Amazonda Satış Yapmak
Amazonda satış yapmak

Amazonda Satış Yapmak

Amazonda satış yapmak günümüzde dijital alana ilginin artmasıyla beraber gelir elde etmenin en iyi yollarından biri haline gelmiş durumdadır. Uzun yıllardan beri bu işin içerisinde olan insanların kazançlarını günden güne arttırdığına şahit olunmaktadır. Özellikle son senelerde amazona yönelik ilginin ciddi oranda arttığı bilinmektedir. Pek çok kişi bu durumun farkında olmasına karşın süreçlerin karmaşık ve zor olduğunu düşünerek geride durmaktadır.

 İnsanlara hala alışılmışın dışında gelebilmesinden ötürü Amazon satışları yapmaya uzak durulsa da aslında bu platformda satış yapmak oldukça açık ve basit belli adımları içermektedir. Yazımızda sizler için bu konuyu ayrıntılı bir şekilde inceleyeceğiz.

Amazon Nedir?

Amazonda satış yapmak hakkında fikir edinirken ilk olarak amazon nedir? sorusunu netliğe kavuşturmak gerekmektedir.  Amazon dünyanın en büyük ve en önemli e-ticaret sitesi olarak kabul edilmektedir.  1994 senesinde Jeff Bezos’un kitap satışı amacıyla kurmuş olduğu site, bir süre sonra satış seçeneklerini genişletmiştir. 2018 senesiyle birlikte 123,90 milyar dolar değerinde olarak dünya çapındaki en büyük e-ticaret sitesi olarak kabul edilmiştir.

Amazon üzerinden satılabilecek ya da satın alınabilecek pek çok farklı seçenek bulunmaktadır. Bu açıdan son derece geniş bir kitleye hitap ettiği bilinmektedir. Site üzerinden kitap, müzik, hediyelik eşya, giyim, oyuncak, kozmetik, elektronik cihazlar ve daha pek çok kategoriye ait ürünler yer almaktadır.

Amazon’un diğer sitelerden farklı olmasını sağlayan ve onun yüksek başarı elde etmesini sağlayan en önemli faktörlerden biri satış yapmak isteyenlerin satacakları ürünlerin bütün işlemlerinin Amazon tarafından gerçekleştirilmesidir. Bu sayede Amazondan satış yapmak oldukça rahat bir hale gelmektedir. Üretilen ürünlerin veya farklı ülkelerden satın alanların doğrudan Amazon deposuna gönderilip satışı yapılabilmektedir. Böylece kargo işlemlerini ve depolamayı Amazon gerçekleştirerek satıcılara kolaylık sağlamaktadır.

Amazonda Satış Yapmaya Nasıl Başlanır?

İlk süreçte Amazondan satış yapmak için belli adımları takip etmek gerekmektedir. Başlangıçta iyi sağlanan bir strateji Amazon satışlarında başarı sağlamak açısından önemlidir. Bu doğrultuda amazonda satış yapmaya başlamak için gerekli adımlar şu şekilde sıralanabilir:

  1. Ürünü almak amacıyla tercih edilebilecek kaynak stratejilerini değerlendirin.
  2. Amazon’da satış yapma kural ve ücretleri hakkında bilgi edinin.
  3. Amazon satıcı hesabı açın.
  4. Satışını yapmak istediğiniz ürünleri seçin ve daha sonra bu ürünleri satın alın.
  5. İlk ürün listesi hazırlayın.
  6. İlk ürünlerinin FBA depolarına gönderimini sağlayın.
İlginizi Çekebilir  Öğrenciler İçin Günlük Ödemeli İşler

Bu aşamalardan geçtikten sonra Amazonda satış yapmak için ilk süreç tamamlanmış olmaktadır. Bu sürecin ardından Amazon üzerinden daha fazla satış yapmak ve bu alanda daha fazla kazanç elde etmek için 4-5-6 adımlarını tekrarlamak gerekmektedir. Bunun yanında ürünleri arttırmak, daha geniş bir alana yönelmek gibi tercihlerle Amazon satışlarını daha da geliştirmek mümkündür.

Amazonda Satış Yapmak Ne Kadar Para Kazandırır ?

Amazonda satış yapmak isteyen kişilerin en çok ilgisini çeken konuların başında bu işten ne kadar kazanç elde edileceği gelmektedir. Kimisi bu işi bir ek gelir kaynağı şeklinde değerlendirerek yönelmek isterken kimisi de tamamıyla bu yolla kazanç elde edebilmeyi planlamaktadır.

Amazondan elde edilecek kazancın herkes için değişiklik gösterebileceğini özellikle belirtmek gerekir. Bu bağlamda ilk süreçte iyi bir planlama yapmanın ardından uygun miktarda ürünün seçimiyle değerlendirme yapıp satışlardan değerlendirme yapılabileceği gibi pes etmeden devam ederek yüksek kazançlar elde edene kadar farklı stratejiler denemek de mümkündür.

Pek çok insan Amazondan satış yapmak ile oldukça yüksek kazançlar elde etmekte ve başka bir işte çalışmayı bırakın, hayatını bu yolla tümüyle değiştirmektedir. Bu açıdan Amazon’un önemli bir platform olduğu ve Amazon sayesinde hayalleri kurulan hayata ulaşılabileceğinin unutulmaması gerekir.

Amazon satışları ile çok yüksek kazançlar elde eden kişiler olduğu gibi hiç kazanç elde edemeyen ya da düşük kazançlar sağlayan insanlar olduğu da bilinmektedir. Dolayısıyla Amazon’a hakim olmak, hangi ürünlere yönelik tercih olduğunu iyi değerlendirmek, fiyat belirlemesini bu çerçevede yapmak ve daha pek çok unsur Amazonda satış yapmak isteyenlerin iyice değerlendirmesi gereken konulardır.

Amazon üzerinden para kazanmak isteyen kişilerin doğru adımlar atması ve sabırla bu alana emek vermeye devam etmesi önemlidir. Her alanda olduğu gibi Amazonda satış yapmak söz konusu olduğunda da zaman vermek ve pes etmemek önemlidir.

Amazonda Satış Yapmak İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Amazon üzerinden satış yapma hayali kuranlar için en önemli sorulardan biri de amazondan satış yapmak için ne kadar para gerektiğidir. Bu bağlamda da ne kadar para kazanılabileceği gibi kişiye bağlı bir durumdan söz etmek mümkündür. Amazondan satış yapmak isteyen kişilerin kendi planlamasına uygun olarak bütçe ayırması mümkündür.

İlginizi Çekebilir  İnternetten Para Kazanmak Yöntemleri

Satış yapmak için belli bir para sınırının olmaması ve kişilerin bu açıdan özgür bırakılması strateji belirlemek açısından faydalı bir durumdur. Bir ya da iki ürünle satış yaparak sürekli olarak satış miktarını arttırmak ve zamanla yükselen bir hale gelmek mümkündür. Bu sayede satışlardan elde edilen kâr ile ürünlere yatırım yapılabilmektedir.

Amazondan satış yapmak bu açıdan hemen herkese uygundur. Bütçeye uygun olarak kimisi için yatırım için harcanabilecek miktarda kimisi için ise satın alınabileceğinden fazla envanter tercihi yapılabilir. Ne kadar fazla olursa satış da o kadar fazla olabilse de zamanla da envanter arttırmak mümkündür.

Başlangıç sürecinde hızlı bir kararla borç ile ürünler almak sorunlu olabilmektedir. Bu açıdan borç almak yerine sermayeye uygun olarak satışından emin olunan ürünlere yönelmek ve daha sonra kazançlarla alanı genişletmek önemlidir. Kişinin kendisini strese sokacağı ve zorlanacağı bir seçim yapmasındansa Amazonda satış yapmak için sabırla ilerlemek önemlidir.

Amazonda satış yapmak

Amazon FBA Satış Yöntemleri Nelerdir?

Amazon satışlarındaki klasik FBM yöntemi; depolama, paketleme ve kargo işlemlerini satıcıya bırakmaktadır. Bunun yerine FBA yöntemi tercih edildiğinde ise ürünler Amazon deposuna gider, depolanır, paketlenir ve kargolanır. Bu açıdan sağladığı kolaylıktan ötürü Amazonda satış yapmak için FBA daha kolay görünmektedir.

Amazon FBA satışlarında belli bir yöntemi izleyerek satışlar yapılmaktadır. Dolayısıyla tek bir yönteme bağlı kalmaya gerek yoktur. Belirlenen stratejiye uygun olarak belli bir satış yönteminde karar kılınabilir. Bu çerçevede tercih edilebilecek üç çeşit satış yöntemi olduğundan bahsetmek mümkündür:

  1. Dropshipping: Bu yöntem Amazonda satış yapmak için toptancı ya da mağazadan satışı yapılmak istenen ürünlerin düşük fiyata alınması ve Amazon üzerinden daha yüksek bir ücrete satarak kazanç sağlanması şeklinde gerçekleşmektedir.
  2. Özel etiket: Satışlar için tercih edilebilecek bu yöntemde logo tasarımı, piyasa araştırmasını sağlayarak kişilerin kendi ürettikleri ürünü Amazon üzerinden satabilmeleri söz konusu olmaktadır. Böylece ürüne dair tüm süreçlerin takibinin yapılması ve kişilerin kendi üretimlerini Amazon ile tüm dünyaya gösterip satış yapabilmesi mümkün hale gelmektedir. Amazon satışlarıyla kişilerin kendi ürünlerini dünyaya tanıtabilmesi çok daha kolay olmaktadır.
  3. Wholesale: Amazonda satış yapmak açısından tercih edilebilecek bu yöntemde öncelikle satılmak istenen ürünler toptan satın alınmaktadır. Daha sonra ise Amazon aracılığıyla bu ürünler daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın