Para Kazandıran İş Fikirleri
para kazandıran iş fikirleri

Para Kazandıran İş Fikirleri

Bu yazımızda genel olarak para kazandıran iş fikirleri sunuyoruz. İş kurmak veya meslek olarak yeni bir işe atılmak isteyenler için para kazandıran işler nelerdir? Hep birlikte değerlendireceğiz.

Klasik işlerin dışında yapılabilecek farklı iş çeşitlerinin de bulunduğu geleceği parlak olan karlı iş fikirleri, bir yandan sosyal ve diğer yandan ekonomik anlamda özellikle Türk vatandaşlarının geleceğine ayrı bir şekilde yön verecek farklı sektörlerdir.

Aşağıda vereceğimiz karlı ve para kazandıracak iş fikirleri bir kısmı henüz Türkiye’de tam olarak istenilen seviyeye gelmiş olmasa da ileride çok az yatırımlarla bu işlerden yüksek gelir elde etmek mümkün hale gelecektir.

Bu iş kollarının piyasadaki yükselişine baktığımızda bunu zaten rahat bir şekilde görmekteyiz.

Para Kazandıran İşler 2020

Geleceği Parlak Olan Karlı İşler

 • İlişki ve Evlilik Danışmanlığı

Eski usul evlilikler, ilişkiler ve hatta komşuluklar gün geçtikçe önemini yitirmeye başladı. Yeni nesil gençliğin eğitim anlayışı, toplum görgü kuralları ve hatta aile içi ilişkilerinin dahi köklü bir değişime gittiği bu dönemde ilişki ve evlilik danışmanlığı gibi sektörlere rağbet gün geçtikçe artmaya başlıyor.

Boşanma oranlarına baktığımızda da aslında ilişki ve evlilik danışmanlığı iş fikrinin net bir şekilde ihtiyaç duyulan bir meslek olduğu görülmektedir. Her ne kadar ilişki terapisti ve evlilik danışmanlığı gibi meslekler olumsuzluklardan ortaya çıkmış olsa da bu işlere yönelenler büyük kazançlar sağlamaya başladı bile.

Toplum yapısının bozulmasıyla ortaya çıkan bu danışmanlık hizmetleri, Avrupa ülkelerinde insanların büyük kazançlar sağladığı meslekler arasında yer almaktadır.

Her geçen gün Türkiye‘de de bu alana ilgi artarak devam ettiği için kariyer planlaması yapanların ilişki terapistliği ve evlilik danışmanlığı alanlarına yönelmesi iyi bir planlama olacaktır. Dolayısı ile güncel iş fikirleri olarak bizler de evlilik danışmanlığını para kazandıran iş fikirleri arasına alıyoruz.

 • Dikey Tarımcılık

Tarım sektöründe maliyetlerin artması nedeniyle dikey tarımcılık daha fazla gündeme gelmeye başladı. Geleceği parlak olan karlı iş fikirleri arasında dikey tarımcılık yapmak, maliyetleri önemli ölçüde azalttığı gibi kar oranını da yine aynı ölçüde yükseltmektedir.

Daha kısıtlı alanlarda daha az maliyetlerle çok daha fazla verim almak bu yöntemle mümkün olmaktadır. Dikey tarımcılığa atılacak kişilere tavsiyemiz ürünleri organik olarak üretmeleri yönünde olacak.

para kazandıran iş fikirleri
para kazandıran iş fikirleri
 • Alternatif Enerji Seçenekleri

Başta güneş enerjisi olmak üzere rüzgar ve su ile elde edilebilecek enerji çeşitlerinin gelecek yüzyıla damga vurması kaçınılmaz bir gerçektir. Dünyanın birçok ülkesinde bu tip yatırımların iyi kazançlar sağladığı bilinse de Türkiye’de henüz sektör yeni canlanmaya başlamıştır.

Alternatif enerji kaynaklarına yapılacak her türlü yatırım, yatırımcısına onlarca kat daha fazla kazanç sağlayacak işler arasında yer almaktadır. Özellikle enerji konusunda neredeyse tüm ülkelerin farklı yerlere bağımlı olması alternatif enerji seçenekleri üzerinde yapılacak özel sektör yatırımlarını daha karlı hale getirmektedir.

Alternatif enerji sektörüne yatırım yapmak için çok ciddi bir sermayeye ihtiyaç duyulması gerektiğinin altını çizelim. Yüksek miktarda sermayeye sahip iseniz alternatif enerji sektörü en çok para kazandıran iş fikirleri arasında her zaman üst sıralarda yer almaktadır.

 • Araç Şarj İstasyonları

Elektrikli araçların yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte ortaya çıkan yeni sektörlerden biri de araç şarj istasyonları olmuştur. Ülkemizde doğuştan elektrikli yerli otomobil üretilmeye başlandıktan sonra Türkiye’de daha büyük potansiyele sahip olacak bu istasyonlar için ilk yatırım yapan firmaların kazançlarının da doğal olarak daha fazla olacağı kesindir.

Geleceği parlak iş fikirleri nelerdir merak ediyorsanız, kesinlikle elektrikli araç şarj istasyonu açmak, en parlak işlerden birisi olarak öneririz.

Para Kazandıran İş Fikirleri

Girişimciler çoğu zaman yeni iş fikirleriyle ilgili araştırma yapmaktadır. Ancak para kazandıran işler konusunda karşılaşılan alternatiflerden hangisinin tercih edilmesi gerektiği en önemli süreçlerden biridir. Severek yapacağınız bir iş fikrini hayata geçirmek için girişimcilik ruhunun ortaya çıkması önemlidir.

Günümüzde hızlıca büyüyen ve küçük ölçekli işler arasında yer alan konu başlıklarını yazımızın devamında sunarken, en çok para kazandıran iş sektörleri hakkında da bilgi sahibi olmanızı sağlayacağız.

 • Bebek Ürün Satışı Yapmak

Bebekler için hazırlanan ürünlerin satışını yapmak, ciddi bir kazanç sağlayacaktır. Ülkemizde 0-5 yaş grubunda yer alan bebek sayısının 5 milyondan fazla olduğu düşünüldüğünde aslında bebek ürün satışının ne kadar karlı bir iş fikri olduğu anlaşılabilir. Buna ek olarak e-ticaret sitesi kurarak kendi sisteminizi oluşturabilir ve gerekli aksiyonları almaya başlayabilirsiniz.

 • Çevre Dostu İnşaat Sektörü

İnşaat sektörü şu sıralar zor günler geçirse de çevre dostu bir iş fikri arayanlar için bu sektörü önerebiliriz. Başta çevre kirliliği olmak üzere pek çok sorunun yaşandığı günümüzde, çevre dostu inşaat malzemeleri üreterek kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca güneş paneli üretimi ya da çevre dostu boya üretimi de çevre dostu iş fikirleri arasındadır.

 • Metal Endüstri Sektörü

Küçük ve orta ölçekli işletmeler için demir ihtiyacı her zaman bulunmaktadır. Elbette sektöre göre iş planı oluşturabileceğiniz metal endüstrisinde başta sanayi, tarım ve inşaat sektörünün ihtiyacı olan demiri üreterek yüksek kazanç elde edebilirsiniz. Çünkü günümüzde çelik ve yerli metal üretimi yapan işletmeler oldukça büyük kar elde etmektedir.

 • Ev Yemekleri Satışı

Ev yemekleri yaparak para kazanan kişi sayısı artmaya devam etmektedir. Evden yapabileceğiniz yemekleri ayrıca kendi işletmenizde hazırlayabilir ve sunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Farklı İş Fikirleri

Yerli üretim seçeneklerinin yanı sıra glütensiz ve sağlıklı gıdalara yöneldiğinizde para kazandıran iş fikirleri konusunda ev yemekleri işi ile çok güzel sonuçlarla karşılaşabilirsiniz.

 • Özel Gıda Satışı

Özel gıdalar şekersiz tüketimle beraber vegan ya da vejetaryen beslenenler için çok önemlidir. Bu tür gıdaları hazırlayıp satabileceğiniz bir işletme sayesinde kendi işinizin patronu olabilirsiniz.

Ayrıca son zamanlarda dikkat çeken diyabetik pastane konusunda da maliyet hesaplaması yaparak faaliyet gösterebilirsiniz.

Para kazanmak için günümüzde rağbet gören iş fikirlerine yoğunlaşmak gerekir. Bu yüzden en çok para kazandıran işler konusunda ilgi duyduğunuz sektörlere yönelmeniz süreci hızlandıracaktır.

Üstelik sektörler arası rekabet artarken girişimciler kısa sürede para kazanma arayışına girmektedir. Bu nedenle sizlerle paylaşacağımız para kazandıran iş fikirleri arasından seçim yaparak harekete geçebilir ve uzun vadede güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

 • Mobil Sağlık Uygulaması

Sağlık konusunda her geçen gün daha dikkatli davranan insanlar için geliştireceğiniz mobil sağlık uygulaması ile gerçek anlamda kazanç elde edebilirsiniz.

Beslenme ve alternatif tıp gibi alanlarda sunacağınız tavsiyelerin yanı sıra kalori alımı, adet dönemi hesaplama ya da vücut geliştirme gibi konularda devreye alacağınız bir mobil sağlık uygulaması para kazandıran işler arasında ilk sıradaki yerini alacaktır.

 • Organik Gıda Üreticiliği

Organik tarım yaparak organik gıda arayışında olanlar için uygun seçenekler sunabilirsiniz. Günümüz insanları artık taze ürünler tüketmek isterken bu alanda faaliyet gösteren işletmelere ihtiyaç duyar hale geldiler.

Haliyle organik gıda dükkanı açmak fikri oldukça mantıklıdır. Biraz maliyetli olsa da sermayenizi buna göre ayarlayabilir ve insanlara günlük taze gıdalar sunarak ciddi kazançlar elde edebilirsiniz.

 • Danışmanlık Hizmetleri

Farklı kategorilerde ve ilgi alanlarınıza göre sunacağınız danışmanlık hizmetleri, popüler iş fikirleri arasındadır. Yapılan bir araştırmaya göre yüzde 11 oranında büyüyen danışmanlık sektöründe arayışlar devam etmektedir.

Pazarlama, insan kaynakları, güvenlik ve SEO gibi konularda sunacağınız danışmanlık hizmetleri sayesinde para kazanabilir ve ilerleyen dönemde kendinize ait bir danışmanlık ofisi bile açabilirsiniz.

 • Muhasebe Hizmetleri

Danışmanlık gibi en çok para kazandıran iş fikirleri arasında yerini alan muhasebecilik, hiç bitmeyecek sektörler arasındadır. Çünkü günümüzdeki her işletmenin bir muhasebecisi bulunuyor.

Ayrıca bu işe bireysel olarak da girebileceğiniz gibi yanınızda çalıştıracağınız profesyonel bir kişiyle de yola çıkabilirsiniz.

 • Tasarruflu Cihaz Satışı

Enerji ihtiyacı her geçen gün artmaktadır. Bu nedenle insanların enerji harcamaları da buna paralel olarak artış gösterir. Enerji tasarrufuna yönelik olarak yapacağınız işlerin para kazandıracağı unutulmamalıdır.

Özellikle de tasarruflu lambalar ve ev aletleri gibi alanlarda e-ticaret sitesi kurarak satış yapmaya hemen başlayabilirsiniz.

Her geçen gün teknolojinin biraz daha gelişmesi para kazandıran işler konusundaki alternatifleri çoğaltmaktadır.

Haliyle para kazanmak isteyen girişimciler farklı iş fikirleri arasından tercih yapmaları gerekmektedir. Bu durumda Türkiye’de gelişmeye devam eden sektörleri araştırmak ve düşük sermaye ile yatırım yapmak çok daha mantıklı olacaktır. Ayrıca her işin sermaye konusunda farklı yatırım seçenekleri de farklıdır.

para kazandıran işler
para kazandıran işler
 • Akıllı Ev Teknolojileri

Akıllı ürünler artık yaşamın her anında kullanılmaya başlamıştır. Aslında en çok para kazandıran iş fikirlerinden biri olarak da bilinen akıllı teknoloji sektöründe televizyonlardan cep telefonlarına, ev aletlerinden daha pek çok ürüne kadar alım ve satım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Ancak bu sektöre ayıracağınız sermayenin biraz yüksek olacağını unutmayın.

 • Online Eğitim Vermek

Online dersler son zamanlarda popüler hale gelmiştir. Bu nedenle sizler de uzman olduğunuz bir alanda online ders videosu hazırlayarak bu videoları eğitim platformlarında paylaşabilirsiniz.

Yabancı dil, matematik, SEO ve yazılım gibi alanlar, günümüzde en çok online eğitimin alındığı alanlardandır.

 • Nostaljik Ürünler Satmak

Her bireyin nostaljiye olan özlemi devam etmektedir. Bu durumu fırsat bilenler ise para kazanmak için nostaljik ürünlere yönelebilir. Sayısız ürün seçeneğinin yer aldığı bu kategoride ayrıca nostaljik ürünlerin yer aldığı bir işletme de açabilirsiniz.

Antika tutkunu müşterilere nostaljik ürünler satmak için teknolojinin nimetlerinden yararlanabilirsiniz. İnternet sitesi açarak ve sosyal medyayı kullanarak yüksek bir kitleye ulaşmanız içten bile değildir.

 • Glütensiz Ürünler

Çölyak hastalarına özel olarak üretilen glütensiz ürünlerin ülkemizdeki tüketici sayısı artmaktadır. Haliyle glütensiz bir pastahane açarak güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Alternatif olarak farklı iş alanlarına da yönelerek diyabetik pasta işi de yapabilirsiniz.

Her geçen gün büyümeye devam eden glütensiz gıda sektörü için küçük bir işletme üzerinden satış yapmanız, başlangıç için yeterli olacaktır.

 • 3D Baskı İşi

Popüler bir sektör haline gelen 3D baskı işi aslında para kazandıran işler arasında yerini almıştır. Ayrıca baskı yapan cihazların satışının artması aslında bu işe büyük bir ilginin olduğunu göstermektedir.

İlginizi Çekebilir  Yüksek Maaşlı İşi Bırakmanızın Sebebi Nedir?

Yatırımlarınızı biraz yüksek tutarak güzel bir proje hazırladıktan sonra kısa vadede güzel kar elde edebilirsiniz.

 • Emlakçılık

Emlak sektörü bitmeyecek sektörler arasındadır. Emlakçılar, şehirleşme oranındaki artışla beraber ev satışlarından güzel komisyonlar elde etmektedir. Ancak bu konuda biraz daha kurumsal olarak müşteri kitlenizi artırabilirsiniz.

Küçük bir deneyim ve elbette lisans belgesine sahip olarak sadece ofiste çalışarak bile para kazanabilirsiniz.

Günün şartlarına uygun yapılabilecek iş fikirleri, özellikle düşük sermaye ile ortalama bir gelir elde etmek isteyenlere hitap ediyor. Günümüz şartlarında yapılabilecek karlı iş fikirleri listemizde yer alan işlerle, düşük kurulum maliyetleri sonrası tatmin edici kazançlar sağlamanız mümkündür.

Emlakçı açmak hakkında detaylı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.

Günümüz Şartlarında Yapılabilecek Karlı İş Fikirleri (2020)

çok para kazandıran işler 2020
çok para kazandıran işler 2020
 • Temizlik Hizmetleri

Birçok insanın rahatlıkla yapabileceği işler arasındaki temizlik işlerini bir şirket haline dönüştürerek hizmet sektöründe yerinizi alabilirsiniz. Kuracağınız ekiple ev temizliği, inşaat sonrası temizlik, çevre temizliği gibi alanlarda hizmet vererek kazanç elde edebilirsiniz.

Özellikle müşteri tutma konusunda beceri sahibiyseniz ve işini özenle yapan kimseler arasındaysanız, temizlik işleri hem kurulum aşamasında hem de sonrasında düşük maliyetlerle yapılabilecek işler arasında yer almaktadır.

Sürekli ihtiyaç duyulan işlerden olan temizlik hizmeti vererek sadece günümüz şartlarında değil gelecekte de para kazandıran iş fikirleri sahibi olabilirsiniz.

 • Organizasyon İşleri

Daha çok kişisel beceriye dayalı işler arasındaki organizasyonluk, çapı ne olursa olsun günümüz şartlarında yapılabilecek karlı iş fikirleri arasında yer alan işlerden biridir.

Bu beceriye birazda yaratıcılık katarak çok güzel paralar kazanmamak içten bile değildir.

 • Dekorasyon İşleri

Dekorasyon sektörüne atılmak için illaki bir sanatkar olmanıza gerek yok. İşine aşık yaratıcı bir kişiliğinizin olması fazlasıyla size yetecektir. Gerisini bırakın ustalarınız halletsin.

Her geçen gün görünüme verilen önem ev, ofis ve dükkan gibi farklı işletmeleri dekorasyon yapmaya zorluyor. Zorunluluk derecesine gelen bu durum ticari hayatın bir parçası olmuş durumda. Harika tasarımlar oluşturarak tasarlayacağınız dekorlar, size ciddi paralar kazandırabilecek işler arasındadır.

 • Bina Yönetimi ve Temizlik

Günümüzde daha çok ikisi birlikte sunulan bu hizmetler, her geçen gün yaygınlaşmaya başladı. Artık yöneticilerin üzerindeki bu yükü atıp komşularıyla daha fazla kötü olmak istememeleri nedeniyle temizlik ve mali konulardaki tüm işleri özel şirketlere devretmelerine neden oluyor.

 • Düğün Planlamacısı

Bu işte de yine kendi yaratıcılığınıza güvenmeniz gerekir. Paket halinde düğünün tüm planını kendiniz yapıp yenilikler sunarak, tercih sebebi olabilirsiniz. Her geçen gün Türkiye’de daha fazla tercih edilmeye başlanan bu hizmet, günümüzde para kazandıracak iş fikirleri arasında yıldızı parlayan hizmetlerden biridir.

 • Organik Tarım

Tarımcılık yaparak kazanç sağlama peşindeyseniz, kesinlikle organik tarıma yönelmenizi tavsiye ederiz. Daha fazla kazanç ve daha az maliyetle yapacağınız dikey tarımcılık sayesinde devasa tarlalar sorunu yaşamadan da üretim yapabilirsiniz.

Aynı zamanda bakım maliyetlerinin de az olması sebebiyle dikey tarımcılık, günümüz şartlarında yapılabilecek karlı iş fikirleri arasında yer almaktadır.

 • Çocuk Oyun Merkezleri

Türkiye’de yavaş yavaş görmeye başladığımız eğitici çocuk oyun merkezleri, yatırımcısına ciddi kazanç sağlayan ve para kazandıran iş fikirleri arasında yer almaktadır. Biraz geniş bir alana ihtiyaç duyulan bu hizmet türünde çocukların itfaiye eri, polis memuru, doktor gibi meslekleri benimsemeleri için bu mesleklere yönelik eğitici oyunlar oynamasına imkan veren merkezlerden bahsediyoruz.

Böyle bir merkez açma planınıza varsa bu merkezin içerisinde çocuklar içeride eğlenirken anne ve babaları için bir salon oluşturmayı da ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü bu merkezlerin genel konsepti, zaten çocuğun babası dahi olsa diğer çocuklarında merkezde olması sebebiyle erkeklerin içeri alınmasına pek hoş bakılmıyor.

 • Eşyalı Ev Kiralama

Her şehirde yapılabilecek karlı iş fikirleri arasında, mutlaka değerlendirilmesi gereken işlerden biri de eşyalı ev kiralama sektöründe hizmet vermektir. Ev sahipleriyle anlaşıp uzun süreli sözleşmeler yaptıktan sonra, 2. el eşya mağazalarından evin eşyalarını çok düşük maliyetlerle alarak dayayıp döşedikten sonra eşyalı daire olarak kiraya verebilirsiniz.

Kendi eviniz olmadan da yapabileceğiniz bu işte evde eşya olması sebebiyle evin normal kira bedeline oranla %100’e varan oranlarda kar elde ederek kiraya verebilirsiniz.

Sermayesi fazla olmayanlar için iş fikirleri arasında vereceğimiz 20.000 TL ile yapılabilecek iş fikirleri daha çok bu civarlarda ki sermaye ile daha çok kazandıracak fikirlerden oluşmaktadır.

Listemizin dışında bahsi geçen miktarlarla yapılabilecek birçok iş fikri bulunsa da, sizin için en kazançlı olabilecek işler hakkında bilgi verdik.

Günübirlik ev kiralama işini düşünürseniz dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. “Günübirlik Ev Kiralama İşi Yapacaklar, Dikkat!” Başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Uzun bir liste halinde para kazandıran iş fikirleri ve 2020 yılı itibari ile para kazandıran işler listesi ile birlikte olduk. Umarız saydıklarımız bu iş fikirlerinden birini seçerek iş yaşamına adım atarsınız ve çok para kazanırsınız.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın