Otopark İşleterek Para Kazanmak

Otopark İşleterek Para Kazanmak

Son günlerde, otopark işleterek para kazanmak, en gözde işler arasında yer alıyor. Özellikle de; büyük şehirlerde, arabaların park yeri sorunu git gide fazlalaşmaya başlamıştır. Bu yüzden de, ücretli otoparklar daha da, fazlalaşmaya başlamıştır.

İnsanlar arabalarını park edecek yer bulamadığı için, kaldırımlara ya da yollara park etmeye başlamışlardır. Bu da, kazalara ya da tartışmalara yol açmaya başlamıştır. Özellikle de; yayalar arabaların kaldırımlara park etmesinden oldukça şikayetçilerdir. Bu sorunun çözülmesi ise; ancak otoparkların fazlalaşmasıyla mümkün olacaktır.

Özellikle de insanlar, işe giderken arabalarını park edecek yer arayışındadırlar. Bu yüzden de, paralı otoparklara ihtiyaç duyarlar. İşyerlerinin fazla olduğu yerlerde, otopark işletmeciliği yapmanız sizin için daha doğru olacaktır.

Aynı zamanda, üniversitelere yakın olan yerlerde de; bu işletmeleri kurmanız çok mantıklı olacaktır. Çünkü üniversitelerin otoparklarında genellikle; profesörler ve okulda çalışan kişiler, arabalarını park etmektedirler. Bu nedenle de; öğrenciler arabalarını park edecek yer bulmakta oldukça zorluk çekmektedirler. Bu yüzden, üniversitelere yakın yerlere bu işletmeleri açmanız sizin için oldukça faydalı bir girişim olacaktır.

Otopark işleterek para kazanmak için, iş yükünüzün az olması, maliyetlerin düşük olması oldukça büyük bir avantaj sağlar. Zira, otoparkın herhangi bir gideri bulunmamaktadır. Yani, kira haricinde dışarıya harcayacağınız bir para yoktur.

Bu yüzden de, yalnızca kiranızı ödeyerek; otoparkınızı işletmeye devam edebilirsiniz. Zaten, otoparkınızı işlek bir yere açtığınız takdirde; kiranızı fazlasıyla çıkarabilmeniz de mümkün olacaktır. Bu yüzden, ilk kiranızı çıkarabilecek kadar bütçeniz var ise; gerekli belgeleri toplayarak, rahatlıkla otopark işletmeciliği yapabilirsiniz.

Otopark İşleterek Para Kazanmak: Otopark İşi Nasıl Yapılır?

Otopark işleterek para kazanmak için, öncelikle otopark işi nasıl yapılır bunu bilmeniz gerekiyor. Otopark açmanın maliyeti, sizin ne istediğinize göre; değişiklik göstermektedir. Otoparkları, kiralayarak ya da, satın alarak açabilmeniz mümkündür. Aynı zamanda, söz konusu otoparkların iki adet çeşidi vardır. Bunlar; kapalı otopark ve açık otoparktır. Bu park yerlerini açmanızda; satın almanız yerine kiralamanız kesinlikle, daha mantıklı olacaktır.

Otopark satın aldığınız zaman, maliyeti sizin için hem daha fazla olacaktır. Ancak kiralama yaptığınız zaman, kiranızı rahatlıkla çıkarabilmeniz oldukça mümkündür. Bu yüzden de, bu işe yeni başlayan kişiler; genellikle satın almak yerine kiralamayı tercih etmektedir. Kapalı ve açık otoparkın farkı ise; kapalı otoparklara insanlar daha fazla güvenmektedir.

İlginizi Çekebilir  Market Açmak Karlı Mı? Maliyeti ve Kazancı

Çünkü, bu otopark yerleri daha geniştir ve kaza riski açık otoparklara göre, daha azdır. Bu yüzden de insanlar, arabalarını kapalı otoparklara park etmeyi daha fazla tercih etmektedir. Açık otoparklar ise; daha çok kalabalık yerleşim yerlerinde mevcuttur. Örneğin; özellikle de, şehir merkezlerinde açık otoparkları daha yaygın bir şekilde görürsünüz.

Yerleşimin daha fazla olduğu yerlerde ise; kapalı otopark kullanımı daha fazladır. Çünkü, kalabalık daha azdır. Bu yüzden de, kapalı otopark yapılacak yer seçenekleriniz, daha fazla olacaktır. Sizin seçiminizin ise; ilk ne istediğinizi belirlemenizle başlaması gerekmektedir. Ayrıca, bu otoparkları yönetecek bir koordinasyona sahip olmanız da oldukça önemlidir. Örneğin; kişilerin ve araçların güvenliği için, kapasitenin üstünde araba almamanız gerekmektedir.

Otopark İşletmeciliği Nasıl Yapılır?

Otopark işletmeciliği nasıl yapılır sorusunun yanıtı, bahsettiğimiz gibi açık ve kapalı otoparklara göre değişiklik göstermektedir. Otopark işleterek para kazanmak için, öncelikle hangi türde işletmeye sahip olacağınıza karar vermelisiniz.

Sahip olduğunuz otoparkta arabaların duracağı saate göre fiyatlandırmak, sizin daha fazla para kazanmanıza yardım olacaktır. Bazı otoparklarda, arabalar 7-8 saat aralıklarında bile park halinde bulunabilmektedir. Fakat, bu durum kesinlikle nasıl bir yerleşimde, bu işletmeyi açacağınıza göre değişiklik göstermelidir.

Örneğin; arabaların yoğun olduğu, alışveriş merkezlerinin, mağazaların, yemek yerlerinin fazlalaştığı yerleşimlerde; park saatlerini çok fazla tutarsanız; kazancınız azalır. Bu fiyatlandırmalar için ise; önce nasıl bir yere otopark kurulumu yapacağınıza karar vermeniz gerekmektedir.

Daha sakin ve iş yerlerinin yoğun olduğu bir yerde, işletme açmayı düşünüyorsanız; arabalarının park saatlerini uzun tutmanız gerekmektedir. Çünkü insanlar, arabalarını çalıştığı müddetçe sizlere emanet etmek isteyecektir.

Otopark Kurulumu Nasıl Olur?

Otopark işleterek para kazanmak için; öncelikle size uygun gayrimenkulü bulmanız gerekmektedir. Bu yerler; boş bir arazi ya da daha önceden otopark olarak kullanılmış bir mülk olmalıdır. Aynı zamanda, işlerinizin yoğun ve işlek olmasını istiyorsanız; otoparkınızı trafiğin yoğun olduğu bölgelere açmanız gerekmektedir. Özellikle de; havaalanı, spor salonları, okullar, üniversiteler ve özellikle de gece kulüplerinin yakınına açmanız, oldukça işinize yarayacaktır.

Otopark işleterek para kazanma
Otopark işleterek para kazanma

Otopark Açmak İçin Neler Yapmanız Gerekir?

Trafiğin fazla olduğu yerlerde, park sorunu da çok büyüktür. Bu yüzden insanlar, kısa süreliğine de arabalarını park etse söylediğiniz miktarı ödemeyi kabul ederler. Bu yüzden de, daha fazla para kazanmanız kolaylaşır. Bu yüzden de; otopark açmadan önce, mutlaka etrafı keşfetmeniz gerekmektedir. Daha sonrasında ise, bağlı olduğunuz belediyenin yetkili sitelerine girerek başvuruda bulunabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Eğlenceli ve İlginç Güncel İş Fikirleri

Otopark açmanız için, gerekli belgeler ise şunlardır;

  • Dilekçe,
  • Ayrıntılı Adres Belgesi Yada Krokisi,
  • İmza Sirküleri,
  • Vaziyet Planı
  • Kira Kontratı,
  • Tapu Tescil Belgesine Göre Muvafakatname

Özellikle de kapalı otoparklar için; kullanım amacına uygun, yapı kullanma izin belgesi alınması gerekmektedir. Daha sonra ise; açık otoparkın kurulacağı yere kat irtifakı veya kat sahibini haiz ya da inşaata başlama izni alınmadığına dair bir nüsha almanız gerekmektedir. Aynı zamanda, 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunu uyarınca Mesleki Faaliyet Sigorta Poliçesinin mutlaka alınması gerekmektedir. Bu belgeyi ancak, sigorta şirketlerinden temin edebilirsiniz. Alacağınız belgeler yalnız bunlarla da sınırlı olmayarak, otoparkınızda yıkama ünitesi bulundurmayı düşünüyorsanız; deşarj kalite kontrol ruhsatı almanız gerekmektedir.

Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra; UTK (ulaşım ve trafik komisyonu) kararı, sıhhi müessese açma ruhsatı başvuru beyan formunuzu da alarak, belgelerinizi ilgili yerlere teslim etmeniz, otopark açmanız için yeterli olacaktır. Bu belgelerin toplanması ise; uzun bir zamanınızı alabilir bu yüzden otopark işletmeciliği yapmaya karar verdiğiniz an, etrafını uzun bir süre gezmeli ve belgelerinizi hızlı bir şekilde toplamaya başlamalısınız. Yoksa, süreciniz fazlasıyla uzayacaktır ve bu durum, işlerinizin yavaş ilerlemesine sebep olacaktır.

Otopark İşletmeciliğinden Ne Kadar Kazanılır?

Otopark işletmeciliğinden ne kadar kazanacağınız, işletmenizin konumundan hitap ettiği müşteri portföyüne kadar değişiklik gösterir. Fakat yine de genel olarak otopark işleterek para kazanmak, oldukça kârlıdır bir iştir.

Otoparkınızı kurarken fazla bir maliyet ödemenize kesinle gerek yoktur. Yalnızca kira ödeyerek, işletmeciliğinize devam edebilirsiniz. Bu mülklerin aylık kiraları ise; yaklaşık olarak, 7.000 TL ile 25.000 TL arasında değişiklik göstermektedir.

Elektrik vb. giderlerin ücretleri ise; yaklaşık olarak 1.000 ile 5.000 TL arasında bir maliyettedir. Bu işten kazancınız ise; giderlere göre daha yüksektir. Bir otopark işletmecisi aylık olarak neredeyse, 30.000 TL kazanmaktadır. Fakat bu fiyatlar, sizin işletmenizin büyüklüğüne göre yada fiyatlarınızın artışına göre de değişiklik göstermektedir.

Örneğin; bir arabanın saatini 10 TL olarak yazsanız ve günlük 30 aracı otoparkınıza alsanız, günlük 300 lira kazancınız olacaktır. Tabi bu miktar sizin yerinize ve, fiyat artışınıza göre de değişiklik gösterebilir. Özellikle de daha fazla para kazanmak için; saat başı fiyatlarınızı daha da yükseltmeniz önerilmektedir. Bu sayede ise; hem daha çok para kazanacaksınız hem de, daha sık tercih edileceksinizdir. Türkiye’de Ayda 20000 TL Kazanabileceğiniz İş Var Mı? yazımızı okudunuz mu?

Bir cevap yazın