Yemek Yaparak Para Kazanmak
evde yemek yaparak para kazanma

Yemek Yaparak Para Kazanmak

Ev hanımları, evinizden yemek yaparak para kazanmak ister misiniz? Evet, her zaman yaptığınız gibi sadece yemek yaparak para kazanmadan söz ediyoruz. Bu sayfamızda özellikle ev hanımları için müthiş bir para kazanma fırsatını tanıyacağız. Üstelik kendi evinizde, evinizin konforunda yapabileceğiniz bir iş.

Evde ne yaparak para kazanabilirim diyenlere müthiş bir fikir vereceğiz. İlgi duyanları yazımızın tamamını okumaya davet ediyoruz.

Bu sayfamızdaki yazımızda yemek yapıp para kazanma konusunda bilgiler alacağız. Bu işi yapmak isteyenlere yol göstermeye çalışacağız. Nasıl yapılır? Yemeklerin satışı nasıl yapılır?

Evde yemek yaparak nasıl para kazanılır? Yaptığınız yemekleri satmak için ne yapmak gerekir? Satışı nerelerde yapabiliriz? Sipariş nasıl alınır? Dikkat edilecek noktalar nelerdir?

Özetle evde yemek yapma ve para kazanma işi nasıl yapılır? Bu sayfamızda cevaplarını bulacağımız başlıca sorular bu şekilde olacak.

Güncel iş fikirleri ailesi olarak evden yapılacak ek iş fikirleri ile sık sık birlikte oluyoruz. Şu ana kadar ele aldığımız konular genellikle paketleme işleri üzerine olan ek iş fikirleriydi. Yapılışları çok kolay, çok basit işleri inceledik. Nasıl yapıldıklarını öğrendik.

Fakat evde yemek yaparak para kazanmak, diğer ek işlere nazaran daha farklı bir iş modeli olarak karşımıza çıkıyor. Yemek yapıp para kazanma işi ile evde paketleme işleri karşılaştırıldığında, yemek yapmak için daha fazla efor sarf etmek gerekiyor.

İşin ucunda para olunca çalışmadan, efor sarf etmeden para kazanmak olmaz değil mi?

Bu arada sitemizde daha önce yer verdiğimiz diğer ek iş fikirleri için burayı tıklayabilirsiniz.

Yemek yapmaktan hoşlanıyor ve evden çalışarak para kazanmak istiyorsanız bu yazımızı baştan sona okumanızı tavsiye ederiz. Tam size uygun bir iş modeli ile karşılaşabilirsiniz.

Yemek Yaparak Nasıl Para Kazanılır?

yemek yaparak para kazanmak
yemek yaparak para kazanmak

Son yıllarda ülkemizde yaşanan ekonomik durgunluktan kaynaklanan sorunlar ve hayat pahalılığı insanları kara kara düşündürüyor. Maaşlı çalışan bireyler adeta ay başını getiremiyor.

İşletme sahipleri işlerin durgunluğundan dem vuruyor. Giderleri azaltma yoluna gidiyor. Çeşitli arayışlar içerisine giriyor.

Bazı iş yerlerinin giderlerinden birisi de malum, yemek gideridir. Çalıştırdığı personele yemek vermek zorundadır. Yemek yapacak bir aşçı çalıştırır. Ya da hazır yemek şirketlerini tercih eder. İkisi de işletmeler için masraflıdır.

İşte tam bu noktada belki de siz devreye girebilirsiniz.

Bir tanıdığınız vasıtası ile işletme sahibi ile görüşerek yemek yapma konusunda anlaşabilirsiniz. Ya da kendi imkanlarınızla bu şekilde olan bir iş yeri arayışına girebilirsiniz.

Teklifinizin karşılık bulma olasılığı yüksektir. Çünkü bu teklif işletme sahibi için de çok caziptir. Giderlerde ciddi oranda düşüş anlamına gelir.

Aynı yöntemle bir restoran, cafe, lokanta gibi yerlerle de çalışabilirsiniz. Bu gibi yerler hali hazırda zaten yemek yaptıkları için sizin daha çok spesifik konular üzerine yoğunlaşmanız gerekir.

İlginizi Çekebilir  Akademisyen, Akademik Personel Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Restoran, cafe, lokanta gibi yerler için yemek yapma olayını örneklendirelim. Anlaşılması daha kolay olsun. Zira yanlış anlaşılmaya müsait bir konu gibi görünüyor.

Örnek verecek olursak,

Bu gibi yerler her yemeği, tatlıyı, keki, kurabiye, börek vb gibi sundukları hizmetleri kendileri yapamayabilir. Bir restoran tatlıyı bir pastahaneden hazır alabilir.

Küçük bir lokanta yaprak sarma için dışarıya sipariş verebilir. Bir cafe çay ve kahvenin yanında verilen kek, börek, kurabiye gibi atıştırmalıkları pastahaneden temin edebilir.

Bu gibi durumlar, evde yemek yaparak para kazanmak isteyen ev hanımları için bir fırsat olarak değerlendirilebilir. Tatlı yapmada kendinize güveniyorsanız, tatlı ihtiyacını pastahanelerden gideren bir restoran için tatlıları siz yapabilirsiniz.

Aynı şekilde bir lokanta için yaprak sarma yapabilirsiniz. Cafeler için kek, kurabiye gibi atıştırmalıkları evde siz hazırlayabilirsiniz. Böylelikle siz de yemek yaparak para kazanabilirsiniz!

Anlaşılır açıklaması ile yemek yaparak nasıl para kazanılır sorusuna bu şekilde cevap verebiliriz.

Dikkat Edilmesi Gereken Başlıca Hususlar

Yemek yaparak nasıl para kazanılır sorusuna en iyi şekilde açıklamaya çalıştık. 3-5 kişi çalıştıran işletmelerin yemeklerini yaparak para kazanabileceğiniz gibi hali hazırsa yemek yapan yerlere de evde özel yemek ve tatlı, kek, kurabiye gibi atıştırmalıklar da yapabileceğinizin ip uçlarını vermeye çalıştık.

Bunların yanı sıra çevrenizde yalnız yaşayan yaşlı bireylere, öğrenci evlerine, bekarlara da yemek yapabilir, bu işten para kazanabilirsiniz. Ayrıca Google‘da “Evde Yemek Yapacak Eleman Aranıyor”, “Yemek Yapacak Bayan Aranıyor” gibi aramalar yaparak da evde yemek yapan eleman ihtiyacı olan firmaların ilanlarını bulabilirsiniz.

Fakat ilk iki yöntem daha çok yaygındır. Ve sürekli yapabileceğiniz bir iş modelidir. Biz bu yöntemlere odaklanmanızı öneririz.

Şimdi bir iş yeri personeli yemeğini evde yaparak veya cafe, restoran, lokanta gibi yerlerin ihtiyaçları için evde yapacağınız işler için dikkat edilmesi gerekenleri de inceleyelim.

Olası bir sorun ile karşılaşmamak adına tedbirleri alalım. Evde yemek yapıp para kazanmak için bu kurallara dikkat edin…

  • Süreklilik Konusunda Titiz Davranın

Süreklilik konusu en çok dikkat etmeniz hususların başında yer alıyor. Çünkü bir iş yeri için bir gün bile yemek yapmayı aksatmak işveren için ciddi sorun demektir.

Çalıştırdığı personelin yemek ihtiyacını karşılamakla yükümlü olan işletmeci böyle bir durumla karşılaşmak istemez.

Ya da ikinci örneğimizden yola çıkarak, bir cafede grup müşterilerin olduğu bir organizasyon gününde aksattığınız kek, börek, kurabiye gibi hizmetler karşı tarafı zor durumda bırakır. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına siparişleri aksatmamanız gerekir.

En azından bir kaç gün önce karşı tarafa haber verin. Karşı taraf da ona göre önlemini alacaktır.

  • Siparişleri Eksik Teslim Etmeyin
İlginizi Çekebilir  Evde Yapılacak İşler

Süreklilik gibi siparişleri tam teslim etmek de çok önemlidir. Yapabileceğiniz kadar sipariş almaya dikkat edin. Aldığınız siparişleri de tam olarak teslim edin. Eksik teslim edilen siparişler de başınızı ağrıtabilir.

Bu konuyu da örneklendirelim. Bir cafe için kurabiye yaptığınızı ve 500 tane kurabiye yapmanız istendiğini düşünelim. 500 değil de 300 tane yaptığımızı düşünürsek, 300 kurabiye müşterilere yetmeyecek demektir.

Bu da cafe sahibi tarafından ciddi sorun oluşturacaktır. Bir daha sipariş vereceğini beklemek için fazla iyi niyetli olmak gerekir. Hazır işi kaybetmek üzere olduğunuz anlamına gelir.

  • Hijyen Kurallarına Çok Dikkat Edin

Gıda sektöründe hijyen çok önemlidir. Yapacağınız yemeklerin içinden saç, kıl, tüy, vb gibi yabancı maddelerin çıkması hiç hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Hem sizi hem de işletme sahibini çok zor durumda bırakır. Bu yüzden hijyen konusunda çok dikkatli davranmak gerekir.

Yemek yaparken bone kullanmayı aksatmamak gerekir. Yemeğin yapıldığı yerin temiz olması gerekir. Ne de olsa ben yemiyorum diye baştan savma yapmamak gerekir.

Yemeği kendi evinizde ailenize nasıl yapıyorsanız, işletmeler için de aynı şekilde yapmalısınız.

  • Eksik Malzemeleri Tamamlayın

Yemek yapma esnasında eksik malzemeleriniz varsa tamamlayın. Eksiz malzeme ile yemek yapmamaya özen gösterin.Örneğin, rendeleme işleminin düzgün yapılabilmesi için rende ihtiyacınız varsa bunu giderin.

Spatula ile alınması gereken yemekleri kaşıkla almak, yemeğin dağılmasına yol açacağından bu gibi malzemeleri temin edin.

  • Fiyatlandırmayı Zarar Etmeyecek Şekilde Yapın

İleride zarar etmemek adına karşı taraf ile anlaşırken iş alacağım telaşı ile fiyatları iyice düşürmeyin. Yoksa zarar edebilir ve yemek yapıp para kazanmak isterken aksine zarar edebilirsiniz.

Çarşı pazar fiyatlarını takip edin. Kullanacağınız malzemelerin fiyatlarını ve ortalama ne kadara mal olacağını hesaplayın. Fiyatlandırmayı buna göre yapın.

Fakat malzemeleri karşı taraf alacak ise fazla endişelenmenize gerek yok. Siz sadece yemeği pişireceğiniz için hangi malzemenin ne kadar olduğu sizi bağlamayacaktır.

Malzemeler sizin tarafınızdan mı yoksa karşı taraftan mı temin edilecek bunu da mutlaka anlaşma esnasında görüşün.

Son Söz:

Yemek Yaparak Para Kazanmak, Bayanlar İçin En Uygun İşlerden Biridir.

Bu sayfamızda ev hanımları için yapılabilecek en ideal işlerden birisini sizlere tanıtmaya çalıştık. Her ev hanımı evde yemek yaparak para kazanabilir. Evde oturmaktan sıkılan ve evden iş yapmak isteyen hanımlar için müthiş bir para kazanma fırsatını incelemeye çalıştık.

Evde yemek yaparak para kazanmak isteyenler için işin nasıl yapılacağını dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık. Dikkat edilmesi gereken başlıca konuları kısa örnekler ile öğrendik.

Son söz olarak evde boş vakti bol olan ve evden çalışarak para kazanmak isteyen hanımlar için yemek yaparak para kazanma işini değerlendirmelerini tavsiye ederiz.

yemek yaparak nasıl para kazanılır
yemek yaparak nasıl para kazanılır

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın