Yandex Toloka İle Para Kazanma
yandex tolokadan para kazanma

Yandex Toloka İle Para Kazanma

Bu sayfamızda Yandex Toloka nedir? Nasıl yapılır? Sistem nasıl çalışıyor? Yandex Toloka ne demek? Yandex Toloka’dan nasıl para kazanılır? Ne kadar kazanılır? Güvenilir mi? bu gibi merak edilen soruların cevaplarını aramaya çalışacağız.

İnternet üzerinden para kazanılabilecek yöntemleri incelemeye devam ediyoruz. Bu sayfamızın konusu Yandex Toloka ile para kazanma üzerine olacak.

Toloka’ya üye olma ve görev yapma işinin nasıl olduğunu da anlatmaya çalışacağız. Kısaca Yandex ‘in Toloka sistemi hakkında bilinmesi gerekenleri anlatacağız.

Toloka’dan para kazanmak isteyenlere işin nasıl yapıldığını anlatmaya çalışacağız.
Önce teorik olarak Yandex Toloka nedir bunu öğrenelim. Mantığını anlayalım. Sistemin nasıl işlediğini ve bizden istenenleri daha çabuk kavramış oluruz.

Sistemin çalışma mantığını anladıktan sonra az çok nasıl yapılacağını ve yandex toloka uygulamasından nasıl para kazanılacağını da anlamış olacaksınız.

Yandex Toloka Nedir? Nasıl Yapılır?

Bildiğiniz gibi Yandex, Rus kökenli bir arama motorudur. Her ne kadar Google piyasada açık ara farkla önde olsa da Yandex Rusya, Ukrayna, Kazakistan gibi Rusça konuşan ülkelerde en popüler arama motoru olma özelliğini koruyor.

Dünya geneline yayılma konusunda ciddi girişimlerde bulunan Yandex, Rusça konuşmayan ülkelerde algoritma sorunları yaşıyor.

Teknolojisi Rusça diline odaklı olduğu için diğer dillerde hizmet vermede sıkıntı çekiyor.

İnternet dünyasında milyonlarca internet sitesi, milyarlarca internet sayfası, resim, url vs vardır. Yandex’in algoritmaları kullanıcılarına bu sayfalar arasında konu ile alakalı olanlarını sıralamada zorluk yaşayabiliyor.

Yeni yeni gelişen Yandex botları web sayfalarını taramada ve dizinine eklemede yetersiz kaldığı durumlarda bu işlemi botlarla değil insan eliyle yapmanın daha faydalı olacağını düşünmüş ve 2015 yılında Yandex Toloka’yı piyasaya sürmüştür.

Yandex, arama sonuçlarında çıkan botlarının çözemediği içerikleri kategorize etmek, istenmeyen içerikleri elemek ve buna göre dizinine eklemek için insanlardan faydalanma yoluna gitmiştir.

Toloka’ya üye olan ve internetten para kazanmak isteyen kişilere görevler vererek bu sayfaların ne ile ilgili olduğunu yapmalarını ister. Her görev karşılığında para verir.

Görevi yapan kişi de Yandex Toloka’dan para kazanma olayını gerçekleştirmiş olur.

Yandex’de botlarının yapamadığını insanlara yaptırmış olur. İki taraf için de kazan kazan formülü Yandex için de geçerlidir.

Yandex, arama sonuçlarını kullanıcılarına en düzgün şekilde sunmanın sonucuna ulaşır. Toloka’da görev yapan kişi de internette basit görevler yaparak para kazanmış olur.

Herhalde Yandex Toloka nedir sorusuna bundan daha anlaşılır şekilde cevap verilemezdi. Toloka ne demek konusu ile ilgili detaylı incelemelerimize devam edeceğiz.

Yazımızın sonuna geldiğimizde Toloka ile nasıl para kazanılır sorusunun tam karşılığını alacağınıza inanıyoruz. Devam edelim…

 Yandex Toloka İle Nasıl Para Kazanılır?

Yandex’in Toloka sisteminden para kazanmak için öncelikle üye olurken bilgilerinizi doğru ve eksiksiz girmeniz gerekir. Görev alabilmeniz için yapabileceğiniz görevleri olabildiğince maksimum düzeyde tutmak gerekir ki fazla görev alabilesiniz.

Fazla görev demek fazla kazanç demek!

Örnek olarak hem masaüstü hem de mobil görevleri yapabilirim seçeneğini işaretlerseniz görev alma şansınız yükselir. Aynı zamanda “Adult” yani “Yetişkin” içerikleri için de görev yapmak istiyorum seçeneğini işaretleyecek olursanız Yandex Toloka’dan görev alma olasılığınız yükselecek demektir.

İstenilen görevler size bildirilecektir. Verilen görevler bir anda da bildirilebilir. Parça parça olarak da gönderilebilir. Bu yüzden sık sık toloka görevleri listesi bölümünü ziyaret etmelisiniz.

İlginizi Çekebilir  Nasıl Para Kazanılır - Para Kazanma Yöntemleri

Her görevi bitirdiğinizde belirtilen görev miktarı otomatik olarak hesabınıza geçer. Bu görevleri bitirmek Yandex Toloka’dan para kazanmaya başladığınız anlamına gelir.

Ne kadar çok görev yaparsanız kazancınız buna bağlı olarak çoğalır. Ve sadık üye olursanız yüksek ücretli görev alma şansınız da artar.

Ayrıca bazı görevlerden sonra bonus olarak ödüller de kazanabilirsiniz.

Kısaca görevler hakkında ön bilgi edinelim. Yandex Toloka’nın yapılmasını istediği başlıca görevlere de bir açıklık getirelim. Nasıl yapıldıklarını detaylı şekilde öğrenelim.

  • İki Siteyi Karşılaştırma Görevi

Yandex, belirli bir arama sorgusunda çıkan iki siteyi birden size sunar. Ve bu sitelerden hangisinin daha kaliteli olduğunu işaretlemenizi ister.

Tabii sadece sizin bilgilerinizi baz almaz. Aynı görevi başka kişilere de göndererek en fazla işaretlenen sayfayı öncelikli olarak işaretler.

Bu Yandex’i ilgilendiren kısım. Bizi ilgilendiren kısım ise kaliteli olan sayfayı işaretlemektir. Bunu yaparken de gelişi güzel değil, iki sayfayı karşılaştırarak yapmalısınız. Size göre en kaliteli olanı işaretlemek sizin yararınıza olacaktır.

Gelişi güzel yapılan işlemler bir süre sonra anlaşılır!

Şöyle ki, iki sayfanın istatistikleri incelenir. Aralarında ciddi miktarda fark varsa örneğin %80’e %20 gibi, Yandex %20’lik dilimde olanları takibe alır.

Takibe aldığı hesaplar hep en düşük ortalamalarda yer alıyorsa Yandex kullanıcının işini düzgün yapmadığına kanaat getirir ve cezalandırır.

Bir süre görev göndermez. Belirli bir süre sonra da banlamaya kadar gidebilir. Yandex Toloka’dan para kazanmak istiyorsanız bu işlemleri düzgün bir şekilde yapmalısınız.

  • Görsel İle İçerik Uygunluğunu Kontrol Etme

Görseller yani resimler arama motorları için tabiri caiz ise tam baş belası durumundadır. Arama motorları resimleri okurken resimlerin içeriğini değil başlık ve açıklama kısımlarını inceler. Resimlerin ne ile ilgili olduğunu bu şekilde anlar. Bazı durumlarda ilgisiz resimleri gösterebilir.

Yandex Toloka görevlerinden birisi de görsellerin doğru biçimde olup olmadığını kontrol edilmesidir. Yandex görseller arama sonucunda çıkan görsel ile arama teriminin uyuşup uyuşmadığını kontrol etmenizi ister.

Bu konuda örnek verelim, anlaşılması kolay olsun.

Yandex görsellerde “Mercedes” araması yapan bir kişiyi örnek gösterelim, Arama motorlarının görselleri (resimleri) okurken resme ait başlık ve açıklama kısımlarını baz aldığını söylemiştik.

Dolayısı ile resim başlığında veya açıklama kısmında “Mercedes” yazsa bile ilgili resim “BMW” ile ilgili olabilir. Arama motorları resmin BMW ile alakalı olduğunu bilemez. Başlık kısmında Mercedes yazdığı için kullanıcılarına Mercedes görseli değil yanlış olan BMW görseli sunabilir.

Bu da arama motorları için büyük sorun demektir. Çünkü istedikleri aramalara ulaşamayan kullanıcılar bir daha o arama motorunu kullanır mı? Kullanmaz!

Yandex bu soruna da Toloka ile çözüm bulmuştur. Yandex Toloka görevleri arasında en önemli görevlerden birisi de bu şekilde olan görsellerin doğruluğunu yapmaktır. Tabii belirli bir ücret karşılığında!

  • Siteleri Kategorilere Ayırma Görevi

Bu görev için genelde “Adult” siteler yani yetişkinler için olan +18 siteleri seçmeniz istenir. Gösterilen sitenin hangi kategoriye ait olduğunu işaretlemenizi ister.

Not: Yandex Toloka’ya üye olurken seçeneklerde “adult sayfaları hariç tut” seçeneğini işaretlerseniz bu tür görevler size gönderilmez.

Bu tarz görevler almak isterseniz, adult sayfaları hariç tut seçeneğini işaretlememek gerekir.

  • Sitenin Resmi Site Olup Olmadığını Kontrol Etme Görevi

Toloka’nın vereceği görevlerden en kolayı diyebiliriz. Size sunulan web sitesinin ilgili kurumun resmi sitesi mi değil mi bunu bildirmeniz istenir. Sitenin sayfasından bu kolaylıkla anlaşılır.

Yandex Toloka‘nın görevleri başlıca bu şekildedir. Şimdi can alıcı sorulara geçelim mi? En çok merak edilen soruların cevaplarını öğrenelim.

İlginizi Çekebilir  Para Nasıl Kazanılır? Kripto Para, Udemy, Twitch ve Dahası

Yandex Toloka ile para kazanma üzerine yeterince konuştuk.

Şimdi de Toloka’dan ne kadar para kazanılır? Yandex Toloka görev ücretleri ne kadardır? Bunun gibi soruları cevaplayalım.

Yandex Toloka İle Ne Kadar Para Kazanılır?

toloka ile para kazanma
toloka ile para kazanma

Bu soruya cevap vermek zor. Toloka’nın işleyişinin nasıl olduğunu yukarıda detaylı şekilde anlatmaya çalıştık. Toloka’dan ne kadar kazanacağınız sizin çalışmanıza göre değişiklik gösterir.

Yaptığınız görev sayısına ve görevlerin ücretleri de kazancınızı direkt etkileyen faktörlerden birisidir. Şöyle bir şey söyleyebiliriz, Yandex, Toloka uygulamasını çıkardığı 2015 yılında görev ücretleri oldukça yüksek sayılırdı.

5-6 sayfalık bir görev için 1,25 Amerikan Doları dahi ödediği görülmüştür. Tabii bu rakam arz talep dengesinden kaynaklandığını söylememiz gerek. İlk zamanlar Toloka’ya ilginin az oluşu ve Yandex’in üye çekmek için ücretleri yüksek tuttuğu biliniyor.

Fakat zamanla talepte olan artış doğal olarak görev ücretlerini iyice aşağı çekmiş durumda. 2015 yılında bir görev için 1,25 dolar alabilirken, günümüzde yani 2019 yılı baz alındığında bu ücret maksimum 0,4 dolardır.

Yanlış anlaşılmasın, görevler 40 centtir demiyoruz. En fazla görev 40 centliktir demek istiyoruz. 40 cent veren görevleri almak her zaman mümkün olmayabilir.

Fakat düzenli şekilde çalışırsanız 40 centlik görevler almanız da imkansız değildir. 40 cent deyip geçmemek lazım. Türk Lirasına çevirdiğimizde yaklaşık 2.50 TL yapıyor. Bu rakam da 5 dakikalık bir çalışma için hiç fena değildir.

Güncel iş fikirleri olarak bu güne kadar ziyaretçilerimize her zaman en doğru bilgileri vermeye çalışıyoruz. Hayal satan işleri değil, gerçek anlamda para kazandıran işleri tavsiye ediyoruz.

Hayal satanları da deşifre ederek sizlerle paylaşıyoruz. internette gerçekten para kazandıran yöntemler varken sahte işlerle uğraşmamak için uyarmaya çalışıyoruz.

İncelediğimiz işler ortalama ne kadar kazandırır bunun hesabını en gerçekçi şekilde yapmaya çalışıyoruz. Bu yüzden ziyaretçilerimizi yanlış yönlendirmemek adına Toloka’dan ne kadar kazanılacağı konusunda bir rakam veremiyoruz.

Toloka Hakkında Bilinmesi Gerekenler:

Buraya kadar toloka nedir, nasıl yapılır, sistem nasıl çalışır, yandex toloka uygulaması üzerinden görevler yaparak nasıl para kazanılır hepsini öğrendik.

Tam anlamı ile Toloka’nın ne demek olduğunu kavradık.

Şimdi de bilmemiz gereken bazı bilgileri alalım ki yanlış anlaşılmalara sebebiyet vermemek için uyarılarımızı yapalım…

Yandex Toloka’da görev yaparak para kazanma fikrine sıcak bakıyorsanız şunu belirtmek isteriz. Toloka’dan para kazanmak herkesin yapabileceği bir iştir. Görevler çok basittir. Kolaylıkla yapılabilir.

Fakat bu işten yüksek miktarda kazanç beklememek gerekir.

Toloka’yı ek iş, yan gelir olarak düşünmek daha doğru olur. Beklentilerinizi fazla yüksek tutmamalısınız. Daha fazla kazanmak için sitemizdeki diğer iş fikirlerine göz atabilirsiniz.

Örnek: Yazı yazarak bir başka adı ile makale yazarak para kazanmak, yandex toloka’ya kıyasla daha çok ve daha hızlı para kazanabileceğiniz bir iştir. Yazı yazarak para kazanma üzerine değindiğimiz bu sayfamızda detayları bulabilirsiniz.

Toloka’da ilk başlarda düşük ücretli görevler ile karşılaşmanız yüksek ihtimaldir. Bu yüzden bir şekilde sabır edip ilerlemeli, düzenli ve doğru şekilde çalışarak yüksek ücretli görevler veya ödüller almaya odaklanmalısınız.

Kazancınızı Papara, Skrill, Yandex Money ve Paypal hesabınız ile çekebilirsiniz. Para çekme limiti 1 $ gibi oldukça küçük miktardır. Para çekme talebi gönderdiğiniz andan itibaren en geç 5 iş günü içerisinde paranız hesabınıza yatar.

Yandex ödeme konusunda kesinlikle güvenilir bir şirkettir. Ödemelerle ilgili her hangi bir sorun ile karşılaşmanız düşük ihtimaldir.

Bir aksaklık ile karşılaştığınız takdirde mail atarsanız kısa zamanda sorununuz çözülecektir.
Daha fazla bilgiyi Yandex Toloka’nın sıkça sorulan sorular bölümünde bulabilirsiniz.

yandex toloka nedir
yandex toloka nedir

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın