Tekel Bayi Açmak İçin Neler Gerekli? Maliyeti ve Kazancı
tekel bayi açmak

Tekel Bayi Açmak İçin Neler Gerekli? Maliyeti ve Kazancı

Yeni bir iş kurmak ve tekel bayi açmak isteyenler için tekel bayii açma fikri hakkında bilgiler almak isteyenlere tekel bayiliği nasıl bir iştir? Detaylı şekilde bu sayfamızda ele almaya çalışacağız.

Teorik olarak tekel bayii nedir? Nasıl bir iştir? Tekel bayiiler ne satar? Satışlardan ne kadar kar eder? Bir başka deyişle tekel bayii ne kadar kazanır? Tekel bayi açmak için neler gerekli? Tekel bayiliği para kazandırır mı?

Ayrıca tekel bayisi nasıl açılır? Ne kadar sermaye gerekir? Maliyeti ve kazancı karşılaştırıldığında tekel bayii açma işi karlı bir iş fikri midir? Tekel bayi açmak için gerekenler nelerdir?

İstenilen belge ve evraklar ve tekel bayii açacak kişilerde aranan şartlar nelerdir? Başlıca cevap arayacağımız sorular bu şekilde olacak.

Kısaca tekel bayi açmak isteyenlerin bilmesi gereken belli başlı önemli konulara tek tek değinmeye çalışacağız. Yazımızın sonunda tekel bayilerin kendi ağızlarından işin bütün inceliklerini, zorluklarını ve elbette kazançlarını izleyeceğiz.

Tekel bayiliği işinde para var mı? Hep birlikte öğrenmiş olacağız. Her zamanki gibi önce teorik bilgileri alarak başlayalım.

Tekel Bayi Nedir? Ne Satar?

Aslında bu soru çok gereksiz gibi oldu ama bir noktadan başlamak gerekiyor değil mi? Tekel bayinin ne demek olduğunu bir çoğumuzun bildiğini var sayarak kısaca tütün ve tütün ürünleri ile alkol ürünlerinin satışını yapan yerler olarak tanımlayabiliriz.

Ancak tekel bayiler, tütün ve alkol satışının yanında kuruyemiş, cips, kapalı gazlı ve gazsız içecekler, dondurma başta olmak üzere daha bir çok ürünün satışının yapıldığı yerlerdir.

Hatta kazançlarının hemen hemen yarısı saydığımız bu tür yan ürünlerin satışından gelir.
Herkes tekel bayi nedir? diye sorduğumuzda sigara ve alkol satışı yapılan yerlerdir diye aklından geçirmiştir.

Oysa dediğimiz gibi diğer yan ürünlerin satışından da güzel paralar kazandıran bir iştir. Ürün çeşidi bakımından geniş ürün satışına sahiptir.

Tekel Bayi Açmak Para Kazandırır Mı?

İş kurma fikirleri incelemelerimizde işin kazanç kısmını genelde yazımızın sonuna saklıyoruz. Fakat bu sayfamızda ilk önce cevaplayalım. Tekel bayi açmak, malum içki satışının 22.00’dan sonra yasaklanmasından önce kazandıran işlerin başında yer alıyordu.

İlginizi Çekebilir  Lokmacı Açmak İçin Gerekenler Maliyeti ve Kazancı

Bu yasak iyi mi oldu yoksa kötü mü oldu ayrı bir tartışma konusu olsa da küçük işletmeler için dezavantajlı olduğu su götürmez bir gerçektir.

Tekel bayiileri açısından baktığımızda bu yasağın iyi olduğunu söylemek imkansızdır.

Müşteri potansiyeli düşük bölgelerdeki tekel bayileri için 22:00’dan sonra içki satışının yasaklanması özellikle yaz aylarında işlerin ciddi anlamda düşmesine sebep olmuştur.

Sorumuzun cevabına geçecek olursak yani tekel bayi açmak para kazandırır mı? sorusunu cevaplayacak olursak, yukarıda belirttiğimiz gibi müşteri potansiyeli düşük yerlerde tekel bayisi açma düşüncesi pek parlak bir fikir gibi görünmüyor.

Bakmayın içki ve sigara fiyatlarının çok yüksek oluşuna!

Tekel ürünlerinden asıl parayı devlet kazanmakta! Sigara ve alkolden alınan yüksek vergi, doğal olarak tekel bayilerin kazancını doğrudan etkiliyor.

Şöyle ki, tekel bayi ne kadar kazanır şeklinde yaptığımız araştırmalar sonucunda bir tekel bayiinin bir paket sigaradan ortalama 50 kuruş kar ettiğine rastladık.

Bu bir şişe biradan ortalama 2,25 kuruş, büyük rakıdan 18 lira, viski gibi pahalı bir içkiden en fazla 40 lira kar ettiğini okuduk. Bir ayda kaç tane viski satacağı ayrı bir konu tabii!

Bütün bunları göz önünde bulundurarak hesaplamayı kendiniz yapmanız daha sağlıklı olacaktır. Bize soracak olursanız, çevrenizde bir veya birkaç tane tekel bayi varsa ve müşteri sirkülasyonu az bir bölgede yaşıyorsanız, tekel bayi açma işi riskli olabilir.

Tekel Bayii Nasıl Açılır?

Tekel dükkanı açmak elbette kolay bir iş değildir.

tekel bayi açma maliyeti
tekel bayi açma maliyeti

Hem açılış aşamasında hem işletme konusunda dikkatli olmak gerekir. Tekel bayiliğinin zorluklarını yazımızın devamında değineceğiz. Şimdi açılış için gerekenleri bir inceleyelim. Hala tekel bayi açma düşüncesi içerisinde olanlara yol göstermeye çalışalım.

Normal, sıradan bir dükkan açmak için bile bin bir zorlukla bir takım evrak ve belge peşinde koşturmak zorunda kalıyoruz. Sıradan bir dükkan açmak için bu kadar uğraştığımızı düşünecek olursak, tekel bayi açmak için daha fazla efor sarf edeceğimizi şimdiden söyleyebiliriz.

İlginizi Çekebilir  Öğretmen Tercihimde Özel Ders Vermek

Hem tütün ve tütün ürünleri, hem de alkol satışı yapacağımızdan fazladan bir takım izinler almak gerekmektedir.

Tekel bayi açmak için gereken belge ve evraklar nelerdir bunlara maddeler halinde sıralayacak olursak;

Tekel Bayi Açmak İçin Gerekli Belge ve Evraklar:

 • Tekel bayii açabilmek için olmazsa olmaz belgelerin başında, Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan kısa adı (TAPDK) yetki belgesi almak gelir.
 • İşyeri açma ve çalıştırma ruhsatı. TAPDK’dan alkollü içki satışı yapabilir onayı aldıktan sonra belediyeler tarafından verilir.
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Gerekli ödemelerin yapıldığını gösteren dekont.
 • Nüfus cüzdanı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • İkametgah belgesi
 • Dükkan kiralıksa kira sözleşmesi, kendine aitse tapu senedi fotokopisi
 • Yapı kullanım izin belgesi
 • Esnaf veya ticaret odasına kayıtlı olduğunu gösteren belge
 • Kendisine ait Bağ-kur, çalışan varsa çalışan kişiler için SSK sicil kaydı belgesi
 • İtfaiyeden yangın yönetmelik belgesi
 • Emniyetten alınacak kimlik bildirim belgesi

Tekel bayii açmak için gerekli evraklar bu şekildedir. Bunların yanında muhasebe kaydı, fatura kesimi için fatura koçanları, kaşe gibi ufak tefek evrak ve belgeler de gerekecektir. İlla ki bunların dışında bir takım belgeler de çıkacaktır. Malum, ülkemizde her gün yeni belgeler türemekte!

Tekel Bayi Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Yavaş yavaş yazımızın sonuna gelirken artık en merak edilen soruları sormanın vakti geldi! Tekel bayi ne kadar para kazanır? Tekel bayi açmak ne kadar kazandırır? Tekel bayiliği işi karlı bir iş midir?

Tekel bayiiler ne kadar kazanır? Tekel bayilerinin kazancı ile ilgili sorulara en doğru cevapları bizzat işin içinde olanlardan alalım.

Tekel bayii açmanın zorluklarını, avantajlarını, kazançlarını, kısaca tekel bayiiliği hakkında merak ettiklerinizi bulabileceğiniz bir video yardımı ile öğrenelim.

Youtube‘da Para Nerede? Kanalı’nın yayınladığı ve tekel bayilerini konuk ettiği “Tekel Bayileri Kaç Para Kazanıyor?” isimli videoyu yayımlayalım.

Tekel bayi açmak isteyenler için tekel bayi kazandırır mı? Ya da ne kadar kazandırır? bütün bunların cevaplarını yetkililerden alalım. Tekel bayiliği hakkında bilmeniz gereken bilgiler…

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın