Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?
mantar-yetistiriciligi-nasil-yapilir-kazandirir

Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Kültür mantarı yetiştiriciliği, fazla bir tecrübe gerektirmeyen iş fikirleri arasında olması sebebiyle son yıllarda fazlasıyla tercih edilen işlerden biridir. Özellikle bu alanda devlet yatırımının bulunmasıyla daha cazip hale gelen mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır, mantar yetiştiriciliği ne kadar kazandırır? Gibi konuyla ilgili merak ettiğiniz soruların cevabını, sizler için paylaştık.

Kültür Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır?

Mantar yetiştiriciliğinin sağlıklı koşullarda yapılması ve gereken verimin alınması için öncelikli şart, alanın sıcaklık, havalandırma ve nem koşullarını tam olarak sağlaması gerekmektedir. Bunun için gerekli olan ekipmanları temin etmenin yanı sıra, alanın büyüklüğüne göre alacağınız kompost ürünlerde mantar yetiştiriciliğinin önemli bir parçasıdır.

  • Mantar yetiştirilecek kapalı alanın havalandırması için alt yapı oluşturulmalıdır.
  • Isı dengesini sağlamak için aydınlatma ve klima gibi ekipmanlar temin edilmelidir.
  • Nem sağlamak, özellikle yerleri ve kompostları sulamak için alt yapı hazırlanmalıdır.
  • İş sırasında kullanılacak maske ve kıyafet tercihi, sağlık açısından gereklidir.

Kendinize ait bir yer olduğunu düşündüğümüzde, ekipmanlar için ortalama harcanması gereken tutar yerin büyüklüğü için kullanılacak klimaya da bağlı olarak 20 bin TL civarındadır. Diğer tüm detayları dikkate aldığımızda, 20 ile 30 bin arasında bir sermaye ile orta halli bir yetiştirme ortamı elde edilebilmektedir.

mantar-yetistiriciligi-nasil-yapilir-kazandirir
mantar-yetistiriciligi-nasil-yapilir-kazandirir

Kültür Mantar Yetiştiriciliği Ne Kadar Kazandırır?

Mantar yetiştiriciliği hakkında en fazla merak edilen konulardan biri, kültür mantar yetiştiriciliği ne kadar kazandırır? Sorusunun cevabı olmaktadır. İstiridye ya da diğer kültür mantarı yetiştirerek kazanacağınız miktar, alanın büyüklüğü ve ne kadarlık bir kompost kullanarak bu işe başlayacağınıza bağlı olarak değişmektedir.

İlk kurulum maliyetlerini ayrı hesaplamak kaydıyla, istiridye mantarı ya da diğer kültür mantarları üretimi yaparak 100 metrekarelik bir tesis için aylık 6 bin TL kazanç sağlamak mümkündür.

İlk kurulumu yaparken satın alacağınız malzemeler, sizin kalıcı olarak kullanacağınız malzemelerdir. Ayrıca alınacak kompostlar 8 defaya kadar ürün vereceği için, bu kullanımı doldurana kadar yeni bir maliyet olması söz konusu değildir.

Bu süreçte işçi giderleri, elektrik ve su giderleri dışında fazla bir maliyetiniz olmayacağı için kompostların kullanım süresi boyunca zaten mevcut yatırımınızı rahatlıkla çıkarmanız söz konusu olacaktır. Sonraki süreçte ise sabit maliyetler dışında sadece kompost maliyetiniz olacaktır. Klima, aydınlatma ve alt yapı maliyetleri, diğer üretimlerde bulunmayacağı için kar marjınız bir hayli artmış olmaktadır.

İstiridye mantar yetiştiriciliği nasıl yapılır, kültür mantar yetiştiriciliği ne kadar kazandırır? Konusu hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından bize iletebilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği Nedir?
Mantar Yetiştiriciliği Nedir?

Mantar Yetiştiriciliği Nedir?

Mantar yetiştirme konusunda yeniyseniz, mantar yetiştiriciliğinin ne olduğunu merak etmek isteyebilirsiniz. Terimin ne anlama geldiğini tam olarak anlamıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen mantar yetiştirme söz konusu olduğunda aslında bir acemi olmanızdır.

Ayrıca, kendi başınıza mantar yetiştirmeyi planlıyorsanız ve nasıl çalıştığına pek aşina değilseniz, arka bahçenizdeki mantar çiftliğinizde eğlenmek oldukça zor olabilir.

Mantar yetiştirmeyi bir hobi veya yan iş olarak arıyorsanız, mantar yetiştirme muhtemelen hayatınızın büyük bir parçası olacaktır. Bu amaçla çevrimiçi olarak birçok harika kaynak var, ancak mantarları yalnızca bir web sitesinden veya şahsen tanışmadığınız birinden almaya yeterince hazır olacağınızı düşünerek kendinizi kandırmayın.

Çevrimiçi aramanızın başında soruları yanıtlayın.

Mantarlar hakkında var olan bilgilerin büyük çoğunluğunun tamamen yanlış olduğunu ve sizi yanlış yola götüreceğini göreceksiniz. Bunun anlaşılmasının bu kadar önemli olmasının nedeni, mevcut bazı bilgilerin son derece yanlış olması ve başarı şansınızı etkileyebilmesidir.

Mantar yetiştirmeye başlamadan önce yapmanız gereken birkaç şey var. Yapılacak ilk şey mantarlar üzerinde biraz araştırma yapmaktır.

Bu araştırma sizi sadece mantarların nasıl yetiştirildiği konusunda eğitmekle kalmayacak, aynı zamanda ne tür mantarları yetiştirebileceğinizi, nasıl yetiştirilebileceğini ve onları nereden temin edeceğinizi de öğretecek. Tüm bu bilgiler son derece önemlidir çünkü bu bilgiler olmadan mantar yetiştirmeye çalışırken çok fazla zaman kaybedebilirsiniz.

Mantar yetiştirmeye hazır olduğunuzda, birkaç farklı mantar türü satın almak isteyebilirsiniz. Bu size, büyümesi daha kolay bir mantar türü bulma şansı verecektir. Bu aynı zamanda size hangilerinin en iyi büyüdüğünü ve hangilerinin büyümediğini bulma fırsatı verir, böylece en iyi büyüyen mantar türlerine dikkat edebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Nasıl Para Kazanılır - Para Kazanma Yöntemleri

Atmanız gereken bir sonraki adım, bahçenizde kolayca mantar yetiştirebileceğiniz ve bir seranın en iyi şekilde çalışacağı bir yer bulmaktır. Bir seraya sahip olduğunuzda, mantarları hasat etmeye ve içinde yetiştirmeye başlayabilirsiniz, bu genellikle en popüler yöntemdir.

Mantarları hasat ettiğinizde, onları bir soğutucuda saklamalı ve ihtiyaç duyana kadar taze tutmalısınız. Onları serin tutmanın yolu sera kullanmaktır.

Mantar yetiştirmeye başladığınızda, mantar ortamına giren herhangi bir mantar veya bakteri için tetikte olmalısınız. Bu bakteri mantarları öldürebilir ve onları yok edebilir, bu da mantarların yayılmasına neden olur, bu yüzden onları olabildiğince çabuk ortadan kaldırmak için elinizden gelen her şeyi yapmalısınız.

Yapmanız gereken başka bir şey de mantarları iyi havalandırılan bir alanda yetiştirdiğinizden emin olmaktır. Bu, mantarların düzgün bir şekilde büyümesini sağlayacak ve hasarın oluşmasını önleyecektir.

Aynı zamanda aynı bölgede büyüyen yalnızca bir tür mantar bulundurduğunuzdan da emin olmalısınız. Birden fazla mantar türünüz varsa, muhtemelen hepsini ayrı alanlara koymalısınız.

Mantar yetiştirmeyi öğrenirken her zaman izlemeniz gereken üçüncü bir ipucu, mantarları hasat ederken her şeyi iyice temizlediğinizden emin olmaktır. Hasattan sonra, saklamadan önce mantarların tamamen kuru olduğundan emin olmalısınız.

İzlenecek dördüncü bir ipucu, mantarlarınızı doğru şekilde sakladığınızdan ve asla buzdolabına koymadığınızdan emin olmaktır. Buzdolabında saklasanız bile mantarlarınız kuru bir yerde muhafaza edilmelidir. Bu şekilde, nem hala içeri sızabilir ve mantarın büyümesine neden olabilir.

Her zaman izlemeniz gereken beşinci ipucu, asla mantar sporlarınızı kullanmamaktır. Bu sporlar, diğer mantarlarınıza bulaşabilecek sporlar yayabilir ve bunu yaparak tüm mantarlarınızı kolayca yok edebilirsiniz.

Bu makaledeki ipuçlarını izleyerek kolayca mantar yetiştirmeyi öğrenecek ve kendinize çok fazla zaman ve hayal kırıklığı kazandıracaksınız.

Zehirli mantar türleri nelerdir?

İki farklı zehirli mantar türü vardır: puffball ve Cantharellus cibarius. Her ikisi de zehirlidir, ancak bazı mantarların farklı toksisite seviyelerine sahip olmasının farklı nedenleri vardır.

Birincisi, okyanuslarda yaşayan küçük bir balık olan kirpi balığı veya siyah trompet balığı var. Derin suda yaşarlar ve karanlığı sevdikleri için ve metabolizmaları çok oksijenli bir ortam gerektirdiğinden, çok fazla mantar yemeleri şaşırtıcı değildir.

Elde ettikleri diğer zehirli mantar türü Çin karaağacıdır. Bu, Asya’da, doğuda, Sarı Nehir çevresinde büyüyen bir ağaçtır ve dalları ile güzel bir ağaçtır.

Bu zehirli mantarları ağzınıza koyduğunuzda çok kolay ayrışırlar, bu da yeşil çayın rengine benzer şekilde genellikle yeşil renkli oldukları için onları tanımlamanızı zorlaştırabilir. Ayrıca genellikle sümüksüdürler. Ancak toprakta büyüdüklerinde boyutları oldukça büyük olabilir ve burası kolayca görülebilecekleri yerdir.

Bu mantarları bulduğunuzda yapmanız gereken ilk şey onlardan uzak durmaya çalışmaktır. Bunlar zehirli mantarlar ve onları yemekten ölebilirsin. Yutulursa, vücudunuzda parçalanmaya başlayacak ve bu da ishal, mide bulantısı, kusma ve hatta halüsinasyonlara neden olabilir.

Bir de zehirli sarmaşık vardır ki bu insanlar için çok rahatsız edici olabilir. Aynı zamanda çok zehirlidir. Zehirli sarmaşık, Kuzey Amerika’da yaşayan çok yıllık bir bitkidir ve oldukça büyük bir bitkidir. Bitkiyi toprağa bırakıp sıkıştırırsanız, dikkatli olmazsanız zehri vücudunuza salma ihtimali vardır.

Bitki ve kökleri ve bitkiden aldığınız lateks olan yediğiniz yenilebilir kısma sahipsiniz. Bununla birlikte, kökler en çok kullanılan şeydir, çünkü bitki çok fazla lateks üretir.

Zehirli mantar aldığınızda kaçınmanız gereken şey, çok fazla sporu olan olandır, çünkü sorunlara neden olma olasılığı diğer mantarlardan daha fazladır. Örneğin, bir tür mantar sizin için zehirli olabilir, ancak çevrede diğer bitkileri öldürebilen mantarlar vardır.

Ayrıca, mantarın bahçenizde veya yerde ne kadar süredir büyüdüğüne de dikkat etmelisiniz. Uzun süredir büyüyorsanız, muhtemelen ondan kurtulmalı ve daha fazlasını tüketmemelisiniz. Bununla birlikte, kısa süre önce filizlendiyseniz, düşük besin kaynağı nedeniyle daha fazla büyüyebilirsiniz.

Aldığınız mantarlara dikkat etmeli ve onları nasıl doğru kullanacağınızı bildiğinizden emin olmalısınız. Bahçenizde mantar yetiştirirseniz, şu anda yiyor olabileceğiniz mantar gibi herhangi bir mantardan uzak durmanız gerekir. çünkü mantarlar onları yiyebilir. sırayla.

İlginizi Çekebilir  Paintball Sahası Açmak Para Kazandırır Mı?

Bunları mutfakta kullanmak da önemlidir. Bazı mantarlar size ağız kokusu verir ve bu da bazı sorunlara yol açabilir. Yanlış mantar alırsanız, midenize zararlı bir enfeksiyon kapabilirsiniz.

Bazı mantarlar da sizi hasta edebilecek sporlar içerdiğinden tehlikelidir. Mantarların sizin için tehlikeli olmadığından emin olmanın iyi bir yolu, onları saygın bir kaynaktan satın almaktır.

İstediğiniz mantarları bulduğunuzda, onları kullanmayı ve zararlı olabileceğinden atmamayı unutmayın. Aslında, onlara uygun şekilde bakmazsanız hastalanabilir, hatta ölebilirsin. Yapılacak en iyi şey, onları saklamak ve birkaç hafta içinde bahçenizde büyütmek ve nasıl gittiğini görmek.

Mantarların doğal ortamı nasıl iyileştirilmelidir?

Genel olarak mantarların doğal ortamı bitki, mantar ve böceklere çok dosttur. Son yıllarda mantar yetiştiriciliği, mantarın doğal ortamına yaptığı olumsuz etkiler nedeniyle gündemde kalmıştır. Ancak bu tartışma, mantar yetiştiriciliğinin yönetilme şekli olan asıl meseleden yalnızca bir dikkat dağıtıcıdır.

Tahmin edebileceğiniz gibi, mantar yetiştiriciliği istilacı bir mantar yetiştirme yöntemidir ve mantarlar için doğal ortam her zaman istila edilme tehlikesi altında değildir.

En önemli tehditler, çiftçiler tarafından tahrip edilen doğal yaşam alanlarının tahrip edilmesidir. Ancak mantar endüstrisinin tarımdan etkilenen tek kısmı mantarlar için doğal ortam değildir. Ayrıca dünya çapında artan mantar talebinden de etkilendi.

Mantar yetiştiriciliğinin neden bu kadar sorunlu olduğuna dair birçok tartışma var ve insanların neden bu endüstrinin etkisinden endişe duyduklarını anlamak kolay. Her şeyden önce mantarın ne olduğunu düşünmeliyiz.

Mantarlar, toprakta büyüyen mantarlardır. Doğada, bu mantarlar üzerinde büyüdükleri bitki tarafından kontrol altında tutulur. Ancak 1960’larda mantar yetiştiriciliği popüler olmaya başladığında, çiftçiler mantarı toprağa verebildiler. Bu çok büyük bir hataydı ve sonuçları yıkıcı oldu.

Mantarlar ciddi sorunlara neden olabilir. Bitkilerden bitkiye hava yoluyla ve diğer bitkilere ve toprağa yayılabilirler. Dahası, toprakta çirkin delikler oluşturabilir ve hatta içinde büyüdükleri bitkileri yok edebilirler.

Mantarlar, doğal ortama çok fazla erişimleri varsa, çeşitli hastalıklara ve parazitlere de neden olabilir. Ayrıca mantarlar, toprakta bulunan besinleri kirleterek bitkilere zarar verebilir.

Mantarlar için doğal ortamı iyileştirmenin bir yolu varsa, bu çiftçilerin sistemleri içinde faydalı organizmaların büyümesini teşvik eden uygulamaları benimsemeleri olacaktır. Örneğin, çiftçiler nitrojen ve fosfor içermeyen bir habitat oluşturmayı düşünmelidir. Bu iki element, mantar üretiminde kullanılan ana maddelerdir.

Peki mantarların doğal ortamı nasıl görünmeli? Mantar çiftliklerinde faydalı bakterilerin büyümesini teşvik etmede başarılı olduğu kanıtlanmış bir yöntem, mantar kompostlama kullanmaktır.

Örnek bir mantar çiftliği; http://www.gurmemantar.com.tr/

Bu, mantar kalıntılarının alınmasını, malzemenin parçalanmasını ve ardından toprağa besin açısından zengin bir maddenin eklenmesini içeren bir süreçtir. Bu tür malzemeler, toprak, hava ve diğer bitkiler dahil olmak üzere farklı yerlerden bakterileri çekebilir.

Gübre kullanmak, mantarlar için doğal ortamı iyileştirmenin iyi bir yolu olabilir. Çoğu çiftçi, mantar çiftliklerine bir kompost yığını sağlayacaktır, ancak yapmazlarsa, yerde otlayan hayvanların atıkları yine de kompost yığınına eklenebilir.

Birkaç ay sonra gübre bozulur ve onu mantar kompostu üretecek bir dizi faydalı bakteri sağlayan zengin ve verimli bir toprağa dönüştürür. Bu tür bir kompost, toprağın sağlığını ve nemi tutma ve tutma kabiliyetini iyileştirmeye yardımcı olacaktır, her ikisi de mantar büyümesi için önemlidir.

Mantar kompostu, kalın bir tabaka haline geldikten sonra doğrudan bahçeye de uygulanabilir. Bunun için kompost biraz toprakla karıştırılmalı ve birkaç gün dinlenmeye bırakılmalıdır. Kompost oluşturulduktan sonra, bahçeye serpilebilir ve toprağa iyice karıştığından emin olun.

Mantar gübreleri, mantarlar için doğal ortamı iyileştirmenin harika bir yoludur. Ancak doğal kompost yerine kullanılmamalıdır. Bunun yerine, ek olarak hareket etmelidirler. Böylece hem kompost hem de mantar atığı aynı faydalara sahip olur.

Mantarlar için doğal ortamı iyileştirmenin, çiftçilerin bu yöntemleri uygulama şeklini gerektirdiği açıktır. Çiftçilerin mantar zehirlenmesine neden olan tüm unsurların tamamen ortadan kaldırılacağını garanti etmeleri mümkün değildir.

Çiftçiler problemin üstesinden gelmede yaratıcı olmalıdır. Ancak çiftliklerini olabildiğince temiz ve sürdürülebilir kılmak için adımlar atmaları gerekiyor.

mantar-yetistiriciligi-nasil-yapilir-kazandirir
mantar-yetistiriciligi-nasil-yapilir-kazandirir

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın