Hayvan Oteli Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?
Hayvan oteli nasıl açılır

Hayvan Oteli Nasıl Açılır? Ne Kadar Kazandırır?

Hayvan oteli nasıl açılır sorusu, her girişimci ruhun içerisinde barındırdığı sorulardan birisidir. Ne kadar kazandırır sorusu da sıklıkla sorulurken; hukuki ve resmi boyutu merak edilir. Peki, hayvan oteli nasıl açılır, ne kadar kazandırır?

Günümüzde evcil hayvan beslemek, oldukça yaygındır. Pek çok insan, evlerinde başta kedi ve köpek olmak üzere küçük dostlar beslemektedir. Bu kişiler her ne kadar bu canlıların bakımını üstlense de, seyahat gibi elde olmayan durumlarda onların yalnız bırakılmaları gerekebilmektedir. Bunun nedenlerinden bir tanesi de seyahatlerde evcil hayvanlar için de bir ücret alınmasıdır. Yine iş gezisi gibi durumlarda evcil hayvanları yanında taşımak, imkânsız olabilmektedir.

Hayvanları evde yalnız bırakmak, başta su ve mama sorunu olmak üzere, pek çok olumsuz duruma neden olabilmektedir. Her ne kadar sahipleri bu dostlarımıza su ve yem doldursa da, bu 1-2 gün içerisinde tükenmektedir. Bu koşullarda bir hayvan oteli, en çok ihtiyaç duyulan gereksinimlerdendir. Buraya emanet edilen hayvanlar hakkında, sahiplerinin tüm bilgisi alındıktan sonra, belirli bir günlüğüne otel sahipleri ve çalışanları tarafından bakım yapılmaktadır. Özellikle büyükşehirlerde hayvan otelleri, en çok rağbet gören işletmeler olmaktadır. Bu nedenle aldıkları ücretler de yüksek olmaktadır ve herkes hayvan oteli nasıl açılır merak etmektedir.

Hayvan otellerinin aldığı ücretler, bu dostlarımıza daha iyi bir hizmet verilerek arttırılmaktadır. Hayvan sahipleri ne kadar mutlu olursa, sizi de çevrelerine o kadar çok tavsiye edecektir. Eğer hayvan oteli açmak istiyorsanız, bunun için bazı belgelere sahip olmanız gerekmektedir. Sadece yere sahip olmanız, oteli açmanız hakkında yeterli olmamaktadır. Gerekli belgeleri edindikten sonra ilk sırada ise düzgün bir inşaat yapmaktır.

Bazı kişiler, hayvan oteli işletmenin kolay olduğunu düşünmektedir. Ancak bu en önemli yanlışlar arasındadır. Misafir olarak kabul edilen hayvanların bakımını siz üstleneceğiniz için, tüm sorumluluk da size yüklenmektedir. Bunlar yeme-içme, barınma, ısınma, oyun oynama ve güvenlik gibi durumlar olmaktadır. Bu nedenle hayvan sevmeyen bir kişi, hayvan oteli işinde büyük ihtimâl ile başarılı olamayarak, batacaktır.

Hayvan Oteli Nasıl Açılır? Gerekli Belgeler Nelerdir?

Hayvan oteli açmak için, ilk önce bir sertifika sahibi olmanız gerekmektedir. Bunun için ev ve süs hayvanları yönetmeliğine uygun davranmanız gerekmektedir. Hayvan oteli nasıl açılır sorusunun belki ide en önemli detaylarından birisi; sahip olmanız gereken belgelerdir.

  • Başvuru dilekçesi
  • Kuruluş için izin belgesi
  • İş yeri açma raporu
  • Eğitim sertifikası
  • Teknik resim kurallarına riayet edilerek hazırlanan bir işyeri plan tasarısı
  • İlgili ve bağlı olunan belediyeden su kullanma belgesi
  • En az 1 yıllık noter tasdikli veteriner hekim sözleşmesi
İlginizi Çekebilir  İş Sağlığı ve Güvenliği Nedir

Hayvan oteli açmak için bu belge ve sertifikaları hazırladıktan sonra, otel inşası yapabilmeniz mümkündür. Bu konuda oteli düzgün, dikkatli ve bir plana uygun inşa ettirmeniz gerekmektedir. Zira hayvan sahipleri hayvanlarını bırakmadan önce, bu oteller hakkında ayrıntılı bilgi edinmekte, otellerde nelerin bulunduğuna ve yapısına dikkat etmektedir. Eğer sizi bu konularda yetersiz görürlerse, size dostlarını emanet etmeyecektir. Böylece elde edeceğiniz gelirler de kat kat düşük olacaktır.

Burada sadece hayvanların yeme-içme ihtiyaçlarını yerine getirmek yeterli değildir. Aynı zamanda onların bakım ve oyun ihtiyacı için gerekli alanlar ve sağlık kontrolleri için bir mekân, en gerekli yerlerdir. Zira bu otellerde, çok fazla hayvan kalabilmektedir. Bu nedenle eğer hayvan sağlıklı bilse olsa, farklı bir hayvandan hastalık kapabilecektir. Bu durumlara karşı gerekli kontrollerin yapılacağı bir sağlık kontrolü yeri, en gerekli bölümler arasındadır. Bu bölümde hayvanlar için gereksinim duyulacak tüm sağlık ekipmanları, hazır bir şekilde yer almalı ve temizlikleri de düzenli olarak yapılmalıdır. Peki, hayvan oteli nasıl açılır, nelere dikkat edilmeli?

Hayvan Oteli Nasıl Açılır
Hayvan oteli nasıl açılır

Hayvan Oteli Açarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hayvan oteli açmak her ne kadar kolay bir iş gibi görünse de, en zor durumlar arasında yer almaktadır. Bu konuda ilk durum, hayvanlara verilecek mama ile ilgilidir. Evcil dostlarımız, kendilerine verilen her mamayı tercih etmemektedir.

Bu nedenle otelde çok sayıda mama çeşidi bulundurmanız gerekmektedir. Bu mamalar, hayvanların bulunduğu yaş grubuna göre de farklılık göstermektedir. Bu nedenle her yaş grubundan, farklı lezzetlerde mamaları bulundurmanız şarttır. Mamalar, kuru ve yaş olarak ayrılmaktadır. Burada yaş mama yemeye alışan hayvanlar, kuru mama yememektedir. Bu nedenle hayvanın ne tür mama yediğini öğrenmeniz şarttır. Bu konuda da pek çok yaş mama bulundurmanız gerekmektedir. Bu konuda dikkat etmeniz gereken husus, sahibin isteğidir. Eğer sahibi yalnızca kuru mama verilmesini istiyorsa, buna uygun davranılmalıdır.

Hayvan Oteli Nasıl Açılır? Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Hayvan sağlığı da, insan sağlığı gibidir. Dolayısıyla birden fazla hayvan aynı yerde durduğunda hastalık oldukça gözlenmektedir. Bu nedenle hayvanını bırakmak isteyen müşterilerden hayvanın sağlığını da öğrenmek şarttır. Eğer bir hastalık mevcutsa, bu hayvan hastalığı yaymaması için ayrı tutulmalıdır. Zira aksi durumda tüm hayvanların enfekte olma riski vardır. Bu da gelirinizi ciddi oranda düşürecek konular arasındadır. Zira hayvanı otelde hastalanan sahipler, sizin reklamınızı olumsuz yapacak, hatta ilgili yerlere şikâyet edecektir.

İlginizi Çekebilir  Google Kişi Kartları Nedir?

Hayvan otelleri ile ilgili bir diğer önemli konu ise hayvan sevgisidir. Bu otellerde çok sayıda hayvan olabildiği için, sıklıkla çalışan alınmaktadır. Burada gerek otel sahibi, gerekse çalışanlar hayvanları sevmelidir. Zira çalışanlar, hayvanların oyun oynama ihtiyacını da giderecektir. Hayvanları sevmeyen bir kişi, işini düzgün yapmayacak, hatta hayvanlara zarar dahi verebilecektir. Eğer hayvan sevmiyorsanız, bu işi yapmamanız tavsiye edilmektedir. Çalışanların sık bir şekilde kontrolü de oldukça önemlidir. Hayvanlar dertlerini anlatamadığı için, şiddet de görseler fark edilmeyebilmektedir. Bu nedenle güvenlik kameralarının bulunması ve çalışanların her an izlenmesi, en gerekli hususlar arasındadır.

Bir diğer konu ise hayvanların birbirleri ile olan ilişkileridir. Bu konuda kedi ve köpeklerin ayrı olması en gerekli durumdur. Ancak kediler de, köpekler de kendi cinslerine saldırabilmekte, kavga edebilmektedirler. Bu nedenle onlara zarar gelmemesi en gerekli durumlar arasındadır. Peki, hayvan oteli ne kadar kazandırır?

Hayvan Oteli Nasıl Açılır
Hayvan Oteli Nasıl Açılır

Hayvan Oteli Ne Kadar Kazandırır?

Hayvan oteli açmak, maddi yönden oldukça masraflıdır. Bunun en temel nedenlerinden bir tanesi, bazı ekipmanların yurt dışından getirilmekte olmasıdır. Buna ek olarak, ilk dönemlerde yüksek gelir elde edilmeyebilmektedir. Bu konuda sabırlı davranmak en gerekli koşullardandır. Ayrıca bazı aylarda seyahat oranları oldukça düşük olduğu için, hayvan otellerine olan ihtiyaç da düşmektedir. Ancak büyükşehirlerde yaz aylarında, pek çok kişi tatile çıkmaktadır. Burada evcil hayvanı bulunan herkes, dostlarını otele bırakmak istemektedir. Böylece alınan kazanç da kat kat artacaktır.

Ancak kazanılan gelirin artmasını sağlayan en temel durum, hayvanlara sunulan hizmet, ilgi ve alakadır. Otele ne kadar çok yatırım yapmışsanız, hayvan sahiplerinin gözünde olan değeri o kadar artacaktır. İlgisiz görünümlü bir oteli çoğu kişi tercih etmeyecektir. Burada işe başlamadan önce diğer hayvan otellerinin nasıl olduğunu incelemek, hangi hizmetleri verdiklerini görmek en önemli konular arasındadır.

Bu şekilde hazırlayacağınız planları daha detaylandırarak, kaliteli bir hayvan oteli tasarlamanız mümkün olmaktadır. Şehirlerde birden fazla hayvan oteli bulunduğu için, bu sektör büyük bir rekabete söz konusu olmaktadır. Bu nedenle diğer rakiplerden sıyrılabilmek için, verilen hizmetlerin daha kaliteli olması, binaların daha güzel, nitelikli ve detaylı olması hayvan severler tarafından memnuniyetle karşılanacaktır. Böylece kişilerin size olan güveni de artacak ve sizden hizmet almaya gelen hayvan sahipleri de artacaktır. Bu sayede alınan gelir de önemli şekilde yükselecektir. Para Kazandıran İş Fikirleri yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın