Micro MBA Nedir? Hangi Okullarda Yapılır?

Micro MBA Nedir? Hangi Okullarda Yapılır?

Üniversite öğrencilerinin, mezunların ve iş hayatında kariyer yapan çalışanları,  “Micro MBA nedir?”, “Micro MBA nasıl yapılır?” ve “Micro MBA ne işe yarar?” gibi soruları sıklıkla sormaktadır. MBA yapmaya karar vermeden önce mutlaka hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunması gerekmektedir. Micro MBA ile ilgili tüm merak edilenleri yanıtladık.

Micro MBA Neden Yapılır?

Micro MBA, lisansüstü bir yeterlilik seviyesini ifade etmektedir. İngilizce kökenli bir sözcük olan Micro MBA’nin açılımı, Master Business Administration şeklindedir. Türkçesi İşletme Yüksek Lisansı olan Micro MBA, işletme bölümü için yüksek lisans seviyesinde bir öğretim aşamasını bildirmektedir. Micro MBA programlarının temel amacı, iş dünyası için profesyonel bir iş gücü yaratmaktır. Bunun yanı sıra Micro MBA diplomasına sahip olan kişiler, uluslararası firmalar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Aynı zamanda Micro MBA diploması olan kişilerin maaşları da daha yüksek olmaktadır.

Micro MBA yapmaya karar vermeden önce mutlaka ayrıntılı araştırma yapılmalı ve bilgi sahibi olunmalıdır. Hem Türkiye’de hem de yurt dışında Micro MBA programı veren pek çok üniversite mevcuttur. Hem devlet, hem de vakıf üniversitelerinde eğitimi verilen Micro MBA programı, iş hayatında fark yaratmanızı sağlayacak ve yükselmenizin önünü açacaktır. Bu nedenle alınan eğitimin kalitesi, programın yeterliliği ve üniversitenin referansları büyük önem taşımaktadır.

micro mba nedir
micro mba nedir

Micro MBA Nedir? Nasıl Ortaya Çıkmıştır?

Micro MBA programları, ABD’de ortaya çıkmıştır. Sanayileşmenin hızlandığı 19. yüzyılın sonlarında ortaya çıkan Micro MBA programı, işletmelerin tüm dünyada büyümesi ile bir gereklilik haline gelmiştir. Şirketlerde yaşanan global ölçekli büyüme, yönetimsel sıkıntıları ortaya çıkarmıştır. Bu sorunların çözüme kavuşması için bilimsel ve akademik bir program oluşturma zorunluluğu doğmuştur. Özellikle son 30 yıl içerisinde tüm dünyada yaygınlaşan Micro MBA, orta ve büyük ölçekli şirketlerin çalışanlarında aradığı bir özellik haline gelmiştir. Hatta bunun da ötesinde Micro MBA yapmış olmak, büyük ölçekli şirketler için bir zorunluluk haline gelmiştir.

İlginizi Çekebilir  Mantar Yetiştiriciliği Nasıl Yapılır? Ne Kadar Kazandırır?

Türkiye’de Micro MBA Eğitimi Veren Okullar Nelerdir?

Türkiye’de 40 devlet ve vakıf üniversitesi Micro MBA programında eğitim vermektedir. Bu programlar; Tezli Micro MBA, Tezsiz Micro MBA, İngilizce Micro MBA, Türkçe Micro MBA, Uzaktan Eğitim (E- Micro MBA), Örgün Eğitim ve Executive MBA olmak üzere farklılıklar göstermektedir. Ülkemizde Micro MBA yapmak isteyen kişiler, üniversitelerin kendi web siteleri üzerinden ayrıntılı bilgilere ulaşabilmekte ve başvuru koşullarını öğrenebilmektedir.

Yurt Dışında Micro MBA Programı Ücretleri

Yurt dışında Micro MBA yapmak isteyen kişilerin en merak ettikleri konulardan biri, programın fiyatlarıdır. Micro MBA programı, en popüler yüksek lisans programlarından birisidir. Bu sebeple diğer yüksek lisans programlarına göre, Micro MBA eğitimi almak daha masraflı bir hal almaktadır. Program ücretleri 5 bin dolar ile 80 bin dolar arasında değişiklik göstermektedir. Burada tercih yaparken eğitim alınacak üniversitenin programına, imkanlarına ve mezun olan öğrencilerin sahip oldukları iş imkanlarına mutlaka bakılmalıdır. Bu koşullar göz önünde bulundurularak, mezuniyetten sonra ne kadar zaman içerisinde geri dönüş alınabileceği hakkında ortalama bir öngörü elde edilebilir. Bu nedenle Micro MBA yapmadan önce iyi bir araştırma yapmak, tüm ayrıntıları ile programları ve koşulları incelenmelidir. En Az 3000 Kazanmak İçin Hangi Çevrimiçi İşi Yapabilirim? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın