Google Nasıl Para Kazanıyor? Ne Kadar Kazanıyor?
google nasıl nereden para kazanıyor

Google Nasıl Para Kazanıyor? Ne Kadar Kazanıyor?

Google incelemesi, Google’ın para kazanma sistemine yakın bakış, Google nasıl para kazanıyor? Google nereden para kazanıyor? Google ne kadar para kazanır? Bu tür sorularının cevaplarını bu yazımızda bulabileceksiniz.

Hemen hemen hepimizin internete girdiğimizde açtığımız ilk sayfa Google oluyor. İnternette ne aramak istersek önce Google’a soruyoruz. Hatta gireceğimiz sitenin tam adını biliyor dahi olsak önce Google’in arama ekranına giriyor, ardından gitmek istediğimiz siteye ulaşıyoruz.

Google’ı sadece arama yapmak için kullanan kullanıcıların gözünden baktığımızda Google, üzerinde sadece arama çubuğunun olduğu boş bir sayfadan ibaret gibi görünüyor.

Oysa ki şirketin değeri milyar dolarları çoktan aşmış durumda!

Yapılan araştırmalar sonucunda Google, dakikada ortalama 110.000 (Yüz On Bin) Amerikan Doları kazanıyor!

Türk parasına çevirdiğimizde yaklaşık 800.000 TL yapıyor! Dakikada 800.00. Türk Lirası! İnanılmaz değil mi?

Peki hiçbir şey satmayan, kullanımı tamamen ücretsiz olan ve görünürde boş bir sayfadan ibaret olan Google parayı nereden ve nasıl kazanıyor? Bu kadar muazzam paraları nasıl kazanır? Bunu hiç düşündünüz mü? Google’ın çalışma sistemi hakkında bilgi sahibi değilseniz Google’ın para kazanma sistemini hiç merak ettiniz mi?

Google Nasıl Para Kazanır?

Web site işlerine yatkın olanlar Adwords, Google Adsense gibi terimlere aşina olanlar bu sorunun cevabını zaten biliyor olsa da biz bu sayfamızda internet ve para kazanma konularına yeni başlayanlar için google nasıl para kazanıyor? Sorusunu cevaplamaya çalışacağız.

Google’ın para kazanma yöntemlerini sizlere tanıtmak istiyoruz. Google üzerinden para kazanmak isteyenlerin bilmesi gereken terimleri daha yakından tanıtmaya çalışacağız. Google’ın çalışma mantığınız kavrayalım ki biz de Google üzerinden para kazanabilelim.

Google’ın para kaynağının %97’lik kısmı internet reklamcılığından geliyor.

Google, gerçek anlamda kendi reklam servisi olan eski adı ile AdWords yeni adı ile Google Ads üzerinden para kazanıyor. Google, para kazanma işlemini arama yaptığımızda arama sonuçlarını bize gösterdiği 2. sayfada yapıyor.

İlginizi Çekebilir  2020 Yılında En Fazla Kazanan Meslekler Hangileridir?

Aşağıdaki örnekte görüldüğü gibi…

google nereden para kazanır
google nereden para kazanır

Bizim örnek verdiğimiz “Bodrum Otelleri” araması yaptığımızda Google’ın bize listelediği sonuçlarda yer alan ve başında “Reklam” yazan sonuçlar, Google’a reklam veren kişi ve/veya firmaların web sitelerinden oluşuyor.

Bu kişiler veya firmalar Google’a istedikleri arama sonuçlarında ilk başlarda gözükmek için para ödüyor. “Bodrum Otelleri” gibi bazı kelimelerin tıklama başı maliyeti 3-5 TL gibi rakamlara çıkabiliyor.

Yani Google’a “Bodrum Otelleri” araması yapan bir kişi kenarında “reklam” yazan arama sonucuna tıkladığında Google her tıklamaya karşılık reklam verenlerden para alıyor yani her tıklama başına para kazanıyor.

Her kelimenin fiyatı rekabet durumuna göre değişiklik gösteriyor. Kelimede ne kadar çok rekabet varsa fiyatlar da o kadar yukarı çıkıyor. Bu fiyatları ise reklam verenler kendileri belirleyebiliyor.

Kendi reklamının en üstte çıkmasını isteyen firmalar bir o kadar da fazla ücret ödemek durumunda kalabiliyor. Bazı arama terimleri tıklama başına 10 kuruş olabilirken bazı terimlerin tıklama başı maliyeti 5 lira ile 10 lira aralığında olabiliyor.

Yurt dışında, özellikle Amerika’da bu oranların oldukça fazla olduğu işin içinde olanlar tarafından bilinen bir gerçektir. Sigorta, sağlık, para kazanma, avukatlık büroları gibi rekabetin yüksek olduğu sektörleri ilgilendiren arama terimlerinin tıklama başı maliyeti 20-30 Amerikan Dolarına kadar yükselebiliyor.

Abarttığımızı düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Amerika’da bu rakamlar normal sayılır.

Google’ın hemen hemen bütün dünyada hizmet verdiğini ve günlük milyarlara varan rakamlarda arama yapıldığını düşündüğümüzde Google’ın bu kadar çok parayı nasıl kazandığını tahmin etmemiz hiç de zor değil.

Ayrıca bu reklamlar sadece Google arama sonuçlarında gözükmez.

Google Nasıl Para Kazanıyor? Diğer Yöntemler

Google’ın Para Kazandığı Diğer Platformlar:

  • Youtube:

Google, 2015 yılında Youtube’u da satın almıştı. Google nasıl para kazanıyor sorusuna %97’lik kısmını internet reklamcılığından kazandığını söylemiştik. Yukarıda örnek vererek açıklamaya çalışmıştık.

İlginizi Çekebilir  İş Bulmada Sağır Kişiler İçin Bir Kılavuz

Google, Youtube videolarında görünen reklamlardan da para kazanmaktadır. Youtube’da video izlerken karşımıza çıkan reklamlar, Google reklamlarına aittir. Bu reklam gösterimlerinden ve/veya gösterilen reklamlara her tıklamadan Google para kazanır.

  • Gmail:

Google’ın e-posta hizmeti olan Gmail’de hesabı olanlar bilir, Google gelen e-postaları “Birincil“, “Sosyal” ve “Tanıtımlar” olarak kategorize etmiştir. Tanıtımlar kategorisinde yer alan e-postaların çoğu reklam içerikli iletilerden oluşmaktadır. Dolayısı ile Google için bu para kazanma yöntemlerinden birisi durumundadır.

Ayrıca gelen iletilerin içerisine, yan banner olarak görünen reklamlar da Google aittir. Bu gösterilen reklamlara tıklama başına Google para kazanıyor. Belki de bunu hiç bilmiyordunuz. Değil mi?

  • Android Uygulamalar:

Google Play Store üzerinde bulunan bazı uygulamalar ücretli olabiliyor. Ya da ücretsiz olan uygulamanın imkanlarından daha fazla yararlanmak için belirli bir ücret ödemeniz gerekebiliyor. İşte ödediğimiz bu ücretler Google’ın cebine giriyor.

Dedik ya Google nasıl para kazanır? Google nereden para kazanıyor? diye, her gün telefonumuza indirdiğimiz bu uygulamalarda görünen reklamlardan da Google para kazanmaktadır.

Google için para kazanma yöntemlerinden bazıları ve en çok kazandığı yöntemler bu şekildedir.

Umarız Google nasıl para kazanıyor? araması ile gelen ziyaretçilerimiz aradıkları soruların cevaplarını bulmuştur. Google ne kadar para kazanır? Sorusuna da cevap vermiştik hatırlarsanız.

Tekrar hatırlayacak olursak, 2020 yılı şartlarına göre Google, dakikada 800.000 (Sekiz yüz bin) Türk lirası para kazanır!

google nasıl para kazanır
google nasıl para kazanır

Daha fazla “para kazanma” konuları için burayı tıklayınız.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın