Pilot Nasıl Olunur? Nereye Başvurulur?

Pilot Nasıl Olunur? Nereye Başvurulur?

Pilot nasıl olunur sorusunun yanıtı, nereye başvurulur sorusunun yanıtından geçmektedir. Zira pilot olmak için, bazı eğitimleri tamamlamanız ve sertifika sahibi olmanız gerekiyor.

Pilotluk, pek çok gencin hayalini süsleyen meslek grupları arasında yer almaktadır. Bunda aldıkları yüksek maaş ve pilotluğun getirdiği bazı avantajlarına ek olarak, uçmanın getirdiği zevk de yer almaktadır.

Pilotlar yolcu, şahsi uçak veya uçakları uçurma görevini üstlenmektedir. Bu görev sivil ya da askeri alanlarda olabildiği gibi, bir hobi olarak pilotluk yapmakta olan kişiler de mevcuttur. Bir pilotun uçuş esnasında bu gibi görevleri yer almaktadır.

 • Yolcular, uçak ve hava durumu hakkında bilgi sahibi olmak.
 • Tüm sistemlerin düzgün bir şekilde çalıştığından emin olmak.
 • Kabin ekibiyle koordinasyonlu bir şekilde çalışmak.
 • Uçağın kayıt defterini her zaman güncel tutmak.
 • Bir uçuş planı hazırlamak.
 • Seyahat bittiğinde uçuş raporu hazırlamak.
 • Uçuşa başlamadan önce hava durumunu kontrol etmek.

Uçuşlarda tek pilot bulunmamaktadır. Genellikle 2 pilot olmakla beraber, pilot sayısı 4’e kadar çıkabilmektedir. Burada kaptan, uçuş sistemlerinden sorumludur. İkinci pilot ise hava trafik kontrolörü ile iletişim kurmaktadır.

Pilot nasıl olunur? sorusuna geçmeden önce, bu mesleğin dezavantajlarından da bahsetmek gerekmektedir. Zira bu durumları bilmeyen pek çok kişi, daha yolun başındayken vazgeçebilmektedir.

Pilotluğun Dezavantajları Nelerdir?

Bazı meslekler, kişileri sürekli testlere tutmaktadır. Bu testler geçilmezse, söz konusu mesleğe devam edememe gibi durumlar oluşabilmektedir. Pilotluk da bunlardan bir tanesidir. Bu nedenle bir pilot, belgesini alsa da her zaman kendini güncel tutmak, yeni şeyler öğrenmek, eski bilgilerini de sürekli tazelemek zorundadır.

Bu nedenle eğer uçuş ardından tamamen boş olacağınızı düşünüyorsanız, bu durum çoğu zaman geçerli olmayacaktır.

Sağlıkla ilgili bazı durumlar da mesleğe veda edebilmenize neden olabilecektir. Zira pilot olarak, uçağın içerisinde tüm insanların güvenliği, sizin omuzlarınıza yüklenmektedir.

Eğer sıkıntınızın yolcuları tehlikeye atabileceği düşünülürse, mesleğe veda etme durumunuz oluşacaktır. Bu durum, her zaman daha stresli olmayı da getirmektedir.

Oldukça dikkatli olmak gerektiği için, iş oldukça yoğun ve yorucu da geçmektedir. Eğer evliyseniz ya da evlenmeyi planlıyorsanız, pilotluk ailenize ayırdığınız zamanları da oldukça kısıtlamaktadır.

Zira pilotlar, çoğu zaman sabah 8’de işe gidip, 5’te işten gelmemektedir. Tatil durumları da buna benzerdir. Saatleri düzensiz olabildiği için, ailevi konularda sorunlar yaşamak oldukça olası durumlardır.

Eğer pilot olmayı ciddi bir şekilde istiyorsanız ve bu durumları kabul ediyorsanız, pilot olabilmek için bu yolu izlemeniz gerekmektedir. Bu konuda ne kadar genç yaşlarda başlarsanız, sizin için o kadar faydalı olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Evde Paketleme İşi Yaparak Para Kazanma Yöntemleri

Pilot nasıl olunur?

Pilot Nasıl Olunur ve Nereye Başvurulur?

Pilot nasıl olunur? Pilot olmak için birden fazla yol bulunuyor. Hangi alanda pilot olmak istediğinize karar verdikten sonra; pilot nasıl olunur ve nereye başvurulur konuları hakkında bilgi sahibi olmalısınız.  Askeri havacılık için, Hava Kuvvetleri tarafından yapılan sınavlara katılarak kazanmanız gerekmektedir. Bu konuda gerekli koşulları ise Hava Kuvvetleri yayınlamıştır. Bu koşullara bakarak, uygun olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Sivil havacılık için ise havacılık okullarına ek olarak, ücretli pilotluk kursları da yer almaktadır. Resmi kurallara göre lise mezunu olmak, bu meslek için yeterli olmaktadır. Lakin günümüzde koşullar değiştiği için, lisans mezunları pilot olabilmek için artık daha şanslı olabilmektedir.

Artık bazı uçuş okulları da, yalnızca lisans mezunu olan kişileri kabul etmeye başlamıştır. Lisans okuyorsanız ve pilot olmak istiyorsanız, kendinizi bu alanda geliştirmeye başlamanız ve bir okul ya da kurs ile iletişime geçmeniz, sizin için oldukça yararlı olacaktır.

Bazı üniversiteler, pilotaj lisans eğitimi sağlamaktadır. Bu bölümleri bitirerek, pilot olabilme imkânı yer almaktadır. Benzer şekilde 18 ile 24 ay arasında pilotluk eğitimi vermekte olan özel okullar da bulunmaktadır. Bu okullar, eğitim süreci sona erdiğinde size PPL vermektedir. Bu lisans sayesinde pilot olmak için gerekli belge edinilmektedir.

Bundan sonra tek motorlu uçaklar için 165 saat yer dersi, 40 saat da uçuş dersi görmeniz gerekmektedir. Bundan sonra, kontrol uçuşu adı verilen bir sınava girilmektedir. Bu sınav sonucu olumlu gelirse, Cessna tipi uçakları uçurmak için ehliyete sahip olunmaktadır.

Eğitimin diğer aşamasında ise ATPL lisans sınavına katılma hakkı kazanmak gerekmektedir. Bu eğitimde ise 823 saat yer dersi, 160 saat uçuş dersi alınmaktadır. PPL lisansınızı almanız ardından, 14 dersten sınava girilmektedir. Bu sınavlardan yüzde 75 oranında başarı sağlamak gerekmektedir.

Bu sonucu alan kişiler, ATPL Frozen sertifikasına hak kazanmaktadır. Bunun arkadaşından TİP eğitimi başlamaktadır. Bu eğitimde, sizin tercihinize göre simülatör eğitimi verilmektedir. Bunu tamamladıktan sonra, üçüncü pilot olunmaktadır.

Burada 100 saatlik gözlem süresi ardından, 2. Pilot olarak göreve başlanmaktadır. Böylece ATPL Frozen sertifikası, 1500 saat sonucunda ATPL olmaktadır. Bu sayede yardımcı pilot olunmaktadır. Burada da 5000 saatlik uçuş yaptıktan sonra kaptan olmaya hak kazanılmaktadır.

Pilot Olmak İçin Başvurabileceğiniz Sivil Havacılık Kursları Resmi İnternet siteleri:

Ayjet

ifafly

global

L3harris

barcelona flight school

Dünyanın hemen hemen her ülkesinde uçuş okulları olduğunu unutmayınız Türkiye başta olmak üzere, İspanya, Hindistan, Amerika, İtalya, Fransa başı çeken ülkeler japonya, Çin  ve Endonezya’yı unutmayalım.

Sizinde bildiğiniz başka pilot okulları varsa lütfen yorum bırakınız,  Buraya ekleyelim.

İlginizi Çekebilir  Kabin Memuru Olmak İçin Gerekenler Neler? Kabin Memuru Maaşları Ne Kadar?

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olma Şartları Nelerdir?

Pilot olmak için bazı şartlar bulunmaktadır. Bu şartlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Eğitimi sevmek: Yukarıda da bahsettiğimiz üzere pilotluk, her zaman devam etmekte olan bir eğitimdir. Kaptan pilot da olsanız, belirli aralıklarla sınavlara tabi kalınmaktadır. Bu nedenle eğer öğrenmeyi sevmeniz önemli bir şarttır.
 • İngilizce Bilmek: Pilotlar, İngilizce’yi anadil seviyesinde konuşuyor ve anlıyor olmalıdır. Zira uçuşlarda yabancı dil gereken bir şarttır. İngilizce bilmeden pilot olmak isterseniz, sınavları geçememe olasılığınız oldukça yüksektir.
 • Mezuniyet: Her ne kadar mevzuatta lise mezunu olmak yeterli de olsa, lisans mezunu olunmak tavsiye edilmektedir.
 • Ruhi ve beden sağlığı bakımından yeterli olmak.
 • Yeterli maddi kaynağı olmak: Yukarıda bahsettiğimiz pilotluk süreci, oldukça uzundur. Bu uzun yolda maddi durumunuzun iyi olması ilk şartlar arasındadır. Bu nedenle pek çok öğrenci, daha eğitimleri esnasında oldukça büyük kredi borçlarının altına girmektedir.

Pilot nasıl olunur? Pilot olmak için, başvuru yapacağınız üniversite ya da özel kursu dikkatli bir şekilde tercih etmelisiniz. Eğer özel kursa girecekseniz, bu kursları iyi araştırmalı, politikalarını öğrenerek, haklarında bilgi sahibi olmanız tavsiye edilmektedir. Burada pilotluğa başvurmak için erkeklerde ve kadınlarda belirli bir boy-kilo oranı da gerekmektedir.

Konu ile ilgili Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün resmi sitesindeki duyuru http://web.shgm.gov.tr/tr/s/1879-pilot-lisansi-almak-icin-ucus-okullarina-basvuracak-ogrenci-adaylarina-yonelik-duyuru

Pilot Nasıl Olunur? Pilot Olmanın Avantajları

Pilotun kim olduğu, görevleri ve pilot olmanın avantajları – dezavantajları hakkında bilgi sahibi olarak; size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

 • Bu mesleğin sağladığı ilk avantajlardan bir tanesi, geniş bir seyahat imkânı sağlamasıdır. Böylece dünyanın her köşesini, hiçbir çaba harcamadan gezmeniz mümkün olmaktadır.
 • Gerek kabin memurları, gerekse pilotlar yoğun ve zorlu bir eğitimi bitirmektedir. Dolayısıyla bu mesleği almış kişiler, işini sevmektedir. Bu nedenle etrafınızda olan tüm kişilerle bu konuda aynı görüşe sahip olmak, bir motivasyon kaynağı olacaktır.
 • Uçuşlarda pek çok kültüre ait insanlarla tanışılmaktadır. Bu sayede kendi görüşleriniz de gelişecek, bakış açınız daha da zengin olacaktır.
 • Pilotlar, sınavlara çalışma haricinde evlerine döndüklerinde işleri olmamaktadır. Maddi olarak da yüksek bir kazanç sağlamaktadır.
 • Bir pilot, seyahat edeceği zaman ya indirimli, ya da ücretsiz seyahat etmektedir. Buna ek olarak otellerden, araç kiralama hizmetleri gibi durumlardan da faydalanmaktadırlar.
 • Pilotluk, evrensel bir meslektir. Bu nedenle yurt dışında iş bulmak istiyorsanız, zorluk çekilmeyecek meslekler arasındadır.

Bu gibi nedenlerden dolayı, pilotluk gençlerin hayallerini süslemektedir. Pilot olmak istiyorsanız, bu süreçte sabır da olmazsa olmazlar arasındadır. En Yüksek Ücretli Eğlenceli İşler Hangileri Olduğunu Merak Ediyor Musunuz? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın