Pasif Gelir Nedir? 2020’nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Pasif Gelir Nedir? 2020’nin Pasif Gelir Yöntemleri Nelerdir?

Günümüzde birçok iş kolu ve farklı kazanma yöntemleri bulunmaktadır. Para kazanma yöntemleri ve gelir çeşitleri arasında en merak edilen sorulardan birisi ise ‘’Pasif gelir nedir?’’ sorusudur. Pasif gelir, minimum çaba harcanıp, otomatik olarak kazanılan gelir olarak nitelendirilmektedir.

Bunun tam tersi olarak aktif gelir ise doğrudan zaman ve emek harcayarak gelir sağlanması demektir. Kişinin talebine ve iş koluna bağlı olarak isterse saat üzerinden, isterse de maaşlı olarak kazanılmaktadır.

Pasif Gelir Nedir ve Pasif Gelir Örnekleri Nelerdir?

Pasif gelir bir üstte bahsettiğimiz gibi minimum emek ve zaman harcayıp otomatik olarak düzenli bir gelir sağlanması olarak nitelendirilmektedir. Yani herhangi bir pasif gelire sahip olunması durumunda, iş sahibi uyuyor olsa dahi para kazanmaya devam etmektedir.

Yani düzenli ve sürekli bir para akışı bulunmaktadır. ‘’Pasif gelir nedir?’’ sorusunun cevaplarından birisi de bu şekildedir.

Günümüzde pasif gelirin getirdiği konfor ve rahatlığından kaynaklı birçok birey pasif geliri tercih etmektedir. Keza gün geçtikçe bu alana olan talep ve oluşan iş kolları genişlemeye devam etmektedir. Pasif gelir kazanmak isteyen bireyler için çeşitli örnekler şu şekildedir:

pasif gelir nedir

Stok Fotoğrafçılığı

Stok fotoğrafçılığı günümüz de sıklıkla yapılan pasif gelir noktalarından bir tanesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Stok fotoğrafçılığını biraz detaylandırmak gerekirse; herhangi bir ürün, nesne, canlı ve manzara gibi birçok noktanın fotoğraflarını çekip, bunu ücret karşılığında satarak gelir sağlamayı hedefleyen meslektir.

Stok fotoğrafçılığından neyin fotoğrafını çekeceğiniz önemsizdir. İstediğiniz her şeyin fotoğrafını çekebilirsiniz.

Çekilen fotoğraflar birçok global stok sitesine yüklenir. Bu site üzerinden de düzenli olarak Dolar bazlı olarak satış gerçekleşir. Bu sayede de fotoğrafı çeken kişi kendisine pasif gelir sağlar.

Yani fotoğrafçı 2 yıl önce çektiği bir fotoğraf, yıllarca birçok kez satılabilme ihtimali bulunmaktadır. Fotoğrafçı herhangi bir iş yapmasına gerek yoktur, emek harcamadan otomatik olarak para kazanmaya devam edecektir. Bundan kaynaklı olarak Stok fotoğrafçılığı en hızlı ve en basit pasif gelir yaratma alanlarından birisidir.

Blog Yazarlığı

Blog yazarlığı son dönemlerde trendini bir miktar düşürse de birçok kişinin pasif gelir noktalarından birisidir. Blog yazarlığı; herhangi bir alan üzerine çeşitli düşünce, eleştiri ve analiz yazılarını yazıp, blog sitesine yükleyerek para kazanan kişidir. Blog sitelerinin para kazanma mantığı; siteye giren kullanıcı ile orantılıdır.

Örneğin blog sitesine yüklenmiş yazının konusu ‘’Türkiye’deki en güzel şehirler neresidir?’’ diye olsun. Herhangi bir internet kullanıcısı da tarayıcı üzerinden bu kelimeleri arattığında blog yazarının sitesi çıkacaktır. Kullanıcı siteye girmesiyle birlikte blog yazarı para kazanır.

Eğer ki kullanıcı sayısı daha da yükselirse, yazar daha fazla para kazanacaktır. Blog yazarlığı da güçlü bir şekilde kullanıldığında güçlü bir pasif gelir yaratma alanlarından birisidir. Sizler yazıyı yazdıktan sonra bloga yüklersiniz. Sonrasında sosyal yaşantınıza devam edebilirsiniz. O sırada da kullanıcılar sitenize girerek, sizlere gelir sağlarlar.

Kitap Yazmak

Kitap yazmak pasif gelir yaratma noktasında en zorlu olan alanlardan birisidir. Bu zorluğa rağmen günümüzde oldukça fazla talep bulunmaktadır. Kitap yazarak pasif gelir yaratmak mümkündür. Yazarların para kazanma noktalar; yazdıkları kitapların her baskısında, kendisine de yayınevi tarafından para ödenmesidir.

Keza aynı yayınevinden yazılan kitap için telif ücreti de almaktadır. Yazılan kitap ne kadar çok baskıya giderse, yazar o kadar fazla para kazanacaktır. Keza pasif gelir noktasından ziyade, toplumdaki saygınlık noktasında da oldukça avantajlıdır.

Aktif Gelir ile Pasif Gelir Arasında Fark Nedir?

En çok merak edilen sorulardan biriside ‘’Aktif ile pasif gelir arasındaki fark nedir?’’ sorudur. Günümüzde para kazanmak isteyen, ticarete atılmak isteyen birçok kişi bu alanları araştırarak fikir sahibi olmaktadır. Akif gelir ve pasif gelir arasındaki farkı şu şekilde listeleyebiliriz:

– Aktif gelirde zaman ve emeğe orantıyla para kazanılmaktadır. Yani birey, çalıştığı kadar para kazanır. Pasif gelire bakıldığında ise geçmişte harcadığı emekten kaynaklı olarak zaman yayılan bir şekilde para kazanır. Yani pasif gelirde herhangi bir işlem yapmadan da para kazanılırken, aktif gelirde tamamen yapılan işe orantılı olarak para kazanılır.

– Aktif gelir biraz daha zorlayıcı iş koşullarına sahip olunarak kazanılabilmektedir. Pasif gelir de ise minimum emek söz konusudur.

İlginizi Çekebilir  Personel Özlük İşleri ve Bordrolama Nasıl Yapılır?

– Aktif gelir ve pasif gelir kazandıkları para noktasında da farklıklar göstermektedir. Pasif gelir de kazanılacak veya alınacak maaş nettir. Ancak pasif gelirde böyle bir durum pek söz konusu değildir. Bazı dönemler çok fazla kazanabilirken, bazı dönemlerde de çok daha az kazanabilmek mümkündür.

Genel olarak pasif gelir ve aktif gelir arasındaki fark bu şekildedir. Elbette iş koşullarının baz alınması durumunda bu liste biraz daha uzatılabilmesinin mümkün olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak bakılınca da pasif gelir, aktif gelire nazaran çok daha avantajlı bir para kazanma noktasında yer almaktadır.

Pasif Gelir Elde Etmenin En İyi Yolları Nelerdir?

‘’Pasif gelir nedir?’’ sorusu merak edildiği kadar bu gelirin nasıl elde edileceği de oldukça sorulmaktadır. Pasif gelir elde etmenin geniş yolları bulunmaktadır. Bu gelire örnek olarak yüzlerce meslek, yüzlerce alan bulunmaktadır. Ancak önemli olan nokta bireyin hangi alanı gerçekleştirip, hangi alanı gerçekleştiremeyeceğidir.

Bireyin uzman olduğu veya yatkın olduğu bir alan üzerinden pasife gelir noktasında araştırma yapması çok daha sağlıklı olacaktır. Pasif gelir elde etmenin yollarının biraz daha detaylandırmak ve madde, madde anlatmak gerekirse;

Dünyayı takip etmek

Pasif gelir kazanmak için dünyayı, ticaretleri ve sektörleri takip etmeniz gerekmektedir. Çünkü pasif gelir sağlamanın ilk yolu bilgiye orantılı olarak hareket etmektir. Bu yüzden bu noktalara göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Çevrimiçi İşlere Yönelmek

Dijital dünya pasif gelir yaratma noktasında oldukça önemli bir alandır. Çevrimiçi olarak yapılacak olan girişimlerden birisinde görev alabilir veya yeni bir girişim oluşturabilirsiniz. Bu sayede ekstra gelir alanları ve pasif gelir yaratabilirsiniz. Elbette yapılacak olan işlemler, gerçekleşecek olan girişim noktasında gelir farkları gibi birçok durum olması muhtemeldir.

Uzmanlık Alanları

Hakim olduğunuz ve uzman olduğunuz alanlar üzerinden pasif gelir yaratmayı düşünebilirsiniz. Örneğin arabalara hakimseniz araç kiralama işine girebilirsiniz. Günümüzde araç kiralama da verimli pasif gelir yollarından birisidir. Uzmanlık alanlarınıza göre şekillenmeniz sizlere başarılı bir ticareti getirmesinin yanı sıra geniş geliri de getirmesi mümkündür.

Yatırım Yapmak

Pasif gelir yaratma noktasında yatırım yapmak da oldukça önemlidir. Keza şu an bile herhangi bir pasif gelir yaratma için bir işlem yaptığınızda ister, istemez çeşitli giderleriniz olacaktır. Elbette bu giderler seçilen işe göre farklılık göstermesi muhtemeldir.

Ancak yatırımınızı planlı ve mantıklı bir şekilde yaptığınız takdirde güçlü bir pasif gelir yaratabilirsiniz. Örnek vermek gerekirse herhangi bir işyerine yatırım noktasında ortak olabilirsiniz. Sadece ortak olduğunuz için para kazanmaya başlarsınız.

Herhangi bir işlem yapmaya veya iş yapmaya gerek olmaz. Elbette yatırım yapacağınız sektörü ve işi doğru tahlil etmeniz gerekir. Aksi takdirde oluşacak tablolardan memnun kalmamanız oldukça muhtemeldir.

pasif gelir nedir

Çevrimiçi Pasif Gelir Elde Etmenin En İyi Yolu Nedir?

Pasif gelir yaratmak için çevrimiçi işlemler yapmak ve dijital dünya üzerinden hareket etmek oldukça mantıklı bir fikirdir. Günümüzde pasif gelir alanlarına bakıldığında bunların büyük bir kısmı çevrimiçi işlerin olduğunu söyleyebiliriz.

Dijital dünyanın geniş olmasının en büyük avantajlarından birisi de ‘’pasif gelir nedir?’’ sorusunu soran kişilere yeni yatırımlara erişebilmesini sağlamaktır. Genel olarak çevrimiçi olarak, dijital dünya üzerinden para kazanabilecek işlere erişebilmenin yolları şu şekildedir:

Uygulama Geliştirmek

Uygulamalar son 5 yıldır, akıllı cihazların oldukça gelişmesinden kaynaklı olarak oldukça talep edilen dijital ürünler arasında yer almaktadır. Her geçen gün büyüyen ve talep noktasında da artış gösteren uygulamalar üzerinden pasif gelir yaratmak oldukça mümkündür. Geliştirilecek olan uygulama İOS ve GOOGLE PLAY üzerinden kullanıcısına sunularak yüksek paralar kazanabilmek mümkündür.

Geliştirdiğiniz uygulama sizlerden minimum ilgi istemesi de oldukça önemlidir. Bu noktada da yazılım dilini bilmiyorsanız, profesyonel destek alabilirsiniz. Kısa bir süre içerisinde de binlere varan paraları kazanabilmek oldukça mümkündür.

pasif gelir nedir

Web Sitesi Kurmak

Web sitesi kurarak da pasif gelir elde edebilmeniz mümkündür. Ancak kurulacak olan web sitenin ana fikri ve içerikler tamamen özgün olmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kuracağınız web sitesi ortalama olarak 6 ila 12 ay içerisinde sizlere elle tutulur gelirler getirmeye başlayacaktır.

Web adresiniz üzerinden kazandığınız paralar ile sitenizin geliştirilmesi ve güncel olması için bir editör ile anlaşabilirsiniz. Bu sayede siteniz hem aktif olur, hem de yatırımınızda yemiş olmazsınız. Keza siteniz 1. Yılını tamamlandığında da daha yüksek gelirleri getirmesi ve sizlerin hiçbir şey yapmadan para kazanmanız mümkündür.

Web sitesi geliri en iyi pasif gelir nedir? sorusuna örnektedir.

pasif gelir nedir

Video Çekmek

Video çekerek pasif gelir yaratabileceğinizi biliyor muydunuz? Evet, günümüzde video çekip, çekilen videonun telif haklarından da para kazanan birçok video sanatçısı bulunmaktadır. Bilindiği gibi Youtube gibi birçok mecranın gelişmesi ve dijital video içeriklerinin çoğalmasından kaynaklı yeni ve özgün video ihtiyacı doğmuştur.

Bu ihtiyacın kapatılması içinde çeşitli video sanatçıları, videolar çekerek platformlar üzerinden satışa sunmaktadır. Sizlerde herhangi bir video çekip, platformlar üzerinden satışa sunabilir ve kendiniz için pasif bir gelir yaratabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir  Akademisyen, Akademik Personel Nedir? Ne İş Yapar? Görevleri Nelerdir?

Unutmayın videonuz 1 kere değil, yüzlerce kez satılabilmektedir. Yani düzenli bir gelirin oluşması oldukça mümkündür. Youtube’dan para kazanmak en iyi pasif gelir nedir? soruna örnektedir.

Pasif Gelir Elde Etmek İçin En İyi Yatırımlar Nelerdir?

‘’Pasif gelir nedir? Pasif gelir yatırımları nelerdir?’’ soruları, yeni bir girişimde bulunmak isteyen ve pasif gelir noktasında bilgi sahibi olmak isteyen birçok kişi tarafından sorulmaktadır. Pasif gelir beraberinde getirdiği eşsiz avantajları, konforları ve kazanılan paranın miktarı noktasında oldukça çekici gelmektedir.

Ancak bilindiği gibi her işte olduğu gibi pasif gelir sağlarken de bir miktar para harcayabilmeniz mümkündür. Keza yatırımınızı biraz daha yüksek tutuyorsanız, direk yatırımınız ile birlikte kendinize pasif gelir sağlayabilirsiniz.

Yani siz yatırımınızı yaparsınız ve gerçekleştirdiğiniz yatırımının organizasyonu sizlere düzenli para öder. Bazı durumlarda da gerçekleşen organizasyondan hisse sahibi olursunuz. Elbette ki hisse sahibi olmak sizlere gelir noktasında daha fazla avantaj sağlayacaktır.

Günümüzde birçok girişimci girişimleri ve projeleri için yatırımcı aramaktadır. Yatırımcıyı bulduğunda da ise hızlıca projesini gerçekleştirerek para kazanmaktadır. Elbette ki bu projeler çok değişkendir. Dijital platformlar üzerinden tutun ki, herhangi bir işyeri açmasına kadar değişebilmektedir. En iyi yatırımlar ise şu şekilde listeleyebiliriz:

Araç Alım / Kiralama

Araç alımı yaparak da pasif gelir yaratabilmek mümkündür. Son dönemlerde araçlara olan talepten faydalanabilir ve hızlıca araç alıp kiralayabilirsiniz. Araç kiralama işlemlerinde yüksek paralar kazanabilmek mümkündür. Keza herhangi bir kaybınız olmayacaktır. En kötü durumda elinizdeki araçları satarak başka projelerle ilgilenebilirsiniz.

Borsa

Borsaya yatırım yapmak bazı noktalarda riskli olsa da oldukça yükse para kazanabilmek ve pasif gelir yaratabilecek alanlardan birisidir. Borsa yatırımlarınızı gerçekleştirirken mutlaka uzman danışmanlardan destek almayı unutmayın.

Faiz

Bilindiği gibi günümüzdeki birçok kamu ve özel bankalar yatırdığınız paralara özel faiz vermektedir. Yani sizlerin 200 bin lira paranızın olduğunu varsayalım. Bu parayı gidip, anlaşmalı olarak bankaya yatırmanızın durumunda. Banka sizlere aylık düzenli para ödeyecektir ve paranızı kullanacaktır. Elbette anlaşma sırasında bankaya yatırdığınız 200 bin lirayı bir süre istemeyeceğinizi belirttiğinizi unutmayın.

Uygulama / Oyun

Dijital dünyada yatırım yapmayı düşünüyorsanız uygulama ve oyun üzerine yatırım yapabiliriniz. Günümüzde en fazla tutan dijital ürünlerin bu ikisi olduğunu unutmamanızda fayda var.

Pasif Gelir Elde Etmenin En Kolay 5 Yolu Nedir?

Pasif gelir elde etmek günümüzdeki birçok bireyin istediği şeylerin arasında yer almaktadır. Yaratılacak olan pasif gelir sayesinde yüksek fiyatlar üzerinde para kazanabilmek ve yaşamınızı dilediğiniz gibi yaşamak oldukça mümkündür. Pasif gelirin getirdiği konfor ise birçok kişiyi oldukça cezp etmektedir. Bu yüzden günümüzde birçok kişi en kolay yollardan pasif gelir elde etmeyi hedeflemektedir. Genel olarak pasif gelir elde edilebilecek en kolay 5 yol şu şekildedir:

Video Çekip Satmak

Video çekerek pasif gelir elde etmek oldukça mümkündür. En kolay pasif gelirleri noktasında da yer aldığını söyleyebiliriz. İlk olarak video çekebilmeniz için iyi bir kameraya veya iyi bir telefona ihtiyacınız vardır. Bilindiği gibi günümüzdeki telefonların kaliteli video / fotoğraf çekmesinden kaynaklı herhangi bir makineye ihtiyaç yoktur. Çektiğiniz videoları çeşitli platformlara yükleyebilir ve oradan satışa sunabilirsiniz.

UDEMY Üzerinden Ders Verin

UDEMY online video eğitiminin verildiği bir platformdur. Herhangi bir alan üzerinden bir şey öğrenmek isteyen kişi, platformdaki video eğitimleri satın alır. Bu sayede eğitmen de para kazanır. UDEMY son dönemlerin en hızlı ve en kolay pasif gelirini yaratan noktalardan birisi olarak karşımıza çıkıyor. Sizlerde uzman olduğunu alanlar üzerinden eğitim videoları çekerek UDEMY üzerinden satışa sunabilirsiniz.

Youtube Yayıncısı Olmak

Youtube yayıncısı olarak yüksek miktarlarda para kazanabilmeniz oldukça mümkündür. Üstelik kanalınızın mantığını oluşturduktan sonra pek ilgilenmenize dahi gerek yok. Arada bir video çekip yükleyerek binlerce lira kazanabilmek mümkündür.

pasif gelir nedir e-kitap
pasif gelir nedir e-kitap

Kitap Yazmak

Kitap yazmak bazı noktalarda oldukça zorlayıcı olsa da genel anlamda yüksek pasif gelirler sağlayan bir alan olduğunu söyleyebiliriz. İlk olarak kısa bir online eğitim alarak kitabınızı yazabilir ve yayıneviyle anlaşabilirsiniz. Sizler yıllar önce yazdığınız kitabın her baskısında para kazanmaya devam edeceksiniz.

Fotoğraf Çekip Satmak

Fotoğraf çekip satmak, video çekip satmaktan pek farksız değildir. Dilediğiniz gibi fotoğraflar çekebilir ve bunları hızlıca satmaya başlayabilirsiniz. İlk olarak etrafınızda olan ve insanların satın alabileceği fotoğrafları çekmeye başlayın.

Sonrasında online eğitimlerden ders alın ve profesyonel olmaya doğru Çalışırken pasif gelir elde etmenin bazı yolları nelerdir yol alın. Bu sırada çektiğiniz fotoğrafların satılması için platformları yüklemeye koyulun. Zaten çektiğiniz fotoğraflar sizlere düzenli bir pasif gelir sağlayacaktır. Bu sırada doyasıya istediğiniz şeyleri yapabilirsiniz.

Fotoğraflarınızı satabileceğiniz bir adres: https://pixabay.com/tr/

Pasif Gelir ile ilgili daha fazla bilgi için : https://docs.google.com/document/d/1lCujBSfMhAfZp9XVazN99oq1a1bhk_kO5etiUNf_j_Q/edit?usp=sharing

Bir cevap yazın