Baklavacı Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekir?
baklava dükkanı açmak

Baklavacı Dükkanı Açmak İçin Neler Gerekir?

Kültürümüzde baklavanın yeri tartışılmazdır. Ülke insanı olarak baklavayı çok severiz. Ancak, güncel iş fikirleri olarak biz baklava dükkanı açmak isteyenlere hitap edeceğiz. Baklavanın tadı vazgeçilmezimiz olsa da yeni bir iş kurmak isteyen ve baklavacı açmak istiyorum diyen ziyaretçilerimize fikirler vermeye çalışacağız.

Kısaca özetleyecek olursak bu yazımızda, baklavacı dükkanı açmak için neler gerekir? Baklavacı açmak kazançlı bir iş mi? Ne kadar kazandırır? Baklavacı açma maliyeti ne kadardır? Dükkanı açmak için ne kadar sermaye gerekir?

Cevaplarını arayacağımız başlıca sorular bunlar olacak.

Baklavacı Açmak İstiyorum Ne Yapmam Gerekir?

Kendi işinizi kurmak istiyorsunuz ve baklavacı açmaya karar verdiniz. Peki baklava dükkanı açmak için gerekenleri biliyor musunuz? Sizin için bilmeniz gereken belli başlı önemli noktaları sıraladık.

Bayilik Mi? Kendi Üretiminiz Mi?

Belki de en önemli kısım burası. Baklava üreten firmaların bayiliğini mi almak istiyorsunuz? Yoksa baklava üretimini kendiniz mi yapacaksınız? Bu kritik kararı iki yönü ile ele almalı ve buna göre girişimde bulunmalısınız.

İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var. Ancak unutmamak gerekir ki baklavacı dükkanı açmak için yüklü bir sermayeye ihtiyaç duyulur.

Bayilik değil de kendiniz üretim yapacaksanız, iyi bir usta bulmanız gerekir. Gıda mühendisi ile çalışmanız gerekecektir. İmalatı zamanında yapmalısınız. Dağıtım için de ek personellere ihtiyacınız olacak.

Bayilik alacaksanız imalat kısmıyla ilgilenmezsiniz. Ancak bayilik için firmanın aradığı şartları yerine getirmekle yükümlü olursunuz. Bayilik ücretlerinin de oldukça yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Açmayı düşündüğünüz baklavacı dükkanı için yol haritasını belirledikten sonra işiniz biraz daha kolaylaşacaktır.

Baklavacı Açma Maliyeti

Yazımızın giriş bölümünde baklavacı açma maliyeti ile ilgili kısa bilgiler vermiştik. Baklavacı dükkanı açmanın maliyetli bir girişim olduğundan söz etmiştik.

İlginizi Çekebilir  Kültür Mantarı Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Şimdi gerçek rakamlarla konuşmak gerekirse, şayet baklava üretimini kendiniz yapacaksanız klasik bir baklavacı dükkanı açmak için ile en az 1 milyon TL sermaye gerekmektedir.

Baklava dükkanının imalathanesi, gereken şartlar ve lezzet kurallarına uyulabilmesi için sermayenin yüksek tutulması gerekir. Bu işletmelerin yüksek kar edebilmesi için yapması gereken çok fazla şey bulunmaktadır. 1 milyon TL sermayenin en büyük kısmı imalathane aşamasına gidecektir.

Yaklaşık olarak 700 bin lira gibi bir parayı imalathane için harcayacaksanız. Onun dışında olan açılış vergileri kira depozitoları ve dekorasyon gibi giderler de işletmeyi kurduktan sonraki aşamada ödenmesi gereken giderlerdir.

Baklavacı Açmak Ne Kadar Kazandırır?

Baklava, Türk kültüründe son derece önemli ve bir o kadar da çok tüketilen bir tatlı çeşididir. Destanı Türkiye’yi çoktan aşmıştır. Çok ucuz olmayan ancak çok lezzetli bir tatlıdır.

Baklava her zaman tüketilen, oldukça sevilen çok iyi bir tatlı olmasına karşın her yerde ucuz fiyatlara bulamazsınız. Çünkü baklava gerçekten çok pahalı bir tatlıdır.

Buna karşılık bu kadar pahalı olması da baklavacı dükkanı açan girişimcilere iyi paralar kazandırabilir. Günümüzde bir baklavacı açmak gerçekten de çok karlı işlerden birisidir.

Peki, baklavacı açmak ne kadar kazandırır? Bir baklava dükkanı aylık ne kadar kar edebilir ve ne kadar kazanır? Baklava dükkanı açmak için gereken sermaye ne kadardır? Şimdi ise işin kazanç ve maliyet hesaplamasını yapalım.

baklavacı açma maliyeti
baklavacı açma maliyeti

Baklavacı Ne Kadar Kazanır?

Bir baklavacının yapacağı ortalama ciro gelen müşteri sayısına göre değişmektedir. Ancak baklavacı dükkanına gelen her bir müşteri en az 15-20 TL gibi rakamlar öderler. Bu nedenle baklavacı dükkanı gün içerisinde 1000 müşteri çekebilirse, bu da günde ortalama 15 bin TL civarında ciro yapabilir anlamına gelir.

Ancak burada unutulmaması gereken bir nokta, açılan baklava dükkanının müşteri potansiyeli o kadar olup olmadığının iyi belirlenmesi gerekir. Ayrıca, yakınlarda başka bir baklavacı var mı? Dükkan ana caddede mi yer alıyor? Caddenin insan yoğunluğu yeterli mi? Bütün bunları iyice hesaplamak gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir  Anlık ve Yüksek Kazançlar Dövize Yatırım Yapın

Baklavacılık genelde çok yüksek sermaye isteyen bir iştir. Baklavacı dükkanı açmak istiyorum diyorsanız çok ciddi bir sermayenizin olması gerektiğini unutmayın.

Gerçekten çok popüler bir lokasyonda baklavacı açacaksanız gereken sermaye en az 1 – 1,5 milyon TL’dir. Elbette buna bağlı olarak kazanacağınız para da artış gösterecektir. Ortalama 1 milyon TL sermaye ile açılmış olan baklavacı dükkanı, ayda ortalama 450 bin TL ciro rahatlıkla yapabilir.

Yüksek sermaye ayırarak kurulmuş baklavacı dükkanlarının yapacağı günlük cirolar ise ortalama olarak günlük 100 bin TL satış gerçekleştirebilirler. Günlük 100 bin TL satış gerçekleştiren bir baklavacı dükkanı, ayda 2 milyon TL kar elde edebilir ki buna Karaköy Güllüoğlu Baklavaları en büyük örnektir.

Tüm bunların dışında düşük cirolar ile yetinmek isteyen baklavacı dükkanı sahipleri ise ayda ortalama 100 ile 150 bin TL aralığında net kar elde edebilirler. Sizler de baklavacı açmak ne kadar kazandırır diyorsanız aşağı yukarı bu rakamları kazanabilirler.

Baklava Dükkanlarında Kar Marjı

Baklava dükkanlarının elde edebileceği karlar tamamen yapacağı işe göre değişkenlik gösterebilmektedir. Bir baklavacı dükkanı için ortalama kar marjı yüzde 25 yüzde 30 seviyelerinde seyreder.

Yani her 100 bin TL ciro ortalama 25 bin TL kar getirir. Çünkü 100 TL’ye satılan bir baklava ortalama 75 TL’ye üretilir. İşin maliyet yönüne baktığımız zaman üretim maliyeti gerçekten çok yüksektir.

Baklava dükkanları işte bu kar marjları ile iş yapabiliyorlar. Sizlerde bu sermayeleri koyarak bir baklava dükkanı a

çabilir ve hemen para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Açacağınız baklavacı dükkanının yeri, işlevselliği ve en önemlisi kirası yapacağınız karı çok etkiler. Çünkü ayda 450 bin TL ciro yapan bir baklava dükkanı açtığı konum nedeniyle en az 30 bin TL kira ödemesi gerekebilir.

baklavacı açmak ne kadar kazandırır
baklavacı açmak ne kadar kazandırır

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın