Geleceğin En Gözde 5 Mesleği Nelerdir?

Geleceğin En Gözde 5 Mesleği Nelerdir?

Günümüzde her dönemde farklı meslek grupları parlamaktadır. Geleceğin en gözde 5 mesleği de, en çok tercih edilen ve kazanç oranı yüksek olan mesleklerden oluşmaktadır. Tercih edilecek meslek belirlenirken; teknolojinin ilerlemesi ve böylece şartların da yenilenmesi büyük bir öneme sahiptir. Bu sebeple ilerleyen yıllarda popülerliği artacak olan meslekler, oldukça sık bir şekilde araştırılmaktadır. Peki, geleceğin en gözde 5 mesleği hangileridir?

Yapay Zekâ Mühendisliği

Geleceğin en gözde 5 mesleğinden biri olan Mühendislik, herkes tarafından istenmekte olan meslek grupları arasında yer almaktadır. Bu konuda özellikle son zamanlarda çıkan bir kavram da yapay zekâ mühendisliği olmaktadır. Yapay zeka mühendisleri, bilgisayar ve yazılımların da gelişmesi nedeniyle oldukça ön plana çıkmaya başlamışlardır.

Bu kişiler makineleri, insan beyni gibi çalışması üzere programlamakta ve makine öğrenme algoritmaları tasarlamaktadır. Yapay zekâ mühendisleri, bu makinelerin aynı zamanda daha mantıklı ve verimli çalışması, hareketler gerçekleştirmesi amacıyla da programlama çalışmaları yapmaktadır. Günümüzde yazılım firmaları, gün geçtikçe yapay zekâ mühendisi ilânlarını da arttırmaktadır. Bu kapsamda onlara, şu görevler verilmektedir.

 • Veri mühendisleriyle, işletmenin yöneticileri ve uzmanları arasında koordinasyonu sağlamak.
 • Veri bilimi ekibinin kullanmakta olduğu altyapıyı, otomatik sisteme kavuşturmak.
 • Makine öğrenme modellerini, kolaylıkla erişilebilir ve kullanılabilir şekilde tasarlamak.
 • Bu modelleri test ederek, çalıştırmak.
 • Yapay zekâ öğrenmesini daha faydalı ve verimli hale getirmek.

Yapay zeka mühendisliği, üniversitelerde kendi lisans derecesine sahiptir. Bu nedenle yapay zekâ mühendisi olmak istiyorsanız, bu mühendislik lisans diplomasını veren bir üniversiteyi kazanmanız yeterlidir. Bundan sonra kendinizi geliştirerek, güncel tuttuğunuz takdirde hızlı bir yükseliş görebilmeniz mümkündür.

Aktüerya Uzmanlığı

Gelişen ve değişen dünyada her gün çok fazla sayıda olaya tanıklık edilmektedir. Bu olaylar, sonuçları bakımından tahmin edilemeyen niteliklerde olup, finansal konuları etkileyebilmektedir. Aktüerya uzmanı, bu gibi durumlar üzerine yoğunlaşmış olan kişileri tanımlamaktadır. Bu nedenle geleceğin en gözde 5 mesleği arasında yer alan Aktüerya Uzmanlığı, şirketler için hayati öneme sahiptir.

Uzmanlar, doğum, ölüm, hastalık, sakatlık, doğal afet ve daha pek çok bilinemeyen olayların, finansal konulara olan etkileri üzerine çalışmaktadır. Finansal durumlar, her dakika değişebildiği ve en küçük bir durumdan bile etkilenebildiği için, artık globalleşmiş olan dünya genelinde etkilere sahip olmaktadır. Bu nedenle her geçen gün aktüerya uzmanlarına olan ihtiyaçlar artmaktadır. Bu sayede finansal durumlar konusunda tüm olasılıklar ele alınarak, doğru yatırımlar yapılabilmektedir.

Aktüerya Uzmanları istatistik, matematik, sigortacılık, bilgisayar, finans, sosyoloji ve felsefe gibi konularda kendilerini yetiştirmektedir. Böylece gerekli olan durumlarda, birden fazla konu üzerine düşünerek, farklı senaryoları ele alabilmektedir. Bu nedenle aktüer uzmanı olmak istiyorsanız, her şeyden önce her an okumaya ve öğrenmeye açık, bilgi edinmeyi ve araştırmayı seven bir karakteriniz olması şarttır.

İlginizi Çekebilir  Pek Bilinmeyen İnternetten Para Kazanma Yolları

Bu konu ekonomi ve bankacılık ile yakından ilgili olduğu için, bu sektörler üzerinde de her an güncel ve bilgili olma gereksinimleri de aranmaktadır. Eğer bu şartlara sahipseniz, üniversitelerde 4 yıllık aktüerya bölümlerini kazanıp, mezun olarak bu mesleğe adım atabilirsiniz. Kendinizi iyi bir şekilde geliştirirseniz, bu alanda kazanmaya başlamanız gerçek olmaktadır.

Aktüerya uzmanlarının çalışmakta olduğu kurumlardan bazıları ticari bankalar, yatırım bankaları,  özel ve kamu sosyal kurumları ile sigorta şirketleri olmaktadır.

Bilgi Güvenliği Uzmanlığı

Bilişim teknolojileri sektörü, ilk bilgisayarın tanıtılması ardından büyük bir gelişme kat etmiş olan sektörlerden bir tanesidir. Hızlı bir şekilde gelişen bu sektör, yavaş yavaş hayatımızın her alanına girerek, vazgeçilmez parçalarımızdan bir tanesi olmuş, onsuz bir iş yapılamaz hale gelmiştir. Eskiden bilgilerin çoğu cilt cilt kitaplarda saklanırken, bugün bilgisayar içerisinde milyonlarca bilgi, daha kolay bir şekilde saklanabilmektedir.

Ancak bu durum, bazı yeni tehditleri de ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle de bilgi güvenliği uzmanlığı, en çok ihtiyaç duyulan meslekler arasında yer almaktadır. Günümüzde siber suçlar, dünya genelinde her gün artmaktadır. Buna ek olarak e-ticaret kanallarının güvensizliği, özel ve kamu kurumlarının varlık ve güvenliğini tehdit eden durumlar da benzer şekilde yükselmektedir. Bunlara bir önlem alabilmek ve durdurmak için, bilgi güvenliği uzmanlığı devreye girmektedir. Uzmanlar aynı zamanda veri güvenliği uzmanı adıyla da tanınmaktadır.

Bu uzmanlar, çalışmakta oldukları kurumda, bilgi güvenliğine yönelik hizmet vermektedir. Böylece firmanın ya da kamu kurumlarının siber suçlara karşı güvenliği, bilgilerinin korunması sağlanmaktadır. Bilgi güvenliği uzmanlarının sorumluluk ve görevleri bunlardır.

 • Güvenlik sistemlerini oluşturmak.
 • Güvenlik süreçlerini izlemek ve denetlenmesini sağlamak.
 • Uygun güvenlik sistemlerini geliştirmek.
 • Risk yönetimi ve iş sürekliliği yönetimi sağlamak.
 • Bilgiye erişim yöntemleri ve prosedürlerini belirlemek.
 • Teknik raporlar hazırlamak.
 • Güvenlik sistemlerinde test yapmak.
 • Bilgi ve verileri gizlemek.
 • Bu bilgilerin, kötü niyetli kişilere ulaşmasına engel olmak.

Bu nedenlerle söz konusu sektörde kendini iyi yetiştirmiş olan veri güvenliği uzmanlarına her zaman ihtiyaç duyulmaktadır. Kurum ve firmalarda oynadığı kritik roller nedeniyle aldıkları maaşlar da, orantılı olarak yüksek olmaktadır.

Geleceğin En Gözde 5 Mesleği

Güneş Enerjisi Teknisyeni

Enerji ihtiyacı, eskiçağ tarihinden bu yana önemini korumakta olan bir konudur. Bu nedenle tarihin her döneminde, enerjiden alınan verimi arttırmak için, yeni kaynak arayışları yapılmıştır. Bu konuda teknolojinin gelişmesiyle, sınırsız enerji kaynağı bulabilmek için deneyler dahi gerçekleştirilmiştir. Günümüzde her ne kadar yaygın olan enerji petrol olsa da, her an devam etmekte olan çalışmalar, mevcut enerji kaynağını değiştirmek üzerine yoğunlaşmaktadır.

İlginizi Çekebilir  Tik Tok Para Kazanma için 5 Yöntem

Bu konuda güneş enerjisi, en yoğun çalışmaları üzerine toplamaktadır. Bizi ısıtan ve ürünlerin büyümesini sağlayan güneşin enerjisinden faydalanmak için, pek çok çalışma yapılmıştır. Bilindiği üzere bunlardan bazıları güneş enerjisiyle çalışan arabalar ile güneş panelleri olmaktadır. Güneş enerjisi ile elektrik üretimi dahi yapılabilmektedir. Bu konu, hayatımızı daha iyi devam ettirebilmemiz için büyük bir öneme sahip olduğu için, bir meslek olarak da yükselmektedir. Ülkemizde bu kişilere olan ihtiyaç, her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle geleceğin meslekleri arasında bulunan güneş enerjisi teknisyenlerinin aldığı maaşlar da, yüksek olmaktadır.

Bu kişiler, güneş enerjisi kullanarak, elektrik üretimi yapan büyük ve küçük çaplı santrallerde, kurulum görevleri yapmaktadır. Kurulum işi ardından bu sistemlerin operasyonu, bakım ve onarımı, gerekli durumlarda arıza giderilmesi gibi konuları üstlenmektedir. Güneş enerjisi konusu, dünyada her an yeniliklere maruz kalmaktadır. Bu nedenle bu sektör üzerine olan gelişmeleri her an takip edip güncel kalmak, bu teknisyenler açısından oldukça önemlidir. Her geçen gün ihtiyaç duyulan meslekler ve geleceğin en gözde 5 mesleği içerisinde güneş enerjisi teknisyenlerinin önemi artmaktadır.

Finans Yöneticiliği

Finans, global bir terim ve sistem olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem, dünyada gelişen en küçük bir olaydan dahi etkilenmektedir. Bu durum, finans yöneticiliği mesleğini de önemli meslekler arasına getirmiştir. Şirketlerde ve firmalarda görev yapmakta olan finans yöneticileri, çalıştıkları yerde mali durumları analiz ederek, olası ticari eğilimler hakkında da danışmanlık yapmaktadır. Bu nedenle finans yöneticileri, finansal sektörü ve dünya çapında gelişen tüm olayları bilme zorunluluğu taşımaktadır. Bu kişilerin görevleri arasında yer alan bazı maddeler bunlardır.

 • Stratejik ve uzun vadeli iş planları oluşturmak.
 • İş performansını etkilemekte olan faktörleri araştırmak ve rapor sunmak.
 • Sektörde rakip kurumları ve Pazarları analiz etmek.
 • Bütçeleri gözden geçirmek.

Bu kişiler sahip olduğu ve oynadığı kritik rollerden dolayı şirketlerde büyük önem taşımaktadır. Aldıkları maaşlar da, bununla eşdeğer olmaktadır. Finans yöneticisi olabilmek için iktisat, işletme, bankacılık ve ilgili bölümlerden lisans mezunu olma şartı bulunmaktadır. Dünyadaki En Az Stresli İşler Hangileri Olduğu Araştırdık! yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın