Garson Nasıl Olunur? Garson Maaşları?

Garson Nasıl Olunur? Garson Maaşları?

Garson nasıl olunur sorusunun yanıtı oldukça basit bir şekilde verilebilirken, garson maaşları konusunda net bir bilgi bulunmamaktadır. Garson maaşları işletmeden işletmeye değişik göstereceği gibi, kişinin becerileriyle de doğrudan bağlantılıdır. Garson maaşları hakkında bilgi sahibi olabilmek için içeriğimize göz atabilirsiniz.

Günümüzde otel, cafe ve restoran tarzı yerlerde çalışmakta olan garsonlar, gençler ve öğrenciler tarafından en çok tercih edilen meslekler arasında yer almaktadır. Burada garsonluk mesleğinde kariyer yapmayı hedefleyenler olduğu gibi, geçici bir süre, yarı zamanlı olarak yapanlar da mevcut olmaktadır. Bu nedenle nasıl garson olunacağı ve bu mesleğin gereklilikleri en çok merak edilen konular arasındadır.

Ticaret meslek lisesi öğrencileri, garsonluk konusunda her bilgiyi ve tüm incelikleri öğrenmektedir. Ancak garson olabilmek için, bu okuldan mezun olma gibi bir şart yer almamaktadır. İnternet üzerinden iş ilanlarını takip ederek ya da şahsen başvuru yaparak, otellerde ve cafelerde iş bulabilme imkânları her zaman vardır. Özellikle oteller, yaz aylarında her zaman garson aramaktadır. Bu sebeple öğrenciler arasında yazın otellerde çalışmak, yaygın bir durum olarak görünmektedir.

Garsonluk Nedir ve Nasıl Yapılır?

Garson nasıl olunur? sorusuna yanıt vermeden önce, garsonluk işini tanımlamak gerekir. Garsonlar çalıştıkları işyerinde müşterilere yiyecek ve içecek konusunda hizmet eden kişilerdir. Bu kişiler, müşterilere menü vererek sipariş almakta, ardından bunları getirmektedir. Bundan sonra da masayla her zaman ilgili olup, toplanmasını ve temizlenmesini yapmaktadır.

Oteller haricinde restoran ve cafe gibi işletmelerde aylık toplam hasılatın büyük çoğunluğu, garsonlar aracılığı ile gelmektedir. Zira bu kişiler, müşteri ile her zaman içli dışlı olan ve ilgilenen kişilerdir. Müşteri ilgi ve hizmet görmezse ayrılacağı için, garsonlar büyük bir öneme sahiptir.

Garsonluk, kolay olan, ancak uygulamada oldukça zor meslekler arasındadır. Bu işin yiyecek ve içecekleri getirip-götürmek, sabah ve akşam mekânı temizlemek ve masaları her müşteri kalktıktan sonra silmekle sınırlı olduğu için teorik olarak kolaydır. Ancak uygulamaya geldiğinde en zor meslek grupları içerisindedir. Bunun en büyük nedeni ise garsonların bütün gün oturmaması ve özellikle yoğun olan zamanlarda işleri yetiştirmek için hızlı olunması gerekmesidir.

Garson Nasıl Olunur? Garson Maaşları Ne Kadardır?

Garson maaşları, her işletmeye göre değişmektedir. Ancak tecrübeli ve kaliteli bir garson, her zaman ilgi ve alaka görmektedir. Zira bu kişiler zor bulunduğu için, işyerleri tarafından tutulmak istenecektir. Bu nedenle teklif edilen maaş da yüksek olacaktır.

Buna ek olarak garsonlar, bahşiş alması en potansiyel meslek grupları içerisindedir. Müşteriler ile ne kadar yakından ilgilenirlerse, müşteri de o kadar memnun kalacak, o kadar fazla bahşiş verecektir. Bu durum, özellikle otellerde büyük kazançlar sağlamaktadır. Bu nedenle geçici olarak da çalışılıyor olsa, işe önem göstermek daha fazla gelir almayı sağlayacaktır.

İlginizi Çekebilir  Milyoner Olmayı Sağlayan 9 Meslek Dalı

Garsonlar çalıştıkları mekanın konumundan, kişisel özelliklerine kadar farklı değerlendirmeler ile maaş alırlar. Fakat genel olarak garson maaşları günlük 60 TL ila 110 TL arasında değişiklik göstermektedir.

garson nasıl olunur
garson nasıl olunur

Garson Nasıl Olunur? Garson Olmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Garson olmak için gerekli şartlar, her personelin sağlaması gereken şartlardan oluşmaktadır. Bu kriterlere sahip olan kişiler, iş hayatlarında başarıyı yakalayabilirler. Peki, garson nasıl olunur, garson olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Enerjik olmak

Garsonlar, çalışma saatlerinin hemen hepsinde ayaktadır. Bu nedenle oldukça enerjik olmak gerekmektedir. Bu konuya, taşıma kapasitesi de girmektedir. Siparişler teker teker gelmediği için, garsonlar birden fazla yiyecek ya da içeceği, dökmeden götürebilmelidir. Bunun için ellerin titrememesi, oldukça önemli bir konudur.

Yetenekli Olmak

Garsonların yaptıkları en temel ve yoğun iş, yiyecek ve içecek getirip, götürmektir. Bu nedenle taşıma yeteneği, bu meslek için en elzem konular içerisindedir. Yiyecekleri ve içecekleri taşırken döken bir garson hem iş veren, hem de müşteri tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu nedenle kısa süre içerisinde tepsiyi nasıl en iyi şekilde taşıyabileceğinizi öğrenmek, oldukça önemlidir.

Saygılı Olmak

Bir garson olarak, müşterilere en iyi hizmeti sunmanız gerekmektedir. Bu konuda müşteriler, bazen sinirli olabilmektedir. Her ne kadar suçlu taraf müşteri de olsa, bir garson durumu her zaman alttan almalı ve sakin kalabilmelidir. Müşteriye olan saygıda, hiçbir konuda kusur etmemek gerekmektedir. Bu nedenle garsonluk, oldukça zor mesleklerdendir.

Stres Yönetimi

Garsonluk, belirli zaman aralıklarında yoğunluk gösteren bir meslektir. Yoğun olunmayan saatlerde garsonlar her ne kadar fazla iş yapmasa da, yoğun olunduğu vakitlerde sık sık koşturarak iş yapmak gerekmektedir. Kalkan bir müşteri varsa o masayı hızlıca toparlamak, en önemli hususlar arasındadır. Zira yeni gelen bir müşteriye yer açmak gerekmektedir. Burada sinirli de olunsa bunu belirli etmeden başa çıkmalı, stresi en iyi şekilde yöneterek hizmet vermek gerekmektedir.

Sipariş Bilgisi

Müşteriler, sık sık söyledikleri yemekler ya da içecekler hakkında bilgi almak istemektedir. Bunlar genellikle içerisinde ne olduğu, nasıl yapıldığı, tadının nasıl olduğu gibi konulardır. Bu nedenle menüde yer alan tüm yiyecek ve içecekleri bilmek, garsonun görevleri arasındadır. Müşterinin sorduğu her soru özenli, dikkatli ve saygılı bir ses tonu ve davranışla anlatılmalıdır.

Siparişlerin doğru bir şekilde alınması da, bu mesleğin en büyük gereksinimidir. Garson siparişi alarak, mutfağa belirttiği için bu rapor doğrultusunda yiyecek ya da içecek çıkarılmaktadır. Yanlış alınan bir sipariş malzeme kaybına neden olacağı gibi, bazı müşteriler tarafından oldukça sert karşılanabilmektedir.

İlginizi Çekebilir  Barmen Nasıl Olunur? Barmen Maaşı Ne Kadar?
garson nasıl olunur20

Yabancı Dil Bilmek

Garson olmak için gerekli şartlar arasında pek dikkat edilmese de, özellikle turistik yerde garsonluk yapan kişiler, en başta İngilizce dilini çok iyi bilmek durumundadır. Zira gelen yabancı müşterilerle ilgilenmek de onların işidir. Eğer müşterinin dediklerini anlamazsanız, bu hoş karşılanmayacak durumlar arasında bulunmaktadır. Ek olarak turistlik bölgelerde yabancı dili olan garsonların maaşları, daha yüksek miktarda ödenmektedir.

Sabırlı Olmak

Bir garson, her şeyden önce sabırlı olmalıdır. Zira bütün gün ayakta durmak ve koşturmanın üzerine haksız bir müşteriden, haksız yere azarlanmak oldukça zor bir durumdur. Bu konuda yapılması gereken sakin ve olumlu bir şekilde durumu anlatmak, müşteri ısrar ediyorsa özür dileyerek, başka masaya geçmektir. Bu konuda şefe durum izah edilerek, onun da ilgilenmesi sağlanabilir.

Müşteriler, şikâyetlerini her zaman ilk önce garsona iletmektedir. Bu durumla ilgilenmek de garsona düşmektedir. Bu nedenle bu şikâyeti en iyi şekilde çözmeniz, müşterinin daha çok memnun kalmasını sağlayacaktır. Eğer durum sizi aşıyorsa, şefe giderek durumu aktararak, yardım talep etmeniz gerekmektedir.

Kurallara Uymak

Garsonluk, kendi içerisinde pek çok kural barındırmaktadır. Örnek olarak çatal ve kaşıklar, her zaman belirli düzene göre konulmalı, tabaklar belirli bir şekilde dizilmelidir. Masalar ve sandalyeler, her zaman düzenli olmalıdır. Bunun gibi pek çok kural vardır. Bir garson bunların hepsini bilerek, özen göstermeli ve uygulamalıdır.

Doğru Davranmak

Garsonlar, her duruma karşı, her an farklı davranmaya hazır olmalıdır. Örneğin müşterinin karakteri ciddi ise, onunla ciddi bir şekilde konuşulmalıdır. Ancak müşteri arkadaş canlısı bir tutum sergiliyorsa, buna uygun davranılmalıdır. Bu sayede her müşteri memnun kalacaktır. Bu nedenle kısa sürede farklı durumlara karşı çözüm üretebilmeyi keşfetmeniz, en önemli konular arasında yer almaktadır.

Garson nasıl olunur sorusuna cevap arayıp,  garson olmak istiyorsanız, ilgili ilanlara başvuru yaparak işe alınma fırsatınız görünmektedir. Bundan sonra alacağınız maaş, her zaman müşterileri ne kadar memnun bıraktığınız ile ilgili olacaktır. Arkanızda mutlu müşteriler olması, size verilen maaşı da arttıracaktır. Müşteriler de bahşiş vereceği için, kazancınız yükselecektir.

Mesleğe giriş yaptıktan sonra yukarıda belirtmiş olduğumuz bu kurallara uymanız, eksik yönlerinizi tamamlayarak, kendinizi her anlamda geliştirmeniz en temel konular arasındadır. Aksi takdirde hakkınızda şikâyet eden bir müşteri, sizin açınızdan kötü sonuçlar doğurabilecektir. Bu bakımdan garsonluk, yapılması en zor meslekler arasında yer almaktadır.

Bu yazımızda; Garson nasıl olunur, garson olmak için gerekli şartlar nelerdir, garson maaşı ne kadar gibi sorulara cevap verdik Part Time Ne Demek? Part Time İş Nedir? Maaşlar Nasıl Hesaplanır? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın