Akademisyen, Akademik Personel Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?
akademik personel ne demek

Akademisyen, Akademik Personel Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Akademik personel nedir? Kamuda çalışmak isteyen ve üniversite okuyanlar için akademik personel olmak en garanti yoldur. Akademi personeli bir diğer ismiyle akademisyen olmak isteyenler için kapsamlı bir sayfa hazırladık. Bu sayfamızda akademisyenlik konusuna değineceğiz.

Bir diğer adı ile akademisyen kime denir? Akademisyen (akademik personel) nasıl olunur? Ne iş yapar? Görevleri nelerdir? Akademik personel olmak için ne yapmak gerekir? Akademik personel olma şartları nelerdir?

Akademik Personel Ne Demek? Kime Denir?

Kamu personel alım ilanlarını takip edenler bilir, “akademik personel” terimi sık sık karşımıza çıkıyor. Belki de kamuda en çok personel alımının olduğu branş, akademi personeli branşıdır. İş arama sitelerinde hemen hemen her gün bir veya bir kaç üniversitenin akademik personel alım ilanlarına rastlıyoruz. Sık sık akademik personel iş ilanları ile  karşılaşıyoruz.

İş-kur, Memurlar.net, Devlet Personel Başkanlığı gibi memur alım ilanları veren sitelerde en çok ihtiyaç duyulan, en çok alım olan meslek hiç şüphesiz akademik personel gibi görünüyor.

Bir başka meslek incelemeleri olan bu yazımızda akademi personeli ile ilgili merak edilenleri cevaplandırmaya çalışacağız. Tabii ki daha fazlasını bu sayfamızda bulabileceksiniz.

Her zaman olduğu gibi yine teorik bilgilerle başlayalım. Akademik personel nedir? Bilindik adı ile akademisyen ne demek? Kimlere denir? Ne iş yapar? Kısaca bu konulara değinelim.

Akademi personeli (akademisyen) olmak için gerekenleri daha sonra ayrıca ele alacağız.

Akademik personel nedir sorusuna özetle üniversitelerde eğitimden sorumlu kişilere verilen ortak addır diye tanımlayabiliriz. Bir üniversitede eğitim veren herkes, akademik personel olarak adlandırılır.

Hiyerarşi sırasına göre örnek verecek olursak, Profesör, Doçent, Yardımcı Doçent, Öğretim Görevlisi ve Araştırma Görevlisi bu kişilerin tamamı akademik personeldir. Bir profesör de araştırma görevlisi de akademik personeldir.

İlginizi Çekebilir  Güncel Para Kazanma Fikirleri Nelerdir?

Aynı şekilde Doçent ile öğretim görevlisi de akademi personeli olarak adlandırılır. Direkt dekana bağlı olarak çalışırlar. Bu arada diğer isimlerinin akademisyen ve akademi personeli olduğunu da yukarıda belirtmiş olduk.

Akademi Personeli (Akademisyen) Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Akademik personellerin üniversitelerde eğitimden sorumlu kişilere dendiğini akademik personel nedir sorusuna kısa cevap olarak vermiştik. Akademi personellerinin başka önemli görevleri de vardır.

Bir akademik personelinin yapması gereken önemli görevleri ve sorumluluklarını şu şekilde sıralayabiliriz,

Akademik personeller, kendilerini sürekli yeniler. Öğrenme, araştırma, okuma bir akademisyen için hiç bir zaman bitmez. Sürekli okur, araştırır ve öğrenir. Öğrendiklerini yeni nesillere öğretir.

Akademi personeli ne iş yapar? Maddeler halinde diğer önemli görevlerini öğrenelim.

akademisyen nedir ne iş yapar
akademisyen nedir ne iş yapar

Akademisyen Görevleri Başlıca Şu Şekildedir;

 • Müfredata uygun olarak uzmanlık alanında öğrencilere eğitim vermek
 • Diğer öğrencilere göre daha yetenekli öğrencilerle özel olarak ilgilenmek. Kariyer planlamalarına yardımcı olmak, rehberlik etmek. Türk bilimine yeni bilim adamları kazandırmak.
 • Eğitim verdiği konularla ilgili yenilikleri takip etmek. Alanına giren konuları güncel tutmak. Eğitimleri bu doğrultuda vermek.
 • Öğrencilerin kaynaklara ulaşmasına yardımcı olmak.
 • Tez yazımlarında öğrencilere yardımcı olmak, danışmanlık yapmak.
 • Yurt içi ve yurt dışı sempozyum, konferans gibi etkinlikleri yakından takip etmek. Gerekli olanlara azami katılık sağlamak.
 • Aynı üniversite veya farklı üniversitede görev yapan meslektaşları ile fikir alışverişi yapmak. Yeniliklere açık olmak.
 • Bağlı bulunduğu üniversitenin bilimsel araştırmalarına katılmak. Araştırmalar yapmak. Fikirlerini aktarmak.
 • Çalıştığı üniversiteyi daha ileriye taşıyacak çalışmalar yapmak

Akademik Personel Nasıl Olunur?

Buraya kadar akademik personel ne demek akademisyen nedir? Konu başlıkları ile ilgili teorik bilgiler aldık. Şimdi ise akademik personel olmak isteyenler için pratik bilgiler verelim.

Akademisyen olabilmek için ne tür yollardan geçmek gerekir? Bu konularla ilgili aydınlanalım. Akademisyen olmak için neler gerekir? Hangi şartlar aranır? Bunları inceleyelim.

İlginizi Çekebilir  Part Time İş veya Kısmi Süreli İş İlanı Konuları

Üniversite öğrencileri arasında okuduğu üniversitede akademi personeli olarak kalmak, çalışma hayatına akademik personel olarak başlamak isteyen kişilerin sayısı hiç azımsanmayacak kadar fazladır. Aramızda bu düşüncede olan öğrenci arkadaşlar varsa şunu söylemek isteriz,

Lisans not ortalamasını yüksek tutmaya bakın. Ayrıca yabancı dil derslerine önem verin. Zira bu iki kritik nokta, akademik personel olma konusunda önünüze çıkacaktır. Akademisyen olabilmek için izlenilecek adımlar şu şekildedir;

 • Öncelikle üniversiteden lisans derecesi ile mezun olmak gereklidir.
 • Kısa adı ALES olan Akademik Personel Lisansüstü Eğitim Sınavına girmek. Belirtilen not ortalamasını yakalamak gerekmektedir.
 • Yabancı dil (YDS) sınavına girmek. Belirtilen geçer not üzerinde not almak gerekir.
 • ALES, YDS ve lisans dereceli üniversite diplomasının not ortalamasına göre belirlenen sınavlara girmek, bu sınavlardan başarılı olmak.
 • Yazılı sınavdan başarılı olanlar, sözlü sınava (mülakata) çağrılır. Mülakat sonunda yeterlilik notu almak.
 • Mevzuatta belirtilen akademisyen olma yeterlilik şartlarının tamamına sahip olmak.
 • Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırmasından geçmek.

Bütün bu adımları başarılı şekilde tamamlayan kişiler üniversitelerde akademik personel olarak çalışabilir. Bu şartlardan birisinde bile takılan kişiler şansını bir sonraki yıla bırakmak zorunda kalır.

Akademik personel olma şartlarını da bu şekilde saymış olduk. Akademik personel nasıl olunur? Detayları ile öğrenmiş olduk. Umarız akademisyen yani bir diğer adıyla akademik personel nedir öğrendiniz. Akademik personel olmak için neler gerekir bu soruya da cevap bulabildiniz.

akademik personel nedir
akademik personel nedir

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın