İşkur İş Başvurusu Nasıl Yapılır?
skur-is-basvurusu-nasil-yapilir

İşkur İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR iş başvurusu nasıl yapılır? sorusu iş arayanlar tarafından sık sık sorulmakta.  Milyonlarca iş arayanın umudu İŞKUR, Yeni Toplum Yararına Programı (TYP) çerçevesinde, kamu kurum ve kuruluşlarında çalıştırılmak üzere eleman alacağını açıkladı. 6 ila 9 aylık süre zarfında istihdam edilecek kişilere asgari ücret verileceği de biliniyor.

Bu haberi alan iş arayanlar, hem bu programa başvurmak için hem de İŞKUR aracılığıyla istihdam edilebilmek için kolları sıvadı, araştırmaya başladı.

Programa dahil olabilmek için öncelikle İŞKUR başvuru sürecini doğru olarak tamamlamak gerekiyor. Sizler için hazırladığımız  İŞKUR iş başvurusu rehberi iyi bir yol gösterici olacak.

İŞKUR İş Başvurusu 2020

İşkur
İŞKUR İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR iş başvurusu yapmak için önce İŞKUR’a kayıt oluşturmanız gerekli. Önceden bu kayıtlar için İŞKUR merkezlerine gitmek gerekiyordu.

Koronavirüs döneminde bu kayıtlar www.esube.iskur.gov.tr adresi üzerinden, E-Devlet aracılığıyla ya da ALO 170 çağrı hattını arayarak gerçekleştiriliyor.

Kaydınızı oluşturduktan sonra sizin için açılan panelde yer alan özgeçmiş alanını doldurmanız gerekiyor. Bu işlemin ardından “iş arama statüsü” bölümünü aktif hale getirmeniz gerekiyor ki başvuru işlemini gerçekleştirebilin.

Bu noktada özgeçmiş kısmınızı eksiksiz doldurmanız iş bulma olasılığınızı kesinlikle arttırır.

Mezun olduğunuz okul, mesleki yeterlilikleriniz, yabancı diliniz, önceki iş tecrübeleriniz ve sertifikalarınız başvuracağınız ilanlarda sizi rakiplerinizin önüne geçirir.

Aynı zamanda adres beyanınızın da doğru olması gerekli. Yanlış adres beyanında bulunanlar İŞKUR tarafından uyarı cezası alıyor.

Bütün bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra sıra size uygun işi bulmaya geliyor.  İş ilanları kategorisine tıklayarak “bana uygun işler” seçeneği ile kolaylıkla listeyebilirsiniz.

Bu sayede sizin özgeçmişiniz ve mesleğiniz ile eşleşen ilanlar sizin için listelenecektir. “İşyeri türü” araması kısmında kamuyu işaretlerseniz yalnızca kamu kurum ve kuruluşları için eleman alımı yapılacak olan ilanları görebilirsiniz.

Size uygun ilanı tespit ettikten sonra ilana tıkladığınızda bütün ayrıntılar önünüze gelecektir. Bu noktada kriter bildirilen ilanlarda sizin özgeçmişiniz ile uygun ilanlara başvuru yapma izniniz vardır.

Örneğin üniversite mezunu aranıyorsa özgeçmişinizde bunu belirtmeniz gerekmektedir.Yanlış beyan verilmesi halinde İŞKUR yasal işlem uygulayacağını belirtmiştir.

İŞKUR iş başvurusu yapmak için bu adımları uyguladıysanız sıra geldi son kısma. Başvurmak istediğiniz ilanın taahhüt metnini onaylamanız gerekiyor.

İş Bulma Kurumu nedir?

İş bulma kurumu, vasıflı işçileri işverenlerle eşleştiren herhangi bir şirket olabilir. Pek çok gelişmiş ülkede, istihdam ajansı olarak hareket eden ve devlet kurumları tarafından finanse edilen birkaç özel kuruluş vardır. 

İlginizi Çekebilir  Uber Nedir? Über Taksi Ne Demek?

Diğer gelişmiş ülkelerde, özel şirketler veya kuruluşlar genellikle çalışanlarının tek işverenidir ve çalışanları geçici görevlere yerleştirmek için bir iş bulma kurumu kullanabilir. 

Gelişmekte olan dünyada, işverenler genellikle bir işe alma şirketine yönlendirme ücreti öderler; ancak, bu ücretler genellikle bir işe alım ajansının daha fazla para kazanmasının bir yoludur.

Çoğu gelişmiş ülkede (Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık ve Avustralya), çoğu iş bulma kurumu, işverenlerin uygun çalışanlarla iş fırsatları bulmalarına yardımcı olmayı ve arama yapmak isteyen adaylara yardımcı olmayı içeren bir dizi hizmet sunmaktadır. uygun işverenlerle istihdam.

Ayrıca, potansiyel çalışanlara istihdam tavsiyesi sağlamaya da katılırlar.

 Bazı iş bulma kurumları, uygun eğitim ve öğretim fırsatlarını bulmanıza yardımcı olmak gibi özel hizmetler de sağlayabilir.

İş bulma kurumları, başvuru sahipleri özgeçmişlerini veya özgeçmişlerini kendi alanlarındaki boş pozisyonları doldurmak için insan arayan şirketlere gönderdikten sonra iş bulmaya yardımcı olmaya çağırılır. 

Çoğu durumda, bu ajanslar, iş görüşmeleri yaparak, açık pozisyonları araştırarak ve geçmiş kontrolleri yaparak işverenlerin özel gereksinimlerini karşılayan adayları seçmelerine yardımcı olur. 

Bir işe yerleştirme ajansı, işveren adına görüşmeler bile yapabilir.

Birçok iş bulma kurumu, yeni bir işletme veya kuruluş için doğru personeli işe almaktan da sorumludur. 

Bu ajansların çoğu, iş için doğru becerilere ve niteliklere sahip olmalarını ve en iyi şekilde performans gösterebilmelerini sağlamak için personele ve amirlere eğitim, oryantasyon, sertifika ve sürekli destek sağlar.

Bir iş bulma kurumu ayrıca çırakların veya yeni personelin, potansiyellerini en iyi şekilde kullanabilmeleri için düzenli eğitim ve destek almalarını sağlayabilir. 

Eğitim, iş görüşmesine hazırlık, iş görüşmesi teknikleri ve olası iş ayrımcılığını önlemek için ipuçları ve püf noktaları dahil olmak üzere temel iş becerilerini ve iş oryantasyonunu içerebilir.

 Çıraklar, mümkün olan en fazla eğitimi almalarını sağlamak için genellikle deneyimli personele atanır. Bu çıraklar, şirketin genel performansının iyileştirilmesine yardımcı olarak kuruluşun işgücünün değerli bir parçası haline gelebilir.

Birçok işe alım ajansı, şirketteki mevcut kariyer fırsatları hakkında bilgi ve bu fırsatların nasıl bulunacağına dair tavsiyeler de sağlar. Bazı işe alım ajansları, önceki müşterilerden gelen tavsiyeleri bile kabul ediyor. 

İlginizi Çekebilir  Güncel Para Kazanma Fikirleri Nelerdir?

Bu, potansiyel müşterilerin aynı organizasyon içindeki farklı işler arasında en iyi seçimi yapabilmesini sağlar.

İşe alım ajansları genellikle personel ve çırakların işverenlerle görüşmek üzere seyahat etmelerini sağlar. Bu profesyoneller, hangi pozisyonların işverenin ve iş için başvuran kişinin ihtiyaçlarına uygun olduğunu belirleyebilecek şekilde eğitilir.

 Bu bilgi, başvuru sahibi için hangi pozisyonun en iyi olduğunu belirlemede paha biçilmez olabilir.

Bir işveren bir iş ilan ettiğinde, birçok işe alım ajansı, onlarla iletişime geçerken ileride değerlendirilmek üzere müşterilerini listeleyecektir.

 Bir müşteri olarak, ilanınızı yerleştirmeden ve geri bildirimde bulunmadan önce işverenle bir görüşme ayarlayabilirsiniz. 

İşe alım ajansının kariyerinizle ilgili kararlar almasına izin vererek işe yerleştirilme şansınızı artırabilir ve dolayısıyla başarı şansınızı artırabilirsiniz.

Bir işveren bir iş ilanı panosundaki bir iş ilanını ilan ettiğinde, işveren aynı anda birden fazla iş panosuna bir ilan verebilir ve bunlardan birinin, bu niteliklere ve deneyime uygun bir çalışanı çekeceğini umabilir. listelendi. 

İşe alım ajansları bunu işveren adına yapar ve bilgileri iş ilanlarındaki her bir aday ile ayrı ayrı iletişim kurmak için kullanır. 

Bu, tüm potansiyel adayların bir reklama yanıt verme ve işe başvurma fırsatına sahip olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Bazı durumlarda, işe alım ajansları işe yerleştirme sürecine yardımcı olmak için işe alım masrafları alır. 

Ajansın büyüklüğüne ve yaptıkları işin miktarına bağlı olarak bu masraflar asgari düzeyde olabilir. Ajans, reklamınızın maliyetini karşılamak için potansiyel aday tarafından alınan ücretlerin bir yüzdesini alacaktır.

İş bulma kurumları ayrıca uygun bir iş bulmak için yardıma ihtiyacı olan başvuru sahiplerine destek ve eğitim sağlar. 

Potansiyel adayların bilgi ve niteliklerini bulmak için araştırma yapabilir ve onlara özel ihtiyaçları ve gereksinimleri konusunda tavsiyelerde bulunabilirler.

İŞKUR Öğrenci İş Başvurusu Nasıl Yapılır?

İŞKUR, Sosyal Çalışma Programlarını ile öğrencilerin meslek hayatına atılmaları ve tecrübe edinmeleri için geliştirdi.

Bu sayede artık üniversite öğrencileri de İŞKUR üzerinden iş bulabilme fırsatına sahip. Bu program Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında 3 ay süre ile düzenleniyor.

Öğrencilerin yaz tatillerini değerlendirmelerine olanak tanınıyor. Öğrencilerin çalışmaları 3 gün ile sınırlandırılmış durumda. Bunun nedeni ise aynı zamanda yaz tatilini de değerlendirmeleri.

Öğrenciler programa katıldıkları gün başına 63,36 TL ücret alacak, ayrıca emekliliklerine etki edecek şekilde sigorta primleri de karşılanacak.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

This Post Has One Comment

  1. Zeynep

    Evde ek iş yapmak istiyorum

Bir cevap yazın