ALTIN 492,05
DOLAR 8,0431
EURO 9,5019
BIST 1.177
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 21 °C
Sisli

Yüksek Maaşlı İşi Bırakmanızın Sebebi Nedir?

25.09.2020
66
A+
A-
Yüksek Maaşlı İşi Bırakmanızın Sebebi Nedir?

Yüksek maaşlı işi bırakmanızın sebebi nedir? Günümüzde iş koşulları ve meslek kollarının çeşitliliği, sayıları azımsanamayacak derecede yüksektir. Bu mesleklerden bazıları yüksek maaşlı iken bazı meslekler de ortalama bir ücrete sahiptir. Halk arasında her zaman daha yüksek maaş alınan mesleğe bir ilgi vardır. Ancak bazı durumlarda yüksek maaşlı bir işe sahip olmak yeterli gelmemektedir. Bundan kaynaklı olarak yüksek maaşa sahip olan kişiler, istifa etmektedirler. Haliyle birçok kişinin aklına; ‘’ Yüksek maaşlı bir işi bırakmanızın ana sebebi nedir? ‘’ sorusu gelmektedir. Bu metnimizde bu sorunun cevabını sizlerle paylaşacağız.

Bir meslekte yüksek maaş kazanmak elbette çok önemlidir ancak tek kriter değildir. Keza günümüzde yapılan çeşitli anketler sayesinde de bu verileri rahatlıkla görebilmekteyiz. Geçtiğimiz yıllarda Amerika’da yapılan bir ankette;  ‘’iş seçimi noktasında, maaşı mı? Yoksa iş koşulunu mu önemsiyorsunuz?’’ Sorusuna %71 gibi büyük bir yüzdeyle ‘’İş koşulu’’ cevabı verildi. Geriye kalan %9 ‘’ikisi de önemli’’ cevabını verirken geriye kalan kısım ‘’Maaş’’ cevabını vermiştir. İstatistiksel sonuçlar ve toplumdaki yansımalara bakılınca; iş koşulu, maaşın çok daha üstünde görülmektedir. Günümüzde yüksek maaşlı işi bırakılmasının sebebi nedir? Sorusunu şu şekilde cevaplayabiliriz:

Yüksek maaşlı işi bırakmanızın ana sebebi: İş Koşulu

İş koşulu bir mesleği cezbeden veya uzaklaştıran bir nokta olarak karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde de aynı şekilde birçok kişi iş koşunu kriter alarak mesleğini seçebilmektedir. Bilindiği gibi iş koşulu ve maaş birbirleri ile doğrudan orantılıdır. Günümüzdeki birçok zorlu mesleğin maaşları, biraz daha az zorlu olan işlere göre çok daha yüksektir. Türkiye’de dahi olmak üzere dünyanın her yerinde bir işten ayrılmanın, istifa etmenin ilk nedenlerinden birisi iş koşulu olarak geçmektedir. ‘’Yüksek maaşlı işi bırakmanızın ana sebebi nedir?’’ Sorusunun cevaplarından birisi de İş koşulu olarak geçmektedir.

Yuksek maasli bir isi birakmanizin ana sebebi nedir 2 300x186 - Yüksek Maaşlı İşi Bırakmanızın Sebebi Nedir?

Yuksek maasli isi birakmanizin sebebi

Yüksek maaşlı işi bırakmanızın sebebi: Çalışma Saatleri

Her meslek, kendi kriterlerini ve gerekliliklerini doğurmaktadır. Bazı meslekler günde 3 saat sürebilirken, bazı mesleklerde günde 15 saate kadar sürebilmektedir. Çalışma saatleri de bireyin yaşamını doğrudan etkileyen bir faktördür. Bundan kaynaklı olarak çalışma saatleri günümüzde bir iş seçiminde veya işin bırakılmasında oldukça etkilidir. Merak edilen ‘’Yüksek maaşlı işi bırakmanızın sebebi nedir?’’ sorusunun önemli bir cevabı da çalışma saatleri olarak geçmektedir.

 

Stres

Stres, her bireyin sağlığı açısından ve yaşam konforunu koruyabilmesi açısından uzak durması gereken bir durumdur. Ancak günümüzde zorlu iş koşulları, şehir gürültüsü ve sosyal yaşantının yetersizliğinden kaynaklı strese girebilmek ve günün büyük bir kısmını stres içerisinde geçirebilmek oldukça mümkündür. Keza günümüzde bir iş koşulunun en önemli detaylarından birisi de strestir. Stres kişinin sağlığını ciddi bir noktada zarar verecek, yaşam konforunu düşürecek ve çeşitli psikolojik sorunların temelinin atılmasına sebep olacaktır. Ayrıca stresi yüksek olan bir mesleğin, maaşı da aynı şekilde orantılı olarak yüksek olacaktır. Bu durumlardan kaynaklı olarak stres, ‘’Yüksek maaşlı bir işi bırakmanızın sebebi nedir?’’ Sorusunun en önemli cevabı olacaktır.

 

Bunalım

İnsanoğlu doğası gereği herhangi bir duruma ve koşula göre şekillenebilecek bir noktadır. Ancak uzun bir sürece yayılan durumlardan kaynaklı olarak çeşitli psikolojik rahatsızlıklara da zemin hazırlamaktadır. Kişinin tüm yaşam alanlarını doğrudan etkileyecek olan bunalım çeşitli sorunlara da sebep olmaktadır. Yoğun bir iş temposuna sahip olan bir kişinin de bunalması oldukça mümkündür. Keza yoğun bir iş koşuluna ve sürecine sahip olan bir kişinin aldığı ücrette aynı oranda yüksek olacaktır. ‘’Yüksek maaşlı işi bırakmanızın sebebi nedir?’’ sorusunun önemli bir cevabı da çeşitli psikolojik nedenlere de yayılan bunalımın bulunduğunu söyleyebiliriz.

Yüksek maaşlı işi bırakmanızın sebebi: Kariyer Değişimi

Yüksek maaşlı bir mesleğe sahip olunsa da kişi bu mesleği gerçekleştirmek istemiyor olabilmektedir. Temel olarak başka bir mesleği gerçekleştirmek ve bir nevi hayallerinin peşinden koşmak için kariyer değişimini gerçekleştirebilmektedirler. Kariyer değişimi de günümüzde yüksek maaşlı işlerin bırakılmasında oldukça önemli bir noktada bulunmaktadır. Genellikle başka işi tercih edenler mevcut işinden memnun olayan ve parayı geri planda tutanlardır. Bu işlemi genellikle tüm seviyelerde ve mevkilerde bulunan kişiler gerçekleştirmektedir. ‘’Yüksek maaşlı işi bırakmanızın sebebi nedir?’’ sorusunun önemli bir diğer cevabı da kariyer değişimi olacaktır.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

error: Content is protected !!