Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale Yazarak Para Kazanmak

İnternetten para kazanma yöntemleri arasında son yıllarda en popüler olan seçenek, makale yazarak para kazanmak olmaktadır. Evinizden ya da ofisinizden web sitelerine içerik sağlayarak ek gelir elde edebilir, hatta bu işi temel geçim kaynağınız olarak yapabilirsiniz.

Yazacağınız makalelerin kelime sayısına göre alacağınız ücretler, yazım hızınıza bağlı olarak evinizi geçindirebilecek seviyede para kazanmanızı sağlayabilir. Yazdığınız içeriklerinin kaliteli olması size maddi anlamda muhteşem bir dönüşümle gelir elde etmenizi sağlayacaktır.

Makale yazarak para kazanma hakkında ihtiyaç duyabileceğiniz tüm detaylara, aşağıda fazlasıyla değindik. Bilgisayarda yazı yazarak para kazanma hakkında verdiğimiz bu bilgiler sayesinde, yapmanız gerekenlerin neler olduğu hakkında kafanızda bir taslak oluşturarak hemen bu işi yapmaya başlayabilirsiniz.

Makale Yazarak Para Kazanmak İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kısaca maddeler halinde bilgisayardan yazı yazarak para kazanmak için, müşterilerinizin sizden beklentilerini sıralayalım.

 • Size verilen konulara sadık kalınması
 • Özgün içerikler üretmek
 • Doğru anahtar kelime kullanımı
 • SEO uyumlu içerikler hazırlamak
 • Kelime tekrarına düşmemek
 • Devrik ve anlamsız cümleler kurmamak
 • Çok basit ya da çok abartılı anlatımlardan uzak durmak
 • İmla kurallarına dikkat etmek
 • Türk dili kurullarına dikkat etmek

Makale yazarken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardır. Bu maddelere biraz daha açıklık kavuşturacak olursak, şunları söyleyebiliriz.

Verilen Konulara Sadık Kalınması

Müşterimiz tarafından talep edilen konunun fazla dışına çıkmadan, o konuyla ilgili detaylara değinmek önemlidir. Örneğin futbol topu ile ilgili bir içerik hazırlarken, sıklıkla basketbol ya da voleybol topları hakkında bilgi vermeye çalışmak içerik kalitesini düşürecektir. Ancak konu başlığının uygun olması durumunda, bazı örnekler konu dışına çıkmadan verilebilir.

Özgün İçerikler Üretmek

Makale yazarak internetten para kazanmak için dikkat etmeniz gereken en önemli konu, hazırlanan makalelerin özgün olması gerekir. Yani başka sitelerden bir cümlesinin dahi zorunlu şartlar dışında, alınmamış olması gerekmektedir. Zaten yapılan bu işin en temel mantıklarından biri, özgünlük kavramıdır.

Size verilen konu hakkında araştırma yapılarak, en doğru bilgileri kendi cümlelerinizle anlatmanız gerekir.

Doğru anahtar kelime kullanımı anahtar kelimeler; insanların yazmış olduğunuz konu ile alakalı internette yapabileceği arama terimleridir. Şu an okuduğunuz yazıdan örnek verecek olursak, bilgisayardan yazı yazarak para kazanma, makale yazarak para kazanmak ve internetten para kazanma yolları gibi arama terimleri bu yazının anahtar kelimeleridir.

İlginizi Çekebilir  Damacana Su Bayiliği Veren Firmalar 2020

Bu kelime ve kelime öbekleri sayesinde, insanlar aradığınız yazıyı Google üzerinden daha rahat bir şekilde bularak içeriğin paylaşıldığı web sitesi ziyaretçi kazanır.

Anahtar kelimelerin dağılımı ise yazacağınız içerikte, şu şartlara bağlı olarak kullanılmalıdır.

 • Makalenin ilk paragrafında
 • Yazı içerisinde kullanılan alt başlıkta
 • Yazının geneline dağılmış şekilde kullanılması gerekir.

Yani anahtar kelimeler yazının sadece bir kısmında toplanmak yerine, homojen bir şekilde dağılım göstermelidir.

Devrik ve Anlamsız Cümlelerden Uzak Durmak

İçerik hazırlarken okuyucunun okuduğunu anlaması için, mümkün olduğu kadar anlamsız ve devrik cümlelerden uzak kalarak içerik kalitesini artırmanız gerekir.

SEO Uyumuna Dikkat Etmek – Makale Yazarak Para Kazanmak

Aslında bu listede verdiğimiz her şey, bir içerik için SEO uyumunu oluşturan detaylardır. Anahtar kelimelerin kullanılması, paragraf uyumu, imla kuralları ve özgünlük gibi listemizde yer alan kriterler SEO uyumlu makale yazmanın püf noktaları arasında yer alır.

Türk Dili ve İmla Kurallarına Dikkat Etmek

Yazacağınız içerikleri Türkçe ise, Türk dili kurallarına dikkat edilmesi önemlidir. Özellikle Google yapay zekası, hataları çok net bir şekilde algılama kabiliyetine sahiptir.

Bunun yanında içerikleri okuyan insanların aradıklarını daha verimli bulmaları ve içeriği amatör görmemeleri için, bu kurallar oldukça önemlidir. Noktalama işaretleri doğru yapılmalı, nerelerde virgül kullanılması gerektiği çok iyi bir şekilde bilinmelidir.

Yazılan Makaleleri, Kim Ne Yapıyor? – Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale yazarak para kazanmak isteyen insanların birçok kısmı, bu içeriklerin kimler tarafından satın alındığını ve ne işe yaradığını merak ediyor.

Öncelikle bunu açıklamak için, Google gibi arama motorlarının temel mantığından bahsedelim. Google kullanıcılarla başka bir sitede bulunmayan ve özenle hazırlanmış kaliteli içerikleri sunarak, insanların faydalanmasını amaçlıyor.

Her ne kadar başlıklar birbirine benzer olsa da, yazı içeriğinin özgün olması yapay zeka tarafından o konuyla alakalı yeni bilgiler olduğu şeklinde algılanıyor. Örneğin okuduğunuz bu yazı gibi internet üzerinde binlerce yazı yazarak para kazanma hakkında bilgi veren içerik bulunmaktadır.

Web sitesi sahibi aynı içeriği kopyalayıp kendi sitesinde yayınladığı zaman, Google buna değer vermemektedir. Ancak o konu hakkında tamamen kendi cümleleri ile bilgi vermesini, konuya yeni bir değer katıldığı düşüncesiyle daha üst sıralarda çıkarıyor. Yazılan içeriklerinin arama sonuçlarında üst sıralarda yer alması, web sitesine daha fazla insanın giriş yapmasına imkan veriyor.

Web sitesine daha fazla insanın girmesi ise, reklamlara daha fazla tıklanma yapılması ya da farklı şekillerde reklam alanının değerlenerek site sahibine daha fazla para kazandırmasını sağlamaktadır. Bunun yanında e-ticaret sitelerinde ise bu durum, daha fazla satış yapma potansiyelini artırıyor.

Yukarıda sayılan tüm bu nedenlerle web sitesi sahipleri sitenin daha çok teknik işleri ile ilgilendiği için, web sitesine yeteri kadar içerik giremiyor. Durum böyle olunca, sizin gibi ücretli içerik yazan kişilerden ücreti karşılığında hizmet alıyorlar.

İlginizi Çekebilir  Altın Yatırımı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Yani kendi menfaatleri için almış oldukları bu içerikleri, yine kendi web sitelerinde yayınlıyorlar. Yapılan bu işlem illegal işlere girmediğiniz sürece, tamamen yasal bir işlemdir.

Makale Yazarak Aylık Ne Kadar Kazanabilirim?

Bu soru yine makale yazarak gelir elde etmek isteyen kişilerin sık sorduğu sorular arasındadır. Soruya hemen cevap vermek gerekirse, elde edeceğiniz kazanç tamamen sizin yazacağınız içerik kalitesi ve hızınıza bağlıdır. Nihayetinde makaleler kelime ya da makale şeklinde satıldığı için, ne kadar çok içerik iletirseniz o kadar çok para kazanırsınız.

Örnek verecek olursak günlük 1000 kelime yazan birisi akşama kadar ortalama 15 TL yazması durumunda aylık 450 TL kazanabilir. Yoğun gayret sarf eden kişilerde, aylık 4000 TL üzerinde gelir elde edebilir. Hatta çok kaliteli içerik yazarak daha pahalı fiyatlardan satıp aylık bundan daha yüksek gelirler elde etme imkânınız da bulunuyor.

Piyasada orta halli 100 kelimelik bir makale, 1,5 TL dolaylarında satılmaktadır. Genellik ve talepler 300 kelimelik makaleler şeklinde olup, 300 kelime için alacağınız tutar 4,5 TL ya da kalitenize göre daha yüksek olacaktır.

Müşteri Nasıl Bulunur? Nasıl Satış Yapılır? – Makale Yazarak Para Kazanmak

Makale ihtiyacı olan web sitesi sahiplerine ulaşmak için, forumlar kestirme yoldur. Bunların başında da, webmaster forumları gelmektedir. Google üzerinden “webmaster forumları” diye arattığınızda, makale yazarak para kazanmak için ihtiyacınız olan kişilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Bu forumlara üye olduktan sonra makale alım satımı yapılan kategorilerde, içerik ihtiyacı olan onlarca insanın açmış olduğu yüzlerce konuyu görebilirsiniz. Forum üzerinden iletişim kurarak nasıl makale yazdığınızı belirtebilir ve iş alabilirsiniz. Aynı zamanda, kendinizin de makale satışıyla alakalı konu açarak size ulaşmalarını sağlamanız mümkündür.

Ne Tür Makalelere İhtiyaç Duyuluyor?

Neredeyse aklınıza gelebilecek her konuda, içerik talepleri bulunmaktadır. Sağlık, teknoloji, oyun, yemek tarifleri ve farklı farklı tüm konularda sizden içerik talebinde bulunanlar olabilir.

Bilgi Sahibi Olmak Gerekiyor mu?

Makale yazarak para kazanmak için işin en güzel tarafı, bilgi sahibi olmadan da bu işi yapabilmektedir. Yani yazacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmadan, bu işi yapabilirsiniz.

Elbette ki yukarıda verilen kuralları bilerek ve konu hakkında bilgi sahibi olarak içerikler hazırlamak, çok daha faydalı olacaktır. Ancak konu hakkında derin bir bilginiz olmasa bile, yukarıdaki kurallara uymak koşuluyla konu hakkında araştırma yaparak içerikler üretebilirsiniz. Bir kadın yazar futbol hakkında yazılar yazabildiği gibi, bir erkek yazarında yemek tarifleri hakkında yazılar yazdığı çok sık görülen bir durumdur.

Temel şart araştırarak bulduğunuz kaynakları özgün, SEO uyumlu, TDK kurallarına ve imlaya uygun şekilde hazırlayarak kendi anlatımınızla yeniden yazmaktır.

kağan

Güncel Kalın, İşsiz kalmayın

Bir cevap yazın