Sıfırdan İş Nasıl Kurulur? İş Kurmak için Bilmeniz Gerekenler

Sıfırdan İş Nasıl Kurulur? İş Kurmak için Bilmeniz Gerekenler

Zor kararlar almak, risk almak, geleceğin ne getireceğini bilinmeyen belirsizlikle birlikte tam bir buhran ortamı doğurmaktadır. Tüm bu belirsizliğe ve olumsuzluğu karşın, inandığı işi kuracakların vazgeçmeden ilerlemeleri, sıfırdan iş kuranlarla, ülkemizde ve dünyada dengelerin yeniden yerine oturmasını, buhranın ortadan kalkmasını sağlayacaklardır. Sıfırdan iş nasıl kurulur? sorusuna karşı cevapları bulmak için yazımızın devamını dikkatli okumanızı öneririz.

Yeni bir fikirle, kurulmak istenen iş için etraflıca düşünmek, araştırmak, hesaplamak elbette atılacak ilk adım için en önemli etkendir. Sıfırdan iş kurmak için ihtiyacınız öncelikle fikrinizdir. Fikriniz etrafında buluşacağınız ve sizden daha tecrübeli olduğuna inandığınız kişilerle konu hakkında detaylı toplantılar yapmanız size fikrinizin olumlu olumsuz etkilerini gösterir. İş kurmak istediğiniz konu ile ilgili piyasa araştırması, piyasadaki iş konunuzun ilerleyişi hakkında bilgi verecektir. Yapmayı planladığınız iş ile ilgili piyasada bir boşluk olabilir adım atmadan önce “Neden?” sormalı, araştırmalısınız. Cevabı yine piyasanın içinde bulacaksınız.

Sıfırdan nasıl iş kurulur? sorusunun karşılığında kurmak istediğiniz iş kolu üzerinde seçenekler oluşturmalısınız. Piyasa araştırmaları sırasında bu seçenekler iş konunuza göre artabilir ya da azalabilir. Bu sizi olumlu yöne doğru götürecektir. Kurmak istediğiniz iş kolunun var olan şirketlerini mutlaka araştırın. Aralarında öncü markaların olduğunu varsayarsak, ayakta kalıp, devamlılıklarını sağlama amaçlı hangi yatırımları yapıp, ne tür bir çalışma şekli geliştirdiklerini araştırın. Kendi kuracağınız şirketin daha aktif ve ileri doğru ilerlemesinde öncü fikirlere sahip olacaksınız.

Diğer şirketlerin karşısında sizin fikrinizin daha başarılı olacağına inanıyorsanız, hali hazırda devam eden şirketlerden daha iyisini yapacağınız konusunda elinizdeki verilere güveniyorsanız işletme planınızı oluşturmaya başlamalısınız.

Kurmak istediğiniz iş için bir başka seçeneği de düşünmelisiniz. Alanında franchise veren şirketleri de araştırmalısınız. Franchise veren şirketler oturmuş sistemleri olduğundan sizin yapmanız gereken iki şey var; lokasyon belirlemek ve finanse etmek.

İlginizi Çekebilir  Radyo Kanalı Açmak İçin Gerekenler

Sıfırdan Nasıl İş Kurulur Sorusunda Teknoloji

Teknoloji ve hız çağında olduğumuzu unutmamak gerekir. İşletmenin işleyişi ve tanıtımı için teknolojik alt yapı çok önemlidir. Bu alt yapıyı oluşturmak ve verimli olması için mutlaka konunun uzmanlarından yardım ve destek almalı. Satış yazılımı, muhasebe, fatura ve sunumlarda teknolojiye ihtiyaç duyulacaktır. Tüm bunlarınsa güçlü güvenlik sistemleri, yazılımlarına ihtiyaç vardır. Temel fonksiyonları da akıllı telefonunuzdan takip etme imkânınız olacaktır.

Kuracağınız şirketin depolama safhasında yine bilgisayara ve bunu takip edecek donanıma ihtiyaç duyacaksınız. Bu alanda da derin araştırma yapmalı, piyasa bu alanda oldukça fiyat ve yatırım farkı olduğundan iyi düşünmeli, ihtiyacınız doğrultusunda nokta atışı yapmalısınız. Kurulacak şirketin zorlu yollarından geçerken, kendinize seçeceğiniz çalışma arkadaşları zorlukları aşmada güvenilir ve kolaylaştırıcı olmalı. İnsan kaynakları, telefon sistemleri iş ortağınız olabilir.

Kuracağınız şirketin mutlaka websitesi ve sosyal medya hesapları olmalı, bunları işletmelisiniz. Tanınmak ve bir marka yaratmak için logonun gerekliliğini unutmayın ve kendinize bir logo oluşturun. Şirketiniz aktif hale geldiğinde sosyal medya takipçilerinize özel kampanyalar düzenlemeniz, şirketin tanınırlığını arttıracaktır. Kuracağınız işle ilgili girmiş olduğunuz sektörde öne çıkmanız, kimlerle çalıştığınız, ekibinizle birebir bağlantılıdır. Tüm teknolojik alt yapı, yönetimi ve denetimi ile beklentilerinizin gerçekleşmesi mümkün olacaktır.

Şirketinizi kurdunuz ve istediğiniz düzeye geldiğinde yurtdışı bağlantılarını düşünmek, büyük düşünmek değildir. Çünkü teknoloji dünyayı bir köy haline dönüştürmüştür. Her türlü ürün, iletişim ve korgolama ile kolaylıkla ulaşılabilir olmuştur. Siz kendi şirketinizin gelişmesi ve büyümesinden sorumlusunuz. Bu durumda büyük düşünmeli ve detaylı düşünmelisiniz. Planlayarak adım adım ilerlediğiniz şirket, geleceğin güvenli yatırımı olacaktır. Kendiniz dahil olmak üzere çalışma arkadaşlarınızın başta İngilizce olmak üzere Rusça, Çince bilmeleri yurtdışı bağlantılarında iletişimi kolaylaştıracağı gibi güçlendirecektir.

İlginizi Çekebilir  Az Sermayeyle Bayilik Veren Firmalar - 6 Firma

Sıfırdan kurduğunuz şirketiniz için kökleşmiş markalarla ortak çalışması da bir yol ve detaydır. Bu markalar ürün tanıtımınızda destek vererek tanınırlığınızı arttıracaktır. Sosyal medyada popüler isimler, bloggerlar bu işi yapmaktadırlar. Bir başka tanınma yolu ise dernek ve sosyal etkinlere destek olmak, sosyal etkinlik düzenlemektir.

Sıfırdan nasıl iş kurulur? sorusuyla yola çıkıp, detaylı araştırmalarla hayalini kurduğunuz iş imkânına ve güvenli geleceğine ulaşabilirsiniz. Hangi Sektörde İyi Para Var En Çok Para Kazandıran 6 İş Fikri yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın