Mobbing Ne Demek?
mobbing

Mobbing Ne Demek?

Mobbing, siber zorbalık veya mobbingin daha sık meydana geldiği görülen artan bir eğilimi ifade eder. Bir tür siber zorbalıktır ve siber savaş, mobbing veya mobbing olarak da bilinir. Bu, birkaç kişiyi taciz etmek, sindirmek ve hatta başkalarına ciddi veya bazen hafif bir sıkıntıya ve hatta fiziksel zarara neden olacak şekilde mesajlar göndermek için kullanmaktan başka bir şey değildir. Bu saldırılar yalnızca bir kişi tarafından değil, aynı zamanda aynı sosyal veya çevrimiçi etkinlikleri paylaşan birkaç kişi tarafından da yapılmaktadır.

Mobbing ne demektir? 

Pekala, çok gerçek bir soruna dönüşüyor gibi görünen, büyüyen bir siber zorbalık eğilimi. Bu, mağdur gibi davranan ve kendilerine haksızlık ettiğini düşündükleri birine geri dönme umuduyla siber zorbalık faaliyetlerine katılan diğer kişileri içerebilir. 

Bazen bu, okuldan veya başka yerlerden gelen zorbalar grubuna geri dönmek için yapılır. Bu genellikle iş yerinde daha da büyük bir sorundur çünkü birçok kişi kliklerini kaybetme korkusuyla hareket eder ve başkalarının gelip çıkması onları yener.

Sosyal ağ sitelerinin siber zorbalık veya klik mobbingde kullanılmasına ek olarak, bireyler, kendilerini kötü hissettiren birine geri dönmeye çalışmak için kişisel bilgilerini bloglara veya internet mesaj panolarına koyacak kadar ileri gidebilirler. 

Ayrıca, bir bireyin kariyerini bozmak veya kurumsal dünyada yükselmek için gizli yazılı mesajlar kullanan “doxing” ile de nam salmıştır. Birçok işveren, geçmişte, çalışan hiç kovulmasa bile tehdit edici veya üzücü e-postalar veya kısa mesajlar gönderen çalışanlardan şikayetler almıştır. 

Bu tür bir sindirme ve tacizin işyerinde yeri yoktur ve mobbingin ne anlama geldiğinin açık bir örneğidir? Kısa cevap hayır, kabul edilemez.

mobbing

Peki mobbing ne anlama geliyor? 

İnternette veya başka bir yerde, bu sadece bir grup insanın bir pakete benzeyen bir şekilde davranmaya karar verdiği anlamına gelir. Herkes bir arada ve hepsi belirli bir görevi yerine getirmek istiyor. 

Bu mafya zihniyeti genellikle insanların güneşin altında her şeyi ve her şeyi tartışmak için bir araya geldiği sohbet odalarında veya tartışma gruplarında çevrimiçi olarak gerçekleşir. 

Bu grupların liderleri veya üyeleri ortak bir amaç veya hedefler dizisi peşinde koşarken kiliseler, işletmeler ve sivil kuruluşlar gibi kişi gruplarında bile ortaya çıkabilir. 

Bu tür bir grup düşüncesi zararsızdır ve genellikle yalnızca katılanlar arasında gerçek bir birliğe ihtiyaç duyulduğunda yararlıdır.

İnternette birisinin bu tür gruplar hakkında konuştuğunu duyduğunuzda mobbing ne anlama geliyor? 

İlginizi Çekebilir  Japonya'da Kadın Olmak

Bazen bu, sindirme veya zorbalık taktikleri kullanan zorba bireylere atıfta bulunur, ancak genellikle bir klik veya sürü gibi görülebilecek birini veya bir şeyi tanımlamak için kullanılır. 

Bu tür davranışların popüler bir örneği, büyük insan gruplarının birbirlerini dövmek veya grubun diğer üyelerini konuşmamak için korkutmak, hatta başka birinin şakasına gülmek amacıyla bir araya geldiği partilerde görülür.

İşyerinde mobbing ne anlama geliyor? 

Ofis ortamında, bu tür davranışların birçok örneği vardır. Genellikle fazla ciddiye alınmaz, ancak yine de bir tür saldırganlıktır. Arkadaşça mobbing ile işyerinde zorbalığı ayırt etmenin bir yolu, katılımcıların olumsuz şeyler söylediğini veya destekleyici olup olmadığını not etmektir. 

Örneğin, birisi azarlanıyor ancak olumlu bir şekilde iltifat ediliyorsa, bu işyerinde zorbalıktır.

Mobbing sizin için ne ifade ediyor? İnsan davranışının oldukça kötü bir tarifi gibi geliyor, değil mi? Belki de, “sen bir çetesin” veya “buraya ait değilsin” gibi yorumlar duymaya başladıklarında, bu terimi düşünen herkese hitap etmenin zamanı gelmiştir. 

Siz veya tanıdığınız herhangi biri işyerinde bu tür davranışların kurbanı olduysanız, işyerinde zorbalık önleme tavsiyesi için profesyonel bir uzmandan daha iyi yardım arama veya hatta kendiniz için danışmanlık alma zamanı gelmiştir.

Belki de Facebook veya Twitter sayfanızdaki bu ifadeyi daha olumlu bir şeye dönüştürmenin zamanı gelmiştir? Her gün gördüğünüz “mafya” nın sadece takılan ve herhangi bir şiddet planlamayan bir grup arkadaş olması mümkündür. 

Belki beş gün önce birisi işinde ne kadar harika olduğundan bahsetti. 

Bilirsiniz, her zaman size iltifat edenler ve sizi yetiştirenler. Bu tür mobbing zararsızdır, ancak düşündüğünüzden çok daha büyük sorunlara yol açabilir, bu nedenle bundan muzdaripseniz profesyonel yardım almak her zaman önemlidir.

Doxing Ne demektir?

Boxing, MySpace, Facebook ve Mybloglog gibi sosyal medya sitelerinin kullanıcılarına atıfta bulunmak için kullanılan bir terim olan “Doggy Doxy” nin kısaltmasıdır. 

Bu toplulukların bazı üyeleri, bu terimi, dahil oldukları birini tanımlamak için benimseyebilir, ancak bu, çevrimiçi bir toplulukta kullanılması kabul edilebilir bir terim değildir. 

Bu makale doxing’in ne anlama geldiği ve buna nasıl dahil olunacağı hakkında bilgi sağlayacaktır.

Doxing

Sosyal ağ, başkalarıyla iletişim kurmak için kullanılabilecek olağanüstü bir hizmettir. Ücretsizdir, başlaması kolaydır ve benzer ilgi alanlarına sahip diğer insanlarla tanışmaları için bir yol sağlar. 

Ne yazık ki, toplum üyelerinden kişisel bilgi almak için sistemi kullanarak sistemden yararlanan bazı kişiler var. 

Bu kişisel bilgiler, bir bireyin adını, adresini, telefon numarasını, e-posta adresini ve daha fazlasını içerir. Kişilerin fiziksel konumunu da içerebilir.

Bu tür davranışa “Doxy Casusluk” veya “Siber Casusluk” denir. Bu siber suçlular, savunmasız web sitelerinden bilgi almak için bilgisayar korsanlığı tekniklerini kullanır. 

İlginizi Çekebilir  Japonya'da Kadın Olmak

Bir bireyin mali kaynaklarına erişim elde etmek, bir kişinin istihdam geçmişi hakkında bilgi edinmek veya eğitim kayıtları elde etmek olabilir. 

Doxing söz konusu olduğunda, bu bilgisayar korsanları çeşitli yöntemlerle sosyal medya platformunun sahibini dox etmeye çalışıyor.

Doxing yöntemleri

Bu siber suçluların kullandığı yaygın bir yöntem, bir üyenin hesabını kırmaktır. Daha sonra suçlunun elinde tuttuğu ek sosyal ağ hesaplarına erişim sağlamak için bu bilgileri kullanırlar. 

Örneğin, bilgisayar korsanı sosyal medya sitesinde oturum açarak bir internet hesabı elde ederse, o hesapta sahte bir profil oluşturacaktır. Daha sonra doxing niyetiyle arkadaşlar eklerdi. 

Bu kişilere kendisinden dox yapmalarını isteyen mesajlar gönderebilir, böylece internet geçmişinin ve Facebook profilinin doxing arama sonuçlarında görünmesine neden olabilir.

Doxing’in gerçekleştirilebileceği başka bir yol, bir kişinin internet servis sağlayıcısından bilgi almaktır. 

Suçlu, bir IP adresine giriş yaparak, bir kişinin hangi siteleri ziyaret ettiğini, internette nereye gittiklerini ve çevrimiçi arkadaşlarının kim olduğunu görebilir. Bu bilgilerle siber hırsızlar, hackleme becerilerini kullanarak daha fazla saldırı planlayabilir veya yeni hedefler edinebilir.

Ne yazık ki, tüm sosyal medya sitelerinde kullanıcıların IP adreslerini engellemelerine yardımcı olacak önlemler yoktur. Bir kullanıcı, bir sosyal ağ sitesine kaydolurken IP adresini engellemezse, bu bilgisayar korsanları için kolayca hedef haline gelebilir. 

Bilgisayar korsanları kayıt sırasında bu bilgileri girerek doğum günü, yaş, cinsiyet, eğitim ve ilgi alanları gibi ayrıntıları bulur. Bu bilgilerden, kişi hakkında tanımlayıcı bilgiler toplarlar. Bu verilere sahip olduklarında, saldırılar planlayabilir veya daha sonra kullanmak üzere yeni kimlik edinebilirler.

MySpace gibi bazı sosyal medya web siteleri, kullanıcıların IP adreslerini engelleyerek doxing’i engellemek için adımlar attı. Ancak, belirli bir web sitesine kaydolduktan sonra bir IP adresini bloke etmek zor olabilir. Bunu aşmanın bir yolu, bir sosyal medya sitesinde gönderi paylaşırken IP adresinizi gizlemektir. 

Örneğin, MySpace gibi bir ağ sitesindeyseniz ve internette gezinmekle ilgili bir şeyler yazarsanız, bu makaleyi yazmadan önce IP adresinizi değiştirebilirsiniz. IP adresinizi gizlemek, bilgisayar korsanlarının özel Facebook hesaplarına erişmek için kullandıkları yaygın bir yöntemdir.

Birinin sizi yapmasını önlemenize yardımcı olmanın yanı sıra, ters e-posta arama hizmeti de rahatsız edici e-postaların arkasındaki kişiyi bulmanıza yardımcı olabilir. Bu hizmetler size kişinin adını, o anki konumunu ve IP adresini sağlayabilir. Son iki bilgi parçası nerede olduklarını belirlemenize yardımcı olabilir. Bu, gerekli olduğunu düşünüyorsanız, onları polise teslim etmenize veya Facebook’a bildirmenize olanak tanır.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın