototipi inşa etmek ve işlevselliği konusunda analizlerde bulunmak.
 • Robot satıcıları ve son kullanıcılar için teknik destek.
 • Gelecek nesil sistemlerde daha yeni iyileştirmeler gerçekleştirebilmek için araştırma ve geliştirme konularına her zaman önem vermek.
 • Ekip çalışması, iletişim ve problem çözme konusunda üstün yeteneklere sahip olmak.
İlginizi Çekebilir  Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Meslekler ve Kazançları

Bu nedenle kendinizi bu gibi alanlarda geliştirmeniz ve sorumluk duygularınızı arttırmanız, sektörde olmazsa olmaz durumlardır. Yine ekip çalışması, iletişim ve problem çözebilme yetenekleri de yadsınamayacak değere sahiptir.

Robot Mühendisliği Maaşı

Robot mühendisliği maaşı, kendinizi ne kadar geliştirdiğiniz, neler bildiğiniz ve nasıl bir karaktere sahip olduğunuz ile yakından ilgilidir. Bilindiği üzere ülkemizde pek çok üniversite mevcuttur. Bu üniversitelerden, her yıl pek çok mühendis de çıkmaktadır. Bu nedenle onların arasından sıyrılabilmek, oldukça önemlidir.

Robotik sektörü, günümüzde gelecek vaat eden sektör ve meslekler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Bu nedenle maaşları da, normal mühendislere göre daha yüksektir. Firmalar sizin başvurunuzu değerlendirirken, firmaya ve sektöre katabileceklerinizi, şirkete sağlayacağınız faydayı ele alarak değerlendirme yapar. Bu nedenle kendinizi iyi bir şekilde yetiştirmişseniz maaşınız da buna bağlı olarak artacaktır.

Robotik sektörü, durağan bir sektör değildir. Dünyada her gün, bu sektör ile ilgili pek çok gelişme yaşanmaktadır. Bu nedenle bunları takip ederek her an güncel kalmak da, kendini yetiştirebilmek adına oldukça önemlidir. Robot mühendisliği yabancı dilin de zorunluluk arz ettiği bir meslek dalıdır. Bu sebeple, mutlaka mesleki konularda beklentileri karşılayacak düzeyde enternasyonal bir lisanı bilmek gereklidir. Robot mühendisi nasıl olunur? sorusunun cevabı için bu önemldir.

Bu durum, diğer mühendislik dallarında olmazsa olmazlar arasında yer almasa da, robot mühendisliği alanında İngilizce bilmek, yazılı olmayan kurallar arasında yer almaktadır. İngilizceyi aynı anadil seviyesinde konuşmak ve yazmak, işe alımlarda önemli bir tercih sebebidir. Bunun yanında robotik sektörünü araştırarak, bu alanda ihtiyaç duyulan dilleri belirlemek ve öğrenmek de istihdam sırasında öncelikli olarak değerlendirilmenizi sağlayacaktır. Robotik sektöründe en gelişmiş ülkelerden biri olan Japonya, bu konuya örnek verilebilecek ülkeler arasındadır. Bu nedenle Japonca öğrenmeniz, firmalar tarafından oldukça olumlu değerlendirilecek, işe alınma şansınızı oldukça artıracaktır.

Mühendislik konusunda ise Almanya, örnek olarak gösterilen ülkeler arasındadır. Bu nedenle yapmayı planladığınız işler arasında mühendislik mesleği mevcutsa, Almancayı iyi bir şekilde bilmeniz, size pek çok artı kazandıracaktır. Firmaların, yurt dışı pazarlarında var olmasını sağlayacak derecede mesleğinde ilerlemiş bulunan ve mesleğin gerektirdiği yabancı dillere vakıf bir robot mühendisi, hiç kuşkusuz ilk tercih edilen kişiler arasında yer alacaktır. Robot üretimi konusunda faaliyet gösteren şirketlerin üstün yeteneklere sahip ve iyi yetişmiş mühendisleri ellerinde tutabilmek için, birçok avantaj sağladığı ve maaş miktarlarını ortalamanın üzerinde tuttuğu da bilinen bir gerçektir. Robot mühendisi nasıl olunur? sorusunun cevabını sizler için vermeye çalıştık.

Yüksek Maaşlı Bir İşi Bırakmanızın Ana Sebebi yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın