İyi Bir Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Püf Noktaları

İyi Bir Sosyal Medya Uzmanı Olmanın Püf Noktaları

Artık iyice hayatımızın içinde olan, ve bizi temsil etmeye başlayan sosyal medyanın her geçen gün hayatımızdaki farklı etkilerini gözlemliyoruz. Yemek yerken, kahve yudumlarken, herhangi bir gezideyken fotoğraf çekip paylaşmanın en kolay yoludur sosyal medya. Bu yüzden hayatımızın en önemli parçası olmuş. Günlük hayatın her anında ve her alanında egemen olan – hızla yayılan sosyal medya kullanımı yeni meslekleri beraberinde getiriyor. Sosyal Medya Uzmanı 2000’li yıllarda meslek olarak görülmeye başlanmıştır.

Sosyal Medya Uzmanı İşi

Sosyal medya uzmanının yaptığı işleri maddeler şeklinde sıralarsak:

 • Firmalara sosyal ağ hesapları açar ve var olan hesaplar için gerekli revizyonu yapar.
 • Firmanın tüm sosyal medya ağını takip eder.
 • Web sitelerini dizinlere ekler.
 • Trendleri takip eder ve bununla ilgili reklamlar oluşturur.
 • Sosyal medyada takipçi sayısını arttırmaya yönelik çözümler üretir, uygun iletişim stratejilerini belirler.
 • Rakip firmanın sosyal medya da analizini yapar ve elde edilen sonuçlara göre strateji belirler.
 • Sanal alemde firma hakkında oluşturulan uygun olmayan içerik, durum ve izlenimleri belirler ve gerektiği durumlarda müdahale eder.
 • Firmanın web sitelerini SEO’ya uygun hale getirir.
 • Firma için bloglara içerik hazırlar ve yayımlar.

Nasıl Sosyal Medya Uzmanı Olunur?

İşletme, pazarlama, halkla ilişkiler, halkla ilişkiler ve tanıtım, gibi bölümlerden mezun olanlar bu alanda çalışabiliyorlar. Ayrıca üniversitelerde ve eğitim merkezlerinde sosyal medya uzmanlığı sertifika programlarına katılabilirsiniz.

İyi Bir Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin İzlenecek Yollar

Herkes sosyal medyayu profesyonel kullanan bir kişi olabileceğini sansa da gelişen ve değişen internet düzeninde bu durum biraz daha zor. Fakat aşağıdaki adımları izleyerek kendi sosyal medya alanınızı oluşturabilirsiniz.

 • Facebook ve Twitter bilmek

Bu alanda kullanıcı profilerini, takip edilen kampanya ve reklamları yakından takip edin.

 • Takipçileri Sürekli Bilgilendirmek

Takipçilerinize sürekli güncel bilgiler verin. Firmanız ve kampanyalarınızla ilgili her gün paylaşımlarda bulunun.

 • Sosyal Medya Uzmanı Olmak İçin Bilginizi Konuşturun

Her konuda bilgi sahibi olmalı ve bunu internet kullanıcılarına göstermelisiniz. Tutarlı öngörülerde bulunup, bilginizi kanıtlayacak ufak detaylar vermek başarılı olmanızı sağlayacaktır.

 • Sosyal Medya Uzmanı Olarak Doğal ve Samimi Olun

Benimsenmeniz için imla kurallarına birebir dikkat eden ve ciddi bir tarzla yazan bireyler olmayın.

 • Siyasi Konulara Girmeyin

İyi bir sosyal medya kullanan kişi firmanın imajını zedelemekten kaçınır. Bu nedenle müşterileri rahatsız edebilecek siyasi konulardan uzak durması gerekir.

İlginizi Çekebilir  Amazonda Satış Yapmak
Sosyal medya uzmanı

Doğru Sosyal Medya Uzmanı

Doğru sosyal medya uzmanı, şirketinizin sosyal medya varlığının başarısında büyük bir fark yaratabilir. Bir sosyal medya uzmanı, marka bilinirliğinizi artırmanıza, yeni müşteriler çekmenize ve mevcut müşterilerinizin ilgisini çekmenize yardımcı olabilir. 

Bir uzman tutmaya hazırsanız, bu tür bir profesyonelin işletmeniz için doğru olup olmadığını nasıl belirleyeceğinizi ve birini nasıl bulacağınızı öğrenmek için okumaya devam edin. Size yardımcı olmak için, bir sosyal medya uzmanını işe almayı düşünürken sormanız gereken birkaç önemli soruyu listeledik:

Sosyal medya pazarlamasının en az bir veya iki alanına aşina mısınız? İşe aldığınız sosyal medya uzmanı, teoride bir uzmandan daha fazlası olmalıdır. 

Strateji parçası temsil ettiği içerik kadar önemli olmadığından, sektörünüzü yakından tanıyan birini ve ayrıca sosyal ağ sitelerini nasıl yaptıklarını öğrenmek istersiniz. Onlara sosyal medya pazarlamasındaki pratik deneyimlerini ve geçmişte ne tür şirketler için çalıştıklarını sorun.

Ayrıca, farklı kuruluş türleriyle ilgili geçmiş performanslarını da bilmek istersiniz.

Mevcut pazarlama stratejilerinizden bazıları nelerdir? İşe aldığınız sosyal medya uzmanı, size mevcut çabalarının ayrıntılı bir listesini verebilmelidir. Ayrıca, ürünlerinizi veya hizmetlerinizi tanıtmak için şu anda hangi yöntemleri kullandıklarını da size söyleyebilmelidirler.

Bu kişi şu anda ne kadar pazarlama kaynağı kullanıyor? Bu, potansiyel bir sosyal medya uzmanını değerlendirirken sorabileceğiniz en önemli sorulardan biridir. Pazarlama kaynaklarınızdan yararlanıyorlar mı? Sosyal medya pazarlama uzmanları harika çünkü sektördeki en iyi uygulamaları kullanıyorlar. 

Düzenli olarak güncelledikleri kapsamlı bir pazarlama kaynakları ağına sahip olduklarından ve mevcut sosyal medya kaynaklarınızı en üst düzeye çıkarmak için bir plan geliştirdiklerinden emin olun.

Sizin için en önemli araçlar ve sosyal medya hesapları nelerdir? Blogunuzda kesinlikle sevdiğiniz tek bir gönderi var mı? Hızlı bir tanıtıma ihtiyaç duyduğunuzda kullandığınız birkaç favori parçanız var mı? Sosyal medya uzmanları, kullanabilecekleri tüm araçlara çok aşinadır. 

İlginizi Çekebilir  İnternetten Yapılabilecek En Karlı 10 İş

Sosyal medya hesaplarının her bir müşteri için en iyi sonucu verdiğini ve potansiyel müşteriler yaratmada, müşterilerle iletişim kurmada ve işletmeyi tanıtmada hangilerinin daha etkili olduğunu biliyorlar.

Hangi reklam okumaya devam et ipucu size en uygun? Bu alandaki bir uzmanın çeşitli bir çalışma programı olacaktır. Sabahları yeni bir blog yazısı yayınlamak için çalışabilir ve ardından günün geri kalanını bir müşteri için yeni bir pazarlama kampanyası üzerinde çalışarak geçirebilirler. 

Ayrıca akşamı popüler bir sosyal platformda sohbet ederek geçirebilirler. Çok sıkı bir bütçeniz varsa, birkaç görevi yerine getirmesi için bir kişiyi işe almak, kapsamlı bir pazarlama kampanyasını tamamlamak için bir uzman tutmaktan muhtemelen daha ucuz olacaktır. 

Bununla birlikte, daha büyük bir pazarlama bütçeniz varsa, işi tamamlamak için bir sosyal medya şirketi kiralamak çok daha uygun maliyetli olacaktır.

Açılış konuşmacısı olmakla ilgileniyorsanız, muhtemelen zaten izleyicilerle paylaşmak istediğiniz favori bir konunuz vardır. Sosyal danışmanlık uzmanları, pazarlama jargonları veya tüyleri tamamen içermeyen bir uzman raporu sunmanın önemini bilirler. 

Açılış konuşmacıları, dinleyicilerini, araştırmayı kendileri yapacak olsalar bulacakları kaynaklara doğrudan götürebilir ve izleyicinin kendi araştırmasını yapma ihtiyacını ortadan kaldırabilir. Bu, açılış konuşmacısının bilgileri ortalama bir kişinin anlaması kolay bir şekilde sunmasını sağlar.

Doğru sosyal medya uzmanı

Çoğu sosyal medya uzmanının çeşitli sosyal ağlarda çok sayıda arkadaşı ve takipçisi vardır. Bu insanların dikkatini çekebilmek için, kendinizi nişinizde bir otorite olarak tanıtmalısınız. Bir sosyal medya şirketi, uzman ekiplerinin bugün internette bulunan birçok farklı sosyal ağa ve web sitesine erişimi olduğundan, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilir. 

İyi bir sosyal medya uzmanı, web sitenizi veya çevrimiçi işinizi nasıl öne çıkaracağınızı anlar ve aynı zamanda ulaşmaya çalıştığınız kitleye değerli bilgiler sağlar.

Resim Kaynağı: Pixabay

Sizin bildiğiniz iyi bir sosyal medya uzmanı varmı?

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın