Seksör Ne Demek? Seksörlük Nasıl Bir İştir? Nasıl Yapılır? Maaşları Ne Kadar?
Seksör Ne Demek? Seksörlük Nasıl Bir İştir? Nasıl Yapılır? Maaşları Ne Kadar?

Seksör Ne Demek? Seksörlük Nasıl Bir İştir? Nasıl Yapılır? Maaşları Ne Kadar?

Daha önce seksör diye bir meslek duymuş muydunuz? Seksör nedir? Seksörlük mesleği nasıl yapılır? Seksör maaşları ne kadar? Seksör ne demek? Bu yazımızda hepsini öğreneceğiz. Bu mesleği henüz duymayanların çok şaşıracağı bilgiler vereceğiz.

Bu sayfada yeni bir iş arayışında olanlar için müthiş bir mesleği, seksörlük mesleğini detaylı şekilde ele alacağız. Seksörlük mesleği ile ilgili bilinmesi gerekenleri öğreneceğiz. Bilmeyenlere bir başka çok kazandıran meslek daha tanıtmış olacağız.

Sizi biraz meraklandıralım, seksörlük öyle müthiş bir iş ki maaşı 2 profesör maaşına denk gelen acayip bir iş!

Böyle bir meslek de mi var? dediğinizi duyar gibiyiz. Evet, var. Seksörlük mesleğinde ayda 2 profesör maaşı kazanmak mümkün!

Başlıkta gördüğünüz üzere bu sayfamızın konusu seksörlük mesleği üzerine olacak. Seksör nedir? Seksörlük ne demektir? Seksörlük mesleği nasıl yapılır? Türkiye’de seksör maaşları ne kadardır? Seksörlük yaparak ne kadar para kazanılır?

Seksör olmak isteyenler için seksörlük kursu veya seksör eğitimi var mı? Seksör nasıl olunur? Cevaplamaya çalışacağımız başlıca sorular bu şekilde olacak.

Seksörlük mesleğini bütün detayları ile ele alacağız ve seksörlük işini daha yakından tanımaya çalışacağız. İşin püf noktalarına değineceğiz.

Seksör Nedir?

Diğer cevaplara geçmeden önce seksör kazancı hakkında bir şey söylemek istiyoruz. Şöyle ki seksörlük yaparak aylık 60.000 TL (Elli Bin Türk Lirası) kazanılabileceğini belirtmek isteriz. Böylece yazımızı daha dikkatli okumanızda fayda var.

Evet yanlış okumadınız. Seksör maaşları oldukça yüksektir. Aylık 8.000 Avro, 2020 rakamlarını baz alırsak Türk Lirası olarak 60.000 TL’den fazla kazanan seksörler bulunuyor.

Bkz: Sözcü Gazetesi’nin 28 mayıs 2017 tarihli “Seksörlük Yaparak Ayda 32 Bin TL Alacaklar” başlıklı haberi.

Bahsi geçen haberde aylık 32.000 TL deniyor. Biz 60.000 TL dedik çünkü aradaki fark kur farkından kaynaklanıyor. Hesabı 8.000 Avro olarak yaparsak daha sağlıklı sonuç alırız. Bu dip notu düşelim ki yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermesin…

Seksörlük maaşının aylık 60.000 TL’ye kadar çıktığını söyledik. Seksörlüğün ne demek olduğunu henüz bilmeyenler için seksör nedir sorusu daha çok merak edilir olduğuna eminiz.

Lafı fazla uzatmadan seksörlük nedir? Seksörlük mesleği nasıl yapılır? Bu meslekten olmak isteyenler için merak edilen soruları cevaplandıralım.

Seksörlük, tavukçuluk sektöründe çalışanların yaptığı bir meslektir. Seksörlerin görevi yumurtadan yeni çıkan civcivlerin cinsiyetlerini belirlemektir.

İlginizi Çekebilir  Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Kendilerine özgü çalışma şekilleri vardır. Civcivlerin cinsiyetini makatlarına bakarak ayırt ettikleri söylenir.

Kısaca seksör ne demek sorusuna civcivlerin cinsiyetlerini belirleyen kişilere seksör denir cevabını verebiliriz.

Görünüşte “aaa ne kadar da kolaymış” diyenler olabilir. Fakat seksörlük mesleği, en zor mesleklerden birisidir. Öyle ya kimse kimseye durup dururken 60.000 TL maaş vermez değil mi?

Özel bilgi birikim ve beceri gerektiren bir iştir. İşte uzman olmak gerekir.

Resmi kayıtlarda geçmese de seksörler arasında hata payı %2 olarak belirlenmiştir. %2’nin altında hata yapan seksör alanında uzman olarak tanımlanır. Yani kontrol ettikleri civcivlerin cinsiyetlerini yanlış belirlemede %2 yanılma payı verilmiştir.

Bir başka deyişle 1000 civcivde en fazla 20 tane yanlış yapma hakları bulunur.

Seksörlük Nasıl Yapılır?

seksör nedir seksörlük ne demek
seksör nedir, ne demek

Civcivler yumurtadan çıktıktan yaklaşık bir saat sonra tavuk mu yoksa horuz mu diye ayrılması gerekir. 1 saat sonunda civcivin cinsel organı içeri çekilir. Bu işlem ilk 1 saat içinde yapılmazsa tam 45 gün boyunca beklemek zorunda kalınır.

Bu da tavuk çiftlikleri tarafından milyonları bulan maliyet anlamına gelir. 45 gün boyunca civcivlerin yemi, suyu, bakımı vs derken çok ciddi miktarda gider teşkil eder.

Bunun önüne geçmek için çiftlik sahipleri seksörlere başvururlar. Bir başka deyişle seksörlük mesleğini yapanların önemi burada devreye girer.

Civcivlerin cinsiyetlerini ayıran kişiler yani seksörler, civcivler yumurtadan çıkar çıkmaz 1 saat içerisinde tavukları ve horozları ayırma görevi yapar.

Seksör nedir, ne demektir, seksörlük mesleği nasıl yapılır gibi sorulara en anlaşılır bu şekilde cevaplayabiliriz.

Nasıl Seksör Olunur?

Birçok kaynakta Türkiye’de 20- 25 seksör olduğu belirtilmiş. Dünyada ise bu rakam 200- 250 arasında olduğu belirtiliyor.

Ülkemizde yeni yeni duyulsa da Uzakdoğu’da 100 yıldır süre gelen bir meslek olan seksörlük piyasasını Koreli seksörler domine etmektedir.

Nasıl oluyor da en çok kazandıran meslekler arasında ilk beşe girecek bir mesleği yapan kişi sayısı bu kadar az? Bu herkesin olduğu gibi bizim de kafamızı karıştırdı.

Özellikle ülkemizde, işsizlik oranlarının bu denli yüksek seviyelerde seyrettiği zamanlarda ve bu kadar çok para kazandıran meslek nasıl olur da 20- 25 kişi tarafından yapılır?

Bunun sebebi işin zorluğundan kaynaklanıyor. Seksörlük mesleği en zor mesleklerden biridir. Seksör olabilmek için bütün kanatlı hayvan ırklarını iyi bilmek gerekiyor. 2 yıl sıkı bir seksörlük eğitimi almak ve başarılı olmak gerekir. Eğitimler yurt dışında, Hollanda ve Kore’de veriliyor.

İlginizi Çekebilir  Para Kazandıran İş Fikirleri

Eğitim derken öyle kağıt kalem kullanılarak alınan eğitimden bahsetmiyoruz.

Seksörlük eğitimi veren yerlerde bir bakıma usta çırak ilişkisi devrededir. İşin ehlinin yanında saatte 800 ile 1000 civcivi kontrol eden kişilerin yanında öğrenilir.

Başarı garantisi seksörlük işinde söz konusu değildir. Başarılı bir seksör olmak için saatte en az 800 civcivi kontrol edebilmeli ve hata payınızın %2’nin altında olması gerekir.

Yani seksörlük dışarıdan göründüğü kadar kolay bir iş değildir. Çok zeki olmak bir anlam ifade etmiyor. İşin herhangi bir yolu, herhangi bir tekniği bulunmuyor.

Teoride günlük binlerce civcivin cinsiyetini ayıran birisinin yanında bakarak öğrenilen bir iş modelidir. Yeteneğe dayalı bir iştir. Sabırlı olmak seksör olmak isteyenlerin uyması gereken altın kuraldır. 2 yıl boyunca günlük binlerce civciv kontrol etmek hiç kolay değildir.

Seksör Eğitimi Almak İstiyorum, Ne Yapabilirim?

Buraya kadar seksör nedir? Seksörlük ne demektir? Seksörlük mesleğinin inceliklerini dilimiz döndüğü kadar aktarmaya çalıştık.

Çok daha kapsamlı bilgiler sunmayı planlıyorduk. Fakat araştırmalarımız sonucunda şunu fark ettik, seksörlük mesleği Türkiye’de hemen hemen hiç anlatılmamış. Ciddi anlamda seksörlük işine değinen hiçbir devlet veya özel kurum yok.

İnternet ortamında ise “Seksörlük nedir?” “seksör ne demek” aramaları yapınca karşımıza çıkan sayfalar hep aynı içeriklerden oluşuyor. Birbirinin kopyası yazılara yer verilmiş.

Türkiye’de seksör olarak çalışan Okan Kavlak ile yapılan röportajlar, bizim de yukarıda kullandığımız klasik yüzeysel anlatımlar, bilindik birbirini tekrarlayan cümleler vs

Dolayısı ile bizde maalesef seksörlük mesleğinin detaylarına çok fazla değinemedik. Seksör olmak istiyorum seksör nasıl olunur diyenlere yol gösteremedik.

Türkiye’de seksörlük eğitimi veren okullar yok. Seksörlük kursu da bulunmuyor. Sadece yurt dışında birkaç yerde seksörlük eğitimi alınabilecek yerler mevcut.

Son olarak seksör olmak isteyenler için bir bilgi paylaşalım, ufak da olsa dişe dokunur bilgi vermiş olalım.

Araştırmalarımız sonucunda seksörlük eğitimi veren Belçikalı bir şirketle karşılaştık. Seksör olmak istiyorum diyenler için önerebileceğimiz sadece bu şirket ile irtibata geçmek olacak. Belçikalı Hobo Chick Sexing Bvba şirketi seksörlük eğitimi veren kurum olarak karşımıza çıktı.

Seksörlükle ilgili ciddi düşünenler firma ile iletişime geçerek detaylı bilgi alabilirler. Firmanın iletişim bilgileri şu şekilde;

Şirket Adı: Hobo Chick Sexing Bvba
Adresi: Wortegemseweg 51 8790 Waregem Belgium
E-Mail: [email protected]
Telefon Numarası: (0032) 056/60.52.41

seksör mesleği nasıl yapılır
seksör mesleği nasıl yapılır

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın