Öğretmenler İçin Ek İş Fikri: Özel Ders Vermek
özel ders vermek

Öğretmenler İçin Ek İş Fikri: Özel Ders Vermek

Öğretmenler için ek iş denildiğinde akla ilk özel ders vermek gelir.

Güncel iş fikirleri ailesi olarak bizler de bu yazımızda özel ders vermek istiyorum diyenler için kapsamlı bir yazı hazırladık. Bu sayfadaki yazımızda özel ders vererek para kazanma konusu üzerinde duracağız.

Ek iş fikirleri incelemelerimize daha çok öğretmenlerimiz ve öğretmen adayları için özel ders verme üzerine kurulu ek iş fırsatını tanıyarak devam ediyoruz.

Ülkemizdeki öğretmenlerin durumu pek de iç açıcı değil maalesef. Günümüzde ek iş arayışında olan öğretmenlerin sayısı hiç de az değil.

Branş öğretmenleri, üniversite öğrencileri, emekli öğretmenler veya atanamayan öğretmen adayları için alanlarında özel ders ilanları nasıl verilir? Özel ders fiyatları ne kadardır? Özel ders nasıl verilir?

Bunlara benzer sorulara bu yazımızda cevap aramaya çalışacağız. Ek gelir imkanı arayan öğretmen ve öğretmen adayları için yapabilecekleri en ideal ek gelir fırsatını inceleyeceğiz. Özel ders vermek için gereksinimlere sahipseniz yazımızın devamını okumanızı tavsiye ederiz.

Başlamadan önce özel ders vermek için öğretmenlik mesleği ile ilgili bilgilerinizin olması gerektiğini söylememize gerek sanırım.

Özel Ders Vermek İçin Neler Gerekir?

Öğretmenler için kişiye özel evde ders vermek, yapabilecekleri en ideal ek iş olduğunu söyledik. Eskilerde öğretmenler özel ek ders verecek öğrenci bulmanın sıkıntısını çekiyorlardı. Çünkü bu ihtiyacı dershaneler karşılıyordu.

Gücü yeten her veli çocuklarını dershaneye göndermiştir. Dershanelerin kapanması ile birlikte çocuklarına iyi bir gelecek hazırlamak isteyen ebeveynler, çocukları için ek ders hizmetini özel almaya başlamışlardır.

Çocuklarının zorlandıkları branşlar için özel olarak eğitim veren insanlara baş vuran ebeveyn sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazladır.

Özellikle üniversite sınavına girecek öğrenciler sınavların başlamasına 1-2 ay kala sıkı çalışmalara başlar.

LYS, YGS, YKS hatta KPSS sınavları öncesi, yabancı dil bölümü okuyanlar, ilkokul öğrencilerinin zorlandıkları dersler için ek ders talep eden öğrenci velileri oldukça fazladır.

Konu çocuklarımız olunca onlar için yapamayacağımız yoktur. Her anne baba çocuklarının daha iyi bir gelecek sahibi olması için çalışır. Bu ihtiyaç bazıları için gelir kapısı, halihazırda tam zamanlı çalışanlar için fazladan ek gelir demektir.

Belki de tam zamanlı çalışan bir öğretmenden daha fazla parayı özel olarak ek ders vererek kazanılabileceğini biliyor musunuz? Nasıl mı? Yazımızın devamında…

Özel Ders Nasıl Verilir?

Atanamayan öğretmenlerin dramını hepimiz biliyoruz. Ülkemizin kanayan yaralarından birisi de atanamayan öğretmenlerin sorunlarıdır. 4-5 yıllık üniversite eğitimi alıp sonucunda meslek sahibi olamamak insanı haliyle üzüyor.

Fakat her şeyi devletten beklememek lazım değil mi? Yanlış cümle kurmayalım ama atama beklerken evde boş oturmanın bir işi yaramayacağı da bir gerçektir.

Giriş bölümünde kısaca bu iş için uygun meslek gruplarına değinmiştik. Öğretmenlik ile ilgili eğitim almış veya halen öğretmenlik eğitimi alıyor olmanın önemini belirtmiştik.

Kişiye özel ders vermek, üniversitelerin öğretmenlik yapabilecek bölümlerinden mezun olup atama bekleyen öğretmen adayları için müthiş bir iş koludur.

İlginizi Çekebilir  Evde Paketleme İşi Yapan Firmalar

Atama bekleyen öğretmen adaylarının mutlaka değerlendirmesi gereken bir fırsat olduğunu belirtmek isteriz.

Herhangi bir yasal zorunluluk yoktur. Herkes tarafından yapılabilir. Fakat bu işin eğitimini almak, okulunu okumak  karşı taraf (ders alacak kişiler) için aradıkları şartlardan en önemlisidir.

Özel ders verenler arasında üniversite eğitimi alan son sınıf öğrencileri, atama bekleyen öğretmen adayları, emekli olmuş öğretmenlere sık rastlanır.

Halen tam zamanlı çalışıp hafta sonu özel olarak ders veren öğretmenler de bir hayli fazladır. Özel ders vererek para kazanmak için kısaca öğretmenlik ile ilgili yeterli eğitimi almış olmak yeterlidir.

İş almak için bir diploma sahibi olmak iş verenler tarafından aranan en önemli kriterdir. Başka yasal olarak bir zorunluluk bulunmamaktadır.

En çok aranan branşlar başlıca; İngilizce, Matematik, Türkçe, Fizik, Kimya, Geometri, Almanca ve diğer yabancı dillerle ilgili dersler olarak sıralayabiliriz.

Özel Ders Fiyatları Ne Kadar?

Hizmet sektöründeki fiyatları kestirmek zordur. Kişiden kişiye, bölgeden bölgeye hatta semtten semte bile değişiklik gösterebilir. Bulunan bölgenin gelir düzeyine bağlı olarak aşağı yukarı bir fiyat belirlenebilir.

Ders verecek kişiler için ayrıca branş da özel ders fiyatlarını etkileyen faktörlerden biridir.

Bundan dolayı özel ders fiyatları için tam olarak bir şey söylemek doğru olmaz. Bir matematik ve İngilizce dersleri için verilecek fiyat ile Türkçe, Fen Bilgisi gibi derslerde verilecek fiyatlar değişiklik gösterebilir.

Bir başka örnek daha verelim,

Bir üniversite öğrencisi tarafından verilen ek ders fiyatı ile mesleğinde 10 yıllık deneyimi olan bir öğretmenin vereceği ders fiyatı bir olmayabilir. Ya da haftalık veya aylık verilecek ek ders süresine bağlı olarak da fiyatlar değişebilir.

Öğrenci ile aranızda bulunan mesafe de fiyatlarda değişikliğe yol açabilir.

Eğer dersi öğrencinin evinde verecekseniz ve ulaşım için giderleriniz varsa bunu da hesaba katmanız sizin yararınıza olacaktır. Kısacası, fiyatlar tamamen ders verecek kişi tarafından belirlenen bir miktardır.

Ücretler saatlik olarak belirlenir. Saatlik hesaplama, okullardaki 40-45 dakikalık ders saati üzerinden değil 60 dakika üzerinden yapılır.

Özel Ders Vererek Ne Kadar Kazanılır?

özel ders vermek istiyorum
özel ders vermek istiyorum

Aylık olarak ek ders vermek ne kadar kazandırır sorusuna tam cevap vermek imkansızdır. Sadece aşağı yukarı bir tahminde bulunabiliriz. Ama kaba bir hesap yapabiliriz. Şöyle ki,

2020 itibari ile şartlara göre fiyatlar değişmekle birlikte ortalama özel ders fiyatları:

Saatlik (60 dakika) 100.00 TL ile 150.00 TL arasında değişmektedir.

Kabaca bir hesap yapalım, günlük 100.00 TL’den 2 saatlik ders verdiğinizi var sayalım, ayda 20 gün üzerinden hesaplayalım; Aylık 4.000 (Dört bin Türk Lirası) yapar ki bu tam zamanlı öğretmen maaşına denk bir rakamdır.

Not: Hesaplamayı olabildiğince gerçekçi tutmaya çalıştık.

Özel ders vermek aylık 500 TL de kazandırabilir. 10.000 TL kazanmak da gayet mümkündür.

Yaşadığınız bölgenin gelir düzeyine, vereceğiniz ders saatinin fazlalığına, aldığınız iş sayısına ve branşınıza bağlı olarak aylık 10.000 TL kazanmak hayal değildir.

Bu fiyatların kesin olmadığını ve bölgeden bölgeye değişebileceğini da tekrar hatırlatmak isteriz. En sağlıklı değerlendirmeyi bulunduğunuz bölgenin şartlarına göre kendiniz yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Google Nasıl Para Kazanıyor? Ne Kadar Kazanıyor?

Zaten ilan verebileceğiniz başlıca platformları da anlatmaya çalışacağız. Verdiğimiz örnek sitelerdeki branşınıza göre ders ücretlerini siz kendiniz detaylı şekilde inceleyebilirsiniz. Buna göre bir tablo oluşturabilirsiniz.

Özel Ders İlanları Nasıl Verilir?

Buraya kadar kişiye özel olarak ders vererek para kazanma üzerine fikirler aldık. Özel ders vermek ve bu işten ek gelir elde etmek isteyen öğretmen adayları ve öğretmenlik mesleğini icra edenlere müthiş bir ek iş fırsatını tanıtmaya çalıştık.

Özel ek ders vererek ne kadar kazanılır kabaca bunun hesabını da yaptık.

Öğretmenim ve ben de özel ders vermek istiyorum ama nasıl iş bulacağım, işi nasıl alacağım diye düşünmeyin. Artık internet çağında yaşıyoruz.

Özel ders ilanı nasıl verebilirim sorusunu da sizin için cevaplandırıyoruz.

İnternet ortamında ilan verebileceğiniz bir çok platform mevcuttur. Bunlardan bazıları sadece özel ders ilanları üzerine yayın yapan sitelerden oluşmaktadır.

Bazıları ise içerisinde özel olarak ders ilanı da bulunan genel kapsamlı hizmet veren ile hizmet arayanları buluşturan platformlardan oluşmaktadır.

Özel Ders İlanı Verebileceğiniz Siteler;

Gördüğünüz gibi özel ders vermek, aynı zamanda özel ders almak isteyenleri buluşturan birçok platform var. Para kazanmak adına özel ders verenler için de ilan verebileceğiniz bir çok platform vardır.

Bunların haricinde armut.com, sahibinden, tr.indeed.com, secretcv.com gibi başlıca iş ilanları sitelerinden de özel ders ilanı verebilirsiniz.

Ayrıca ders veren öğretmenlerin ilanlarına da bu platformlardan bakabilirsiniz.

Profillerini inceleyip hangi üniversitelerden mezun olduklarını, daha önce ders alanların öğretmen ile ilgili yorumları inceleyebilirsiniz.

özel ders vererek ne kadar kazanılır
özel ders vererek ne kadar kazanılır

Özel Ders Verme Fikri, Öğretmen İçin En İdeal Ek İş Fikridir

Evden ek iş fırsatları ve sermayesiz ek kazanç yöntemleri arasına öğretmenler ve öğretmen adayları için yapılacak en ideal ek iş fırsatı, özel ders vererek para kazanmaktır.

Bu dersleri online üzerinden daha fazla kişiye aynı anda verebilirsiniz. Bu da gelirinizin ikiye, üçe katlanması demek.

Kısaca, insanlar var oldukça hizmet sektöründe yapılacak işler hiç bitmeyecek. Özel beceri gerektiren işlerin kazancı da vasıfsız insanların kazançlarına kıyasla daha fazla olacak.

Öğretmenler için, atanamayan öğretmen adayları ve üniversite öğrencileri için müthiş bir ek iş fikirlerinden birisini inceledik. Merak edilenleri yanıtlamaya çalıştık.

Ek ders vermek için gerekli bütün bilgileri aldık.

Yabancı Dil Ek Ders Fiyatları Yüksektir

İngilizce özel ders fiyatları branşlara kıyaslandığında en yüksek fiyata sahiptir. Daha doğrusu sadece ingilizce değil, bütün yabancı dil ek ders ücretleri diğer branşlara nazaran daha çok kazandırır.

Yabancı dil bilgisi sahibi kişilerin ekstradan para kazanabilecekleri bir çok yol vardır. Tercümanlık yaparak, rehberlik yaparak, Udemy’de kurs açarak, çeviri işleri sadece bazı örneklerdir.

İngilizce, Almanca, Rusça, son dönemlerde Çince dili için özel ders fiyatları 150.00 TL’den başlar.

Öğretmenlik vasfına sahip herkesin rahatlıkla yapabileceği bir iş kolunu bütün detayları ile ele almaya çalıştık. Umarız aradıklarınızı bu sayfamızda bulabildiniz.

özel ders vererek para kazanma
özel ders vererek para kazanma

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın