Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Meslekler ve Kazançları

Türkiye’de En Çok Tercih Edilen Meslekler ve Kazançları

Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler ve kazançları sıralandığında pilotluk, avukatlık, mühendislik, mimarlık, doktorluk vb. prestiji ve kazancı yüksek meslekler ilk sıralarda yer almaktadır. Yapılacak mesleğin kapsamı dikkate alınmakla birlikte kazancın ne olacağı da meslek tercihini etkileyen en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Bu yüzden de insanlar, meslek seçimi yaparken; mutlaka maaş araştırması yapmaktadırlar.

Türkiye’nin En Gözde Meslekleri

İşte en gözde meslekler ve kazançları;

Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler

Pilot

Pilotluk, dünyanın en prestijli mesleklerinden bir tanesi olmuştur. Bu meslek grubuna sahip insanlar, oldukça yüksek miktarlarda maaş almaktadır. Pilot olmak oldukça zordur. Pilotluk okulunda eğitim almak bile önemli miktarda harcama gerektirir. Fakat bir şekilde bu meslek grubuna dâhil olabildiyseniz; gelecekte oldukça rahat günlere sahip olacaksınız demektir. Çünkü pilotlar; ilk mesleğe başladıkları günden itibaren, 25.000’den başlayarak 60.000- 70.000 TL arası maaş almaktadırlar.

Psikiyatri Uzmanlığı

Hepinizin bildiği gibi; psikiyatri de, tıp alanlarından bir tanesidir. Psikiyatri uzmanlarının, kişiye ilaç yazma yetkisi vardır. Bu kişiler; insanların ruh durumlarını, duygusallıklarını ya da öfkelerini kontrol etmesine yardımcı olmakla görevlidirler. Bu yüzden de, işleri oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Bu işi yapan insanların, sabırlı ve dirayetli olmaları kendileri için oldukça önemlidir. Psikiyatri uzmanları, mesleğe başladıkları andan itibaren; 10.000- 12.000 TL civarında maaş almaktadır.

Doktor

Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler ve kazançları araştırıldığında doktorluk mesleği ilk sıralarda yer almaktadır. Doktor olabilmek için, oldukça sabırlı ve dirayetli olmak ve yıllarca süren tıp eğitimini başarılı bir şekilde tamamlamak gerekir. Maaşının iyi olmasının yanında, tıp fakültesini okumak ve sonrasında uzmanlık alabilmekte oldukça zor bir iştir. Tıbbın birçok alanı olduğu için, doktorluğunda farklı alanları vardır. Bu yüzden maaşları da, görev yaptığı alanlara göre değişiklik göstermektedir. Bunlardan bazıları ise; Uzman hekimi maaşı  ( 14.500- 16.000 TL) arasındadır. Aile Hekimi Maaşı ise; 10.000 ile 15.000 TL arasındadır. Fakat aile hekimi maaşları bulunduğunuz semte göre de değişiklik göstermektedir. Pratisyen Hekim Maaşları ise; 9.000 ile 10.000 TL arasındadır.

CEO

Hepimiz biliyoruz ki, en çok maaş alan meslek gruplarından bir tanesi de, kuşkusuz; CEO’lardır. Hem yurtdışında hem de ülkemizde, en fazla maaş alan meslek grubu kesinlikle CEO’lardır. Bu meslek gruplarının maaş oranları ise; hangi şirkette, nasıl bir yöneticilik yaptığınıza göre değişiklikler göstermektedir. CEO maaşları 20.000’le başlar ve yöneticilik yaptığınız şirketin, büyüklüğüne göre, neredeyse; 100.000 TL’ye kadar yükselmektedir.

Diyetisyenler

Diyetisyenler, hem devlet hastanelerinde hem de özel hastanelerde görev yapabilmektedirler. Bazı diyetisyenler, kendi özel kliniklerini açarak hizmet verirler. Hatta, sosyal medya üzerinden online diyetisyenlik hizmeti verenler de bulunmaktadır. Bu meslek grupları, fazlasıyla kazanmaktadır. Diyetisyenler kamu dairelerinde; 5.000 ile 6.500 tl arası bir maaş almaktadır. Fakat bu mesleğe, özel bir sektörde başladıysanız; maaşınız asgari ücret yada asgari ücretin biraz daha üstünde olacaktır.

İlginizi Çekebilir  Doktor Nasıl Olunur? Doktor Maaşları Ne Kadar?  

Avukatlık

Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler ve kazançları sıralamasında üst sıralarda bulunan avukatlar, 4 yıllık lisans eğitimlerini tamamladıktan sonra, 1 yılda staj yaparak mesleğe başlama hakkına sahip olurlar. Avukatlık, oldukça zor ve meşakkatli işlerden bir tanesidir.

Bu meslek grubu da; kendi içerisinde, birçok dala ayrılmaktadır. Örneğin; aile avukatları, icra avukatları, ağır ceza avukatları, tazminat avukatları, borç-alacak avukatları, işçi-işveren avukatları, bilişim avukatları, sigorta avukatları, iflas avukatları, uluslararası hukuk avukatı, uzlaştırmacı avukat, arabulucu avukat, emlak ve emlakçı avukatı, icra takip avukatı ve daha birçok alanda da değişiklik göstermektedir. Bu meslek gruplarının maaşları ise; 6000 ile 7000 TL arasında değişiklik göstermektedir. Fakat 5-10 yıllık tecrübeli bir avukatsanız; 15.000 ile 20.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Milletvekili

Milletvekilleri, ülkemizde en çok maaş alan meslek gruplarından bir tanesidir. Bu kişiler, oldukça yüksek maaşlar almaktadır. Fakat işleri de bir o kadar yorucudur. Üniversitenin ilgilini bölümlerinden mezun olduktan sonra, bu mesleğe rahatlıkla başlamanız mümkündür. Milletvekilleri maaşları ise; ek ödenekleriyle beraber; neredeyse 25.000 ile 28.000 tl arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de, oldukça kazandıran bir meslek olmuştur.

Mühendis

Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler

Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler ve kazançları değerlendirmesinde hem prestij hem de kazanç anlamında ilk sıralarda yer alan Mühendislik, kendi içerisinde birçok alana ayrılan bir meslek grubudur.

Bunlardan bazıları;

  • Kimya Mühendisliği,
  • Fizik Mühendisliği,
  • Genetik Mühendisliği,
  • Endüstri Mühendisliği,
  • Bilgisayar Mühendisliği,
  • Ziraat Mühendisliği,
  • Çevre Mühendisliği,
  • Yazılım Mühendisliği,
  • Makine Mühendisliği,

İnşaat mühendisliği gibi birçok alanda incelenmektedir. Bu kişilerin maaşları ise; çalıştığı yere ve başladığı alana göre değişmektedir. Fakat kamuda çalışan bir mühendisin, ortalama maaşı; 7.000 ile 10.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Savcı

Öncelikle savcı olabilmeniz için; mutlaka lisans eğitiminizi hukuk üzerine almanız gerekmektedir. Üniversite eğitimini tamamlandıktan sonra ise, adli yargı sınavına katılım sağlamanız gerekmektedir. Savcı ve hâkim adayları, girdikleri sınavda; 100 sorudan oluşan alan bilgisi ve 40 sorudan oluşan genel kültür sorularını cevaplamak zorundadırlar. Bu sınavı kazanıp, başarılı olduğunuzu gösteren not ise; en az 70 puandır. Sınavı kazandıktan sonra ise; mülakata girmeniz gerekmektedir.

Eğer, mülakat sınavınızı da, başarılı bir şekilde tamamladıysanız; savcı olmaya hak kazandınız demektir. Bu aşamalardan sonra ise; 2 sene boyunca bir staj döneminden geçersiniz. Bu dönemin ilk 1. Yılının sonunda ise; sizlerin savcı olup olamayacağına dair, bir karar verilmektedir. Bu aşamaların hepsini başarıyla tamamladıktan sonra; yaptığınız sınav ile ilgili, sizi bir sınava daha alırlar. Bu sınavı da başarıyla tamamladıktan sonra, mesleğinize rahatlıkla başlayabilirsiniz. Günümüzde birinci sınıf bir savcı maaşı ise; 16.000 ile 17.000 TL arasındadır.

İlginizi Çekebilir  Aile Hekimi Nasıl Olunur?

Müfettiş

Müfettişler, herhangi bir kuruluşta; işlerin yasaya uygun bir şekilde yürütülüp yürütülmediğini, denetlemekle yükümlü olan kişilerdir. Bu kişiler genellikle;  okullarda, iş yerlerinde ve büyük şirketlerde görev yapmaktadırlar. Bu mesleği yapabilmek için de, üniversitenin ilgili bölümlerinden lisans diplomanızı almış olmanız gerekmektedir. Günümüzde, bir müfettişin ortalama maaşı ise; 6.500 ile 7.500 TL arasındadır. Müfettiş yardımcılarının maaşları da, en az müfettişler kadar iyidir. Günümüzde, yeni başlayan bir müfettiş maaşı ise; 5.800 tl ile 6.500 TL arasında değişiklikler göstermektedir. Maaş ve kariyer olarak incelendiğinde müfettişlik de Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler ve kazançları sıralamasında üst basamaklarda yer alan bir meslek gurubudur.

Veteriner

Veteriner olabilmek için, mutlaka üniversitelerin gerekli bölümünden mezun olup, lisans eğitimini almanız gerekmektedir. Veterinerlik mesleğinin bir diğer ismi ise; baytardır. Veterinerler, hayvan dostlarımızın hastalıkları ve tedavi yöntemleri için çalışan kişilerdir. Eğer herhangi bir kamu dairesinde veterinerlik yapacaksanız, ortalama maaşınız;  6.000 TL ile 7.300 TL arasındadır. Fakat özel bir dairede çalışmayı düşünüyorsanız; maaşlarınız, 2.400 TL ile 4.900 TL arasında olacaktır.

Aktüer

Aktüerya meslek grubu, matematik, istatik gibi lisans bölümlerinden mezun olan kişiler tarafından yapılmaktadır. Bu meslek oldukça zor ve meşakkatli bir iştir. Fakat mesleğe başlamaya karar verdiğiniz an; kazancınız da oldukça yüksek olacaktır. Aktüerlik yapan kişilerin maaşı, ortalama olarak; 8.000 tl ile 9.000 tl arasında değişiklik göstermektedir. Bu nedenle de, Türkiye’de en sık tercih edilen meslek gruplarından bir tanesi olmuştur.

Mimar

Mimarlıkta, mühendislik gibi Türkiye’de en çok tercih edilen meslekler ve kazançları sıralamasında üst basamaklarda yer almakta ve mühendislik gibi kendi içinde farklı bölümlere ayrılmaktadır. Mimarlık, iç mimarlık, mimarlık ve peyzaj mimarlığı olmak üzere 3 grupta incelenmektedir. Mimarlar; bahçe tasarımları, ev tasarımları, okul ya da iş yeri tasarımları olarak değişiklik göstermektedir. Bu mesleği yapabilmek için; hem kendiniz çizim yapmanız, hem de internet üzerinde olan; birkaç çizim programını da çok iyi bir şekilde öğrenmeniz gerekmektedir.

Aynı zamanda, bu mesleği yapabilmeniz için; mutlaka üniversitenin ilgili bölümlerinden, lisans eğitimini almanız gerekmektedir. Günümüzde, ortalama bir mimar maaşı ise; 7.000 TL ile 10.000 TL arasında, oldukça değişiklik göstermektedir. En Yüksek Ücretli Eğlenceli İşler Hangileri Olduğunu Merak Ediyor Musunuz?

Bir cevap yazın