Pek çok insanın bilmediği yüksek maaşlı işler nelerdir?

Pek çok insanın bilmediği yüksek maaşlı işler nelerdir?

Günümüzde binlerce farklı meslek kolları bulunmaktadır. Bu meslek kollarının hepsi az veya çok para kazanmaktadır. Ancak günümüzde yüksek maaşlı işler ve meslekler oldukça fazladır. Ve bu meslekler toplum arasında pek az bilinmektedir.

“Yüksek maaşlı işler neler?‘’ diye biri sorunca insanlar direk Doktor, Avukat, Mühendis ve bunlar gibi meslekleri sıralamaktadır. Ancak üretim alanları ve iş kolları o kadar gelişmiştir ki yüksek maaşlı işler bunlarla sınırlı olarak kalmamaktadır.

Türkiye ve Dünya’da pek bilinmeyen ancak yüksek kazanç getiren birçok meslek vardır. Bu mesleklerin sadece bazı bölgelerde işlevsel olabileceğini de aklınızdan çıkartmamak gerekir. Çünkü bazı meslekler, bazı bölgeler dışında hiçbir yerde yapılamamaktadır. Örneğin tohum üreticisi, tarımın olmadığı bir bölgede bu mesleği yerine getirirse kazancı az olacaktır. Bu örnek ile mesleklerin ve konumların önemi daha açıklayıcı olmaktadır.

Sizlere birazdan pek çok insanın bilmediği yüksek maaşlı işlerin neler olduğu hakkında bilgi verelim. Sizler için yüksek maaşlı işleri ve ne kadar para kazanabileceğinizi sıraladık. İşte en çok para kazandıran meslekler;

Yüksek Maaşlı İş: Kıdemli Veri Bilimcisi

Kıdemli veri bilimcisi, 21. Yüzyılın meslekleri arasında görülmektedir. Bu meslek bir bilim dalıdır. Bundan kaynaklı olarak mesleği gerçekleştirenlere bir nevi  ‘’Bilim İnsanı‘’ denmektedir. Genel olarak kıdemli veri bilimcisi; bilgi odaklı keşifler yapan, bulunduğu ortamdaki durumu tanımlayan, sınıflandırıcı olan ve gelecek hakkında çeşitli verileri sentezleyen kişiler olduğunu söyleyebiliriz.

Kıdemli Veri Bilimcisi, saygın bir meslek olmasının yanı sıra oldukça yüksek kazançlara sahiptir. Amerika Birleşik Devletlerinde ortalama olarak yıllık 180 Bin dolar maaş almaktadırlar. Türkiye’de yüksek kazançlı meslekler arasında yer almaktadır.

İlginizi Çekebilir  Takside Çalışmak İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yüksek Maaşlı İşler: IoT Uzmanı

IoT Uzmanı da günümüzün meslekleri arasında, en çok para kazandıran meslek olarak bilinmektedir. Son 10 yılın mesleği olabilecek derecede genç bir iş koludur. IoT Uzmanı, diğer bir adıyla nesnelerin interneti uzmanı. Yani internet ile somut bir cihazı eşleştiren, sorunlarını çözen ve gerekli operasyonu yöneten kişilerin gerçekleştirdiği meslektir.

Türkiye’de de oldukça az bulunan bu meslek grubu, Dünya’da ciddi bir ihtiyaçtır. Yaklaşık olarak 5 yıl içerisinde mesleğin tam altın çağını yaşayacağı tahmin ediliyor. Amerika’da ortalama olarak yıllık 180 ile 200 bin dolar civarında para kazanılan bir meslektir. Bundan kaynaklı olarak yüksek kazançlı işler arasında kendine yer edinmektedir.

Maaşı Yüksek: Robot Koordinasyon Uzmanı

Robotların çağına girdiğimiz bu dönemlerde dolayısıyla robotlar ile uzmanlaşan mesleklere ciddi ihtiyaç olacaktır. Robot dünyasının ortaya çıkardığı iş kollarından birisi de Robot Koordinasyon uzmanıdır. Robot Koordinasyon uzmanı temel olarak bir robota yürüme, zıplama, hareket etme, koşma, oturma, kalkma ve bunların bir üst aşaması olan becerilerini sağlayan kişidir.

Türkiye’de de ciddi bir ihtiyaç olan meslek, Dünya’nın her yerinde rahatlıkla çalışabilmektedir. Robot Koordinasyon uzmanı ortalama olarak yılda 150 ila 170 bin dolar arasında maaş almaktadır. Bu maaş ortaya çıkan projeye ve yapılacak olan işleme göre çok daha artabilmektedir.

Hava Trafik Kontrolörü – Yüksek Maaşlı İşler

Hava trafik kontrolörü Türkiye’deki en saygın mesleklerden birisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Keza bu mesleğin toplum arasında bilinirliği de oldukça azdır. Hava trafik kontrolörü temel olarak hava trafiğini kontrol eden, raporlayan ve bunu gerekli mercilere bildiren kişidir.

Bu mesleği Türkiye’de 1.000 ila 2.000 kişi gerçekleştirmektedir. Ücret noktasında oldukça yüksek maaşlı işler arasında yer almaktadır. Hava trafik kontrolörü, Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık ortalama 150 ila 170 bin dolar arasında para maaş almaktadır. İngiltere’de de durum hemen, hemen aynı olduğu bilinmektedir. Kanada’da ise yıllık ortalama 130 ila 140 bin dolar arasında maaşlara sahiptirler.

İlginizi Çekebilir  Dünyada Her Yıl 1 Mayıs Nasıl Kutlanır?

Yüksek Maaşı olan: Yapay Zeka Uzmanı

Yapay zeka uzmanı geniş iş opsiyonlarına sahip olan ve önümüzdeki yıllarda adını sıkça duyacağımız mesleklerden birisidir. Yapay zeka uzmanları; bilişim, teknoloji, robot gibi alanlar üzerinde çalışmaktadırlar. Genellikle yazılım mühendisi ve teknik mühendislerin gerekli eğitimlere tabii olup, akademik başarıları elde edilmesinin ardından gerçekleşen bir meslektir.

Çetrefilli ve zorlayıcı bir meslek hayatına sahip olduğunu söyleyebiliriz. Geniş iş seçeneklerinin yanı sıra yüksek maaşlı işler arasında yer almaktadır. Türkiye’de oldukça ihtiyaç sahibi olan bu Yapay zeka uzmanı, Dünya’da ortalama olarak yılda 120 ila 150 bin dolar arasında para kazanan meslek arasında yer almaktadır.

İnternetten para kazanma yöntemlerini araştırıyorsanız; İnternet sitesi açarak para kazanma yazımız için tıklayınız.

Bir cevap yazın